Inhalacja dziecka – jak ją wykonać?
Dodano:

31 marca, 2023
09:47
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
09:47

Jak prawidłowo zrobić inhalacje dziecku?

Inhalacje, potocznie zwane też „parówkami”, polegają na wdychaniu pary z gorącej wody z dodatkiem olejków eterycznych, ziół, czy innych substancji leczniczych. Wykonuje się je w celu złagodzenia dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych, które towarzyszą przeziębieniom i infekcjom u dzieci. Mogą być skuteczne we wspomaganiu leczenia m.in. kataru, zatkanego nosa, mokrego i suchego kaszlu oraz podrażnień błon śluzowych. Czasem polecana jest również inhalacja na alergie oraz u pacjentów z astmą.
Domowe inhalacje dla dzieci mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest to zabieg łatwo dostępny, prosty i tani do przeprowadzenia, a dodatkowo bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny. Co więcej, można je wykonywać nawet już u najmłodszych dzieci. Dla niektórych rodziców problematyczne bywa jedynie zachęcenie dzieci, zwłaszcza najmłodszych, do pozostania w jednej pozycji i unikanie gwałtownych ruchów podczas wykonywania inhalacji. Aby były skuteczne, warto wiedzieć, jak robić inhalacje poprawnie, jakie dodatki wykorzystywać oraz jak długo powinny trwać.


Jak zrobić inhalację dziecku?

Najprostszym sposobem na wykonanie inhalacji u dziecka jest wykorzystanie naczynia z gorącą wodą, ręcznika oraz wybranych preparatów do inhalowania. Do miski z wrzącą wodą należy dodać np. sól fizjologiczną, olejek eteryczny lub zioła, delikatnie pochylić dziecko nad unoszącą się parą, a głowę przykryć ręcznikiem. Bardzo ważna jest ostrożność i niepozostawianie dziecka samego, aby uniknąć zbyt bliskiego kontaktu z wodą i parą oraz oparzeń. Ten sposób inhalacji dobrze sprawdzi się w zmniejszaniu łagodnego kataru, czy zatkanego nosa u starszych dzieci, które są w stanie pozostać przez dłuższy czas bez zmiany pozycji i większych ruchów.
U niemowląt i młodszych dzieci oraz jeśli objawy są bardziej nasilone, można przeprowadzać inhalacje za pomocą specjalnych inhalatorów wyposażonych w maseczki lub zastosować nebulizację u dzieci. Co to jest nebulizacja? To rodzaj inhalacji wykonywany z wykorzystaniem specjalnego nebulizatora, którego zadanie polega na przekształceniu podawanego leku z formy płynnej w postać aerozolu. Dzięki temu lek dostaje się i działa bezpośrednio w drogach oddechowych. Wykonanie nebulizacji jest bardzo proste, jednak wymaga uważnego doboru sprzętu dopasowanego do wieku dziecka oraz rodzaju stosowanych leków. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Podczas inhalacji dziecka zawsze powinien być obecny dorosły. Dzięki temu można mieć pewność, że proces przebiega prawidłowo i w pełni bezpieczne. Często konieczne jest zabawianie i zajęcie uwagi dziecka, aby inhalacja za szybko mu się nie znudziła i nie kojarzyła z czymś nieprzyjemnym. Warto w tym czasie na chwilę włączyć bajkę lub zainteresować dziecko czytaniem książeczki.

Od kiedy można robić inhalacje dziecku?

Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa nie ma większych ograniczeń wiekowych i możliwa jest nawet inhalacja niemowlaka. Dla najmłodszych dzieci powstały specjalne inhalatory z niewielkimi maseczkami, których rozmiar umożliwia skuteczne wykonanie zabiegu. Ze względu na to, że przeprowadzenie inhalacji u tak małego dziecka jest jednak często kłopotliwe i może prowadzić do niespokojnego zachowania, czy płaczu, można rozważyć wykonanie inhalacji podczas snu lub tuż przed snem. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do wykonywania inhalacji na noc, jeśli lekarz nie zalecił inaczej.

Czym robić inhalacje dziecku?

Do inhalacji najczęściej wykorzystuje się sól fizjologiczną, czyli roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Jest tania, łatwo dostępna w każdej aptece oraz bezpieczna dla dzieci. Domowa inhalacja na zatoki oraz inhalacja na katar z jej wykorzystaniem jest skuteczna w niwelowaniu objawów infekcji i przeziębienia, oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa oraz gardła. Można wykorzystać również sól fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego, który ma dodatkowe właściwości nawilżające.
Popularny jest również hipertoniczny roztwór soli fizjologicznej, który upłynnia zalegającą wydzielinę, ułatwia jej odkrztuszanie i działa obkurczająco na śluzówkę i naczynia krwionośne. W przypadku niemowląt jego zastosowanie warto skonsultować z lekarzem. Na ogół też nie poleca się wykonywania inhalacji roztworem hipertonicznym na noc, ponieważ może powodować kaszel i niewielkie duszności.
Oprócz soli fizjologicznej, do inhalacji dzieci można wykorzystać też zioła oraz olejki eteryczne. Dobrze sprawdza się m.in. rumianek, szałwia lekarska, podbiał, czy rozmaryn, a także olejki eukaliptusowe, rozmarynowe, miętowe lub sosnowe. Pamiętaj, aby kontrolować ilość dodatków, zwłaszcza w przypadku olejków eterycznych, które są bardzo skoncentrowanym źródłem substancji aktywnych. Bardzo często do przygotowania inhalacji z ich wykorzystaniem wystarczą zaledwie 2-3 krople.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile razy robić inhalacje dziecku?

Inhalacje dzieci warto wykonywać 2-3 razy dziennie. Na ogół jest to wystarczające do uzyskania pożądanych efektów, a jednocześnie w pełni bezpieczne. W przypadku inhalacji z wykorzystaniem hipertonicznego roztworu soli fizjologicznej lub ziół i olejków eterycznych, a także podawania leków za pomocą nebulizatora, częstotliwość i czas trwania leczenia warto omówić z pediatrą lub farmaceutą.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile powinna trwać inhalacja u dziecka?

Zaleca się, aby inhalacja dziecka trwały od 4 do 10 minut. Im młodsze dziecko, tym krótszy powinien być czas trwania pojedynczego zabiegu. W tym czasie inhalacja jest w stanie spełnić swoją rolę, a jednocześnie jest bezpieczna dla organizmu i możliwa do komfortowego przeprowadzenia. Podczas inhalacji należy uważnie obserwować dziecko, zwracając uwagę, czy nie pojawiają się żadne problemy np. bardzo silny kaszel, duszności, czy podrażnienia skóry, które wymagałyby zaprzestania zabiegu.

Przez ile dni można robić inhalacje dziecku?

Domowe inhalacje najczęściej poleca się stosować 5-7 dni lub do ustąpienia objawów. W przypadku stosowania inhalacji ze wskazania lekarza, podczas których podawane są leki, należy przestrzegać zaleceń specjalisty i nie skracać, ani nie wydłużać samodzielnie czasu leczenia. Jeśli mimo stosowania inhalacji objawy nie ustępują lub nasilają się z czasem, konieczna jest konsultacja z pediatrą w celu omówienia ewentualnej zmiany leczenia.

Podsumowanie

Inhalacje dziecka to skuteczny i bezpieczny sposób na dolegliwości towarzyszące infekcjom, który może być stosowany bez względu na wiek, nawet u niemowląt. Można zrobić je z soli fizjologicznej, ziół lub olejków eterycznych, a także przeprowadzić je w postaci tradycyjnej, domowej „parówki” lub wykorzystać do tego specjalny sprzęt. Inhalacje są pomoce w udrażnianiu zatkanego nosa, łagodzeniu kataru, kaszlu, czy bólu zatok i mogą przynosić dziecku ulgę i komfort podczas choroby.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Korczyk M. Nosebud czy Ectodose? A może sól fizjologiczna? Czym inhalować dziecko?
  2. European Respiratory Society Guidelines on the use of nebulizers: Guidelines prepared by a European Respiratory Society Task Force on the use of nebulizers. Eur. Respir, R. 18, cz. 1 (2001), s. 228–242
  3. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  4. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
  5. Inhalacje z soli fizjologicznej u dzieci. Jak i kiedy warto je wykonać?
  6. Inhalacja u dziecka i niemowlaka – jak i czym robić inhalacje dziecku. Medyczny Rzeszów
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację