kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Pulmonologia to dziedzina medycyny, która koncentruje się na schorzeniach układu oddechowego. Pulmonolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób, które dotykają drogi oddechowe i płuca. Oprócz tego bardzo ważną częścią pracy lekarzy tej specjalizacji jest edukacja pacjentów w zakresie działań profilaktycznych zmniejszających ryzyko zachorowania na schorzenia układu oddechowego.

Pulmonologia to dziedzina, która odgrywa ogromną rolę w dobie wzrastającej liczby zachorowań na choroby płuc, szczególnie wśród osób palących, a także w kontekście pandemii COVID-19. Niestety na wizytę u lekarza pulmonologa często trzeba czekać miesiącami, ze względu na ograniczony dostęp do specjalistów. Osobom, które potrzebują szybkiej porady lekarskiej, z pomocą przychodzi konsultacja online, która w ostatnim czasie zyskała na popularności ze względu na dużą oszczędność czasu i możliwość uzyskania fachowej pomocy w dogodnym dla siebie terminie.

Konsultacja pulmonologiczna - jak przebiega wizyta online?

Przebieg konsultacji online jest bardzo zbliżony do tradycyjnej wizyty u lekarza. W celu odbycia teleporady pacjent potrzebuje jedynie urządzenia z którego wykona połączenie, może być to komputer, telefon czy tablet. Kluczowym elementem porady online jest zebranie przez pulmonologa szczegółowego wywiadu medycznego, podczas którego specjalista pyta między innymi o szczegóły dotyczące objawów, występujące choroby przewlekłe, przyjmowane leki a także historię schorzeń układu oddechowego w rodzinie pacjenta. Lekarz może podczas rozmowy poprosić o wyniki ostatnich badań oraz o dokumentację medyczną, aby zapoznać się z historią choroby pacjenta.

Na podstawie zebranych podczas konsultacji informacji, pulmonolog może przepisać pacjentowi odpowiednie leki, zlecić dalsze badania diagnostyczne lub skierować do innego specjalisty, np. alergologa lub kardiologa.

Lekarz pulmonolog gotowy do udzielenia wsparcia

Pulmonolog online - jakie korzyści daje teleporada?

Konsultacje online z pulmonologiem stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na liczne korzyści, jakie oferują. Jednym z największych atutów jest wygoda. Pacjenci nie muszą już stać w kolejkach i dojeżdżać do gabinetu lekarskiego, który często jest oddalony wiele kilometrów od miejsca zamieszkania, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wystarczy jedynie połączyć się z lekarzem przez komputer, tablet lub smartfon, a konsultacja może odbyć się z dowolnego miejsca na świecie.

Dla niektórych osób dojazd do gabinetu pulmonologicznego może być trudny lub niemożliwy ze względu na wiek, niepełnosprawność lub choroby przewlekłe. Dzięki konsultacjom online pacjenci mogą porozmawiać z lekarzem pulmonologiem bez konieczności opuszczania swojego domu.

Podczas konsultacji online pulmonolog może wystawić e-receptę na leki, co jest szczególnie ważne dla osób, które potrzebują od specjalisty jedynie przedłużenia stosowanego już leczenia. Dodatkowo w razie potrzeby, lekarz pulmonolog może wypisać w formie elektronicznej skierowanie na dodatkowe badania, a także zwolnienie lekarskie, jeśli stan pacjenta uniemożliwia mu pracę.

Czym się zajmuje pulmonolog i jakie choroby leczy?

Pulmonolog jest lekarzem, który ukończył specjalizację w dziedzinie chorób płuc. W jego kompetencji leży diagnostyka, leczenie i profilaktyka chorób układu oddechowego. Do najczęstszych schorzeń, z którymi spotyka się w swojej praktyce lekarz pulmonolog, należą:

 • astma oskrzelowa;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
 • zapalenie płuc;
 • zapalenie oskrzeli;
 • gruźlica;
 • odma opłucnowa;
 • idiopatyczne włóknienie płuc;
 • sarkoidoza;
 • rak płuc;
 • zaburzenia oddychania: centralny i obturacyjny bezdech senny, zespoły hipowentylacji i hipoksemii.
Lekarz pulmonolog - Jak mogę Ci pomóc?

Z jakimi objawami zgłosić się do pulmonologa online?

Objawy ze strony układu oddechowego nie zawsze muszą zwiastować poważną chorobę, ponieważ często mogą powstać na skutek niegroźnych infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Natomiast w przypadku nasilających się dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem. Wizyta u pulmonologa może okazać się konieczna, jeśli zauważysz u siebie objawy, takie jak:

 • częsty kaszel;
 • świszczący oddech;
 • duszności, problemy ze złapaniem tchu;
 • ból, ucisk w klatce piersiowej;
 • zaburzenia oddychania w czasie snu;
 • krwioplucie,
 • chrypka.

Jeśli zmagasz się z przewlekłym kaszlem, świszczącym oddechem lub inne niepokojące objawy spędzają ci sen z powiek, już dziś skorzystaj z konsultacji z lekarzem pulmonologiem. Nasi specjaliści udzielą ci fachowej porady i pomogą zadbać o twoje zdrowie.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania:

Lekarz online może zlecić różne badania dodatkowe w zależności od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Najczęściej są to: spirometria, bronchoskopia, gazometria, badania zaburzeń snu, RTG oraz tomografia komputerowa klatki piersiowej.
Czynniki, które niekorzystnie wpływają na układ oddechowy i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób płuc to przede wszystkim palenie papierosów lub wdychanie dymu tytoniowego, zanieczyszczenia powietrza, ekspozycja w pracy na szkodliwe substancje, pyły i dymy, a także niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej i nadwaga.
Oczywiście. Podczas konsultacji lekarz może wystawić e-receptę, e-zwolnienie oraz e-skierowanie na niezbędne badania.

 

Źródła:

 • A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2022, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2022
 • S. E. Weinberger, B. A. Cockrill, J. Mandel, Principles of Pulmonary Medicine, Elsevier - Health Science Division, 2018

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.