kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Chirurg to lekarz, który ukończył specjalizację z chirurgii. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów chirurgii np. chirurgia: ogólna, dziecięca, naczyniowa, klatki piersiowej, plastyczna czy onkologiczna. Łączy je jedno - zabiegowy charakter pracy. Należy jednak wiedzieć, że chirurgia to nie tylko blok operacyjny, ale i całościowa opieka nad pacjentem, począwszy od diagnozowania problemów zdrowotnych, przez przygotowania do zabiegu, aż po opiekę pooperacyjną.

Nie każda konsultacja chirurgiczna wymaga zatem odwiedzenia poradni lub szpitala. Czasem porada chirurga ogranicza się do uzyskania zaleceń pooperacyjnych lub omówienia wyników badań - w takich przypadkach, wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z teleporady, będącej dogodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wychodzić z domu.

Jak przebiega konsultacja online z chirurgiem?

Konsultacje online to coraz częściej wybierane przez pacjentów formy kontaktu z chirurgiem. Są niezwykle wygodne, ponieważ wymagają jedynie telefonu lub urządzenia z dostępem do internetu. W trakcie teleporady lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, pytając pacjenta o dręczące go dolegliwości oraz informacje na temat chorób przewlekłych i częstości ich występowania w rodzinie. Specjalista może poprosić również o przedstawienie wyników badań, jeśli takie zostały wykonane, oraz o inną dokumentację medyczną, dlatego warto mieć je pod ręką, jeszcze nim rozpocznie się wizytę.

Lekarz chirurg gotowy do udzielenia wsparcia

Czym zajmuje się chirurg online?

O ile chirurg ogólny w trakcie konsultacji mającej miejsce w szpitalu może podjąć się drobnego zabiegu np. usunięcia zmiany skórnej lub zakwalifikować chorego do rozleglejszej operacji, to lekarz udzielający konsultacji online zajmuje się przede wszystkim odpowiadaniem na wszelkie pytania pacjenta dotyczące:

 • przygotowania do zabiegu;
 • tego, jakie badania należy wykonać przed operacją;
 • zaleceń pooperacyjnych;
 • ryzyka i korzyści związanych z daną formą leczenia;
 • rokowania w danym zabiegu;
 • alternatywnych metod leczenia;
 • potencjalnych powikłań związanych z zaproponowaną procedurą;
 • zmian na ciele i tego, jakiego postępowania wymagają.

Konsultacja online to także okazja, by poprosić chirurga o e receptę lub e skierowanie. Zdarza się, że konsultacja chirurgiczna zawiera w sobie te same elementy co konsultacja andrologiczna, konsultacja proktologiczna lub konsultacja urologiczna, dlatego wielu pacjentów w pierwszej kolejności kontaktuje się właśnie z chirurgiem online.

Konsultacja chirurgiczna online - kto powinien z niej skorzystać?

Konsultacja chirurgiczna w formie teleporady to idealne rozwiązanie dla tych, którzy: mają pytania odnośnie tego jak przygotować się do czekającej ich operacji, chcą, by wystawić im e receptę lub e skierowanie, starają się dowiedzieć czy istnieje konieczności wykonania drobnego zabiegu lub zależy im na profesjonalnych zaleceniach co do postępowania pooperacyjnego. Należy wziąć pod uwagę, że podczas e- wizyty, lekarz nie ma możliwości fizycznego badania pacjenta ani wykonania niektórych procedur medycznych. Dlatego czasem konieczna może okazać się konsultacja osobista, po to, by dokładniej ocenić stan zdrowia pacjenta i podjąć decyzję co do ewentualnego leczenia.

Lekarz chirurg - Jak mogę Ci pomóc?

Jakie są korzyści z konsultacji online z chirurgiem?

Pomimo pewnych ograniczeń konsultacja chirurgiczna online ma szereg zalet: przede wszystkim zapewnia pacjentowi wygodę i komfort. Możliwość przeprowadzenia konsultacji w domowym zaciszu pozwala czuć się bardziej swobodnie i spokojnie, co ułatwia skupienie podczas opisywania swoich dolegliwości. W przypadku chorób wymagających przeprowadzenia inwazyjnej procedury samo postawienie diagnozy oraz leczenie może być bardzo stresujące, a wizyta stacjonarna u chirurga często napawa lękiem. Z tego powodu dobrze dowiedzieć się, co nas czeka jeszcze przed poddaniem się zabiegowi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

Jak już zostało wspomniane chirurg podczas teleporady, może zasugerować wizytę u innego lekarza. Do najczęściej zlecanych konsultacji należą:
 • konsultacja urologiczna;
 • konsultacja andrologiczna;
 • konsultacja proktologiczna;
 • konsultacja kardiologiczna;
 • konsultacja anestezjologiczna;
 • konsultacja dermatologiczna.
Tak. Konsultacja chirurgiczna online uprawnia lekarza do wystawienia e-recepty, a także e-zwolnienia lub e-skierowania, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Konsultacja chirurgiczna w formie e- wizyty, to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla osób, które w niedalekiej przyszłości czeka operacja. Lekarz wykonujący zabieg może nie mieć wystarczająco dużo czasu, by poruszyć wszystkie dręczące chorego kwestie. Warto zastanowić się, o co chcemy zapytać chirurga, mogą to być zagadnienia związane np. z przygotowaniem do operacji, techniką jej przeprowadzania, ryzykiem lub postępowaniem po niej.

 

Źródła:

 • W. Noszczyk, Chirurgia Repetytorium , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019
 • G. Wallner, T. Banasiewicz, Chirurgia Tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.