Wysoki cholesterol – jak obniżyć?

Wysoki poziom cholesterolu to zmora wielu osób. Niestety, taki stan może znacząco zwiększać ryzyko występowania różnego rodzaju powikłań, na przykład chorób układu krążenia czy też układu sercowo-nerwowego. Odpowiedni poziom cholesterolu niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale jak obniżyć cholesterol? Na szczęście jest na to kilka sprawdzonych metod!
Wysoki cholesterol - jak obniżyć

Cholesterol – co to takiego?

Cholesterolem nazywamy substancję, która konieczna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmuPrawidłowy poziom cholesterolu pozwala na syntezę kwasów żółciowych, która odpowiedzialna jest z kolei za wchłanianie oraz trawienie tłuszczów w organizmie każdego człowieka.

Prawidłowy poziom cholesterolu to także właściwa praca mózgu. Osoby z wysokim stężeniem cholesterolu mogą mieć problemy z hormonami oraz innymi substancjami, które niezbędne są do przeprowadzania rozmaitych procesów w ciele. Utrzymanie zdrowego poziomu cholesterolu to także możliwość wytwarzania przez organizm błon komórkowych oraz wielu istotnych substancji.

Dobry cholesterol jest zatem bardzo potrzebny każdemu człowiekowi, gdyż wpływa on pozytywnie na ogólny stan zdrowia. Sytuacja ulega zmienia wówczas, gdy pojawia się jego nadmiar. Obniżenie cholesterolu jest wówczas konieczne, gdyż jego zbyt wysoki poziom może prowadzić do poważnych zaburzeń. W takiej sytuacji u danej osoby rozwinąć się mogą choroby nerek; istnieje także wysokie ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Podwyższony poziom cholesterolu we krwi może wywołać także miażdżycę, zawał serca oraz udar mózgu.

Rodzaje cholesterolu

Cholesterol to substancja, która nie rozpuszcza się we krwi. Po całym organizmie jest transportowana w formie lipoprotein, które odpowiadają za przeprowadzenie w ciele różnych ważnych procesów.

Lipoproteiny, które posiadają małą gęstość, to zły cholesterol. Nadmiar złego cholesterolu LDL wpływa niekorzystnie na cały organizm, zatem należy niezwłocznie zbić cholesterol tego typu. Zły cholesterol odkłada się między innymi w ścianach tętnic, przez co doprowadza do pojawienia się blaszki miażdżycowej. Ta z kolei utrudnia odpowiedni przepływ krwi i może powodować bardzo poważne powikłania, a nawet stany zagrożenia życia.

Istnieją również lipoproteiny o znacznie większej gęstości – to dobry cholesterol HDL. Jego zadaniem jest przede wszystkim oczyszczanie tętnic ze złego cholesterolu, a także przenoszenie go do wątroby. Dzięki takim działaniom nie stanowi on już dłużej zagrożenia dla żył, gdyż jest szybko przetwarzany na kwasy żółciowe. 

Jaki powinien być poziom cholesterolu całkowitego?

Poziom cholesterolu całkowitego w normie nie powinien niepokoić nikogo. Warto bowiem dodać, że sam organizm produkuje aż osiemdziesiąt procent niezbędnego lipidu; dwadzieścia procent dostarczane jest do organizmu wraz z pożywieniem. Poziom dobrego cholesterolu jest niestety często przekraczany, co wpływa na pojawienie się rozmaitych dolegliwości. Stan taki pojawia się między innymi w wyniku nieprawidłowej diety oraz rezygnacji z aktywności fizycznej.

Niepokojący poziom złego cholesterolu LDL występuje wówczas, gdy w badaniach krwi wynik wynosić będzie od 200 do 250 md/ld, czyli 5,1-6,5 mmol/l. Poziom złego cholesterolu LDL, który może stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo dla danej osoby, jest wtedy, gdy jego wartość przekracza 250 mg/dl (>6,5 mmol/l). W takiej sytuacji obniżenie cholesterolu będzie koniecznością.

Norma cholesterolu dobrego, który pomaga w przeprowadzeniu ważnych dla organizmu procesów, wynosić powinna zawsze poniżej 200 mg/dl 5,2 mmol/l. Wartości prawidłowych dla danego organizmu odczytać można bezpośrednio na wyniku badań. Każdy profil lipidowy ma bowiem dołączoną rozpiskę z wyjaśnioną skalą.

Kto powinien badać poziom cholesterolu?

Z przeprowadzanych badań wynika, że wiele osób powinno obniżyć cholesterol. W Polsce problem ten jest bardzo znaczący – hipercholesterolemia dotyczy nawet sześćdziesięciu procent kobiet, a także nawet siedemdziesięciu procent mężczyzn z całego kraju! W większości przypadków osoby te nie mają wcale świadomości, że muszą jak najszybciej obniżyć cholesterol. Nie mają tym samym możliwości wprowadzenia odpowiedniej diety na nadmiar cholesterolu, przez co ich zdrowie może być naprawdę zagrożone.

Przyczynę takiego stanu upatruje się głownie w tym, że wykrywalność wysokiego poziomu cholesterolu jest na naprawdę niskim poziomie. Rozwiązaniem takiej niebezpiecznej sytuacji może być zwiększenie częstotliwości badań. Zaleca się, by mężczyźni po czterdziestym roku życia, a także kobiety po ukończeniu pięćdziesięciu lat, wykonywali przynajmniej raz w roku oznaczenia cholesterolu całkowitego. Cholesterol LDL jest bowiem łatwo wykrywalny, a wyniki badań oznaczające wzrost tej substancji w organizmie, pozwolą na szybką reakcję. Lipidogram można wykonać praktycznie w każdym laboratorium, a badanie takie z pewnością zleci lekarz pierwszego kontaktu.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Wykonanie lipidogramu

W wielu przypadkach – zwłaszcza, gdy w grę wchodzą czynniki genetyczne, konieczne będzie sprawdzenie poziomu cholesterolu LDL znacznie wcześniej. Dotyczy to osób, które skarżą się na wysokie ciśnienie krwi, mają cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu krążenia oraz choroby nerek i nadciśnienie tętnicze. Wskazaniem do tego, by sprawdzić poziom cholesterolu LDL są również choroby autoimmunologiczne, takie jak na przykład łuszczyca bądź reumatoidalne zapalenie stawów. Osoby posiadające tego typu schorzenia są narażone na występowanie hipercholesterolemii. Wykonanie badań, które jednoznacznie wskażą poziom cholesterolu LDL, pozwoli na wdrożenie szybkiego leczenia, mającego na celu wyeliminowanie takich problemów. Do stosowania określonej terapii lekami, która ma przynieść skutek, konieczna będzie również dieta na obniżenie cholesterolu.

Jak przebiega badanie?

Badanie, które pozwala sprawdzić, czy u danej osoby konieczna będzie dieta na cholesterol, wykonuje się na czczo. Cholesterol LDL, HDL oraz inne frakcje lipoprotein sprawdza się na podstawie badania krwi. Przeprowadzenie tego typu badań na czczo daje zazwyczaj znacznie bardziej wiarygodne wyniki, zatem warto pamiętać o tym, by nie spożywać żadnego posiłku.. W momencie, gdy cholesterol LDL będzie wysoki, lekarz powinien zalecić odpowiednie leczenie. W takiej sytuacji należy również powtarzać oznaczanie lipidogramu – przynajmniej raz w roku!

Podwyższony cholesterol – jakie są jego przyczyny?

Zły cholesterol może stanowić naprawdę duże zagrożenie dla danego pacjenta. Jego wysokie natężenie jest zatem sygnałem do tego, by skontaktować się jak najszybciej z lekarzem i koniecznie zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Aby jednak móc dokonać zmiany na lepsze, warto zapoznać się z aspektami, które wpływają na wysoki cholesterol. Główny związek z wysokim cholesterolem ma przewód pokarmowy – a właściwie większość produktów, które pacjent do niego wprowadza.

Nieodpowiednia dieta

Zła dieta wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko na cholesterol i jego stężenie. Jako źródło problemów z cholesterolem wymienia się przede wszystkim spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, która zawiera mnóstwo tłuszczów oraz cukrów. Dieta na cholesterol będzie zatem niezbędna i z pewnością powoli na uporanie się z częścią dolegliwości. Warto pomyśleć również o paleniu papierosów, które ma negatywny wpływ na większość narządów w organizmie człowieka. Nałóg ten jest dość niebezpieczny, zatem jego odstawienie będzie naprawdę bardzo dobrym pomysłem.

Otyłość

Wysoka masa ciała w wielu przypadkach nie pozwala na to, by skutecznie obniżyć cholesterol. Stan taki zwiększa bowiem poziom trójglicerydów, przez co poziom dobrego cholesterolu we krwi znacząco maleje. Pozbycie się nawet kilku kilogramów sprawi, że zły cholesterol zmniejszy swoje natężenie w organizmie danego pacjenta.

Wiek oraz płeć

Problemy z wysokim cholesterolem są w Polsce znaczącym problemem. Wpływ na pojawienie się tego schorzenia ma nie tylko tryb życia, ale również wiek oraz płeć chorego. Cykliczne badanie krwi i oznaczanie lipidogramu jest zatem wskazane i z pewnością pomoże kontrolować poziom złego cholesterolu, a także – jeśli zajdzie taka potrzeba, ułatwi znalezienie najbardziej odpowiedniej terapii, która szybko wyeliminuje problem.

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

W produkcji cholesterolu ogromne znaczenie ma dieta. Zmiana stylu życia z pewnością pomoże uporać się z wysokim cholesterolem, który może przecież odpowiadać za pojawienie się różnych poważnych stanów chorobowych.

Zaburzenia lipidowe nie występują u osób, które dbają o ruch. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu; będzie miała ogromny wpływ także na odpowiedni poziom cholesterolu u danej osoby.

Warto wspomnieć również o różnego rodzaju używkach – na przykład alkoholu oraz papierosach, które nie wpływają przecież pozytywnie na organizm uzależnionego. Odstawienie tego typu substancji na pewno wpłynie pozytywnie na stan zdrowia, a także samopoczucie danej osoby. Nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów wpływa nie tylko na zwiększenie poziomu złego cholesterolu, ale również może doprowadzić do rozwoju różnych poważnych stanów chorobowych.

Regularna aktywność fizyczna czy zrezygnowanie ze spożywania dużej ilości przetworzonej żywności może znacznie poprawić wyniki lipidogramu. Warto zatem zmienić przynajmniej niektóre ze swoich nawyków żywieniowych, by nie musieć korzystać w przyszłości z leczenia farmakologicznego. Trzydzieści minut wysiłku fizycznego oraz wprowadzenie do diety kilku wartościowych produktów może pomóc każdemu uniknąć cukrzycy, miażdżycy, czy znacznie bardziej poważnych chorób w przyszłości. Największą wartość ma jednak odpowiednia dieta – nie tylko wybieranie pełnowartościowych produktów, ale również rezygnowanie z takich, które działają niekorzystnie na cały organizm.

Dieta przy hipercholesterolemii

Dieta ma ogromny wpływ na występowanie wysokiego cholesterolu. Niestety, najłatwiej dostępne produkty żywnościowe – takie jak gotowe, przetworzone dania, mogą podwyższyć poziom cholesterolu HDL, a także wpłynąć negatywnie na cały układ pokarmowy. Warto zatem zrezygnować z tego typu dań i zamiast nich wybierać produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy omega. Należy zdecydowanie wycofać przynajmniej częściowo ze swojej diety tłuste ryby morskie oraz całkowicie unikać tłustych mięs, gdyż zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe. Substancje te mogą być szkodliwe dla organizmu – zwłaszcza, gdy są przyjmowane w nadmiarze.

Osoby zmagające się z wysokim stężeniem cholesterolu LDL powinny również czytać etykiety kupowanych produktów. W takiej sytuacji nie należy spożywać dań, które zawierają tłuszcze nienasycone, gdyż znacząco zwiększają one ryzyko chorób serca oraz układu krążenia. Równie szkodliwe są tłuszcze trans, które niestety znajdują się w bardzo wielu produktach spożywanych na co dzień i dostępnych od ręki w każdym osiedlowym sklepiku.

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe będą znacznie lepszym rozwiązaniem. Warto wybierać olej rzepakowy, który zawiera bardzo cenne dla organizmu wartości odżywcze. Tłuszcze trans mogą powodować również wiele innych powikłań zdrowotnych – nie tylko podwyższenie cholesterolu.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Czego unikać?

Istotną kwestią jest również ograniczenie spożywania węglowodanów, Takie przekąski, jak batony, drożdżówki, ciasta czy cukierki powinny być całkowicie wyeliminowane z diety. Warto uważać również na tłuszcze zwierzęce, które znajdują się na przykład w pełnotłustym mleku oraz innych produktach nabiałowych pochodzenia zwierzęcego. Posiadają one nasycone kwasy tłuszczowe, które są niedobre dla organizmu.

Należy także zaprzestać spożywania wyrobów odzwierzęcych, czyli smalcu, słoniny, tłustych kiełbas oraz innych tego typu produktów, które wpływają znacząco na podwyższenie złego cholesterolu. Unikać trzeba także produktów instant oraz wszelkiego rodzaju fastfoodów, które są najlepszym przykładem przetworzonego jedzenia, nie zawierającego prawie żadnych właściwości odżywczych. Ograniczenie spożywania takich dań znacząco wpłynie na poprawę zdrowia oraz wyników, które pokaże po zmianie diety profil lipidowy.

Warto jeszcze dodać, że zmodyfikowanie diety powinno dotyczyć nie tylko osób, które mają znacznie podwyższony cholesterol. Zmiana nawyków żywieniowych powinna pojawić się również u osób, u których jego stężenie przekracza normę nawet w małym stopniu.

Dieta, czyli co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Jak obniżyć cholesterol domowym sposobem? Przede wszystkim warto zdecydować się na odpowiednią dietę. Doskonałym rozwiązaniem będzie wyeliminowanie z diety produktów, które posiadają nasycone kwasy tłuszczowe. Warto używać oliwy z oliwek; dieta oparta właśnie na niej z pewnością przyniesie odpowiednie rezultaty. Zalecane są również rośliny strączkowe, a także duża ilość warzyw i owoców. Rośliny strączkowe posiadają dodatkowo bardzo ważne dla organizmu składniki odżywcze! Szczególnie poleca się także spożywanie produktów pełnoziarnistych, które posiadają wiele cennych substancji mineralnych oraz niezbędny do poprawnego trawienia błonnik pokarmowy.

Dobrze byłoby wprowadzić do diety także te produkty, które mają wysoką zawartość aminokwasów egzogennych. Znajdują się one przede wszystkim w produktach roślinnych, które z powodzeniem można spożywać nawet w dużych ilościach!

Decydując się na zmianę nawyków żywieniowych, należy wziąć pod uwagę również sposób przygotowywania posiłków. Dobrze byłoby całkowicie zrezygnować ze smażenia, gdyż w czasie takiej obróbki poszczególne produkty tracą wiele cennych właściwości, a co gorsze – stają się znacznie bardziej tłuste. Preferowana forma przygotowywania dań to gotowanie oraz grillowanie. Tak przygotowane posiłki są nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe!

Jeżeli któryś produkt musi być jednak usmażony, koniecznie należy zastąpić oleje zwierzęce roślinnymi, chociaż wyjątkiem jest olej kokosowy, którego należy zdecydowanie unikać. Polecanymi źródłami tłuszczu mogą być niesolone orzechy, a także oliwa z oliwek, zatem warto ją dodawać do przygotowywanych dań. Regularne spożywanie takich produktów może zwiększyć natężenie dobrego cholesterolu w organizmie, który jest przecież niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka.

Leki na obniżenie cholesterolu

W niektórych przypadkach regularny wysiłek fizyczny oraz spożywanie wyłącznie pełnowartościowych produktów, nie zawsze obniża cholesterol. W takiej sytuacji niezbędne będzie wprowadzenie specyfików bez recepty, które mogą w pewnym stopniu unormować poziom cholesterolu w organizmie.

Suplementy diety

Mogą to być na przykład suplementy diety, jednak dobrze byłoby skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem pierwszego kontaktu bądź specjalistą, który ustali odpowiednie dawkowania produktów leczniczych.

Osoby z wysokim stężeniem cholesterolu LDL mogą przyjmować także kwasy omega-3. Preparaty z tym składnikiem odżywczym dostępne są praktycznie w każdej aptece. Przyjmowanie tego typu suplementów pomaga obniżyć zły cholesterol oraz zwiększyć natężenie tego dobrego. Zmniejszają one również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, gdyż obniżają poziom trójglicerydów nawet o trzydzieści procent!

Preparaty na receptę

Wysoki cholesterol, którego stężenie znacznie przewyższa normę, a ponadto występuje razem z ryzykiem chorób układu krążenia, powinien być leczony nieco bardziej specjalistyczną farmakoterapią. O konieczności przyjmowania tego typu leków powinien zdecydować lekarz – zwłaszcza, że są one dostępne wyłącznie na receptę.

Na prawidłowe stężenie lipidów we krwi wpływają głównie takie substancje, jak statyny. Odpowiadają one między innymi za zmniejszanie wchłaniania cholesterolu w jelitach, a spożywane cyklicznie mogą skutecznie obniżać frakcje LDL.

Pacjentom podawane są także preparaty, które zawierają monakolinę. One również obniżają poziom złego cholesterolu LDL, a także stężenie trójglicerydów we krwi. Zazwyczaj stosuje się dawkę 10 mg, która już po krótkim czasie stosowania może przynieść znaczne polepszenie wyników badań.

Zarówno statyny, jak i monakoliny to substancje, które praktycznie nie wywołują działań niepożądanych. Jeśli już – to są one bardzo łagodne. Warto jeszcze dodać, że nie powinno się łączyć tych dwóch składników. Występuje wówczas ryzyko miopatii, czyli osłabienia mięśni, które pojawia się w wyniku ich uszkodzenia.

Stosowanie leków na receptę powinno odbywać się wyłącznie według przepisanych przez lekarza zaleceń. Nie można samodzielnie modyfikować dawki czy zmieniać pory przyjmowania danego leku. Takie sytuacje są po prostu niebezpieczne, a przyjęte w nieprawidłowej dawce leki mogą wywołać objawy niepożądane, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. 

Kiedy udać się do lekarza?

Cholesterol, którego nie udaje się obniżyć za pomocą odpowiedniej diety, powinien być sprawdzony podczas wizyty u lekarza. Na konsultacje tego typu warto zapisać się nie tylko wtedy, gdy cholesterol jest wysoko ponad normę – do wizyty u lekarza kwalifikuje się nawet niewielkie odstępstwo od prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Szczególnie uważne na cholesterol powinny być osoby z chorobami krążenia lub te, które miały nadciśnienie wykryte w czasie innych badań.

Niestety, wykrywalność wysokiego cholesterolu jest wciąż na niskim poziomie, co uniemożliwia przeprowadzanie odpowiedniej terapii, która mogłaby go wyregulować. Regularne badania krwi oraz oznaczanie lipidogramu mogą być bardzo pomocne nie tylko w przypadku cholesterolu, ale również innych schorzeń.

Na wizytę u specjalisty trzeba w obecnych czasach czekać dość długo – nawet do lekarza pierwszego kontaktu! W momencie, kiedy pacjent zacznie u siebie podejrzewać zbyt wysoki cholesterol – na przykład z uwagi na obciążenie genetyczne czy stosowaną dierę, nie warto rezygnować z konsultacji ze specjalistą. Opóźnienie leczenia może mieć bowiem naprawdę poważne skutki! W takiej sytuacji idealne będzie zapisanie się na wizytę u specjalisty przez internet. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i skorzystało z niego już wielu pacjentów z całej Polski!

 

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 

Wizyta online – jak to wygląda?

W celu otrzymania zindywidualizowanej porady, która pomoże obniżyć poziom cholesterolu, wystarczy zarejestrować się na naszej stronie internetowej i wybrać specjalistę. Nie trzeba wcale czekać tygodniami na to, by móc porozmawiać o swoich problemach zdrowotnych z odpowiednim lekarzem.

W czasie takiej konsultacji lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia, a także wszelkich dolegliwości, na które cierpi chory. Wywiad służy przede wszystkim postawieniu odpowiedniej diagnozy. Jeżeli chodzi o cholesterol, to każdy specjalista z pewnością doradzić zainteresowanemu zmianę trybu życia i podpowie, jakie produkty może spokojnie spożywać. W przypadku, gdy problem z cholesterolem będzie bardziej zaawansowany, w czasie wizyty przez internet lekarz może wystawić e-receptę.

Gdzie mogę wykorzystać e-receptę?

Recepta przez internet nie różni się praktycznie niczym od tej, którą wystawia lekarz podczas wizyty stacjonarnej. Można ją zatem z powodzeniem wykorzystać w każdej aptece i to w dowolnym dla siebie czasie! Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i pozwala pacjentom zaoszczędzić sporo czasu. Wizyty przebiegają w miłej i komfortowej atmosferze, a co ważniejsze – zawsze przynoszą efekty!

Rozmawianie z lekarzem przez internet jest dla wielu znacznie prostsze, niż przebywanie w gabinecie lekarskim. Warto zatem skorzystać z takiej opcji, która jest nie tylko znacznie szybsza, ale również bardzo wygodna. Nasi lekarza czekają na Ciebie – nie zwlekaj i daj sobie pomóc!

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: