Zabieg ten stosuje się na śluzówkę nosa oraz przy uciążliwym katarze, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Inhalacje na katar mogą zdziałać wiele i znacznie przyspieszyć rekonwalescencję osoby chorej. W tym celu stosuje się zabieg polegający na wdychaniu pary wodnej.
Przygotowanie roztworu polega na zmieszaniu odpowiednich proporcji gorącej wody i ziół lub olejków (np. olejek eukaliptusowy). Wdychanie pary pozwala na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz ułatwia jej usuwanie z nosa. Do przygotowania roztworu z gorącej wody i środka leczniczego stosuje się naturalne zioła oraz olejki eteryczne.
Olejki do inhalacji na katar
Wśród olejków najczęściej wykorzystuje się:
- eukaliptusowy;
- tymiankowy;
- sosnowy;
- lawendowy;
- pichtowy;
- rozmarynowy.
Do gorącej wody dodaje się kilka kropli olejku eterycznego. Następnie osoba chora nachyla się nad parującym naczyniem i okłada głowę ręcznikiem, aby jak najmniej pary wydostawało się na zewnątrz. Taki zabieg powinien trwać około 10-15 minut i warto przeprowadzać go kilka razy dziennie nawet przez tydzień. W czasie inhalacji olejek eteryczny działa korzystnie na śluzówki nosa i przynosi znaczną ulgę w katarze i bólu gardła.
Mieszanki ziół
Do leczenia kataru wykorzystuje się także suszone zioła. Dodaje się je do gorącej wody podobnie jak olejki, a następnie przeprowadza zabieg zwany „parówką”. W tym celu wykorzystuje się m.in.: szałwię lekarską, kwiat lipy, tymianek, rumianek, anyż, liście drzewa herbacianego czy też krwawnik.
Inhalacje z dodatkiem ziół cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją skuteczność oraz korzystny wpływ na nasz układ odpornościowy. Mogą być stosowane zarówno na katar oraz na inne schorzenia, w tym w bólu gardła.