kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Diabetolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu cukrzycy oraz jej powikłań. Wbrew pozorom nie jest to jedna choroba, ale grupa schorzeń metabolicznych o złożonym podłożu i wymagająca zastosowania zróżnicowanych metod terapeutycznych. Nie jest też rzadka, statystyki wskazują, że w Polsce liczba osób chorych na cukrzycę przekracza 3 miliony, z czego nawet 1 milion nie jest świadomych swojej choroby. Z tego powodu schorzenie to jest uznawane za jedno z największych i najpowszechniejszych wyzwań, przed którymi staje współczesna medycyna.

Nie powinno zatem dziwić, że zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny diabetologii znacząco wzrasta w ostatnim czasie i coraz większe grono pacjentów stara się uzyskać profesjonalną poradę lekarza diabetologa. Niestety, długie kolejki mogą zniechęcać, a ograniczony dostęp do lekarzy staje się przeszkodzą, z powodu której część chorych rozpoczyna leczenie cukrzycy z opóźnieniem.

Na szczęście z pomocą przychodzi możliwość wizyty w formie teleporady. Konsultacja diabetologiczna online nie wymaga wychodzenia z domu, wiąże się z dużą lepszym wyborem terminów, niż w przypadku tradycyjnej formy spotkania, co jest znakomitym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę.

Konsultacja diabetologiczna online - jak wygląda?

Konsultacja diabetologiczna online jest wybierana przez coraz większą liczbę pacjentów szukających rzetelnej porady i dobrze zaplanowanego leczenia. Pod wieloma względami przypomina tradycyjną wizytę. Lekarz diabetolog online zbiera szczegółowy wywiad dotyczący objawów pacjenta, pyta o wcześniejsze leczenie, alergie czy też o choroby występujące w rodzinie. Jest to szczególnie istotne w diabetologii, ponieważ cukrzyca jest często uwarunkowana genetycznie, a część przypadków wynika ze stosowanej farmakoterapii. Warto więc przed e-wizytą zebrać dotychczasową dokumentację medyczną i wyniki badań, które będzie można udostępnić specjaliście.

Lekarz online na podstawie zgromadzonych informacji może postawić rozpoznanie lub zdecydować się na zlecenie dodatkowych badań. Następnie wybierze najlepszą dla danego pacjenta metodę leczenia i poinformuje, jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą, która wymaga wielodyscyplinarnego podejścia, dlatego gdy występuje potrzeba, by zasięgnąć dodatkowej opinii specjalisty z innej dziedziny, lekarz diabetolog może wystawić e-skierowanie.

U niektórych pacjentów, u których stwierdza się nieprawidłowy poziom cukru, ale nie na tyle wysoki, by rozpoznać jednoznacznie cukrzycę, diabetolog może zdiagnozować stan przedcukrzycowy. Nie należy takiej sytuacji ignorować ponieważ zdarza się, że stan przedcukrzycowy ewoluuje w pełnoobjawową chorobę.

Lekarz diabetolog gotowy do udzielenia wsparcia

Jakie korzyści daje konsultacja diabetologiczna online?

Konsultacja diabetologiczna w postaci teleporady ma wiele zalet w porównaniu do klasycznej formy wizyty. Nie wymaga wybierania się do placówki stacjonarnej i może się odbywać z domu pacjenta lub z innego dowolnego miejsca. Z takiego rozwiązania korzystają obecnie nie tylko osoby młodsze - co raz częściej także starsi pacjenci decydują się na konsultację w takiej postaci.

Warto pamiętać, że diabetolog online w razie potrzeby może wystawić e-receptę na leki lub wyroby medyczne, e-zwolnienie czy też e-skierowanie, które są tak samo ważne jak w przypadku wizyty stacjonarnej.

Co więcej, konsultacja diabetologiczna online może się odbywać w różnej postaci, w zależności od preferencji pacjenta.

Czym zajmuje się lekarz diabetolog online?

Diabetolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem cukrzycy. Do schorzeń, które należą do tej zróżnicowanej grupy chorób należą:

Do tej ostatniej grupy zaliczamy zarówno cukrzycę uwarunkowaną genetycznie, jak i spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi lub stosowaną farmakoterapią.

Wszystkie te postacie cukrzycy łączy nieprawidłowy poziom cukru i związane z tym możliwe powikłania. Warto o nich pamiętać, ponieważ większość przypadków cukrzycy przebiega początkowo bezobjawowo i diagnozowane są dopiero, gdy choroba prowadzi do groźnych komplikacji. Diabetolog online może rozpoznać następujące powikłania cukrzycowe:

Lekarz diabetolog - Jak mogę Ci pomóc?

Konsultacja online z diabetologiem - z jakimi objawami warto się zgłosić?

Początkowo cukrzyca, szczególnie typu 2, może nie dawać żadnych charakterystycznych symptomów. Dopiero wraz ze wzrastającym poziomem cukru we krwi i rozwojem powikłań metabolicznych zaczynają się pojawiać różnorodne niepokojące objawy. Najważniejsze to:

  • częste oddawanie moczu;
  • zwiększone pragnienie;
  • zmęczenie;
  • senność;
  • utrata masy ciała;
  • suchość skóry i podatność na zakażenia;
  • ciągłe uczucie głodu nawet po zjedzeniu posiłku;
  • bóle głowy.

Pamiętaj, że jeśli masz nieprawidłowy poziom cukru przez długi czas, to zaczynają się rozwijać różne inne dolegliwości - skaleczenia goją się dużo dłużej, pojawia pogorszenie wzroku, nerki przestają funkcjonować poprawnie, a także występują rozmaite zaburzenia czucia.

Jeśli więc masz niepokojące objawy, które chcesz skonsultować z diabetologiem online, nie wahaj się i umów wizytę już dziś.

FAQ - najczęściej zadawane pytania:

W leczeniu cukrzycy niezmiernie ważna jest prawidłowa dieta. W czasie wizyty online diabetolog przekazuje pacjentowi najistotniejsze zalecenia żywieniowe, szczegółowo informuje o tym, jak dbać o prawidłowy poziom cukru i jakich produktów unikać.
Lekarz diabetolog online tak samo jak każdy inny lekarz ma możliwość wystawienia e-zwolnienia, e-skierowania oraz e-recepty.
Konsultacja lekarska z diabetologiem daje możliwość omówienia częstego powikłania otyłości, jakim jest insulinooporność lub cukrzyca typu 2. Także jeśli chcesz skonsultować metodę leczenia innych chorób, które mogą wiązać się z zaburzeniem przemian glukozy i otyłością, możesz umówić na e-wizytę z jednym z naszych specjalistów.

 

Źródła:

  • A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2020, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020
  • Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Curr. Top. Diabetes, 2022; 2: 1–134

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.