Inhalacje na katar – jak je stosować?
Dodano:

5 marca, 2023
10:39
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
10:39

Czy inhalacja pomaga na katar?

Inhalacja to zabieg polegający na wdychaniu powietrza zawierającego cząsteczki leków lub innych, biologicznie aktywnych substancji. Od pokoleń wykorzystywane są jako prosty, domowy sposób na objawy ze strony dróg oddechowych takie jak katar, zatkany nos, mokry i suchy kaszel, ból gardła lub zatok. Obecnie stosuje się je również jako sposób podaży leków i łagodzenia dolegliwości w poważnych problemach zdrowotnych np. mukowiscydozie, astmie, czy przewlekłej, obturacyjnej chorobie płuc.
Inhalacje na zatoki, katar i zatkany nos mogą przynieść znaczącą ulgę i zmniejszyć nasilenie tych dolegliwości. Ich działanie polega na rozrzedzeniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, co ułatwia jej usunięcie, a tym samym poprawia komfort oddychania. Dodatkowo inhalacje mają działanie nawilżające błonę śluzową nosa, zapobiegają jej przesuszeniom i podrażnieniom oraz pobudzają krążenie w wyniku lekkiego podniesienia temperatury i rozluźnienia mięśni.
Robiąc inhalacje, masz pewność, że substancje lecznicze dostają się bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki temu często możliwe jest podawanie ich mniejszych dawek, a także uniknięcie ewentualnych skutków ubocznych, które mogłyby być konsekwencją ich przyjęcia doustnie. Niewątpliwą zaletą jest również to, że są bezpieczne, bezbolesne, bezinwazyjne i bardzo proste do samodzielnego przeprowadzenia w domu. Mogą być stosowane praktycznie u każdego, zarówno u dzieci (również niemowląt), jak i dorosłych oraz kobiet w ciąży.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacja na katar – z czego?

W przypadku kataru i zatkanego nosa bardzo pomocna może być inhalacja z soli fizjologicznej, czyli wodnego roztworu chlorku sodu (NaCl) w stężeniu 0,9%. Jest ona łatwo dostępna w większości aptek, tania i bezpieczna do stosowania. Ma działanie oczyszczające i nawilżające drogi oddechowego, dzięki czemu przynosi ulgę podczas kataru. Z jej wykorzystaniem możliwa jest zarówno inhalacja dziecka, jak i inhalacja w ciąży. W przypadku nieprzyjemnego uczucia wysuszenia i podrażnienia błony śluzowej można też wykorzystać sól fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego, który ma dodatkowe właściwości nawilżające.
W aptekach dostępne są również preparaty z solą fizjologiczną o wyższym stężeniu (najczęściej 3% i 6%), nazywane roztworami hipertonicznymi. Ich działanie polega na obkurczeniu śluzówki i rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny, co ułatwia jej usunięcie i oczyszczenie dróg oddechowych. Przed jej zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ zbyt częste inhalacje z dodatkiem hipertonicznych roztworów soli fizjologicznej mogą powodować wysuszenie błony śluzowej, kaszel oraz duszności. Z tego względu nie zaleca się również jej stosowania jako inhalacja na noc.
Oprócz soli fizjologicznej, inhalacje na katar można przygotować również z dodatkiem olejków eterycznych oraz ziół. Bardzo dobrze sprawdzi się m.in. olejek eukaliptusowy, tymiankowy, miętowy, lawendowy, sosnowy lub z drzewa herbacianego. Mają działanie przeciwzapalne i pomagają udrożnić zatkany nos, a dzięki ich zapachom inhalacja staje się przyjemniejszym zabiegiem. Zwróć jednak uwagę na to, aby wybierać olejki eteryczne, które są naturalnym produktem pochodzącym z roślin, a nie zapachowe, będące mieszanką związków chemicznych, które nie wykazują prozdrowotnych właściwości. Spośród ziół, do inhalacji na katar warto wykorzystać np. szałwię, anyż, rozmaryn, rumianek, igły sosnowe. Dobrze sprawdzą się zarówno te świeże, jak i suszone.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe inhalacje na katar

Domowe inhalacje na katar to sposób wykorzystywany od wielu pokoleń. Potocznie nazywane są „parówkami” i polegają na wdychaniu pary unoszącej się nad naczyniem z gorącą wodą i wybranymi dodatkami. Mogą być bardzo pomocne w przypadku łagodnych dolegliwości takich jak katar, zatkany nos, czy umiarkowany ból zatok bez względu na wiek. Wykonując domowe inhalacje na katar u dzieci, trzeba jednak bardzo uważać i nie zostawiać ich samych, aby zminimalizować ryzyko oparzenia gorącą parą. Warto również spróbować zająć czymś ich uwagę, np. bajką lub książką, aby czas inhalacji szybciej upłyną i nie kojarzył się z czymś nieprzyjemnym.

Jak zrobić inhalacje na katar?

Samodzielne wykonanie inhalacji na katar jest bardzo proste. Sprawdź jak zrobić domową inhalację, która zmniejszy dolegliwości i udrożni zatkany nos.
Do miski lub innego większego, głębokiego naczynia wlej gorącą wodę.
Dodaj do niej wybrany preparat – sól fizjologiczną, zioła lub kilka kropli olejku eterycznego.
Przyjmij wygodną, najlepiej siedzącą pozycję. Zadbaj o to, aby czuć się komfortowo.
Delikatnie pochyl się nad miską, tak aby czuć gorącą, unoszącą się parę, ale uważając, aby nie być zbyt blisko i nie doprowadzić do oparzeń.
Głowę przykryj dużym ręcznikiem, aby  zmniejszyć ilość „uciekającej” z naczynia pary.
Wykonuj powolne, spokojne, głębokie wdechy wciągając powietrze nosem, a wypuszczając ustami. Po każdym wdechu warto na kilka sekund zatrzymać powietrze w płucach.
Jedna inhalacja powinna trwać od 10 do 20 minut. Możesz powtarzać ją do 3 razy dziennie w zależności od potrzeb.
Jeśli zależy Ci na bardziej profesjonalnym zabiegu inhalacji, możesz wykorzystać również inhalator wyposażony w maseczkę lub ustnik. W niektórych sytuacjach zalecane może być wykonanie nebulizacji, czyli rodzaju inhalacji, który polega na zmianie stanu skupienia leku z płynnego na aerozol za pomocą specjalnego sprzętu (nebulizatora).  Pamiętaj jednak, aby nie przyjmować żadnych leków na własną rękę i przed zastosowaniem nebulizacji skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Podsumowanie

Inhalacje na katar to bezpieczny i sprawdzony sposób, który zmniejszy dolegliwości i przyniesie uczucie ulgi. Skuteczne są nie tylko te przeprowadzone z wykorzystaniem specjalnego inhalatora, ale również domowe „parówki” z dodatkiem soli fizjologicznej, ziół i olejków eterycznych. Można wykonywać je praktycznie u każdego, zarówno u dzieci, dorosłych, jak i kobiet w ciąży.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  2. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
  3. Inhalacje na katar – jak je wykonać? HeyDoc
  4. Silver H. 3% hypertonic saline versus normal saline in inpatient bronchiolitis: a randomized controlled trial. Pediatrics, 2015
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację