Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
EllaOne to awaryjna metoda antykoncepcji w postaci tabletki, popularnie nazywana „tabletką dzień po”. Stosowana jest w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła lub w sytuacji odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Należy przyjmować tabletkę ellaOne w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży, przede wszystkim po stosunku płciowym, który nie był odpowiednio zabezpieczony.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat pełnego składu, działania, przeznaczenia oraz możliwych skutków ubocznych leku ellaOne.

EllaOne - co to za lek?

Lek ten stosuje się jako antykoncepcja w przypadkach nagłych. Służy jako opcja prewencyjna po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku gdy zastosowana wcześniej metoda antykoncepcji zawiodła. Jego przeznaczenie koncentruje się na zapobieganiu nieplanowanej ciąży, działając poprzez wywieranie wpływu na cykl owulacyjny kobiety. Wspomniana antykoncepcja hormonalna nie jest skuteczna w przypadku wcześniejszego zajścia w ciążę.

Lek ellaOne stosuje się m.in. w przypadku:

  • odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia;
  • gdy doszło do pęknięcia, zsunięcia się lub wypadnięcia prezerwatywy u któregoś z partnerów;
  • gdy zapomniano zastosować dotychczas stosowaną metodę antykoncepcji;
  • gdy stale stosowana tabletka antykoncepcyjna nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami.

EllaOne - cena, refundacja

Lek jest dostępny w opakowaniach zawierających jedną tabletkę o mocy 30 mg, jest lekiem, którego cena może ulegać znacznym wahaniom w różnych aptekach i punktach sprzedaży, oscylując w przedziale od 68,00 zł do nawet 199,00 zł.

Należy podkreślić, że produkt ten nie jest objęty programem refundacyjnym. Warto zaznaczyć, że podane ceny oraz status refundacyjny obowiązują na dzień 1 września 2023 r. i mogą ulec zmianie, więc zawsze warto sprawdzić najaktualniejsze informacje przed dokonaniem zakupu.

EllaOne - skład leku

Substancją czynną leku jest octan uliprystalu, każda tabletka zawiera jej 30 miligramów. Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, powidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Mechanizm działania leku EllaOne 30 mg

Lek ellaOne zawiera substancję czynną octan uliprystalu. Wpływa on na działanie naturalnego hormonu – progesteronu, niezbędnego do wystąpienia owulacji, w efekcie ją opóźniając.

EllaOne jest środkiem antykoncepcyjnym, którego celem jest zapobieganie ciąży, więc w przypadkach nagłych może opóźnić owulację w danym cyklu miesiączkowym, jednak nie zapobiegnie zajściu w ciążę w przypadku ponownego odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

EllaOne - wskazania

EllaOne stanowi środek antykoncepcyjny, którego celem jest uniknięcie ciąży po stosunku płciowym, który odbył się bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcji okazała się nieskuteczna - na przykład, gdy prezerwatywa pękła, zsunęła się lub nie została użyta, lub gdy regularnie stosowana tabletka antykoncepcyjna nie została przyjęta zgodnie z instrukcjami.

Powinno się przyjąć doustnie jedną tabletkę jak najszybciej, maksymalnie w ciągu 5 dni (120 godzin) po stosunku, co wiąże się z możliwością przeżycia plemników do 5 dni w organizmie kobiety po akcie seksualnym. Lek jest odpowiedni dla kobiet w każdym wieku prokreacyjnym, włączając w to nastolatki, i można go użyć w każdym dniu cyklu miesiączkowego.

EllaOne - jak przyjmować?

Przyjęcie leku EllaOne powinno nastąpić jak najszybciej po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła, maksymalnie jednak nie później niż 120 godzin (5 dni) po nim.

Tabletkę, dostępną do przyjęcia o dowolnej porze dnia i niezależnie od spożywania posiłków, należy połknąć, obserwując wszelkie wskazania zawarte w ulotce informacyjnej lub dostarczone przez specjalistę zdrowia. Warto podkreślić, że nawet po zażyciu tabletki, w przypadku kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego, konieczne jest użycie dodatkowej metody antykoncepcji (np. prezerwatywy) aż do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki po zażyciu ellaOne. W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej na stałe należy zachować dotychczasowy schemat.

W przypadku występowania wymiotów w ciągu 3 godzin od zażycia leku, konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki. Natomiast kilkudniowe opóźnienie wystąpienia miesiączki po zażyciu ellaOne, zwłaszcza przy obecności takich symptomów, jak uczucie dyskomfortu w brzuchu, ból brzucha, bóle miednicy, wrażliwość piersi, powiększenie piersi, poranne nudności, może sygnalizować konieczność wykonania testu ciążowego i konsultacji z lekarzem. Warto też zaznaczyć, że przy jednoczesnym przyjmowaniu pewnych innych leków, EllaOne może nie być odpowiednim wyborem – w takim wypadku konsultacja ze specjalistą zdrowia jest niezbędna.

 

EllaOne - przeciwskazania i środki ostrożności

EllaOne jest tabletką przeznaczoną do antykoncepcji w przypadkach nagłych, której nie należy przyjmować w sytuacji uczulenia na octan uliprystalu lub pozostałe składniki. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania leku EllaOne, zwłaszcza w przypadku spóźnienia miesiączki lub objawów ciąży: powiększenie piersi, poranne nudności.

Osoby z ciężką astmą czy chorobą wątroby również powinny zachować ostrożność. Po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła lub w przypadku gdy wystąpi kilkudniowe opóźnienie wystąpienia miesiączki, tabletka EllaOne powinna być zastosowana niezwłocznie.

Chociaż lek EllaOne jest zalecany dla wszystkich kobiet, może być mniej skuteczny w przypadku zwiększonej masy ciała. Niezależnie od tego, po przyjęciu leku EllaOne, w przypadku odbycia stosunku płciowego, należy podczas każdego stosunku płciowego stosować prezerwatywy aż do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki.

Niektóre leki, w tym leki stosowane w leczeniu padaczki, gruźlicy czy zakażenia wirusem HIV, mogą wpływać na prawidłowe działanie leku EllaOne. Dlatego pacjentka stosująca jakiekolwiek leki, zwłaszcza te przyjmowane w ciągu ostatnich 4 tygodni, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem tabletki EllaOne.

Jeśli wystąpi zajście w ciążę po zażyciu tabletki, ważne jest, aby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Lek EllaOne jest metodą antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegania zajściu w ciążę, a nie przerwania istniejącej ciąży. W trakcie karmienia piersią po zastosowaniu leku, przez tydzień nie należy karmić piersią, a w celu utrzymania produkcji mleka zaleca się korzystanie z laktatora oraz zrezygnowanie z karmienia przez kolejne 7 dni od zażycia pigułki ellaOne.

Ostatecznie, jeśli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, np. laktozę, przed przyjęciem EllaOne powinien on poinformować o tym farmaceutę.

Ciąża i laktacja - informacje i zalecenia przy stosowaniu leku EllaOne

Przyjmowanie leku EllaOne, będącego metodą antykoncepcji awaryjnej stosowaną w celu zapobiegania zajścia w ciążę, wymaga szczególnej uwagi w kontekście ciąży i karmienia piersią.

Przed przyjęciem leku EllaOne, szczególnie gdy wystąpiło opóźnienie wystąpienia miesiączki lub występują objawy ciąży: powiększenie piersi, poranne nudności; istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty oraz wykonanie testu ciążowego w celu wykluczenia istnienia ciąży. Jak w przypadku każdej ciąży lekarz musi sprawdzić, czy nie jest to ciąża pozamaciczna. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli wystąpi ostry ból brzucha lub krwawienie oraz w przypadku kobiet, u których w przeszłości stwierdzono ciążę pozamaciczną, a także u tych, które przeszły zabieg chirurgiczny na jajowodzie lub długotrwałe (przewlekłe) zakażenie narządów płciowych. Warto podkreślić, że lek EllaOne nie wpływa na przerwanie już istniejącej ciąży i nie wpływa negatywnie na przyszłą płodność.

Karmienie piersią po zażyciu tabletki EllaOne wymaga przerwy - nie należy karmić piersią przez tydzień, mimo że ciągłość produkcji mleka można utrzymać za pomocą laktatora, mleko powinno być utylizowane.

Ważne jest, że po przyjęciu leku EllaOne oraz w przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub gdy stała metoda antykoncepcji zawiodła, istotne jest dodatkowe zabezpieczenie się przed ciążą, stosując prezerwatywy do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki. Dla optymalnej ochrony i bezpieczeństwa warto konsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane leku EllaOne

Jak wszystkie medykamenty, również ten lek może prowadzić do występowania działań niepożądanych, mimo że nie zawsze one występują. Poniżej umieszczone zostały możliwe skutki uboczne leku ellaOne, w zależności od częstotliwości występowania.

Częste działania niepożądane

  • mdłości, ból brzucha (żołądka), uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty;
  • bolesne miesiączkowanie, bóle miednicy, wrażliwość piersi;
  • ból głowy, zawroty głowy, wahania nastroju;
  • bóle mięśni, bóle pleców, zmęczenie.

Niezbyt częste działania niepożądane

  • biegunka, zgaga, gazy, suchość w ustach;
  • nietypowe lub nieregularne krwawienie z pochwy, obfite lub przedłużające się krwawienie miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego, podrażnienie pochwy lub upławy, mniejszy lub większy popęd płciowy;
  • uderzenia gorąca;
  • zaburzenia apetytu, zaburzenia emocjonalne, niepokój, pobudzenie, zaburzenia snu, senność, migrena, zaburzenia wzrokowe;
  • grypa;
  • trądzik, zmiany skórne, świąd;
  • gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.

Rzadkie działania niepożądane

  • ból lub świąd narządów płciowych, ból podczas seksu, pęknięcie torbieli jajnika, nietypowo niewielkie krwawienie miesiączkowe;
  • spadek koncentracji, zawroty głowy, drżenie, dezorientacja, omdlenia;
  • odbiegające od normy uczucie w oku, przekrwienie oczu, światłowstręt;
  • suchość w gardle, zaburzenia smaku;
  • pokrzywka (swędząca wysypka), pragnienie.

W razie dostrzeżenia dowolnych działań niepożądanych również tych niewymienionych w ulotce informacyjnej konieczne jest poinformowanie o tym specjalistę - lekarza lub farmaceutę.

Interakcje z innymi lekami

Informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich obecnie, lub niedawno stosowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i bez niej, a także o preparatach ziołowych, jest niezbędne.

Pewne leki mogą obniżać efektywność ellaOne. Jeżeli pacjentka stosuje jakiekolwiek leki z poniżej wymienionych lub nastąpiło przyjęcie któregoś z tych leków w ciągu ostatnich 4 tygodniach, może okazać się, że ellaOne nie będzie właściwym wyborem.

  • Leki stosowane w leczeniu padaczki (np.: prymidon, fenobarbital, fenytoina, fosfenytoina, karbamazepina, okskarbazepina i barbiturany);
  • leki stosowane w leczeniu gruźlicy (np.: ryfampicyna, ryfabutyna);
  • leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (rytonawir, efawirenz, newirapina);
  • lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych (gryzeofulwina);
  • leki ziołowe zawierające ziele dziurawca (Hypericum perforatum).

Przed użyciem ellaOne, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, gdy pacjentka obecnie lub niedawno używała któregokolwiek z wcześniej wspomnianych leków. Alternatywą, którą lekarz może zalecić, jest niehormonalna metoda awaryjnej kontroli urodzeń, taka jak wkładka domaciczna zawierająca miedź.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację