Wysoki cholesterol – objawy i leczenie

Wysoki cholesterol to schorzenie, na które cierpi nawet połowa Polaków. Przyczyn takiego stanu może być wiele - od zbyt wysokiej masy ciała, aż po unikanie aktywności fizycznej. Wysoki cholesterol może być niebezpieczny dla zdrowia, zatem warto dowiedzieć się, jak skutecznie go obniżyć.
Wysoki cholesterol - objawy i leczenie

Cholesterol – co to takiego?

Cholesterol to nic innego, jak wytwarzany w wątrobie lipid, który dostarczany jest do organizmu wraz z jedzeniem. Składnik ten służy przede wszystkim do budowy błon komórkowych oraz niezbędny jest do produkowania niektórych hormonów. Cholesterol pomaga również syntetyzować witaminę D3 oraz ułatwia trawienie tłuszczów.

Zbyt wysoki cholesterol może być jednak bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia danej osoby. Odkładanie się tego lipidu może bowiem sprawić, że pojawi się choroba wieńcowa, miażdżyca, a nawet doprowadzić do udaru mózgu.

Kontrolowanie prawidłowego poziomu tego lipidu jest zatem bardzo ważne. Warto sprawdzać przede wszystkim ilość trójglicerydów oraz dwie frakcje cholesterolu – HDL i LDL, który nazywany jest również złym cholesterolem.

Cholesterol LDL jest odmianą gęstszą, która odkłada się w ścianach tętnic poprzez łączenie się z innymi substancjami. Wpływa zatem na pojawienie się blaszki miażdżycowej, mogącej wywołać nawet stany zagrożenia życia.

HDL to dobry cholesterol, którego zadaniem jest między innymi oczyszczanie tętnic ze złego cholesterolu oraz przenoszenie go bezpośrednio do wątroby. Tam lipid przetwarzany jest na kwasy żółciowe, zatem nie stanowi wówczas żadnego zagrożenia dla żył.

Normy cholesterolu całkowitego

Normalny poziom cholesterolu nie jest żadnym powodem do niepokoju. Sam organizm produkuje bowiem aż 80 procent niezbędnego lipidu, zaś 20 procent bez większych problemów można dostarczać samemu wraz z jedzeniem. Niestety, wiele osób przekracza ten poziom cholesterolu, mając na przykład nieprawidłową dietę czy rezygnując z niezbędnej aktywności fizycznej.

Ogólna norma cholesterolu całkowitego powinna wynosić poniżej 200 mg/dl 5,2 mmol/l. Wysoki poziom cholesteroluwystępuje wówczas, gdy w badaniach krwi pojawia się wynik od 200 do 250 md/ld, czyli 5,1-6,5 mmol/l. Podwyższony cholesterol, który może stanowić niebezpieczeństwo, pojawia się wówczas, gdy jego wartość przekracza 250 mg/dl (>6,5 mmol/l).

Konsultacja z lekarzem

Warto zauważyć, że wypisana wyżej norma jest ogólna, to lekarz prowadzący będzie w stanie bardziej konkretnie ustalić wartości docelowe dla danej osoby.

Normy ustala się bowiem na podstawie wywiadu z pacjentem – specjalista z pewnością będzie w stanie zdiagnozować ewentualne ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej czy niedoczynności tarczycy. Niezwykle istotne jest również określenie stosunku złego cholesterolu do jego dobrej odmiany oraz występujących w organizmie trójglicerydów.

Przeprowadzanie rutynowych kontroli swojego stanu zdrowia jest bardzo istotne. Wystarczy bowiem jedynie szybkie badanie krwi, by móc uzyskać dokładny obraz cholesterolu całkowitego w naszym organizmie.

Warto jeszcze dodać, że osoby z grupy ryzyka, w których rodzinie występował podwyższony poziom cholesterolu, powinny przeprowadzać tego typu badania znacznie częściej. Pobranie krwi jest praktycznie bezbolesne, a na dodatek wykonuje się je błyskawicznie.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Profil lipidowy

Badania zawartości cholesterolu we krwi nazywane są lipidogramem. Warto zaznaczyć, że przed tym badaniem nie powinno się zmieniać diety – lepiej jeść dokładnie to samo, co zazwyczaj, by wyniki były jak najbardziej wiarygodne.

Wysoki cholesterol, który ewentualnie wyjdzie w wynikach badań krwi, jest sygnałem do tego, by jak najszybciej zmienić dietę. W celu sprawdzenia skuteczności zmian w żywieniu, można na przykład wykonać ponownie badania – tym razem warto zgłosić się do laboratorium na czczo, najlepiej około dwunastu godzin po ostatnim posiłku.

Wysoki poziom cholesterolu

Znaczne przekroczenie norm cholesterolu to hipercholesterolemia. Do zdiagnozowania tego schorzenia wystarczy wspomniany wcześniej lipidogram. Rodzajów tej choroby jest kilka hipercholesterolemii:

  • pierwotna – ma podłoże genowe i pojawia się w przypadku defektu jednego genu,
  • wtórna – powodowana przez występowanie różnych chorób,
  • wielogenowa – na wpływ tego zaburzenia mają wpływ czynniki środowiskowe,
  • rodzinna – objawia się zaburzeniami lipidowymi już w młodym wieku.

Warto jeszcze dodać, że hipercholesterolemia rodzinna występuje dość rzadko, a cykliczne badania krwi z pewnością pozwolą ją wykryć na wczesnym etapie rozwoju.

Podwyższony cholesterol – przyczyny

Zły cholesterol, którego zawartość w organizmie jest duża, może stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Stan taki wymaga zatem leczenia.

Zanim jednak rozpocznie się jakąkolwiek terapię, należy koniecznie poznać przyczyny takiego stanu, by móc je jak najszybciej wyeliminować. Zły cholesterol LDL jest bowiem do wyleczenia – trzeba tylko przestawić się na zdrowy tryb życia.

Nieodpowiednia dieta

Jedną z głównych przyczyn tego, że wzrasta poziomu trójglicerydów, jest nieodpowiednia dieta. Spożywanie przetworzonej żywności czy też objadanie się na noc może spowodować u nas wysoki poziom cholesterolu.

Zła dieta ma negatywny wpływ na pracę całego organizmu, warto zatem zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych. Warto przede wszystkim odstawić tłuszcze zwierzęce, które posiadają sporą ilość złego cholesterolu – może się on potem odłożyć w naczyniach krwionośnych.

W grupie ryzyka są również osoby, których nawykiem jest palenie papierosów. Na podwyższenie poziomu cholesterolu wpływa też brak aktywności fizycznej.

Stosowanie odpowiedniej diety oraz regularna aktywność fizyczna pomoże uporać się z wysokim cholesterolem oraz zgubnymi skutkami, jakie może on mieć dla organizmu.

Nadwaga

W przypadku posiadania zbyt wysokiej masy ciała prawie na pewno przełoży się to na wysoki cholesterol. Nadwaga zwiększa bowiem poziom triglicerydów i sprawia, że poziom cholesterolu HDL znacząco maleje. Badania cholesterolu pozwolą na konkretne wskazanie poziomu HDL oraz LDL.

Pozbycie się nawet kilku kilogramów może spowodować zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL we krwi. Należy pamiętać, że jego nadmiar może wpływać na pojawienie się różnych niebezpiecznych dla życia schorzeń.

Wiek oraz płeć

Według przeprowadzonych przez specjalistów badań, wysoki cholesterol pojawia się naturalnie po trzydziestym roku życia.

Wpływ na wysokość cholesterolu ma również płeć. Jego poziom wzrasta bowiem u kobiet po menopauzie – rośnie zwłaszcza cholesterol LDL.

Mężczyźni z kolei największe problemy z wysokim poziomem cholesterolu zaczynają po pięćdziesiątym roku życia. To także czas, w którym są oni narażeni na chorobę wieńcową oraz inne schorzenia związane z krążeniem.

Wysoki cholesterol – skutki

W wysokim poziomie cholesterolu można dopatrywać przyczyn wielu schorzeń. Niedobór związany z dobrym cholesterolem może powodować wzrost cholesterolu całkowitego, przez co możliwe jest wytworzenie blaszek miażdżycowych, które po prostu zapychają żyły.

Miażdżyca jest bardzo niebezpieczna, a jej ignorowanie może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, tętniaka aorty oraz niedokrwienia kończyn dolnych.

W przypadku bardzo podwyższonego cholesterolu może dojść do niewydolności nerek, na co również mają wpływ blaszki miażdżycowe.

Niewiele osób wie, ale wysoki cholesterol całkowity ma również wpływ na znaczne pogorszenie wzroku! Ten lipid może bowiem oderwać się od blaszki miażdżycowej i dostać się do oka! W taki sposób dochodzi do uszkodzenia siatkówki oka, co wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.

Objawy wysokiego cholesterolu

Wysoki cholesterol może w wielu przypadkach nie dawać żadnych objawów. Na zbyt duże stężenie tego lipidu zwraca się uwagę wówczas, gdy doprowadzi on do rozmaitych schorzeń.

Osoby, które posiadają wysoki poziom cholesterolu mogą skarżyć się na przykład na ból w nogach bądź skurcze łydek. Tego typu sytuacje, spowodowane złym ukrwieniem i nieprawidłowym przepływem krwi wywołanym przez blaszki miażdżycowe, mogą być bardzo uciążliwe.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na stopy. Zmiany miażdżycowe bowiem sprawiają, że skóra na nich jest błyszcząca i napięta.

Objawy wysokiego cholesterolu to także bladość nóg, która również spowodowana jest niezbyt dobrym przepływem krwi.

Często występujące objawy wysokiego cholesterolu to również guzki na ścięgnach Achillesa, które spowodowane są odkładaniem się złego cholesterolu w skórze.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Cholesterol a choroba wieńcowa

Na powstanie choroby wieńcowej bezpośredni wpływ ma wysoki cholesterol. Pacjenci odczuwają ból w klatce piersiowej, który często opisywany jest jako rozrywający. Powodujący wrażenie ucisku dyskomfort dodatkowo promieniuje i może być odczuwalny nawet w okolicach szyi czy nadbrzusza.

Tego typu objawy muszą być skonsultowane z lekarzem, gdyż ich nasilenie może doprowadzić nawet do zawału.

Objawami wysokiego cholesterolu są również poważne problemy z wątrobą. Organ ten odpowiada za oczyszczanie organizmu z różnych toksycznych substancji oraz uczestniczy w produkcji niektórych hormonów.

Także lipidy tworzone są w wątrobie; wszelkie zaburzenia pracy tego narządu mogą doprowadzić do zwiększonej produkcji cholesterolu.

Jak obniżyć cholesterol?

Wysoki cholesterol może mieć naprawdę fatalne skutki dla zdrowia. Jego obniżenie – przynajmniej w niektórych przypadkach, jest łatwe do zrealizowania.

Konieczna będzie zmiana diety – zwłaszcza rezygnacja z produktów przetworzonych, słodyczy, tłustego mięsa oraz słonych przekąsek. Zamiast tego należy wybierać warzywa i owoce, produkty zawierające błonnik, a także zdrowe tłuszcze – na przykład olej lniany.

Warto jeszcze zauważyć, że wysoki cholesterol nie ma właściwie nic wspólnego ze spożywaniem jaj! Przeprowadzono bowiem szczegółowe badania, z których jasno wynika, że spożywanie takich produktów nie zwiększa wcale poziomu cholesterolu we krwi.

Na posiadanie odpowiedniej ilości cholesterolu we krwi wpływ ma również zaprzestanie palenia papierosów. Nałóg ten negatywnie wpływa na cały organizm, zatem należy z niego jak najszybciej zrezygnować.

W przypadku chęci obniżenia złego cholesterolu, konieczne będą regularne ćwiczenia. W czasie wysiłku możliwe jest bowiem spalanie tłuszczu, zatem w celu unormowania poziomu cholesterolu warto jak najczęściej się ruszać.

Leczenie przy wysokim cholesterolu

Schorzenia wywołane wysokim cholesterolem na pewnym etapie można wyleczyć. Warto jednak przede wszystkim zapobiegać takim sytuacjom i wdrażać środki zapobiegawcze.

Charakterystyczne objawy można często wyeliminować za pośrednictwem odpowiedniej diety czy ruchu fizycznego. Jeśli takie działania nie przyniosą rezultatu, wówczas warto byłoby pomyśleć o leczeniu farmakologicznym.

Leczenie farmakologiczne

Dostępne na rynku farmaceutycznym leki na wysoki cholesterol hamują aktywność tych enzymów, które są niezbędne do produkcji cholesterolu.

Sprawdzą się one również w przypadku zespołu metabolicznego, gdzie będą w stanie zapobiegawczo unormować poziom tego lipidu.

Warto pamiętać, że terapia takimi specyfikami wymaga cyklicznego przyjmowania leków. Ominięcie dawki czy samodzielna zmiana leku nie jest możliwa – o wszystkim musi zawsze decydować lekarz prowadzący.

Leczenie farmakologiczne musi być zawsze połączone z dietą oraz zmianą trybu życia – tylko wtedy można pokonać wysoki cholesterol. Objawy z pewnością też szybko zostaną wyeliminowane.

Konsultacja online

Osoby, które z rozmaitych względów nie mogą iść do lekarza, by skonsultować swoje wyniki badań, mogą skorzystać z naszej oferty porad online.

Tego typu wizyta jest zawsze bardzo przyjemna i szybka, a w czasie jej trwania nasi lekarze będą w stanie wskazać najbardziej adekwatne formy leczenia.

Recepta przez internet

W czasie takiej wizyty lekarz nie tylko przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, ale również wskaże najbardziej odpowiednią do sytuacji metodę leczenia. Porada internetowa to również możliwość wypisania konkretnej recepty online! Tego typu dokument umożliwia wykupienie niezbędnych specyfików w każdej aptece.

Wizyta online to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje porady specjalisty. Warto jeszcze zaznaczyć, że leczenie wysokiego cholesterolu jest naprawdę konieczne – w przeciwnym razie, stan ten może doprowadzić do poważnych schorzeń. Odpowiednio szybka diagnoza pozwoli jednak uniknąć takiego zagrożenia.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email