Jak wykonać inhalację niemowlakowi?
Dodano:

9 marca, 2023
11:24
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
11:24

Jak zrobić inhalacje dla niemowlaka?

Inhalacje niemowląt są  bardzo pomocne w łagodzeniu dolegliwości takich jak katar, zatkany nos, czy kaszel, które znacząco pogarszają samopoczucie i komfort niemowlaka, mogą utrudniać zasypianie i przyjmowanie pokarmu, przez co dziecko staje się płaczliwe i niespokojne. Jednocześnie są bardzo bezpieczne i jeśli tylko nie występują żadne przeciwwskazania ze strony lekarza, mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako element leczenia infekcji i przeziębienia.

Jak powinna wyglądać prawidłowa inhalacja dziecka? Najlepiej wykorzystać do tego specjalne inhalatory. Należy wybrać te dedykowane niemowlętom i małym dzieciom, które mają maseczki w odpowiednich rozmiarach. To bardzo ważne, aby maseczki dokładnie obejmowała nos i usta, a jednocześnie dobrze przylegały do twarzy. Asortyment inhalatorów jest bardzo szeroki, dlatego o pomoc w wyborze, warto poprosić lekarza lub farmaceutę. Mimo że większość urządzeń działa podobnie, nie wszystkie nadają się podawania tych samych preparatów.

Jak krok po kroku zrobić dziecku inhalację?

  1. Ułóż dziecko w wygodnej, najlepiej półsiedzącej pozycji.
  2. Możesz delikatnie posmarować twarzy kremem lub wazeliną, aby nie podrażniać skóry.
  3. Podłącz sprzęt zgodnie z instrukcją i dodaj wybrany preparat (np. sól fizjologiczną, leki przypisane przez lekarza) w odpowiedniej dawce.
  4. Nałóż dziecku maseczkę, pilnując, aby dokładnie przylegała do twarzy.
  5. Podczas inhalacji niemowlęcia warto, aby były obecne dwie osoby. Jedna trzymająca dziecka w odpowiedniej pozycji pilnując, a druga zajmująca jego uwagę np. zabawkami, książeczkami, czy bajką.

W przypadku silniejszych dolegliwości wskazane może być zastosowanie nebulizacji. Co to jest nebulizacja? To rodzaj inhalacji, podczas którego dochodzi do zmiany stanu skupienia leku z płynnej na aerozol, za pomocą specjalnego nebulizatora. Sposób wykonania zabiegu jest bardzo podobny do tradycyjnej inhalacji. Przed użyciem leków za każdym razem należy jednak skonsultować się z lekarzem.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Z czego inhalacje na katar dla niemowlaka?

Do inhalacji na katar dla niemowlaka najczęściej poleca się klasyczną sól fizjologiczną, czyli wodny roztwór chlorku sodu, w stężeniu 0,9%. Ma ona działanie nawilżające błonę śluzową i oczyszczające drogi oddechowe. Dostępne są również bardziej stężone, tzw. hipertoniczne roztwory soli, jednak ich użycie zawsze powinno być omówione z lekarzem, ponieważ mają zdecydowanie silniejsze działanie, mogą powodować podrażnienia, silny kaszel, mający na celu odkrztuszenie zalegającej wydzieliny oraz duszności.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacje u niemowląt – od kiedy?

Inhalacje można wykonywać nawet już podczas pierwszego miesiąca życia dziecka. Możliwa jest również inhalacja w ciąży. Są zabiegiem bezpiecznym, bezinwazyjnym i bezbolesnym, dlatego nie ma większych przeciwwskazań do ich stosowania, dlatego w przypadku infekcji przebiegających z objawami ze strony górnych dróg oddechowych, inhalacje można wprowadzić już u najmłodszych dzieci. W przypadku choroby zawsze warto jednak skontaktować się z lekarzem w celu omówienia zasadności stosowania inhalacji, doboru preparatów i częstotliwości. Żadna infekcja u tak małego dziecka nie powinna być bagatelizowana.

Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka?

Przyjmuje się, że czas jednej inhalacji u dzieci powinien wynosić maksymalnie 10 minut, przy czym im młodsze dziecko, tym krótszy powinien być ten czas. U niemowląt zaleca się inhalacje trwające ok.4-5 minut, chyba, że lekarz zalecił inaczej. Podczas inhalacji należy też uważnie obserwować dziecko, aby zauważyć ewentualne objawy takie jak wzmożony kaszel, czy duszności, który mogłyby oznaczać złą tolerancję zabiegu. W takiej sytuacji należy przerwać inhalacje i skontaktować się z lekarzem.

Inhalacje u niemowląt – jak często?

Inhalacje u niemowląt można wykonywać nawet 2-3 razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów. W przypadku stosowania leków częstotliwość należy omówić z lekarzem i bezwzględnie jej przestrzegać. Niewystarczająca ilość inhalacji, jak również robienie ich zbyt często, mogą nie przynieść oczekiwanych efektów i mieć negatywny wpływ na stan zdrowia dziecka.

Podsumowanie

Inhalacje dla niemowląt są świetnym sposobem na złagodzenie kataru, kaszlu, czy udrożnienie zatkanego nosa, które towarzyszą infekcjom i utrudniają dziecku oddychanie oraz jedzenie. Mimo że jest to stosunkowo bezpieczny zabieg, warto skonsultować go z lekarzem w celu doboru odpowiedniego inhalatora oraz omówienie zastosowania leków i innych preparatów.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. European Respiratory Society Guidelines on the use of nebulizers: Guidelines prepared by a European Respiratory Society Task Force on the use of nebulizers. Eur. Respir, R. 18, cz. 1 (2001), s. 228–242
  2. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  3. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
  4. ABC Inhalacji niemowalaka. Medicada
  5. Everad M. Inhalation theraphy for infants. Adv Drug Deliv Rev, R. 55, cz. 7 (2003), s. 869-887
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację