Inhalacje na zatoki
Dodano:

10 czerwca, 2022
09:59
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:56

Ból zatok – jak rozpoznać?

Wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego w celu wyeliminowania bólu zatok powinno być zawsze poprzedzone odpowiednią diagnozą – najlepiej od specjalisty. Stan zapalny zatok kojarzony jest głównie z silnym bólem, który występuje w pobliżu oczu oraz czoła. Podrażnienie dróg oddechowych oraz ból głowy jest zazwyczaj następstwem stanu zapalnego w obrębie zatok. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu nieprzyjemne objawy mogą występować również w przypadku przeziębień.

Stan zapalny zatok czy przeziębienie?

Dolegliwości związane z dyskomfortem w drogach oddechowych towarzyszą przecież często infekcjom wirusowym, a także bakteryjnym. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się objawom zapalenia zatok, które występują u danej osoby, a następnie zgłosić się do specjalisty. Każdy lekarz na pewno szybko pozna te charakterystyczne objawy!

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy zapalenia zatok

Ból oraz niekomfortowy stan związany z chorymi zatokami są w wielu przypadkach identyczne, jak przy innych schorzeniach wirusowych. Mowa tu o zatkanym nosie, bólu gardła oraz podwyższonej temperaturze. Zapalenie zatokmoże przebiegać w różnych obszarach – przynosowych, czołowych, klinowych oraz sitowych.

Co boli przy chorobie zatok?

Charakterystycznym objawem jest zatem ból zatok umiejscowiony bezpośrednio w miejscu zapalenia, czyli poniżej oczu, między oczami lub u nasady nosa – to w przypadku, gdy występuje zapalenie zatok przynosowych. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się także na całej powierzchni czoła oraz w tyle głowy i oczodołach.

Inne dolegliwości

Zapalenie zatok objawia się także innymi dolegliwościami. Często dochodzi do zakażenia dróg oddechowych, w wyniku którego pojawiają się zaburzenia węchu, zatkany nos, a także ropna wydzielina, która się z niego wydobywa. W przypadku silnych podrażnień błon śluzowych konieczne może być wdrożenie terapii górnych dróg oddechowych, które przynajmniej w pewnym stopniu wyeliminują dokuczliwe objawy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć zapalenie zatok?

Na rynku wyrobów medycznych dostępnych jest wiele leków wziewnych, które z reguły dostępne są na receptę. Przyjmowanie leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych może oczywiście przynieść ulgę, ale prawdopodobnie nie wyeliminuje samego problemu, a jedynie objawy. Bezpieczeństwo terapii jest bardzo istotne, zatem w momencie, gdy występują nawracające zapalenia zatok, warto sięgnąć po opinie lekarza.

Domowe sposoby – czy warto?

Istnieją jednak domowe sposoby przeciwdziałania infekcjom wirusowym. Jednym z nich jest inhalacja zatok przynosowych. Wykonując poprawnie inhalacje na zatoki, można szybko złagodzić dolegliwości i oczyścić zatoki. Zapalenie zatok i jego objawy mogą być na tyle uciążliwe, że domowe inhalacje będą po prostu konieczne! Wykonywanie takich czynności na pewno nie zaszkodzi choremu, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyniesie mu ulgę!

Inhalacje przy zapaleniu zatok

Stosowanie inhalacji to powszechna metoda radzenia sobie z zapaleniem zatok. Przebieg choroby może bowiem wywołać ostry ból w okolicach czoła czy nosa. Świadczy to o stanie zapalnym właśnie w tych miejscach. Ustąpienie objawów może pojawić się wówczas, gdy chory zdecyduje się stosować specjalnie przygotowane inhalacje.

Jak prawidłowo zrobić inhalację?

Popularnym sposobem na zatoki, który przyczynia się do regeneracji śluzówki, jest inhalacja gorącą wodą. Można ją przygotować w bardzo prosty sposób – wystarczy mieć pod ręką miskę, ręcznik oraz wodę. Miskę napełnia się gorącą wodą, po czym się nad nią pochyla, nakrywając równocześnie głowę ręcznikiem. W takiej pozycji należy głęboko oddychać, wdychając powietrze nosem i wydychając je poprzez jamę ustną.

Na co wpływa inhalacja?

Taka inhalacja nawilża błonę śluzową, a także rozrzedza wydzielinę wewnątrz zatok, co ułatwia wydzielanie śluzu na zewnątrz. Zastosowanie inhalacji wspiera również procesy regeneracyjne organizmu. Czas trwania inhalacji zatok nie powinien przekraczać dwudziestu minut. Jeśli pacjent cierpi z powodu zatkania nosa bądź uciążliwych bólów głowy, dobrze byłoby nieco ulepszyć wersję przygotowywanej inhalacji, przygotowując napar na zatoki z wykorzystaniem ziół.

Napar z wykorzystaniem olejków eterycznych

Zrobienie inhalacji jest na tyle proste, że każdy z pewnością sobie z tym poradzi. Użycie olejków eterycznych sprawi, że dolegliwości związane ze stanem zapalnym zatok na pewno nie będą aż tak uciążliwe!

Jakich olejków eterycznych użyć?

W przypadku, gdy pacjent cierpi na alergiczne zapalenie zatok, do przygotowanej wcześniej gorącej wody warto dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego. Substancja ta skutecznie udrażnia nos oraz ułatwia oddychanie. Zbawienny wpływ na górne drogi oddechowe ma również olejek tymiankowy, który rozrzedza zalegającą wydzielinę, a także łagodzi kaszel. Zatkany nos? Warto użyć olejku lawendowego, który oczyszcza drogi oddechowe, a także wpływa odprężająco i relaksująco na cały organizm. Do inhalacji używa się również olejku sosnowego, który ma działanie odkażające.

Inhalacja z kwasem hialuronowym

Popularnym sposobem na uporanie się z przesuszoną błoną śluzową górnych dróg oddechowych jest inhalacja, do której dodaje się kwas hialuronowy. Substancja ta ma działanie nawilżające, zatem z pewnością pomoże w takich niepożądanych dolegliwościach.

Ziołowe inhalacje na zatoki

Nie tylko inhalacje z olejkami eterycznymi będą skuteczne. Do domowej parówki warto dodać również składniki w postaci ziół. Wiele z nich wykazuje działanie rozkurczowe, zatem na pewno pomoże uporać się z nieznośnym bólem. Szczególnie polecana jest szałwia oraz nagietek – oba te składniki mają działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu skutecznie wesprą układ odpornościowy. Silny aromat ziół może udrożnić zatkany nos oraz zniwelować ból zatok.

Inhalacja solą fizjologiczną

Inhalacje olejkami aromatycznymi nie są polecane w przypadku dzieci. Olejki eteryczne mogą być bowiem zbyt silne dla układu oddechowego małego dziecka. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie inhalacja solą fizjologiczną na zatoki.

Jakie właściwości ma sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna jest środkiem, który nie wywoła żadnej szkody – tego typu substancja może być wykorzystywana w inhalacji nawet w przypadku niemowląt. Sól fizjologiczna wykazuje właściwości nawilżające, dzięki czemu w skuteczny sposób może złagodzić występujące u dziecka stany podrażnienia górnych dróg oddechowych.

Inhalacje a bezpieczeństwo

Inhalacje na zatoki powinny być zawsze wykonywane odpowiedzialnie. Należy zachować ostrożność, gdyż wylanie gorącej wody na siebie bądź kogoś z otoczenia, może mieć naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne. Ryzyko poparzenia jest dość duże, zatem inhalacji z użyciem gorącej wody powinni używać wyłącznie dorośli. Roztwory do inhalacji z soli fizjologicznej u dzieci najlepiej wykonywać za pomocą nebulizatora, czyli urządzenia służącego właśnie do przeprowadzania takiego procesu.

Inhalacja nebulizatorem

Nebulizator to urządzenie, którego używa się do inhalacji górnych dróg oddechowych. Korzystanie z niego jest banalnie wręcz proste. Używając tego sprzętu można z powodzeniem robić inhalację zarówno z ziołami, jak i olejkami eterycznymi.

Aplikacja leków wziewnych

Przy pomocy tego urządzenia można także aplikować dostępne leki wziewne – i to bezpośrednio do miejsca stanu zapalnego! Lek należy wdychać do momentu opróżnienia pojemnika, dzięki czemu pacjent przyjmie zawsze dawkę zgodną z zaleceniami lekarza. Ryzyko przedostania się do organizmu większej dawki leku jest zatem wykluczone.

Watro jeszcze dodać, że leki dostarczane w formie aerozolu nie obciążają żołądka ani wątroby, co może mieć miejsce w przypadku przyjmowania tabletek. Taka forma podania leku jest również dużo wygodniejsza i z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym pacjentom.

Dostępne w sklepach inhalatory mają różne końcówki, zatem mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Inhalacje na zatoki z użyciem nebulizatora mogą trwać nawet pięć minut, a takie działania – z użyciem soli fizjologicznej bądź olejków eterycznych, warto powtarzać przynajmniej trzy razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Stosować inhalacje może każdy – bez względu na wiek!

 

Zapalenie zatok a wizyta u lekarza

Inhalacje na zatoki z użyciem olejków eterycznych z pewnością przyniosą ulgę w dolegliwościach każdemu, kto boryka się z chorobą tej części głowy. Zdarza się jednak, że inhalacje na zatoki pomagają jedynie w małym stopniu, gdyż stan zapalny jest zbyt zaawansowany. W takim stanie należy unikać wysiłku fizycznego lub dojazdu do lekarza, który znajduje się dość daleko. W przypadku, gdy zatoki dają się we znaki, nie należy absolutnie rezygnować z wizyty u specjalisty.

Doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z naszej niezawodnej oferty, jaką jest wizyta przez internet. Nasi lekarze specjalizują się w różnych schorzeniach; każdy z nich posiada odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym będą w stanie pomóc danemu pacjentowi. Chore zatoki często wymagają odpowiednich leków – nie należy zatem zwlekać z uzyskaniem porady od specjalisty.

Proponowane przez nas wizyty przez internet to idealne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje szybkiej konsultacji z lekarzem. Porada taka zawsze przebiega w komfortowych warunkach, zatem rozmowa jest bardzo przyjemna! Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, na podstawie którego postawi odpowiednią diagnozę. Dzięki takim działaniom będzie on w stanie dobrać najbardziej odpowiednią formę leczenia farmaceutycznego – oczywiście w przypadku, gdy inhalacje na zatoki zawiodą. Często zdarza się, że przepisane preparaty można przyjmować równocześnie ze stosowaniem inhalacji, gdyż taka kombinacja będzie stanowiła skuteczną metodę leczenia.

Recepta przez internet

Wizyta u lekarza to nie tylko możliwość uzyskania konkretnej diagnozy, ale przede wszystkim zdobycie recepty na niezbędne do wyleczenia farmaceutyki. Wiele preparatów dostępnych jest wyłącznie na receptę – głównie z uwagi na zawarte w nich substancje czynne.

W czasie porady internetowej lekarz jest w stanie wystawić receptę na konieczne preparaty. Dokument taki upoważnia do wykupienia leków w dowolnym momencie. Uzyskanie recepty jest zatem nie tylko proste, ale i szybkie – konsultacja lekarska nie trwa długo!

Szybkie leczenie zatok

Problemy z zatokami można w niektórych przypadkach wyleczyć domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Inhalacje z reguły eliminują dokuczliwe objawy, natomiast mogą nie rozwiązywać problemu, jakim jest zaawansowany stan zapalny. Wizyta u lekarza jest zatem konieczna – zwłaszcza, że można w niej uczestniczyć we własnym pokoju!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Passali, D., Gabelli, G., Passali, G. C., Mösges, R., & Bellussi, L. M. (2017). Leczenie inhalacyjne wodą termalną wzbogaconą w radon zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych.
  2. Arcimowicz, M. (2021). Ostre zapalenie zatok przynosowych w codziennej praktyce.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację