Czy można robić inhalacje na noc?
Dodano:

29 marca, 2023
00:17
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
00:17

Czy inhalacje z soli można robić na noc?

Sól fizjologiczna to jeden z najpopularniejszych preparatów wykorzystywanych do inhalacji. Jest tania, łatwo dostępna w praktycznie każdej aptece, a jednocześnie skuteczna w łagodzeniu objawów takich jak katar, zatkany nos, kaszel, a także ból zatok lub gardła, ze względu na swoje właściwości nawilżające i oczyszczające drogi oddechowe. Skuteczna jest również inhalacja na alergie z soli fizjologicznej. 

Aby odpowiedzieć pytanie, czy inhalacje z soli można robić na noc, należy zacząć od omówienia dostępnych rodzajów soli fizjologicznej. Klasyczna, najpopularniejsza sól fizjologiczna to roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Inhalacje z tym rodzajem soli są jednymi z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych i na ogół nie wiążą się z żadnymi skutkami ubocznymi. Można wykonywać je u kobiet w ciąży, możliwa jest również inhalacja dziecka, nawet niemowlaka. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do wykonywania inhalacji z jej wykorzystaniem na noc i przed snem. 

Na rynku dostępne są również hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej w stężeniu 3 lub 6%. Mają one silniejsze działanie i stosowane zbyt często i zbyt długo mogą doprowadzić m.in. do wysuszenia błony śluzowej. Mają silne działanie rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i pobudzają jej usuwanie poprzez stymulowanie odruchu kaszlu. Ponieważ inhalacje hipertonicznym roztworem soli mogą powodować kaszel, utrudniający zasypianie, a u niektórych osób również niewielkie duszności, nie zaleca się ich stosowania na noc. Za każdym razem, przed zrobieniem inhalacji z hipertonicznym roztworem soli fizjologicznej warto skonsultować się z lekarzem.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile przed snem robić inhalacje?

Ostatnią inhalację warto wykonać około 2 godzin przed snem. Dzięki temu możliwe jest oczyszczenie i nawilżenie dróg oddechowych, udrożnienie oraz złagodzenie podrażnień śluzówki, co poprawia komfort i może pozytywnie wpłynąć na zasypianie i higienę snu. Jednocześnie jest to optymalny czas na to, aby ewentualne reakcje organizmu wynikające z inhalacji, takie jak kaszel, mający na celu odkrztuszenie upłynnionej, rozrzedzającej wydzieliny, wyciszyły się i nie zaburzały snu. 

W przypadku stosowania nebulizacji i leków zaleconych przez lekarza należy stosować się do jego zaleceń dotyczących czasu wykonywania zabiegu. Niektóre leki mają silne działanie wykrztuśne i mogą negatywnie wpływać na proces zasypiania i sen, dlatego konieczne może być zwiększenie odstępu między zrobieniem nebulizacji i pójściem spać. Inhalacja a nebulizacja – czy to to samo? Nebulizacja jest rodzajem inhalacji polegającym na podaniu leków, które za pomocą nebulizatora zamieniane są z postaci płynnej na aerozol.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Inhalacja podczas snu

Inhalacje podczas snu są często jedynym rozwiązaniem umożliwiającym przeprowadzenie zabiegu u niemowląt lub małych dzieci. Ze względu na to, że inhalacje wymagają założenia maseczki i wytrzymania kilku/kilkunastu minut bez większego ruchu i zmiany pozycji, dzieci mogą stawać się niespokojne i odmawiać przeprowadzenia zabiegu. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, można wykonać inhalację podczas snu z zachowaniem środków ostrożności.

Jak zrobić inhalację podczas snu, aby była bezpieczna? Przede wszystkim nie należy nawet na chwilę pozostawiać dziecka samego. Cały czas powinien być obecny dorosły. Dodatkowo warto ułożyć dziecko w pozycji półleżącej i zadbać o prawidłowe ułożenie maski. Powinna obejmować usta i nos i przylegać do twarzy możliwie jak najlepiej, aby zapobiec uciekaniu pary i zapewnić skuteczne dotarcie substancji leczniczych do dróg oddechowych.  

Z czego inhalacje na noc?

Inhalacje na noc można wykonywać z klasycznej soli fizjologicznej (przed snem nie poleca się roztworów hipertonicznych), a także z suszonych lub świeżych ziół i olejków eterycznych. Warto wykorzystać np. rumianek, szałwię lub lawendę. Dobrze sprawdzą się zarówno ich kwiaty, jak również wyekstrahowane olejki. Oprócz właściwości przeciwzapalnych, łagodzących, udrażniających drogi oddechowe, działają uspokajająco i wyciszająco. Oprócz korzystnego wpływu na drogi oddechowe mogą też poprawiać jakość snu, ułatwiać zasypianie co pozytywnie wpływa na regenerację organizmu i może przyczynić się do lepszego samopoczucia i szybszego powrotu do zdrowia.

Wybierając olejki, zwróć uwagę na to, aby były to olejki eteryczne, a nie zapachowe. Olejki eteryczne powstają w 100% z roślin, natomiast olejki eteryczne są mieszanką różnych substancji chemicznych, którym nadawany jest zapach charakterystyczny dla danej rośliny. Nie wykazują jednak opisanych prozdrowotnych właściwości, więc ich zastosowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów. 

Podsumowanie

Inhalacje na noc mają swoje wady i zalety. Z jednej strony, mogą przynosić ulgę w dolegliwościach, co zdecydowanie poprawia komfort, samopoczucie i może pozytywnie wpłynąć na jakość snu. Z drugiej strony, niektóre preparaty, np. hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej oraz niektóre leki, mogą pobudzać odruch kaszlu w celu odkrztuszenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, a tym samym utrudniać zasypianie. Do tego tematu warto więc podejść indywidualnie, a w przypadku wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  2. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
  3. Wronikowska O., Budzyńska B. Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, Aptekarz Polski, 2019
  4. Wojsz D. 5 błędów, które popełniasz inhalując dziecko
  5. Ichiba T.,Kakiuchi K., Suzuki M. Warm Steam Inhalation before Bedtime Improved Sleep Quality in Adult Men. Evid Based Complement Alternat Med., 2019
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację