Jak poprawnie robić inhalacje?
Dodano:

8 marca, 2023
11:14
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
11:14

Jak zrobić inhalacje?

Inhalacja jest zabiegiem polegającym na podaniu wybranych substancji leczniczych bezpośrednio do dróg oddechowych poprzez ich wdychanie razem z powietrzem. Istnieje kilka rodzajów inhalacji i można przeprowadzić ją na różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najprostszych, najtańszych i wykorzystywanych od pokoleń jest tzw. “parówka”. Aby ją przygotować, potrzebna jest wyłącznie miska (lub inne głębokie naczynie) z gorącą wodą, preparat do inhalacji oraz ręcznik. Do wody należy dodać wybraną substancję, a następnie nachylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać unoszącą się parę za pomocą spokojnych i powolnych wdechów.

Do inhalacji można wykorzystać również specjalne inhalatory dostępne praktycznie w każdej aptece. Asortyment urządzeń do inhalacji jest bardzo szeroki. Przed zakupem warto zastanowić się, kto będzie z niego korzystał (dzieci, czy dorośli, aby odpowiedniego dobrać rozmiar), a także jak często będzie używany oraz jakie preparaty będą podawane z jego wykorzystaniem. O pomoc w wyborze najlepiej poprosić lekarza lub farmaceutę.

Wykonując inhalacje inhalatorem należy zawsze przestrzegać instrukcji producenta – wiele urządzeń działa bardzo podobnie, ale mogą pojawić się niewielkie różnice w sposobie użytkowania. Inhalację najlepiej wykonywać w pozycji siedzącej, przy stole lub ławie, na których będzie można postawić urządzenie i zapewnić mu stabilność. Po podłączeniu wszystkich elementów urządzenia należy przygotować preparat do inhalowania. Zawsze należy podawać i odmierzać je w sposób zalecany przez lekarza oraz zgodny z informacjami producenta danego inhalatora. Bardzo ważne jest również odpowiednie założenie maseczki. Powinna obejmować usta i nos oraz dobrze przylegać do twarzy, aby zapobiegać ucieczce pary.

Specjalnym rodzajem inhalacji jest nebulizacja. Inhalacja a nebulizacja – czym się różnią? W praktyce wykonuje się ją tak samo, nieco inny jest jednak mechanizm działania. Zabieg ten przeprowadza się z wykorzystaniem nebulizatora, czyli rodzaju inhalatora, który zmienia lek ze stanu płynnego w aerozol.  Ponieważ służy ona głównie do podawania leków, bardzo ważne jest, aby nie zmieniać samodzielnie ich dawek, ani nie łączyć ze sobą różnych preparatów bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Mimo że jest to zabieg bezpieczny, podanie zbyt małej dawki leku może spowodować, że objawy nie ustąpią, a zbyt duże dawki leków mogą wiązać się z ryzykiem objawów niepożądanych i podrażnień.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co daje inhalacja?

Prawidłowe wykonanie domowej inhalacji może przynieść ulgę w wielu objawach infekcji górnych dróg oddechowych takich jak katar, wywołane nim podrażnienia błony śluzowej, zatkany nos, ból gardła i zatok. Inhalacja ma działanie nawilżające i oczyszczające błony śluzowej oraz rozrzedzające zalegającą w nich wydzielinę, co ułatwia jej usunięcie. Dzięki temu przynosi ulgę oraz poprawia komfort oddychania i ogólnego funkcjonowania podczas choroby. Dodatkowo jest zabiegiem bezpiecznym, bezbolesnym i bezinwazyjnym. Nie ma również większych przeciwwskazań do jej stosowania. Inhalacje są bardzo proste do przygotowania i mają szerokie zastosowanie.

Za pomocą inhalacji można podawać wiele różnych preparatów. Bardzo popularna jest inhalacja z soli fizjologicznej, można wykorzystać też suszone zioła, olejki eteryczne, a w przypadku silnych dolegliwości również leki polecone przez lekarza. Inhalacja jest również sposobem na podawanie leków w poważniejszych schorzeniach takich jak astma, zakażenia grzybicze górnych dróg oddechowych, mukowiscydoza, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Możliwa jest również inhalacja na alergię, inhalacja na zatoki oraz inhalacja przed snem, w celu ułatwienia zasypiania i poprawy komfortu snu.

W wyniku podawania leków bezpośrednio do dróg oddechowych, tak jak dzieje się to podczas inhalacji, substancje lecznicze od razu docierają do docelowego miejsca działania. Dzięki temu maleje ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych, które mogłyby być konsekwencją przyjmowania leków doustnie. Często możliwe jest również zastosowanie mniejszych dawek leków.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacja – ile razy dziennie?

Inhalacja dla zdecydowanej większości osób jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i nie powoduje skutków niepożądanych, dlatego można ją powtarzać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Za optymalne uznaje się 2-3 zabiegi inhalacji dziennie, w zależności od nasilenia objawów. W przypadku stosowania leków przypisanych przez lekarza należy bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń dotyczących częstotliwości i nie modyfikować jej samodzielnie.

Ile powinna trwać inhalacja?

Na ogół zaleca się, aby jedna inhalacja trwała od 10 do 20 minut. Dotyczy to osób dorosłych oraz starszych. U dzieci zaleca się jednak krótsze zabiegi – maksymalnie do 10 minut. Im młodsze dziecko tym krócej powinna trwać inhalacja. U niemowlaków może to być nawet 4-5 minut. Podczas inhalacji należy też uważnie obserwować organizm. Niewielkie dolegliwości takie jak wzmożony odruch kaszlu, są prawidłowe i są efektem działania inhalacji, polegającego na upłynnieniu zalegającej wydzieliny. Jednak jeśli stają się zbyt silne, pojawi się jakikolwiek ból lub uczucie podrażnienia, należy przerwać zabieg i przed kolejną inhalacją skonsultować się z lekarzem.

Inhalacja – jak oddychać?

Podczas inhalacji bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie, ponieważ to ono gwarantuje dostarczenie substancji leczniczych do dróg oddechowych. Oddechy powinny być spokojne i powolne. Wdech należy wykonywać przez nos, a wydech przez usta. Po każdym wdechu można na chwilę zatrzymać powietrze w płucach.
H2 Przez ile dni można robić inhalacje?

Nie ma większych ograniczeń dotyczących maksymalnego czasu trwania wykonywania inhalacji. Na ogół zaleca się jej stosowanie przez 7 dni, w zależności od utrzymywania się i dolegliwości. Jeśli mimo powtarzania inhalacji objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczna może być zmiana sposobu leczenia.

Podsumowanie

Prawidłowo wykonana inhalacja może przynosić ulgę w wielu dolegliwościach towarzyszących infekcjom i przeziębieniom. Do jej przeprowadzenia można wykorzystać specjalny inhalator lub zrobić tzw. domową „parówkę”. Jest bardzo bezpiecznym zabiegiem, dlatego można stosować ją nawet kilka razy dziennie, do ustąpienia dolegliwości.

 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  2. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
  3. Wronikowska O., Budzyńska B. Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, Aptekarz Polski, 2019
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację