Najpopularniejsze leki na inhalację

Salbutamol WZF
kolejna wizyta -20%

Uzyskaj receptę online

  • Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

  • Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Inhalacje
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacja - czym jest?

Warto zastanowić się nad tym, czym jest inhalacja. Zabieg polega na podawaniu substancji czynnych drogą wziewną do dróg oddechowych. W tym celu stosuje się roztwory, które w procesie inhalacji zamieniane są w rozpyloną mgiełkę. Domowa inhalacja to skuteczny sposób na złagodzenie przebiegu przeziębienia oraz takich dolegliwości jak zatkany nos, uporczywy kaszel, czy też problemy z zatokami.

Pojedynczy zabieg powinien trwać około 10-15 minut i w zależności od zaleceń lekarza wykonuje się go 2-3 razy dziennie. Wymierne efekty wykonania inhalacji widoczne są po 5 dniach. Minimum tyle powinna trwać kuracja. Dużym atutem inhalacji w warunkach domowych jest to, że może być wykorzystywana zarówno u osób dorosłych, w tym także osób starszych, oraz u dzieci. Inhalacje stosowane są jako wspomaganie leczenia farmakologicznego przy chorobach układu oddechowego i zatok.

Stosowanie inhalacji - wskazania

Obecnie inhalacje stosuje się przy wielu dolegliwościach. Z powodzeniem można przeprowadzić je w domu przy użyciu szeroko dostępnego sprzętu do inhalacji. Zabieg bardzo często rekomendowany jest podczas konsultacji medycznych. Wśród głównych wskazań do stosowania inhalacji wymienia się takie schorzenia jak:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • zapalenia oskrzeli;
  • choroby górnych dróg oddechowych;
  • choroby płuc;
  • alergie;
  • astma;
  • nieoperacyjne zapalenia zatok;
  • terapia po zapaleniu migdałków;
  • choroby jamy nosowej.

Kiedy jeszcze z nich skorzystać?

Ponadto inhalacje stosowane są w profilaktyce przeziębień. Rekomenduje się je również u osób, które:

  • pracują z nadwyrężeniem górnych dróg oddechowych (nauczyciele, lekarze, wykładowcy, komentatorzy, piosenkarze);
  • pracują w zanieczyszczonym środowisku (górnicy, pracownicy w sektorze przemysłu ciężkiego i budowlanym);
  • są nałogowymi palaczami.

Korzyści płynące z zastosowania zabiegu

Inhalacje charakteryzują się wysoką aktywnością miejscową substancji czynnej, dzięki czemu wspomagają leczenie schorzeń dróg oddechowych oraz kataru i problemów z zatokami. Podczas zabiegu stosuje się małe dawki środków farmakologicznych, dzięki czemu są one bezpieczne dla przewodu pokarmowego. Pobieranie substancji czynnej ze wdychanym powietrzem to bardzo wygodna i nieinwazyjna metoda podawania leków. Jej atutem jest szybkość działania, dzięki czemu zostaną oczyszczone drogi oddechowe oraz zminimalizuje się dolegliwości bólowe.

Przeprowadzone w zgodzie z zaleceniami lekarza inhalacje, przekładają się bezpośrednio na:

  • nawilżenie dróg oddechowych;
  • złagodzenie bólu;
  • rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej;
  • działanie wykrztuśne;
  • pozbycie się uczucia suchości w gardle;
  • redukcję skurczy mięśni oskrzeli;
  • zmniejszenie obrzęku błony śluzowej;
  • układ oddechowy (ułatwia oddychanie, oczyszcza go);
  • ułatwienie transportu zalegającego śluzu;
  • przyspieszenie rekonwalescencji przy zapaleniu zatok, krtani i chorobach płuc.

Przeciwwskazania do inhalacji dróg oddechowych i ewentualne skutki uboczne

Domowe inhalacje należą do bardzo bezpiecznych zabiegów, jednak istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Przede wszystkim nie powinny ich stosować osoby cierpiące na takie schorzenia jak:

  • choroby wymagające leczenia operacyjnego (zapalenia migdałków, zatok);
  • ostre infekcje krtani i nosa (w tym na tle alergii lub ropne);
  • ostre nieżyty oskrzeli, gdy w ich trakcie dochodzi do zaburzeń oddychania lub krążenia;
  • zaostrzone etapy ostrego nieżytu górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazaniem do stosowania inhalacji jest również uczulenie na jakikolwiek składnik środka farmakologicznego lub olejków eterycznych. Same inhalacje praktycznie nie mają działań niepożądanych i skutków ubocznych.

Jak przeprowadzić inhalację?

Domowa inhalacja może być przeprowadzona na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z naczynia (np. miski) z gorącą wodą oraz z preparatów leczniczych i ręcznika. W ten sposób z powodzeniem można stosować inhalacje na katar lub kaszel. Jeżeli jednak schorzenia w drogach oddechowych nawracają, to wykorzystywanie tego sposobu może być uciążliwe. Wówczas rekomenduje się przeprowadzać inhalacje z pomocą nebulizatora. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie środka z większą precyzją.

Ponadto wdychanie pary i wydychanie prowadzone jest w sposób naturalny i nie wymaga koordynacji ze strony pacjenta. Współczesne inhalatory sprawiają, że z powodzeniem można wykonać inhalację nawet u niemowląt. Nebulizator to inaczej inhalator ultradźwiękowy, dlatego możecie znaleźć go również pod taką nazwą.

Ile może kosztować inhalator?

Nowoczesne inhalatory to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie. Sprzęt pozwala na precyzyjne dostarczenie środka leczniczego do układu oddechowego, a także przyspiesza przygotowanie zabiegu. Ponadto jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla dzieci i starszych osób. Nie muszą pamiętać o tym, żeby koordynować wdychanie i wydychanie pary, a wszystko dzieje się naturalnie i intuicyjnie.

Atutem nebulizacji jako metody leczenia jest to, że nie posiada ona klasycznych skutków ubocznych, które mogą pojawiać się w przypadku leków podawanych doustnie. Wysokiej jakości sprzęt można znaleźć w sklepach medycznych, a jego cena rozpoczyna się już od 90 złotych. Przed zakupem rekomenduje się skonsultowanie tego z lekarzem oraz sprawdzeniem opinii klientów.

Przeciwwskazania do stosowania nebulizatora

Należy pamiętać o tym, że w określonych przypadkach nebulizator nie powinien być stosowany. Przede wszystkim z tej formy leczenia powinny zrezygnować osoby z niewydolnością dróg oddechowych, gruźlicą, cierpiące na krwotoki z dróg oddechowych, niewydolność serca, czy też z ropnym zapaleniem migdałków i zatok, które kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Obecnie nie zaleca się stosowania inhalatora także u osób chorujących na COVID-19.

Inhalacje na katar

Zabieg ten stosuje się na śluzówkę nosa oraz przy uciążliwym katarze, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Inhalacje na katar mogą zdziałać wiele i znacznie przyspieszyć rekonwalescencję osoby chorej. W tym celu stosuje się zabieg polegający na wdychaniu pary wodnej.

Przygotowanie roztworu polega na zmieszaniu odpowiednich proporcji gorącej wody i ziół lub olejków (np. olejek eukaliptusowy). Wdychanie pary pozwala na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz ułatwia jej usuwanie z nosa. Do przygotowania roztworu z gorącej wody i środka leczniczego stosuje się naturalne zioła oraz olejki eteryczne.

Olejki do inhalacji na katar

Wśród olejków najczęściej wykorzystuje się:

  • eukaliptusowy;
  • tymiankowy;
  • sosnowy;
  • lawendowy;
  • pichtowy;
  • rozmarynowy.

Do gorącej wody dodaje się kilka kropli olejku eterycznego. Następnie osoba chora nachyla się nad parującym naczyniem i okłada głowę ręcznikiem, aby jak najmniej pary wydostawało się na zewnątrz. Taki zabieg powinien trwać około 10-15 minut i warto przeprowadzać go kilka razy dziennie nawet przez tydzień. W czasie inhalacji olejek eteryczny działa korzystnie na śluzówki nosa i przynosi znaczną ulgę w katarze i bólu gardła.

Mieszanki ziół

Do leczenia kataru wykorzystuje się także suszone zioła. Dodaje się je do gorącej wody podobnie jak olejki, a następnie przeprowadza zabieg zwany „parówką”. W tym celu wykorzystuje się m.in.: szałwię lekarską, kwiat lipy, tymianek, rumianek, anyż, liście drzewa herbacianego czy też krwawnik.

Inhalacje z dodatkiem ziół cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją skuteczność oraz korzystny wpływ na nasz układ odpornościowy. Mogą być stosowane zarówno na katar oraz na inne schorzenia, w tym w bólu gardła.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacje na kaszel

To jedna z metod stosowana przy uporczywym kaszlu, z którym trudno sobie poradzić. Domowa inhalacja może być wykorzystywana jednakowo przy kaszlu suchym i mokrym, a także rekomendowana jest przy takich schorzeniach jak mukowiscydoza, astma i POChP. Na uciążliwy i duszący kaszel dobrze zadziała roztwór soli fizjologicznej o stężeniu 0,9% NaCL, przynosząc ulgę i redukcję kaszlu, a także wspomagając pracę pęcherzyków płucnych.

Alternatywą może być roztwór soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Ten ostatni preparat nie powinien być podawany z lekami do nebulizacji. Przy zalegającej wydzielinie stosuje się preparaty wykrztuśne o większym stężeniu NaCl. Nazywa się je hipertonicznym roztworem soli fizjologicznej. Inhalacje działają bardzo korzystnie na drogi oddechowe, a delikatną mgiełkę bez trudu wdycha się do organizmu. Czas inhalacji powinien być ustalony z lekarzem, jednak zazwyczaj powinien być dłuższy niż 10 minut.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacje na zatoki

W leczeniu zatok również można zastosować inhalację. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju substancje. Tak naprawdę można skorzystać z olejków eterycznych, ziół, czy też soli fizjologicznej lub kuchennej.

Domowy roztwór zabiegowy można stworzyć z gorącej wody i soli kuchennej. Łyżkę soli wsypuje się na ok. kubek. Jeżeli do zabiegu wykorzystuje się miskę, to warto wsypać około 6-7 łyżek soli kuchennej, a następnie rozpuścić ją w gorącej wodzie. Inhalacje na zatoki charakteryzują się takim samym mechanizmem działania, jak w przypadku kaszlu oraz kataru.

Działanie soli fizjologicznej

Przy problemach z górnymi drogami oddechowymi bardzo często wykorzystuje się wspominane już inhalacje z soli fizjologicznej. To preparat o szerokim zastosowaniu w codziennym życiu i doskonale sprawdza się w nowoczesnych inhalatorach. Sól fizjologiczna zawiera małą dawkę leku i jest dostępna w każdej aptece. Producenci dostarczają sól w małych ampułkach (o różnej pojemności), przy czym 1 ampułka służy do przeprowadzenia jednego zabiegu z solą fizjologiczną.

Inhalacja u dzieci

Inhalacje z soli fizjologicznej są w pełni bezpieczne dla dzieci, dlatego rekomenduje się je także w przypadku niemowląt. Jak działają inhalacje? Osoba poddana zabiegowi wdycha mgiełkę roztworu z solą fizjologiczną przez nos, a następnie wydycha ją za pomocą ust. Taki proces jest intuicyjny również dla niemowląt, dlatego to bardzo wygodny sposób na podanie im dawki leku.

W przypadku dzieci może dojść do sytuacji, że będą potrzebne kilkusekundowe przerwy w zabiegu. Nie wpłynie to na obniżenie jego efektywności. Inhalacje z soli fizjologicznej to zabieg, który z powodzeniem przeprowadzić można w domowych warunkach i może być realizowany w każdej grupie wiekowej.

Podsumowanie

Inhalacje to skuteczny sposób na walkę z wieloma problemami zdrowotnymi. Stosuje się między innymi na schorzenia takie jak katar, kaszel oraz zatkane zatoki. Skutecznymi środkami leczniczymi są: sól fizjologiczna, zioła, olejki, czy nawet sól kuchenna. Zabiegi inhalacji należą do bardzo bezpiecznych, a preparaty można kupić już bez recepty. Przed skorzystaniem z nich warto jednak odbyć konsultację medyczną online.

Niektóre leki do inhalacji dostępne są na receptę, którą możecie otrzymać w trakcie konsultacji medycznej na naszej stronie. Dzięki temu szybko poradzicie sobie z problemami zdrowotnymi i wrócicie do normalnego funkcjonowania.