Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Escapelle, inaczej tabletka „dzień po”, jest środkiem antykoncepcyjnym stosowanym do 72 godzin po stosunku płciowym. Zawiera lewonorgestrel i jest dostępny na receptę.

Mechanizm jego działania oraz szczegółowe informacje dotyczące stosowania warto poznać, czytając pełny opis preparatu, a w razie potrzeby, konsultując się z odpowiednim specjalistą.

Escapelle - co to za lek?

Lek Escapelle 1500 to środek przeznaczony do antykoncepcji awaryjnej. Aby prewencyjnie zapobiec ciąży, tabletka powinna być przyjęta bez zbędnej zwłoki, maksymalnie w ciągu 72 godzin po stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej. Główny składnik leku, lewonorgestrel, działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej oraz opóźnienie owulacji, jak również zablokowanie możliwości zapłodnienia już uwolnionej komórki. Lek służy do prewencji ciąży, szczególnie po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub gdy inna forma antykoncepcji zawiedzie. Ważne jest podkreślenie, że lek nie przerywa już istniejącej ciąży.

Escapelle - cena, refundacja

Ostateczna cena leku Escapelle zależna jest od marży narzuconej przez aptekę. Opakowanie leku zawiera 1 tabletkę 1,5 mg. Cena waha się w granicach 40,00 PLN - 70,00 PLN. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi lek Escapelle 1500 nie podlega refundacji, co oznacza, że pacjent jest zobowiązany do całkowitego pokrycia kosztów zakupu tych tabletek antykoncepcyjnych.

Lek Escapelle 1500 - skład leku

Tabletka antykoncepcyjna Escapelle charakteryzuje się składem, którego główną substancją czynną jest lewonorgestrel, hormon z grupy progestagenów, dostarczany w dawce 1500 µg (odpowiedzialny za hamowanie uwalniania komórki jajowej). W skład tabletki wchodzą także substancje pomocnicze, mające za zadanie zapewnić odpowiednią formę, stabilność oraz właściwości fizykochemiczne leku. Należą do nich: skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, laktoza jednowodna.

Mechanizm działania leku Escapelle 1500

Tabletka Escapelle jest środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania awaryjnego, który powinien być zażyty w ciągu pierwszych 12 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej, aczkolwiek jego skuteczność utrzymuje się do 72 godzin. Mechanizm działania opiera się głównie na zawartości lewonorgestrelu, który hamuje lub opóźnia owulację oraz może utrudniać zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.

Escapelle - wskazania

Escapelle 1500 jest lekiem, który może zapobiegać ciąży, ale tylko jeśli zostanie użyty w maksymalnie 72 godziny po niezabezpieczonym stosunku płciowym bez odpowiednich środków antykoncepcyjnych. Należy pamiętać, że nie będzie on skuteczny, jeśli kobieta jest już w ciąży. Można przyjąć tabletkę „dzień po”, w sytuacji, gdy:

 • doszło do uszkodzenia prezerwatywy;
 • penis nie został wyjęty w odpowiednim momencie w czasie stosunku przerywanego;
 • wytrysk nastąpił wewnątrz pochwy lub na zewnętrzne narządy płciowe;
 • stosowana globulka dopochwowa nie uległa rozpuszczeniu przed stosunkiem;
 • pominięto zażycie tabletki antykoncepcyjnej lub noszony plaster uległ oderwaniu;
 • doszło do wydalenia z macicy wkładki wewnątrzmacicznej;
 • nie została przyjęta powtórna dawka zastrzyku antykoncepcyjnego.

Co więcej, jeśli dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego po zażyciu Escapelle 1500, nawet w trakcie tego samego cyklu miesiączkowego, jego zdolność do zapobiegania ciąży może być ograniczona, i znów może pojawić się ryzyko zajścia w ciążę. Warto podkreślić, że lek Escapelle 1500 nie jest przeznaczony do użycia przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Escapelle - dawkowanie

Używanie leku Escapelle 1500 jest zalecane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości konieczna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą. Tabletkę należy przyjąć najszybciej, najlepiej w ciągu pierwszych 12 godzin, jednak nie później niż 72 godziny (3 dni) po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Escapelle 1500 można użyć w każdej chwili w trakcie cyklu miesiączkowego, pod warunkiem że pacjentka nie jest w ciąży ani nie podejrzewa ciąży. Należy połknąć tabletkę, popijając wodą. Jeżeli pacjentka przyjmuje jakiekolwiek leki, które mogą wpływać na działanie Escapelle (lub jeśli pacjentka stosowała którykolwiek z nich w ciągu ostatnich 4 tygodni), Escapelle 1500 może nie być odpowiednie. W takiej sytuacji lekarz zaproponuje alternatywne środki antykoncepcji po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub, gdy nie jest to możliwe, poda dwie tabletki Escapelle 1500 jednocześnie, aby zadziałało hamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki, co spowoduje uniemożliwienie zapłodnienia już uwolnionej komórki jajowej. Jeśli pacjentka stosuje regularną metodę antykoncepcji, taką jak tabletki antykoncepcyjne, powinna kontynuować ich przyjmowanie. Natomiast, jeżeli pacjentka nie stosuje żadnej metody antykoncepcyjnej, a planuje współżyć po przyjęciu leku Escapelle, powinna zastosować inne, mechaniczne metody antykoncepcji: prezerwatywy lub kapturek naszyjkowy, przynajmniej do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego. Po zażyciu Escapelle 1500, jeśli dochodzi do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego, tabletki nie będą działać antykoncepcyjnie, więc istnieje ponownie ryzyko zajścia w ciążę. Jeżeli w wyniku przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, natychmiast powinno przyjąć się następną pigułkę. W przypadku zamiaru kontynuowania współżycia po zażyciu Escapelle 1500, aż do następnego okresu, powinno używać się prezerwatyw lub kapturka naszyjkowego razem ze środkami plemnikobójczymi. Zaleca się wizytę u lekarza około trzech tygodni po zażyciu leku, aby upewnić się, że jest on skuteczny. W przypadku gdy krwawienie miesiączkowe rozpoczyna się z opóźnieniem większym, niż 5 dni lub w tym czasie występuje nietypowe krwawienie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Lek Escapelle 1500 jest przeznaczony wyłącznie do stosowania w sytuacjach awaryjnych, nie powinno stosować się jej jako regularną metodę antykoncepcji. Jego częste zażywanie w jednym cyklu miesiączkowym może osłabić skuteczność i zwiększyć ryzyko zaburzeń cyklu miesiączkowego. Lek należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Odpowiedni specjalista może udzielić również informacji na temat długoterminowych metod antykoncepcyjnych, które będą regularnie chronić przed ryzykiem zajścia w ciążę.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Escapelle 1500 nie jest wskazany do stosowania przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Escapelle - przeciwskazania i środki ostrożności

Stosowanie tabletki Escapelle wymaga ostrożności i świadomości sytuacji, w których jego użycie może być niewłaściwe lub ryzykowne. Należy unikać jego przyjmowania, jeśli:

 • pacjentka była poddana zabiegowi chirurgicznemu jajowodów;
 • występuje uczulenie na lewonorgestrel lub inny składnik leku;
 • istnieje podejrzenie lub pewność obecności ciąży;
 • nastąpiło wystąpienie w przeszłości ciąży pozamacicznej lub zakażenia jajowodów;
 • w przeszłości pojawiło się zapalenie jajowodów.

Leku również nie należy przyjmować, jeśli pacjentka cierpi na poniższe jednostki chorobowe:

 • ostra i przewlekła niewydolność wątroby;
 • ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
 • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe;
 • ostra postać porfirii;
 • nowotwory hormonozależne;
 • jednoczasowe przyjmowanie cyklosporyny.

Należy zwrócić uwagę, że lek Escapelle 1500 zawiera laktozę (142,5 mg w jednej tabletce), co jest istotną informacją dla osób z nietolerancją tego cukru. W przypadku wcześniej zdiagnozowanej nietolerancji cukrów skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem leku jest kluczowe. Pacjentki, u których występuje choroba jelita cienkiego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, która hamuje wchłanianie leku), oraz kobiety z ciężkimi zaburzeniami funkcji wątroby powinny zachować szczególną ostrożność. Również, jeśli w przeszłości wystąpiła ciąża pozamaciczna doświadczenia z ciążą pozamaciczną lub pacjentka borykała się z zapaleniem jajowodów, lek Escapelle 1500 może zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych. Wszelkie wątpliwości oraz pytania związane ze stosowaniem leku Escapelle 1500 najlepiej kierować do profesjonalistów w dziedzinie zdrowia. Lekarze, farmaceuci, czy pielęgniarki dostarczą niezbędnych informacji oraz wsparcia w podejmowaniu decyzji dotyczących antykoncepcji awaryjnej.

Lek Escapelle 1500 - informacje dotyczące skuteczności

Tabletka Escapelle i jej skuteczność jest oceniana na 84%. Istotne jest, aby mieć na uwadze, że kluczowy w kontekście tej skuteczności jest czas, w jakim tabletka zostanie przyjęta po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Ogólna zasada jest taka: im szybciej tabletka zostanie zastosowana, tym większa szansa na efektywne działanie. Jeśli po zażyciu leku Escapelle 1500 dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego (również w tym samym cyklu miesiączkowym), pigułka nie będzie miała działania antykoncepcyjnego, co może powodować ryzyko zajścia w ciążę.

Ciąża i laktacja - informacje i zalecenia przy stosowaniu leku Escapelle

Zasadniczo, kobiety, które są w ciąży, nie powinny przyjmować leku Escapelle. W sytuacji, gdy ciąża nastąpi pomimo zastosowania środka, ważne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Chociaż brak jest dowodów na negatywny wpływ leku Escapelle 1500 na rozwijające się dziecko w łonie matki, lekarz może chcieć wykluczyć ciążę pozamaciczną, szczególnie jeśli wcześniej miały miejsce takie sytuacje lub występowały stany zapalne w obrębie miednicy. Co więcej, substancja czynna zawarta w leku – lewonorgestrel – może przenikać do mleka matki. Z tego powodu, aby zminimalizować ilość substancji trafiającej do organizmu dziecka, zaleca się, aby pacjentka przyjęła tabletkę bezpośrednio po karmieniu piersią, a następnie unikała karmienia przez kolejne 8 godzin. W międzyczasie zaleca się, aby pacjentka przez 8 godzin po przyjęciu tabletki odciągała mleko, które nie powinno być podawane dziecku.

Wpływ na cykl miesiączkowy i płodność

Należy być również świadomym, że przyjęcie leku Escapelle 1500 może wprowadzić pewne zaburzenia miesiączkowe. Niektóre kobiety mogą doświadczyć opóźnienia lub przyspieszenia owulacji, co z kolei może wpłynąć na moment wystąpienia okresu płodności. Brak jest jednak długoterminowych danych dotyczących wpływu leku na płodność, zatem po użyciu leku można spodziewać się szybkiego powrotu do normy. Bez względu na to, ważne jest kontynuowanie lub rozpoczęcie stosowania regularnej antykoncepcji tak szybko, jak to możliwe po przyjęciu leku. Korzystając z leku Escapelle 1500, niezmiernie istotne jest pamiętanie o konieczności odpowiedniej konsultacji i komunikacji z lekarzem w kontekście indywidualnej sytuacji zdrowotnej, szczególnie w kontekście ciąży, karmienia piersią i płodności.

Działania niepożądane leku Escapelle

Podobnie jak większość leków, również lek Escapelle 1500 może powodować działania niepożądane, które nie muszą, ale mogą wystąpić. Poniżej przedstawione są informacje dotyczące częstości występowania i rodzaju możliwych skutków ubocznych. Bardzo częste działania niepożądane:

 • nudności,
 • nieregularne krwawienia,
 • ból w podbrzuszu,
 • zmęczenie,
 • ból głowy.

Często występujące działania niepożądane:

 • wymioty,
 • odmienne krwawienie miesiączkowe,
 • tkliwość piersi,
 • biegunka.

Bardzo rzadkie działania niepożądane:

 • wysypka i pokrzywka,
 • bolesne miesiączki.

Interakcje z innymi lekami

Przed zastosowaniem tabletki Escapelle, konieczne jest przekazanie lekarzowi prowadzącemu lub farmaceucie dokładnych informacji na temat wszystkich leków, które pacjentka obecnie przyjmuje lub przyjmowała ostatnio, a także tych, które planuje stosować w najbliższej przyszłości. Niektóre leki mogą znacząco osłabić prawidłowe działanie leku Escapelle 1500, dlatego zwraca się szczególną uwagę, jeśli pacjentka stosowała którekolwiek z poniższych środków w przeciągu ostatnich 4 tygodni: Leki wpływające na pracę układu nerwowego:

 • barbiturany
 • prymidon
 • fenytoina
 • karbamazepina (i inne leki stosowane w leczeniu padaczki)

Leki przeciwbakteryjne, stosowane przede wszystkim w leczeniu gruźlicy, takie jak:

 • ryfampicyna
 • ryfabutyna

Leki przeciwwirusowe, używane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, na przykład:

 • rytonawir
 • efawirenz

Leki przeciwgrzybicze stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych jak na przykład:

 • gryzeofulwina

Leki ziołowe, zawierające:

 • ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum)

Warto także podkreślić, że lek Escapelle 1500 może wpłynąć na działanie innych środków farmakologicznych i powodować działania niepożądane.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację