Krwawienie po tabletce „po” – kiedy udać się do lekarza?
Dodano:

4 grudnia, 2022
09:20
Zaktualizowano:

13 stycznia, 2023
11:43
 

Czy po tabletce „po” występuje krwawienie?

Antykoncepcja awaryjna, nazywana także antykoncepcją ratunkową lub doraźną, to środki antykoncepcyjne określane potocznie tabletką „dzień po”. Jej zadaniem jest ochrona przed niechcianą ciążą w przypadku, gdy do stosunku płciowego doszło bez żadnego zabezpieczenia oraz w momencie, w którym metody antykoncepcyjne zawiodły podczas współżycia lub okazały się nieskuteczne. Do najczęstszych sytuacji, po których powinno się zażyć tabletkę 72h „po” w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży, należy m.in. pominięcie dawki doustnej antykoncepcji hormonalnej, pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy czy przedwczesny wytrysk w pochwie lub na zewnętrzne narządy płciowe w trakcie stosunku przerywanego. Po antykoncepcję postkoitalną można sięgnąć także w przypadku uszkodzenia lub przedwczesnego usunięcia kapturka naszyjkowego, krążka plemnikobójczego czy wkładki wewnątrzmacicznej. 

Antykoncepcję „po stosunku” w Polsce można otrzymać wyłącznie na receptę po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Są to dwa preparaty w formie tabletek „dzień po” o nazwie ellaOne i Escapelle. Można je przyjmować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, również w czasie krwawienia menstruacyjnego. Jeśli jednak zostaną one zażyte więcej niż raz, ich skuteczność spada, a zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń miesiączkowania. 

Jak działa tabletka „dzień po”? Jej głównym zadaniem jest opóźnienie jajeczkowania lub, jeśli doszło do owulacji, uniemożliwienie zapłodnienia uwolnionej już komórki jajowej. Warto pamiętać, że skuteczność leku z każdą godziną maleje, dlatego im szybciej tabletka zostanie przyjęta, tym lepiej. Maksymalny czas, w którym należy zażyć preparat, uzależniony jest od substancji czynnej, która wchodzi w jego skład. W przypadku Escapelle, której głównym składnikiem jest hormon zwany lewonorgestrelem, lek należy przyjąć w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Octan uliprystalu, substancja czynna ellaOne, pozwala na zażycie tabletki maksymalnie do 120 godzin po współżyciu. Należy pamiętać, że antykoncepcja awaryjna nie chroni przed nieplanowaną ciążą w stu procentach, ale jej skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęta bezpośrednio po niezabezpieczonym zbliżeniu. 

Tabletka „dzień po”, podobnie jak większość leków, niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych takich jak zaburzenia miesiączkowania, a także krwawienia lub plamienia śródcykliczne. Przed jej zażyciem warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku, aby zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi oraz środkami ostrożności, w tym dotyczących tabletki „dzień po” a alkoholu. 

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile trwa krwawienie po tabletce „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna jak każdy lek może wzbudzać wątpliwości u pacjentek, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z preparatami tego typu. Wiele pytań pojawia się głównie w kontekście tabletki „dzień po” a okresu. U wielu kobiet, które zażyły antykoncepcję ratunkową, krwawienie miesiączkowe jest prawidłowe i pojawia się zazwyczaj w tym samym dniu co zwykle. Kilkudniowe opóźnienie menstruacji po przyjęciu tabletki „dzień po” jest zupełnie normalne. W niektórych przypadkach krwawienie może pojawić się o kilka dni wcześniej. Jeśli jednak miesiączka nie rozpoczyna się o czasie lub okres spóźnia o więcej niż tydzień, dla pewności warto wykonać test ciążowy, który potwierdzi lub wykluczy ewentualną ciążę. Jeśli antykoncepcja ratunkowa została przyjęta w czasie zalecanym przez producenta, to jej skuteczność jest bardzo wysoka, a prawdopodobieństwo ciąży jest minimalne.

Krwawienie miesiączkowe po zażyciu tabletki „dzień po” może być mniej lub bardziej obfite. Do czasu pojawienia się miesiączki mogą występować nieregularne krwawienia lub plamienia śródcykliczne, które są jednym ze skutków ubocznych działania antykoncepcji awaryjnej. Często wywołują one niepokój u pacjentek, które zażyły lek, ponieważ trudno je odróżnić od krwawienia miesiączkowego. Jest to jednak naturalna odpowiedź organizmu na dużą dawkę hormonów, a działania niepożądane są oznaką jego powrotu do równowagi hormonalnej. Zaburzenia miesiączkowania są przejściowe i dotyczą zazwyczaj jedynie pierwszego cyklu menstruacyjnego po zażyciu leku, w następnym miesiącu menstruacja powinna pojawić się o czasie i w dotychczasowej postaci. Nie powinny już wystąpić także żadne plamienia śródcykliczne.

Powodem do niepokoju powinno być nienaturalnie skąpe lub obfite krwawienie po tabletce „po”. W przypadku, jeśli krwawienie miesiączkowe nie ustępuje, nasila się lub menstruacja jest nadmiernie obfita lub skąpa, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Konsultacji lekarskiej warto zasięgnąć również w przypadku, gdy miesiączka nie pojawia się o czasie lub opóźnia się o więcej niż pięć dni. Wizyta ginekologiczna pozwoli określić przyczynę oraz potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę. 

Zaburzenia miesiączkowania po zażyciu tabletki „dzień po” są normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju – okres może pojawić się zarówno kilka dni wcześniej, jak i kilka dni później, może być także mniej lub bardziej obfity. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Konsultacja oraz badanie ginekologiczne powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. M. L. Medard, L. Ostrowska, Antykoncepcja doraźna z użyciem lewonorgestrelu – skuteczność i mechanizm działania, https://core.ac.uk/download/pdf/268472971.pdf
  2. World Health Organization, Emergency contraception, https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/emergency-contraception
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację