Czy inhalacja w ciąży jest bezpieczna?
Dodano:

1 marca, 2023
09:59
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
09:59

Czy można robić inhalacje w ciąży?

Inhalacje są bezpiecznym, domowym sposobem na walkę z objawami infekcji i przeziębienia takimi jak katar, zatkany nos, mokry i skuchy kaszel oraz ból gardła i zatok. Mogą być śmiało stosowane również w okresie ciąży i mają wiele zalet. Dzięki zastosowaniu inhalacji w możliwe jest złagodzenie dolegliwości w okresie, kiedy przyjmowanie wielu leków nie jest przeciwwskazane. Dodatkowo podczas inhalacji substancje aktywne wprowadzane są bezpośrednio do dróg oddechowych i omijają przewód pokarmowy, który w okresie ciąży bywa bardzo wrażliwy. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych, które mogłyby towarzyszyć przyjmowaniu leków doustnie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacje w ciąży – z czego?

Najpopularniejszym rodzajem inhalacji jest inhalacja z soli fizjologicznej, czyli wodnego roztworu chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Ma działanie oczyszczające drogi oddechowe oraz nawilżające błony śluzowe. Można bezpiecznie stosować ją w okresie ciąży, z jej wykorzystaniem możliwa jest również inhalacja niemowlaka. W przypadku soli fizjologicznej o wyższym stężeniu (w postaci tzw. roztworów hipertonicznych) zaleca się zasięgnięcie porady lekarza lub farmaceuty w celu oceny możliwości jej zastosowania i ustalenia czasu trwania leczenia. Zbyt częste inhalacje z jej wykorzystaniem mogą prowadzić do kaszlu, duszności i nadmiernego wysuszenia śluzówki, dlatego nie powinny być stosowane na własną rękę, ani przed snem.
Za bezpieczne do inhalacji w ciąży uważane są również zioła (m.in. szałwia i rozmaryn) oraz olejki eteryczne. Mimo że w tym wyjątkowym czasie zaleca się dużą ostrożność przy ich przyjmowaniu doustnym oraz aplikowaniu na skórę, doraźne inhalacje z ich wykorzystaniem są bezpieczniejszym rozwiązaniem. Do inhalacji można wykorzystać m.in. olejek lawendowy, eukaliptusowy, miętowy i sosnowy. Pamiętaj, aby uważać na ich ilość – w większości przypadku wystarczy zaledwie kilka kropel olejku. Zwróć też uwagę na to, aby był to olejek eteryczny, a nie zapachowy. Olejki eteryczne powstają z surowców roślinnych, a olejki zapachowe są mieszanką substancji chemicznych, które nie wykazują prozdrowotnych właściwości i mogą być szkodliwe.
Jako dodatki do inhalacji często wykorzystuje się również leki i preparaty farmaceutyczne. W ciąży, przed ich zastosowaniem należy zawsze skonsultować się z lekarzem w celu doboru odpowiedniego produktu, dawki oraz częstotliwości inhalacji. Mimo że są zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, nie powinny być przygotowywane z jakichkolwiek leków bez zalecenia lekarza.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacje w ciąży – ile razy dziennie?

Inhalacje w ciąży można wykonywać nawet 2-3 razy dziennie, w zależności od potrzeb i nasilenia dolegliwości. Jedna inhalacja powinna trwać ok. 10-20 minut. Ten czas i częstotliwość w większości przypadków są wystarczające do odczucia zauważalnej poprawy i ulgi w dolegliwościach. Mimo że w wielu przypadkach inhalacje mogą szybko przynieść wyraźną poprawę, jeśli objawy długo się utrzymują i nasilają z czasem, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem – każde przeziębienie i infekcja w ciąży powinny być indywidualnie skonsultowane i omówione.

Podsumowanie

Inhalacje w ciąży są bezpiecznym sposobem, który może pomóc w łagodzeniu dolegliwości towarzyszącym infekcjom górnych dróg oddechowych. Inhalacje z soli fizjologicznej, z dodatkiem ziół i olejków eterycznych mogą być stosowane przez przyszłe mamy podczas kataru, kaszlu, bólu zatok. Wykorzystanie jakichkolwiek leków czy innych substancji leczniczych do inhalacji powinno być za każdym razem skonsultowane z lekarzem.

 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Inhalacje w ciąży – skuteczna broń w walce z przeziębieniem. Prekoncepcja.pl
  2. Inhalacje w ciąży – czy są bezpieczne? HeyDoc
  3. Igarashi T. Physical and Psychologic Effects of Aromatherapy Inhalation on Pregnant Women: A Randomized Controlled Trial. J Altern Complement Med., R. 19, cz. 10 (2013), s. 805-810
  4. Sisco E. Essential oils and pregnancy. Mayo Clinic, 2016
  5. Cold and Flu – symptoms relief. Obestrics and Gynaecology Consulting Group
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację