Menopauza
Menopauza to stan, który dotyczy każdej kobiety. Objawy menopauzy oraz częstotliwość ich występowania może być naprawdę różna. Jak radzić sobie z takimi zmianami, a przede wszystkim – czy w tym czasie można normalnie funkcjonować?
Najpopularniejsze leki na menopauzę
Uzyskaj receptę online
-
Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
-
Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Menopauza - co to jest?
Menopauza bywa nazywana przekwitaniem, a także klimakterium. To okres w życiu kobiety, w czasie którego zanika aktywność jajników. W tym czasie ustępują również krwawienia.
W jakim wieku pojawia się menopauza?
Charakterystyczne objawy menopauzy mogą pojawić się w różnym wieku – najczęściej przemiany hormonalne rozwijają się między 45 a 55 rokiem życia. Warto od razu podkreślić, że stan taki nie zawsze jest wywołany zmianami hormonalnymi.
Inne przyczyny menopauzy
Menopauza może wystąpić na przykład na skutek wykonywanych operacji ginekologicznych, takich jak usunięcie jajników bądź macicy. Klimakterium może pojawić się także w przypadku stosowania chemioterapii czy radioterapii. Tego typu forma leczenia zaburza bowiem fizjologiczną produkcję hormonów, przez co może dojść do wczesnej menopauzy. O tym stanie mówimy wówczas, gdy ostatnia miesiączka pojawiła się rok wcześniej, a od tego czasu krwawienia zupełnie ustały.
Wczesne objawy przekwitania
Pierwsze dolegliwości związane z menopauzą mogą pojawić się już kilka lat wcześniej! Mowa o okresie przedmenopauzalnym, który charakteryzuje się zmianami układu hormonalnego. Główną ich przyczyną jest znacznie zmniejszony poziom estrogenów. W okresie okołomenopauzalnym dochodzi tym samym do zaburzenia miesiączkowania. Nieregularne miesiączki charakteryzują się znacznie większymi przerwami w krwawieniu niż dotychczas to miało miejsce.
Menopauza przedwczesna daje również inne dolegliwości. We wczesnej menopauzie pojawiają się uderzenia gorąca oraz nadmierna potliwość. Pierwsze objawy menopauzy dotyczą również zaburzeń snu, zmiany nastroju czy drażliwości. Mogą pojawić się także bóle rąk, pleców oraz sztywność stawów, a nawet zawroty głowy czy ból piersi. Spadek poziomu estrogenów wpływa także na obniżenie libido oraz suchość pochwy. W tym czasie mogą wystąpić również zaburzenia pamięci i koncentracji, a nawet suchość skóry, która znacznie bardziej uwidacznia zmarszczki na ciele kobiety.
Objawy fizyczne
Warto pamiętać, że menopauza może być naprawdę trudnym czasem w życiu kobiety. Objawy klimakterium są w wielu przypadkach naprawdę dokuczliwe. Skutki zmian hormonalnych mają bowiem wpływ także na samopoczucie kobiety – zanik płodności czy nadmierne pocenie, które pojawia się na skutek spadku stężenia estrogenów, może powodować u niektórych kobiet nawet depresję!
Menopauza to również stan, w którym mogą pojawiać się inne objawy fizyczne. W okresie menopauzy częściej dochodzi do infekcji pęcherza czy cewki moczowej, głównie z uwagi na zmiany w układzie moczowo-płciowym. Kiedy trwa menopauza może nastąpić również wzrost masy ciała, co ma bezpośredni związek ze spadkiem stężenia estrogenów. Trwałe ustanie cykli miesiączkowych sprzyja również byciu mniej aktywnym, a kobiety w okresie menopauzy mają dodatkowo znacznie bardziej spowolniony metabolizm.
Szczegółowe objawy menopauzy
Menopauza to nie tylko widoczne od razu objawy, które możemy po prostu czuć. Istnieje bowiem wiele dolegliwości, które pojawiają się w okresie menopauzy i nie są aż tak dla niej charakterystyczne.
Okres menopauzy zaburza równowagę hormonalną, a niedobór estrogenów wiąże się między innymi z ryzykiem rozwoju osteoporozy. Organizm kobiety jest zatem narażony na rozmaite złamania, gdyż dochodzi do spadku gęstości kości.
Okres przekwitania to również ryzyko zachorowania na zaburzenia krążenia. Na wystąpienie takich stanów mają wpływ nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również prowadzony tryb życia – na przykład palenie papierosów, długotrwały stres czy nieodpowiednia dieta.
Warto pamiętać, że objawy pojawiające się od czasu ostatniego krwawienia – na przykład wypadanie włosów czy kołatanie serca, mogą również świadczyć o innych schorzeniach. Dolegliwości tego typu pojawiają się na przykład w czasie problemów z wątrobą czy układem krążenia. Choroby narządów, które są ignorowane, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety w okresie przekwitania.
W przypadku niepewności co do objawów menopauzy, warto zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Zleci on przeprowadzenie szczegółowych badań, na podstawie których będzie można postawić właściwą diagnozę. Będzie on również w stanie tak dobrać leki, by nie nasiliły one objawów innych problemów zdrowotnych.
Menopauza – czy takie zmiany mogą być pozytywne?
Być może trudno w to uwierzyć, ale menopauza może mieć również dobre strony! Mimo dość przykrych dolegliwości każda kobieta w okresie menopauzy może normalnie funkcjonować. Wystarczy nieco zmienić swój styl życia bądź wybrać się do lekarza po odpowiednie specyfiki, by życie całkowicie wróciło do normy. Istnieje również dużo zalet stanu przekwitania. Jedną z nich jest możliwość uprawiania seksu bez obaw, że zajdzie się w ciążę! Kobiety w okresie menopauzy nie muszą na przykład stosować antykoncepcji hormonalnej, gdyż ich ciało przestaje produkować hormony niezbędne do całego procesu zapłodnienia. Taka sytuacja z pewnością będzie dla wielu osób naprawdę wyzwalająca!
W życiu kobiety występuje zazwyczaj dyskomfort związany z bolesnymi miesiączkami. Okres ten wypełniony jest tabletkami przeciwbólowymi i termoforami, które przynoszą przynajmniej częściową ulgę. Związana z ostatnią miesiączką zmiana z pewnością ucieszy osoby, które w końcu będą mogły pozwolić sobie na normalne funkcjonowanie w tym czasie.
W okresie okołomenopauzalnym, a także tuż po wystąpieniu ostatniej miesiączki, mogą również ustąpić migreny bądź przynajmniej zmniejszyć znacząco swoją uciążliwość. Stany migrenowe są poważnym problemem, a ich występowanie wiąże się bezpośrednio z zaburzeniami hormonalnymi w czasie cyklu menstruacyjnego. Brak takich hormonów oznacza automatycznie zanik tych przykrych i bardzo utrudniających życie dolegliwości.
Objawy klimakterium mogą mieć różne nasilenie. Niektóre kobiety – badania dowodzą, że przynajmniej 25 procent populacji, nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niestety, u podobnej liczby kobiet, których dotyczy menopauza, objawy odczuwane są bardzo silnie.
Kiedy ustępują objawy menopauzy?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy dolegliwości związane z menopauzą mogą ustąpić. Statystycznie stan taki może utrzymywać się od pięciu do ośmiu lat. Warto jednak zaznaczyć od razu, że każda kobieta przechodzi okres klimakterium w różny sposób. Występujące w okresie przekwitania objawy również mogą się od siebie znacząco różnić. Zdarza się nawet, że kobieta ma dość nietypowe objawy menopauzy. W takiej sytuacji niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, która pozwoli wykluczyć ewentualne schorzenia, a także znaleźć sposób na to, by przynajmniej częściowo wyeliminować niepokojące dolegliwości.
Na ustąpienie objawów menopauzy może mieć wpływ również szybka diagnoza tego stanu. Obecnie na rynku farmaceutycznym znajduje się bowiem dużo preparatów, które nie tylko pozwolą wyeliminować część objawów, ale także przyspieszą powrót do normalnego funkcjonowania. Terapia lekami przynosi ogromne postępy, zatem w przypadku zaobserwowania u siebie pierwszych objawów klimakterium, warto niezwłocznie zwrócić się do lekarza ginekologa. Przyjmowanie przepisanych przez niego leków – mogą to być na przykład niewielkie dawki hormonów – na pewno przyniosą ulgę każdej kobiecie w okresie przekwitania.
Menopauza a ciąża
Menopauza to okres, w którym możliwości zapłodnienia, a zatem i zajścia w ciąże znikają. W okresie przedwczesnej menopauzy – zwłaszcza wtedy, gdy następuje jeszcze krwawienie, cykle mogą być bezowulacyjne, zatem nie ma możliwości, by doszło do zapłodnienia.
Warto jednak pamiętać, że nie każde cykle charakteryzują się brakiem owulacji. W przypadku pojawienia się pierwszym oznak zbliżającej się menopauzy, nie należy od razu rezygnować z antykoncepcji – zwłaszcza, jeśli była ona do tej pory stosowana. Bezpieczeństwo odstawienia tego typu specyfików istnieje wówczas, gdy ostatnia miesiączka pojawiła się przynajmniej rok temu.
Testy na menopauzę
Nasilenie objawów menopauzy powinno być skonsultowane z lekarzem – najlepiej ginekologiem. Test na menopauzę można jednak wykonać samodzielnie w domu.
Taki test można bez problemu nabyć w aptece; do każdego zestawu dołączona jest instrukcja, zatem wykonanie go z pewnością nie będzie stanowiło dla nikogo problemu. Warto pamiętać, że takie objawy, jak nagłe uderzenia gorąca czy wypadanie włosów, mogą świadczyć również o innych zmianach w organizmie, zatem warto skonsultować je z lekarzem.
Kobieta, która nadal regularnie miesiączkuje, powinna wykonać test podczas pierwszego tygodnia cyklu i ewentualnie go powtórzyć – najlepiej po upłynięciu siedmiu dni. Przy zaburzeniach krwawienia test można wykonać w dowolnym momencie cyklu.
Jak wykonać test na menopauzę?
Test na menopauzę wykrywa stężenie folikulotropiny, która zazwyczaj jest podwyższona w okresie klimakterium. Do tego, by uzyskać dokładny wynik, wystarczy niewielka ilość porannego moczu. Kobiety, które zamierzają wykonać taki test, nie powinny spożywać dużej ilości płynów przed jego wykonaniem, gdyż rozcieńczą one mocz.
Mocz ze środkowego strumienia należy zebrać do pojemniczka i za pomocą pipety umieścić trzy krople płynu w okienku testowej płytki. Następnie wystarczy odczekać 5-10 minut, by móc odczytać konkretny wynik.
Kiedy wynik jest pozytywny?
Kobiety, które odczytają na swoim teście czerwone prążki zarówno przy obszarze oznaczonym literką C, jak i T, prawie na pewno przechodzą menopauzę. Jeżeli takie znaczki pojawią się gdzie indzie, wówczas test jest negatywny. Warto jeszcze dodać, że nie pojawienie się w ogóle żadnych prążków oznacza, że test jest nieważny. Należy wówczas jeszcze raz prześledzić instrukcję i spróbować wykonać test ponownie.
Uderzenia gorąca i inne objawy - jak sobie radzić?
Klimakterium może powodować u kobiet dolegliwości, z którymi trudno funkcjonować na co dzień. Jak sobie radzić wtedy, gdy nadejdzie menopauza? Objawy są dość męczące, ale na szczęście istnieje kilka porad, których przestrzeganie może znacząco ułatwić przejście tego okresu.
Symptomy klimakterium może nieco ustąpić w wyniku spożywania odpowiednich produktów. Zdrowa dieta wpływa bowiem pozytywnie na cały organizm. Warto pamiętać o spożywania odpowiedniej ilości produktów zawierających błonnik. Dobrze byłoby również wyeliminować wszelkie produkty przetworzone, których nadmiar może powodować nawet zaburzenia hormonalne!
Menopauza to również czas, kiedy metabolizm znacząco zwalnia. W takiej sytuacji może dochodzić do odkładania się tkanki tłuszczowej. Warto znaleźć czas na ćwiczenia, które pozwolą utrzymać odpowiednią kondycję. Aktywność fizyczna w okresie przekwitania może również zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy, jak również znacznie opóźnić proces starzenia. Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na ciśnienie tętnicze oraz inne ewentualne schorzenia związane z klimakterium.
Kobietom, które znalazły się między 45 a 55 rokiem życia, poleca się również ograniczenie stresu. Warto poszukać technik, które mogą pozwolić przynajmniej częściowo poradzić sobie z tym niekoniecznie dobrym doradcą w życiu. Zazwyczaj poleca się techniki medytacyjne bądź jogę – takie aktywności mogą być dobre na wahania nastroju, które często pojawiają się w czasie menopauzy.
W momencie, gdy objawom menopauzy towarzyszy również nietrzymanie moczu, należy rozważyć ćwiczenie mięśni Kegla. Odpowiadają one bowiem właśnie za utrzymywanie moczu w pęcherzu, a dodatkowo chronią narządy płciowe.
Menopauza wiąże się równie często z dolegliwością mogącą utrudniać odbywanie stosunków seksualnych. Suchość pochwy, bo o niej tu mowa, jest jednak łatwo do wyeliminowania. Pomocne będą w tym żele bądź kremy do pochwy, które można znaleźć praktycznie w każdej aptece.
Niestety, wiele kobiet w okresie menopauzy ma również obniżony nastrój. Związane jest to w dużej mierze z utratą możliwości zajścia w ciąże, chociaż na negatywne myśli mają wpływ również zaburzenia hormonalne. Niekomfortowe objawy menopauzy także nie sprzyjają pozytywnemu nastrojowi, zatem ich wyeliminowanie albo przynajmniej częściowe wyciszenie jest naprawdę niezbędne! W obecnych czasach kobieta nie musi już zmagać się z tego typu dolegliwościami – na rynku dostępnych jest bowiem wiele preparatów, które pozwolą uporać się z takim niekomfortowym stanem.
Objawy klimakterium – leczenie
Nawet przedwczesna menopauza może przynieść objawy, które trudno będzie zaakceptować. W takiej sytuacji, kiedy zmiana stylu życia nie pomaga w wyeliminowaniu dolegliwości, najlepiej będzie sięgnąć po sprawdzone preparaty.
Warto jednak od razu podkreślić, że preparaty na menopauzę powinny być przepisane przez lekarza. Musi on bowiem dokonać szczegółowego wywiadu i na jego podstawie określić stan zdrowia pacjentki, a także wybrać najbardziej odpowiednią dawkę leku. Najczęściej przepisuje się lek o nazwie Klimadynon bądź Remifenin. Oba te leki zawierają kłącze pluskwicy groniastej, które według przeprowadzonych badań może działać łagodząco na niektóre z objawów przekwitania.
Uderzenia gorąca oraz inne objawy menopauzy, można również eliminować stosując suplementy diety bądź preparaty roślinne. Większość z nich łagodzi uderzenia gorąca, wahania nastroju, zaburzenia snu bądź pomoże w pewnym stopniu wyeliminować nietrzymanie moczu. Systematyczne stosowanie takich preparatów może poprawić jakość życia kobiety oraz sprawić, że objawy menopauzy będą znacznie mniej nasilone.
Nie wszystkie specyfiki bez recepty będą jednak pomocne przy dolegliwościach, jakie niesie ze sobą menopauza. W niektórych przypadkach konieczna będzie hormonalna terapia zastępcza. Tabletki tego typu szybko usuną między innymi uderzenia gorąca i sprawią, że menopauza przejdzie szybko i bez większych utrudnień dla codziennego funkcjonowania.
Hormonalna terapia zastępcza
Pojawiająca się rok po ostatniej miesiączce menopauza może być w niektórych przypadkach bardzo trudnym okresem. Przy nasilonych objawach niezbędna będzie terapia hormonalna. Metoda ta polega głównie na uzupełnianiu brakujących hormonów, czyli estrogenu oraz progesteronu.
Hormonalna terapia zastępcza może być przepisana jedynie przez lekarza, który dokona szczegółowego wywiadu na temat stanu zdrowia pacjentki. Jak każdy specyfik, tak również terapia hormonalna może wywoływać bowiem działania niepożądane. Każde takie skutki uboczne muszą być zawsze konsultowane z lekarzem!
Terapię hormonami należy rozpocząć jak najwcześniej, przy czym warto zaznaczyć, że trwa ona z reguły pięć lub sześć lat. Zazwyczaj stosuje się tabletki – nieco rzadziej lekarz przepisuje plastry czy pigułki dopochwowe. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest stosować niewielkie dawki hormonalnej terapii zastępczej. Terapia przynosi wielu kobietom prawdziwą ulgę i pozwala przejść przez ten okres bez większych dolegliwości.
Należy pamiętać, że menopauza to normalny okres w życiu kobiety, który tak naprawdę nie oznacza wcale końca kobiecości czy konieczności zmiany swojego dotychczasowego stylu życia. Odpowiednio dobrane preparaty z pewnością pomogą przejść przez ten czas i sprawią, że kobieta nie odczuje wcale spadku jakości swojego życia.
Menopauza - wizyta u specjalisty
Nawet najmniejsze objawy przekwitania to znak, by udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty to najlepsze rozwiązanie, gdyż lekarz może szybko wskazać najbardziej odpowiednią do sytuacji metodę leczenia. Przepisane leki – bez względu na to, jaką substancję czynną zawierają, należy stosować systematycznie – tylko wtedy preparat będzie mógł skutecznie zadziałać. Warto również przypomnieć o tym, że nie można samodzielnie zmieniać dawki przepisanych leków. Takie działanie jest niebezpieczne i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia każdej pacjentki.
Co jednak w przypadku, gdy kobieta zmagająca się z objawami menopauzy nie może z różnych względów udać się do specjalisty? W takiej sytuacji z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie uczestniczenie w poradzie przez internet.
Porada online
Stworzone przez nas wizyty internetowe to idealne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje diagnozy czy leków, ale nie jest w stanie z rozmaitych względów wybrać się do lekarza. Pracuje dla nas grono specjalistów, którzy posiadają nie tylko ogromne doświadczenie, ale również szeroką wiedzę z zakresu medycyny. Z pewnością będą oni w stanie dobrać odpowiednie leki czy też pomóc choremu znaleźć inne rozwiązanie, mające na celu szybkie wyeliminowanie dolegliwości.
W czasie takiej wizyty chory nie tylko przedstawi swoje dolegliwości, ale również uzyska od lekarza receptę online. Taki dokument upoważnia do zakupu leków, które mogą pomóc w uporaniu się ze stanem chorobowym.
Wiele kobiet odczuwa dyskomfort nie tylko z powodu pojawiających się dolegliwości, ale również samej menopauzy! Stan taki jest przecież całkowicie naturalny i pojawia się praktycznie u każdej kobiety. Nie ma zatem powodów do zmartwień – warto jednak powziąć wszelkie starania, by móc przynajmniej w pewnym stopniu wyciszyć kłopotliwe dolegliwości. Objawy menopauzy można bowiem znacząco ukrócić, co z pewnością wpłynie na komfort życia każdej kobiety. Wystarczy do tego odpowiednia diagnoza czy wprowadzenie leczenia farmakologicznego, by móc znów korzystać z życia i nie martwić się uderzeniami gorąca lub wahaniami nastrojów.
Warto również dodać, że każda taka wizyta przebiega w niezwykle sympatycznej atmosferze. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie każdemu do gustu, zatem warto z niego niezwłocznie skorzystać!