kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Nefrolog jest specjalistą w dziedzinie nefrologii, co znaczy, że w pracy ma do czynienia z diagnostyką i leczeniem chorób nerek oraz układu moczowego. Lista tych schorzeń jest bardzo długa, jednak nefrolog zajmuje się najczęściej ostrymi i przewlekłymi stanami związanymi z funkcjonowaniem nerek, a także często występującymi i nawracającymi zakażeniami dróg moczowych. Pacjenci, którzy potrzebują porady z zakresu nefrologii coraz częściej wybierają konsultacje online, ponieważ dają możliwość łatwego i szybkiego kontaktu z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu. Taka forma wizyty u nefrologa jest wygodna dla wszystkich, nie tylko dla osób zaawansowanych technologicznie.

Czym się zajmuje lekarz nefrolog?

Nefrolog to najczęściej specjalista chorób wewnętrznych lub pediatrii, który ukończył ponadto program specjalizacyjny w zakresie nefrologii. Zajmuje się różnicowaniem chorób nerek i układu moczowego oraz ich leczeniem. Równie często można się spotkać z sytuacją, w której internista, który zdobył doświadczenie zawodowe w klinice nefrologii, pracuje z pacjentami ze schorzeniami nerek. Do najczęstszych chorób, z którymi lekarz nefrolog ma na co dzień do czyniena należą:

 • kamica nerkowa
 • kłębuszkowe zapalenie nerek
 • nefropatia cukrzycowa
 • zespół nerczycowy
 • ostra i przewlekła niewydolność nerek
 • nadciśnienie tętnicze jako powikłanie nefrologiczne chorób przewlekłych

Oprócz powyższych nefrolodzy zajmują się leczeniem chorób genetycznych, które powodują nieprawidłowości w pracy nerek, są to m.in. zespół Alporta, choroba Fabry’ego, cystynuria czy też zwyrodnienie wielotorbielowate nerek.

Do kompetencji nefrologa należy także dializoterapia, czyli metoda leczenia nerkozastępczego u pacjentów z nieprawidłowo funkcjonującymi nerkami oraz opieka nad chorymi po przeszczepach.

Lekarz nefrolog gotowy do udzielenia wsparcia

Objawy chorób nerek i układu moczowego - kiedy zgłosić się do lekarza?

Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, choroby nerek mogą przebiegać bezobjawowo przez dłuższy czas, co niestety prowadzi często do ich rozwoju i opóźnia zastosowanie odpowiedniego leczenia. Najczęściej pacjenci, którzy zauważą u siebie objawy ze strony układu moczowego, zgłaszają do lekarza rodzinnego, a następnie, w razie jakichkolwiek wątpliwości, są kierowani do nefrologa. Do głównych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów, które mogą wskazywać na nieprawidłowości w pracy nerek lub dróg moczowych, zalicza się:

 • ból lub pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu
 • zmiana barwy, zapachu moczu
 • krwiomocz
 • zaburzenia oddawania moczu, do których zaliczamy: częstomocz, bezmocz, skąpomocz, wielomocz, a także nykturię, czyli częste oddawanie moczu w nocy
 • bóle w okolicy lędźwiowej

 

Niekiedy dolegliwościom ze strony nerek i układu moczowego towrzyszą inne objawy, które często mogą być bagatelizowane przez pacjentów. Należą do nich:

 • nudności
 • ogólne osłabienie, zmęczenie
 • obrzęki
 • wysokie ciśnienie krwi
 • utrata apetytu

W celu postawienia dobrej diagnozy nefrolog może zlecić wykonanie podstawowych badań krwi oraz badania moczu. W badaniu ogólnym moczu ocenia się jego barwę, odczyn pH, obecność białka, poziom glukozy, ciał ketonowych oraz liczbę krwinek czerwonych, leukocytów, wałeczków i kryształów. Natomiast jeśli chodzi o badania krwi, do wskaźników, które są sprawdzane należą: morfologia, GFR, kreatynina, mocznik, gazometria oraz stężenia sodu, potasu, wapnia, fosforu i chlorków.

Lekarz nefrolog - Jak mogę Ci pomóc?

Nefrolog online - jak wygląda e-wizyta?

Konsultacja nefrologiczna online rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu z pacjentem, skupiającego się na zgłaszanych objawach. Należy przygotować wyniki badań krwi i moczu, jeśli zostały wcześniej wykonane, ponieważ lekarz zapyta o nie w trakcie teleporady. Nefrolog online z pewnością spyta o występowanie chorób przewlekłych, o przyjmowane leki, a także czy ktokolwiek z rodziny pacjenta obecnie lub w przeszłości zmagał się z chorobami nerek lub układu moczowego. W trakcie konsultacji lekarz omawia wyniki badań moczu i krwi i tłumaczy na czym polegają ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli na podstawie wywiadu oraz wyników badań nefrolog online nie jest w stanie zdiagnozować lub ma pewne wątpliwości, może skierować pacjenta na dodatkowe badania, które pozwolą postawić pewne rozpoznanie. Do badań stosowanych w diagnostyce chorób nerek należą:

 • USG nerek i układu moczowego
 • Urografia, czyli badanie z użyciem RTG po podaniu dożylnie kontrastu, pozwalające zobrazować układ moczowy
 • biopsja nerki

 

Konsultacja online – dlaczego warto skorzystać z teleporady?

Teleporada jest coraz częściej wybieraną formą kontaktu z lekarzem. Konsultacja online u nefrologa daje możliwość szybkiego i wygodnego omówienia problemu zdrowotnego ze specjalistą. Pacjenci korzystają z e-wizyt, ponieważ mogą dzięki temu zaoszczędzić dużo czasu, a także uniknąć czekania w poradniach, gdzie w kontakcie z innymi chorymi łatwo zarazić się np. grypą, koronawirusem. W trakcie wizyty online nefrolog może wypisać e-receptę, wystawić skierowanie na dodatkowe badania lub zwolnienie lekarskie, jeśli pacjent z powodu choroby nie jest w stanie pracować.  

Jeśli dokucza ci problem, wskazujący na chorobę nerek lub dróg moczowych, nie zwlekaj i umów się na konsultację z naszym specjalistą i uzyskaj profesjonalną pomoc lekarską od nefrologa online.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

Poziom kreatyniny oznacza się w celu oceny czynności nerek. Norma powinna wynosić 0,6-1,3 mg/dl. Podwyższony poziom kreatyniny w surowicy krwi świadczy o pogorszeniu pracy nerek, spowodowanym ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek, a także polekowym uszkodzeniem tych narządów.
Kolka nerkowa to nagły ból w okolicy nerek, czyli w prawej lub lewej okolicy lędźwiowej lub w dole brzucha. Ból opisywany jest jako niezwykle silny, który nasila się i słabnie na zmianę. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty. Napad kolki nerkowej spowodowany jest przemieszczeniem kamienia z nerki do moczowodu, co powoduje częściowe lub całkowite zatkanie moczowodu.
Zarówno urolog, jak i nefrolog zajmuje się schorzeniami w obrębie układu moczowego. Urologia jest jedną z gałęzi chirurgii natomiast nefrologia należy do działu chorób wewnętrznych, a więc urolodzy w przeciwieństwie do nefrologów, oprócz leczenia zachowawczego zajmują się też przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo, urolodzy leczą problemy związane z męskim układem płciowym.

 

Źródła:

 • Hruska K.A., Bech A.M., Nephrolithiasis. W: Schrier R. (red.). Diseases of the Kidney and Urinary Tract, Lippincott Wi- liams & Wilkins, Philadelphia, 2007; 717–741
 • Myśliwiec M., Brzóska Sz. Kamica moczowa. W: Myśliwiec M. (red.). Choroby nerek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2008; 371–380.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.