Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Z astmą oskrzelową zmaga się coraz więcej osób na całym świecie. Wśród preparatów leczniczych wykorzystywanych w leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się m.in. Pulmicort.

Z astmą oskrzelową zmaga się coraz więcej osób na całym świecie. Wśród preparatów leczniczych wykorzystywanych w leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się m.in. Pulmicort. To zawiesina do nebulizacji, która charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Substancją czynną leku jest budezonid. Warto sprawdzić, co zawiera w sobie ten preparat, jak go stosować, jakie są wskazania i przeciwwskazania oraz jakie ewentualne skutki uboczne może powodować. Zapraszamy do lektury.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

astma oskrzelowa, zespół Krupu, przewlekła obturacyjna choroba płuc (zaostrzona POChP)

Postać:

zawiesina do nebulizacji

Dawka:

0,125 mg/ml; 0,25 mg/ml; 0,5 mg/ml

Substancja czynna:

budezonid

Ulotka do pobrania

Pulmicort 0,125 mg/ml - ulotka

Ulotka do pobrania

Pulmicort 0,25 mg/ml - ulotka

Ulotka do pobrania

Pulmicort 0,5 mg/ml - ulotka

Lek Pulmicort w postaci zawiesiny do nebulizacji - czym jest?

Przede wszystkim Pulmicort jest lekiem wziewnym, który lekarze przepisują osobom zmagającym się z astmą oskrzelową. Najczęściej swoje zastosowanie ma w przypadku długofalowego leczenia tego schorzenia, podczas którego lekarz wspólnie z pacjentem chcą zwiększyć kontrolę nad chorobą. Ze względu na swój skład i sposób działania, preparat należy stosować tylko zgodnie ze wskazówkami lekarza i dostępny jest na receptę. Lek Pulmicort może zostać przepisany podczas usługi zdalnej recepty online, kiedy pacjent otrzymuje e-receptę do realizacji w dowolnie wybranej aptece.

Stężenie substancji czynnej w postaci: 0,125 mg/ml, 0,25 mg/ml oraz 0,5 mg/ml

Lek dostępny jest w aptece w trzech stężeniach substancji czynnej. Standardowo pojemnik plastykowy zawiera 2 ml zawiesiny do nebulizacji, przy czym dostępne w Polsce dawki budezonidu to 0,125 mg/ml, 0,25 mg/ml oraz 0,5 mg/ml.

Pełny skład leku

Substancją czynną preparatu jest budezonid. Ponadto w zawiesinie znajdują się również substancje pomocnicze. Należą do nich: chlorek sodu, kwas cytrynowy bezwodny, edetynian disodu, polisorbat 80, woda oczyszczona i cytrynian sodu. Warto zapoznać się z dokładnym składem leku, ponieważ uczelnie pacjenta na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, powinno być przeciwwskazaniem do jego przepisania.

Działanie leku Pulmicort

Pulmicort to preparat o działaniu przeciwzapalnym zawierający kortykosteroid. Jego głównym zadaniem jest zwiększenie komfortu pacjenta chorującego na astmę oskrzelową, a także zredukowanie jej objawów. Stosowanie leku Pulmicort wpływa korzystnie na zmniejszenie obrzęku górnych dróg oddechowych, a także łagodzi ich podrażnienie. Działa również skutecznie na podrażnienie dolnych dróg oddechowych. Systematyczne przyjmowanie preparatu minimalizuje ryzyko nawracania silnych objawów astmy, a także stanów jej zaostrzeń. Dzięki temu preparat cieszy się dużym powodzeniem wśród lekarzy, którzy doceniają jego skuteczność.

Pulmicort zawiesina do nebulizacji - kiedy ją stosować?

Istnieją określone wskazania do stosowania preparatu medycznego Pulmicort. Każdorazowo w sposób indywidualny taką decyzję podejmuje lekarz prowadzący. Lek przepisywany jest przede wszystkim w:

Dawkowanie preparatu

Każdorazowo dawkę preparatu dopasowaną do potrzeb klienta wybiera lekarz prowadzący. Będzie ona różniła się w zależności od typu schorzenia, a także stanu jego zaawansowania i etapu leczenia. Poniżej przedstawiamy przykładowe dawkowanie dla trzech podstawowych wskazań do zastosowania leku.

Astma

W przypadku astmy niezbędne jest długotrwałe podawanie glikokortykosteroidów w postaci wziewnej lub doustnej, aby zwiększyć nad nią kontrolę i ułatwić pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Dawki leku w przypadku astmy oskrzelowej będą się zmieniały w zależności od etapu terapii. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stosowania dawki dobowej większej niż 1 mg budezonidu, lek należy przyjmować dwa razy na dobę. Jeżeli dawka wynosi 1 mg lub mniej, to spokojnie można przyjmować lek raz dziennie rano lub wieczorem, chyba że wskazania lekarskie są inne. Tylko lekarz może zwiększyć dawkę glikokortykosteroidów. Zwiększenie lub zmniejszenie dawki budezonidu we własnym zakresie może być niebezpieczne dla pacjenta.

Leczenie astmy oskrzelowej dzielimy na początkowe i podtrzymujące. U osób, które do tej pory nie przyjmowały dawki doustnych glikokortykosteroidów lub kontrolują ją za pomocą wziewnych glikokortykosteroidów dawka początkowa wynosi od 0,25 mg do 0,5 mg na dobę. Mogą ją przyjmować dzieci już od 6. miesiąca życia. Jeżeli dzieci zażywają doustne glikokortykosteroidy, to wówczas dawka dobowa początkowa może wynosić 1 mg. W niektórych przypadkach lek należy podawać za pomocą maski twarzowej i dotyczy to przede wszystkim małych dzieci. U osób dorosłych dawka początkowa może mieścić się w przedziale 1-2 mg na dobę.

Dawka podtrzymująca również dobierana jest pod względem indywidualnych potrzeb i predyspozycji fizycznych pacjenta. Zadaniem lekarza jest ustalenia jak najmniejszej możliwej dawki, która zapewni skuteczne działanie. U dzieci od 6. miesiąca życia powinna ona mieścić się w przedziale 0,25-2 mg na dobę, a u osób dorosłych w przedziale 0,5-4 mg. Jeżeli nastąpi zaostrzenie objawów choroby, to dawka podtrzymująca dobowa może zostać zwiększona na wyraźne wskazanie lekarza.

Czy Pulmicort może zastąpić stosowanie doustnych glikokortykosteroidów?

W momencie gdy lekarz z pacjentem uzyskają odpowiednią kontrolę astmy oskrzelowej, lek Pulmicort skutecznie może wyeliminować konieczność przyjmowania doustnych glikokortykosteroidów. Jeżeli jednak nastąpią wahania i objawy będą się nasilać, to wówczas konieczne może być ponowne włączenie glikokortykosteroidów doustnych do terapii. W tym zakresie pacjent powinien pozostawać pod kontrolą lekarską.

Zespół krupu

Przy zespole krupu najczęściej podaje się 2 mg budezonidu na dobę. Na to schorzenia narażone są niemowlęta i dzieci, które zmagają się ze zwężeniem górnych dróg oddechowych, co prowadzi do zaburzeń oddychania. Dawka może być podawana w całości lub w dwóch równych dawkach w odstępie około 30 minut. Lek podaje się co 12 godzin, a terapia może potrwać do uzyskania poprawy stanu klinicznego lub do 36 godzin.

Zaostrzenie POChP

W przypadku zaostrzenie POChP zalecana dawka może wynosić nawet do 8 mg na dobę, przy czym dzieli się ją nawet na 4 podania pacjentowi. Leczenie nie powinno przekraczać 10 dni. Przerwać stosowanie preparatu można wcześniej, jeżeli uzyskało się znaczną poprawę stanu zdrowia pacjenta. W przypadku tej choroby istnieje ryzyko wystąpienia zaostrzenia astmy, dlatego pacjent powinien być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Jak przyjmować lek?

Tak jak wspomnieliśmy, Pulmicort przeznaczony jest do nebulizacji, czyli inhalacji. Do jego podawania niezbędny jest nebulizator, który posiada dedykowany ustnik lub maskę twarzową. W przypadku stosowania maski twarzowej, należy ją dokładnie dezynfekować po każdym użyciu. Ponadto należy umyć twarz po każdym przyjęciu leku za pomocą maski twarzowej, aby uniknąć podrażnień skóry. Do opakowania dołączona jest instrukcja dotycząca stosowania preparatu, z którą należy się bezwzględnie zapoznać.

Lek powinien być przyjmowany do momentu całkowitego zużycia roztworu. Preparat należy stosować w pierwotnej wersji lub też z 0,9 roztworem chlorku sodu oraz z roztworami acetylocysteiny, fenoterolu, terbutaliny, kromoglikanu sodowego, salbutamolu lub ipratopoum. Wybór należy do pacjenta i lekarza. W przypadku leku Pulmicort nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych, ponieważ nie zapewniają odpowiedniego działania leku i przyjętej przez pacjenta dawki. Każdorazowo powinniśmy zadbać o to, aby przyjąć zaleconą dawkę preparatu.

Kiedy nie stosować leku Pulmicort?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość pacjenta na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność u kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Lek może być wtedy podawany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i w sytuacjach, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko.

Ponadto leku nie należy stosować w przypadku ostrych napadów astmy. Wówczas rekomenduje się zastosowanie krótko działających leków rozszerzających oskrzela, które zdecydowanie skuteczniej złagodzą objawy.

Leku nie powinno stosować się równolegle z inhibitorami proteazy HIV, ketokonazolem i silnymi inhibitorami izoenzymu CYP 3A4. O wszystkim powinien poinformować Cię lekarz prowadzący.

Skutki uboczne

Każdy preparat medyczny może powodować występowanie skutków ubocznych o różnym stopniu nasilenia. Zależy to przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W przypadku Pulmicortu potencjalne działania niepożądane to:

  • zahamowanie czynności kory nadnerczy;

  • obrzęk naczynioruchowy;

  • podrażnienie gardła;

  • zakażenie grzybicze jamy ustnej;

  • obniżenie ciśnienia tętniczego.

Do rzadkich działań niepożądanych należą m.in. nerwowość, depresja, paradoksalny skurcz oskrzeli, spowolnienie wzrostu, podrażnienie skóry, zaburzenia widzenia, zmniejszenie gęstości kości, podrażnienie dróg oddechowych. Ponadto może wystąpić obrzęk naczynioruchowy języka, a przyjmowanie leku może skutkować ostrym zapaleniem krtani. Mogący utrudniać oddychanie objaw jest jednak stosunkowo rzadki.

Pulmicort w ciąży i okresie karmienia piersią

Aktualne badania medyczne nie wykazują negatywnego wpływu budenozidu na kobiety w ciąży oraz nienarodzone dzieci. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ każdy lek może powodować skutki uboczne w czasie ciąży. Substancja czynna przenika także do mleka matki, dlatego w czasie zażywania leku rekomenduje się zaprzestanie karmienia i odciąganie nadmiaru pokarmu laktatorem. Następnie się go utylizuje.

Długotrwałe podawanie glikokortykosteroidów - prowadzenie pojazdu

Stosowanie leku nie ma negatywnego wpływu na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdu.

Recepta online na Pulmicort w czasie długotrwałego leczenia astmy

Na naszym portalu przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę zdalnej konsultacji medycznej w postaci recepty online. Wystarczy, że wypełnić formularz medyczny i opłacisz konsultację, a w odpowiedzi nasz specjalista zbada Twój przypadek i zadecyduje o wystawieniu e-recepty na leki. W przypadku kontynuacji leczenia astmy oskrzelowej, e-recepta powinna być formalnością. Regularne stosowanie inhalacji zmniejsza nasilenie objawów choroby oraz pomaga w jej kontroli w układzie oddechowym.

Dzięki naszej usłudze nie musisz decydować się na wyjście do poradni stacjonarnej i stanie w kolejce. Wystarczy, że skorzystasz z konsultacji online, a e-receptę na zakup leku możesz otrzymać nawet w 15 minut. To wygodny sposób na zaoszczędzenie czasu, nerwów i zapewnienie sobie ciągłości leczenia. Tym samym wychodzimy naprzeciw osób, które zmagają się z ograniczonym dostępem do specjalistów, brakiem czasu lub mają trudności z poruszaniem się. Skorzystaj z naszej recepty online i zrealizuj e-receptę w dowolnie wybranej aptece.

Długotrwałe podawanie glikokortykosteroidów może wywoływać działania niepożądane, dlatego powinieneś pozostawać pod stałą kontrolą lekarza. Lek może powodować podrażnienie dróg oddechowych w przypadku stosowania maski twarzowej. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem.

Czy zawsze otrzymasz e-receptę?

O wystawieniu e-recepty zawsze decyduje lekarz po zapoznaniu się z historią medyczną pacjenta. Oznacza to, że zostanie ona wystawiona tylko w uzasadnionych przypadkach. Kontynuacja długotrwałego leczenia astmy oskrzelowej powinna być formalnością. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację