Nebulizacja a inhalacja – na czym polega różnica?
Dodano:

10 marca, 2023
11:28
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
11:28

Czym się różni inhalacja od nebulizacji?

Inhalacja i nebulizacja to zabiegi, których zadaniem jest wspomaganie leczenia i łagodzenie dolegliwości ze strony dróg oddechowych, które towarzyszą infekcjom, przeziębieniom, alergiom, czy innym problemom zdrowotnym. W codziennym, potocznym języku te nazwy często stosuje się zamiennie, co jest jednak błędne i może prowadzić do niewłaściwego zrozumienia zaleceń i porad. Mimo że cel i sposób działania obu tych metod jest bardzo podobny, są to dwa różne zabiegi, których nie należy ze sobą mylić.
Wyjaśnienie różnic między tymi dwoma pojęciami, warto zacząć od definicji inhalacji, ponieważ jest to określenie zdecydowanie szersze niż nebulizacja. Inhalacją nazywa się różne zabiegi, mające na celu wprowadzenie określonej substancji bezpośrednio do dróg oddechowych razem z wdychanym powietrzem. Odnosi się zarówno do wykonywanych od pokoleń, domowych „parówek”, polegających na wdychaniu pary z ziół lub olejków eterycznych dodanych do gorącej wody, jak również zabiegów leczniczych wykorzystywanych z użyciem specjalnego sprzętu w leczeniu poważnych schorzeń np. mukowiscydozy, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Z kolei nebulizacja jest jednym z rodzajów inhalacji. Polega na wdychaniu cząsteczek leku, które zostały przekształcone z formy płynnej w postać aerozolu za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest nebulizator. Substancje aktywne w postaci mgiełki docierają bezpośrednio do dróg oddechowych razem z wdychanym przez specjalną maseczkę powietrzem. Zatem każda nebulizacja jest inhalacją, ale nie każda inhalacja jest nebulizacją.
Aby wykonać inhalację, możesz skorzystać z różnego rodzaju sprzętu. Do najprostszych, domowych inhalacji wystarczy miska z gorącą wodą oraz ręcznik. Można wykorzystać również specjalne inhalatory wyposażone w maseczkę lub ustnik, dzięki którym, za pomocą czynnego wdechu, do płuc dostają się substancje aktywne danego preparatu. Z kolei nebulizacja zawsze odbywa się z wykorzystaniem nebulizatora i nie ma możliwości jej przeprowadzenia bez tego urządzenia. Nebulizator to specjalny rodzaj inhalatora, który zmienia lek w aerozol, umożliwiając, przedostanie się cząsteczek substancji aktywnych do dalszych odcinków dróg oddechowych. Na rynku obecnych jest wiele nebulizatorów o nieco innych parametrach i możliwościach zastosowania, dlatego wybór warto omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Zarówno inhalacja, jak i nebulizacja mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób układu oddechowego i łagodzeniu towarzyszących im objawów. Domowe inhalacje dobrze sprawdzą się przy umiarkowanych dolegliwościach, które nie zawsze wymagają podawania leków. Z kolei nebulizacja może być wykorzystana do podania leków zarówno podczas przeziębień i lekkich infekcji, jak również przy dolegliwościach o większym stopniu nasilenia oraz poważniejszych problemach zdrowotnych.
Oba rodzaje zabiegów charakteryzują się wysoką skutecznością, stopniem bezpieczeństwa, są również bezinwazyjne, bezbolesne i łatwe do przeprowadzenia. Inhalacje na kaszel, zatoki, czy zatkany nos to bezpieczny, sprawdzony, domowy sposób, który przynosi ulgę w dolegliwościach. Są bezpieczne również dla kobiet w ciąży oraz dzieci – możliwa jest nawet inhalacja niemowlaka.
Niemożliwa jest jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który zabieg jest lepszy, ponieważ zależy to od objawów, choroby, wieku pacjenta i rodzaju podawanej substancji. Zastosowanie inhalacji oraz nebulizacji warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą dobrać odpowiednią metodę, czas trwania leczenia, podawane preparaty i sprzęt oraz wytłumaczą jak zrobić inhalację, aby była skuteczna i spełniła swoje zadanie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Podsumowanie

Inhalacja i nebulizacja to pojęcia, które często są ze sobą mylone. Inhalacja określa zabiegi polegające na wprowadzeniu określonych substancji bezpośrednio do dróg oddechowych z wdychanym powietrzem, natomiast nebulizacja jest rodzajem inhalacji, polegającym na zmianie stanu skupienia leku z płynnego, na formę aerozolu. Oba zabiegi są bezpieczne, skuteczne i pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z układem oddechowym i mogą być stosowane praktyczne u każdego, bez względu na wiek.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. European Respiratory Society Guidelines on the use of nebulizers: Guidelines prepared by a European Respiratory Society Task Force on the use of nebulizers. Eur. Respir, R. 18, cz. 1 (2001), s. 228–242
  2. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  3. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację