Cena: 99zł, kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Medycyna podróży to szeroka dziedzina, która łączy w sobie wiedzę z zakresu chorób zakaźnych, epidemiologii, interny, pediatrii, chirurgii, a także medycyny urazowej. Mimo że ta gałąź medycyny jest nieco mniej znana niż inne, jej istotna rola w dobie ogromnego wzrostu liczby podróżujących, jest niezaprzeczalna.

Jeśli planujesz podróż do egzotycznego kraju i martwisz się o nieznane ci choroby, które mogą tam występować, z pomocą przychodzi specjalista z zakresu medycyny podróży, który zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką chorób tropikalnych. Szczególnie warto rozważyć konsultację online z lekarzem tej specjalności, podczas której można uzyskać wszystkie niezbędne informacje bez wychodzenia z domu.

Jak przebiega konsultacja online z lekarzem medycyny podróży?

W celu umówienia konsultacji online potrzebne jest jedynie urządzenie z dostępem do internetu, może to być komputer, tablet, a nawet telefon. Na wizytę do lekarza medycyny podróży online warto zgłosić się na około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem, aby móc ustalić plan odpowiedniej profilaktyki przed podróżą. Podczas konsultacji specjalista poinformuje cię, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w regionie, do którego się wybierasz oraz opowie o zagrożeniach zdrowotnych, jakie mogą tam panować. Przedstawi listę szczepień obowiązkowych, a także tych, które są zalecane oraz poinstruuje cię na temat zapobiegania zarażeniu chorobami tropikalnymi w danym miejscu docelowym. Lekarz zbiera także wywiad medyczny, pyta o przyjmowane leki, o występowanie chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, układu oddechowego czy pokarmowego i udziela porad dotyczących bezpiecznego zachowania i odpowiedniego postępowania z tymi schorzeniami w trakcie pobytu zagranicą. Specjalista doradzi także, w jakie lekarstwa się zaopatrzyć i jak spakować apteczkę podróżną.

Na konsultację online u lekarza medycyny podróży należy przygotować plan wycieczki, aby specjalista wiedział, w jakich krajach tropikalnych i w jakim terminie będzie przebywał pacjent. Powinniśmy mieć także ze sobą listę przebytych wcześniej szczepień ochronnych.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej konsultacji z lekarzem medycyny podróży i chcesz wiedzieć więcej na temat profilaktyki przed podróżą, już dziś umów poradę online. Na wszystkie twoje pytania odpowie nasz specjalista i udzieli ci fachowej pomocy.

Lekarz medycyny podróży gotowy do udzielenia wsparcia

Czym się zajmuje i jakie choroby leczy lekarz medycyny podróży?

Medycyną podróży może zajmować się każdy lekarz, który ukończył odpowiedni kurs i posiada certyfikat, zaświadczający, że może udzielać porad w tym zakresie. W większości przypadków na taki kurs decyduje się lekarz chorób zakaźnych, internista (specjalista w zakresie chorób wewnętrznych), lekarz rodzinny a także pediatra.

Wiele chorób może stanowić zagrożenie dla osób podróżujących w odległe zakątki świata, do najczęściej spotykanych schorzeń w praktyce lekarzy medycyny podróży należą:

  • biegunka podróżnych - wywołana przez bakterie, wirusy i grzyby znajdujące się w skażonym pokarmie i wodzie;
  • malaria - wywoływana przez pierwotniaki z rodziny Plasmodium, które przenoszone są poprzez ukąszenia komarów, powszechna w Afryce, Azji i Ameryce Południowej;
  • choroba Denga - wywoływana przez wirus dengi, który przenoszony jest przez komary, występuje w wielu krajach w Ameryce, Afryce, Bliskim Wschodzie, Azji i na wyspach Pacyfiku;
  • dur brzuszny - wywoływany przez bakterie Salmonella typhi, przenoszony przez skażone jedzenie lub wodę, występuje głównie w częściach Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki, Karaibów oraz Ameryki Środkowej i Południowej;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A - wirus przenoszony przez jedzenie, wodę lub bliski kontakt z zarażoną osobą, powszechny na całym świecie
  • żółta febra - wywoływana przez wirusa żółtej gorączki, którego wektorem są komary, powszechna w niektórych częściach Afryki i Ameryki Południowej;
  • japońskie zapalenie mózgu - choroba wywoływana przez wirusy przenoszone przez komary, obecne w niektórych częściach Azji i Pacyfiku Zachodniego.

Lekarz medycyny podróży online - jakie są korzyści e-wizyty?

Na konsultację lekarza medycyny podróży często trzeba długo czekać, ponieważ specjalistów w tej dziedzinie jest niewielu, dlatego świetnym rozwiązaniem jest wizyta online, która umożliwia uzyskanie porady lekarza w dogodnym dla pacjenta terminie i wygodnym miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu. Szczególnie korzystne jest to dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach i dostęp do lekarzy medycyny podróży jest utrudniony i wiąże się z utratą czasu na dojazdy.

Konsultacja lekarza medycyny podróży online jest też dobrym rozwiązaniem, kiedy zależy nam, aby przed wyjazdem nie zarazić się żadnymi chorobami, czekając w kolejkach przed gabinetem.

Lekarz medycyny podróży - Jak mogę Ci pomóc?

Medycyna podróży - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Szczepienia obowiązkowe i zalecane różnią się w zależności od regionu, do którego się wybieramy. O tym, jakie wykonać szczepienia, poinformuje nas lekarz medycyny podróży podczas konsultacji.

Przede wszystkim powinno się zaszczepić przeciwko WZW A i WZW B, błonicy, polio, tężcowi. Inne szczepionki, które mogą być wymagane wykonuje się przeciwko chorobom takim jak: żółta gorączka, denga, meningokoki, chikungunya, zika, japońskie zapalenie mózgu, cholera.

Niektóre szczepienia wymagają przyjęcia kilku dawek, aby zapewnić pełną ochronę przed zakażeniem, dlatego do lekarza medycyny podróży warto zgłosić się około 6 tygodni przed wyjazdem.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania:

Zapobieganie malarii polega na przyjmowaniu profilaktycznie leków przeciwmalarycznych przez osoby podróżujące do krajów, gdzie ta choroba występuje. Leki ograniczają namnażanie się i rozwój zarodźców malarii w przypadku ukąszenia przez zakażonego komara. Oprócz leków przeciwmalarycznych należy także stosować środki ochrony przed komarami przez cały okres wyjazdu.
Nie ma idealnej listy rzeczy, które należy spakować do apteczki podróżnej, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się przydać w podróży. Artykuły, które na pewno powinny się w niej znaleźć to między innymi:
  • środki odkażające, jałowe gaziki, maść z antybiotykiem;
  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, środki przeciwbiegunkowe, antybiotyk, leki przeciwalergiczne;
  • kremy z wysokim filtrem UV, żel na stłuczenia, kremy na oparzenia skóry, aerozol odstraszający owady;
  • małe nożyczki, pęseta, rękawiczki jednorazowe;
  • zapas leków stosowanych w chorobach przewlekłych.

 

Źródła:

  • K. Korzeniewski, Medycyna podróży. Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.