Konsultacja pulmonologiczna - jak przebiega wizyta online?
Przebieg konsultacji online jest bardzo zbliżony do tradycyjnej wizyty u lekarza. W celu odbycia teleporady pacjent potrzebuje jedynie urządzenia z którego wykona połączenie, może być to komputer, telefon czy tablet. Kluczowym elementem porady online jest zebranie przez pulmonologa szczegółowego wywiadu medycznego, podczas którego specjalista pyta między innymi o szczegóły dotyczące objawów, występujące choroby przewlekłe, przyjmowane leki a także historię schorzeń układu oddechowego w rodzinie pacjenta. Lekarz może podczas rozmowy poprosić o wyniki ostatnich badań oraz o dokumentację medyczną, aby zapoznać się z historią choroby pacjenta.
Na podstawie zebranych podczas konsultacji informacji, pulmonolog może przepisać pacjentowi odpowiednie leki, zlecić dalsze badania diagnostyczne lub skierować do innego specjalisty, np. alergologa lub kardiologa.
Pulmonolog online - jakie korzyści daje teleporada?
Konsultacje online z pulmonologiem stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na liczne korzyści, jakie oferują. Jednym z największych atutów jest wygoda. Pacjenci nie muszą już stać w kolejkach i dojeżdżać do gabinetu lekarskiego, który często jest oddalony wiele kilometrów od miejsca zamieszkania, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wystarczy jedynie połączyć się z lekarzem przez komputer, tablet lub smartfon, a konsultacja może odbyć się z dowolnego miejsca na świecie.
Dla niektórych osób dojazd do gabinetu pulmonologicznego może być trudny lub niemożliwy ze względu na wiek, niepełnosprawność lub choroby przewlekłe. Dzięki konsultacjom online pacjenci mogą porozmawiać z lekarzem pulmonologiem bez konieczności opuszczania swojego domu.
Podczas konsultacji online pulmonolog może wystawić e-receptę na leki, co jest szczególnie ważne dla osób, które potrzebują od specjalisty jedynie przedłużenia stosowanego już leczenia. Dodatkowo w razie potrzeby, lekarz pulmonolog może wypisać w formie elektronicznej skierowanie na dodatkowe badania, a także zwolnienie lekarskie, jeśli stan pacjenta uniemożliwia mu pracę.
Czym się zajmuje pulmonolog i jakie choroby leczy?
Pulmonolog jest lekarzem, który ukończył specjalizację w dziedzinie chorób płuc. W jego kompetencji leży diagnostyka, leczenie i profilaktyka chorób układu oddechowego. Do najczęstszych schorzeń, z którymi spotyka się w swojej praktyce lekarz pulmonolog, należą:
- astma oskrzelowa;
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
- zapalenie płuc;
- zapalenie oskrzeli;
- gruźlica;
- odma opłucnowa;
- idiopatyczne włóknienie płuc;
- sarkoidoza;
- rak płuc;
- zaburzenia oddychania: centralny i obturacyjny bezdech senny, zespoły hipowentylacji i hipoksemii.
Z jakimi objawami zgłosić się do pulmonologa online?
Objawy ze strony układu oddechowego nie zawsze muszą zwiastować poważną chorobę, ponieważ często mogą powstać na skutek niegroźnych infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Natomiast w przypadku nasilających się dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem. Wizyta u pulmonologa może okazać się konieczna, jeśli zauważysz u siebie objawy, takie jak:
- częsty kaszel;
- świszczący oddech;
- duszności, problemy ze złapaniem tchu;
- ból, ucisk w klatce piersiowej;
- zaburzenia oddychania w czasie snu;
- krwioplucie,
- chrypka.
Jeśli zmagasz się z przewlekłym kaszlem, świszczącym oddechem lub inne niepokojące objawy spędzają ci sen z powiek, już dziś skorzystaj z konsultacji z lekarzem pulmonologiem. Nasi specjaliści udzielą ci fachowej porady i pomogą zadbać o twoje zdrowie.
FAQ - najczęściej zadawane pytania:
Lekarz online może zlecić różne badania dodatkowe w zależności od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Najczęściej są to: spirometria, bronchoskopia, gazometria, badania zaburzeń snu, RTG oraz tomografia komputerowa klatki piersiowej.
Czynniki, które niekorzystnie wpływają na układ oddechowy i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób płuc to przede wszystkim palenie papierosów lub wdychanie dymu tytoniowego, zanieczyszczenia powietrza, ekspozycja w pracy na szkodliwe substancje, pyły i dymy, a także niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej i nadwaga.
Oczywiście. Podczas konsultacji lekarz może wystawić e-receptę, e-zwolnienie oraz e-skierowanie na niezbędne badania.
Źródła:
- A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2022, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2022
- S. E. Weinberger, B. A. Cockrill, J. Mandel, Principles of Pulmonary Medicine, Elsevier - Health Science Division, 2018