Czy inhalacja na alergię działa i jak ją wykonać poprawnie?
Dodano:

2 marca, 2023
10:12
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
10:12

Czy inhalacja pomaga na alergie?

Inhalacja to metoda polegająca na podawaniu różnych substancji leczniczych bezpośrednio do dróg oddechowych razem z wdychanym powietrzem. Jest to zabieg skuteczny, bezpieczny, bezbolesny, bardzo prosty do samodzielnego przeprowadzenia, dlatego cieszy się dużą popularnością i jest często zalecana przez lekarzy. Co więcej, może być stosowana bez względu na wiek, nawet u niemowląt. Możliwa jest również inhalacja w ciąży.
Alergia to nadwrażliwość organizmu występująca po kontakcie z alergenem, który powoduje niepożądane objawy. Alergie mogą objawiać się w różny sposób u różnych osób, jednak bardzo często towarzyszą im dolegliwości ze strony dróg oddechowych takie jak kaszel, katar, zatkany nos, napady kichania, podrażnienia błony śluzowej, duszności, czy świsty podczas oddychania. Inhalacje mogą być jednym ze sposobów łagodzenia tych objawów, ponieważ nawilżają błony śluzowe i oczyszczają drogi oddechowe, co może przynosić ulgę i znacząco poprawiać komfort.
Inhalacje na alergie warto za każdym razem skonsultować z lekarzem w celu doboru odpowiednich preparatów, częstotliwości i czasu trwania leczenia. Nie u wszystkich pacjentów ten sam zabieg, z wykorzystaniem tych samych substancji będzie bezpieczny i skuteczny – zależy to m.in. od rodzaju alergii, nasilenia i rodzaju dolegliwości oraz innych przyjmowanych leków.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie inhalacje na alergie?

Jak zrobić inhalacje na alergie? Możesz wykonać zarówno najprostsze, domowe inhalacje tzw. „parówki” z wykorzystaniem miski z gorącą wodą i ręcznika, jak również przeprowadzić zabieg z użyciem specjalnego inhalatora wyposażonego w maseczkę lub ustnik. Pierwszy sposób jest bardzo prosty, tani, a jednocześnie skuteczny i może przyczynić się do zmniejszenia odczuwanych dolegliwości. Wybór sprzętu do inhalacji warto natomiast skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Ich asortyment jest szeroki i mimo że sposób działania każdego z nich jest bardzo zbliżony, niektóre urządzenia mają pewne ograniczenia dotyczące preparatów, które możesz w nich wykorzystać.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Z czego inhalacja na alergie?

W przypadku łagodnych objawów najczęściej poleca się stosowanie inhalacji solą fizjologiczną, czyli wodnego roztworu chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Mają działanie nawilżające i oczyszczające drogi oddechowego. Dostępne są również hipertoniczne roztwory (o stężeniu 3%), które obkurczają śluzówkę i rozrzedzają zalegającą wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie. Ich zastosowanie warto jednak wcześniej skonsultować z lekarzem i przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania, ponieważ mogą powodować niewielkie działania niepożądane takie jak uporczywy kaszel, czy duszności. Inhalacje możesz wykonać również z dodatkiem ziół i olejków eterycznych np. lawendowego, eukaliptusowego, miętowego, czy z drzewa herbacianego.
W cięższych postaciach alergii może zostać zalecona nebulizacja, czyli rodzaj inhalacji wykonywany za pomocą specjalnego sprzętu, który zmienia stan skupienia leku z płynnego na aerozol. W ten sposób można podawać m.in. sterydy, leki przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela oraz wykrztuśne. Podawanie ich za pomocą inhalacji ma wiele zalet, ponieważ substancje lecznicze docierają i działają bezpośrednio w drogach oddechowych, możliwe jest też podawanie mniejszych dawek i uniknięcie ewentualnych skutków ubocznych, które mogłyby być efektem ich przyjmowania doustnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł „nebulizacja a inhalacja”.

Podsumowanie

Inhalacje mogą być skutecznym sposobem na zmniejszenie dolegliwości towarzyszącym alergiom, takich jak kaszel, katar, czy podrażnienie błon śluzowych. Można wykonać je z soli fizjologicznej, ziół, olejków eterycznych, a również podawać z ich pomocą leki przepisane przez lekarza. Pamiętaj, aby w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości wykonywania inhalacji, doboru sprzętu, preparatów, częstotliwości i czasu trwania lekarza zawsze skonsultować się ze specjalistą.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Silver N. Essential Oils for Allergies. Healthline, 2019
  2. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  3. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
  4. Znaczenie inhalacji w leczeniu alergii i łagodzeniu jej objawów. Inhalatory.com.pl
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację