kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Dermatolog dziecięcy specjalizuje się na co dzień w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń skóry, włosów i paznokci, które dotykają dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż. Dermatologia łączy w sobie wiele dziedzin lekarskich, takich jak np. alergologia, endokrynologia czy też onkologia, ponieważ znaczna część chorób, które nie są typowo dermatologiczne, mogą ujawniać się na skórze, m.in. alergia. Problemy dermatologiczne u dzieci i choroby z tym związane różnią się od tych, które występują u dorosłych, dlatego rodzice, którzy zauważą u swoich pociech niepokojące zmiany skórne, paznokciach lub włosach powinni skonsultować się z dermatologiem dziecięcym.

Dzieci często wstydzą się wizyty u lekarza, wywołuje ona u nich stres i dyskomfort, dlatego świetną alternatywą stała się w ostatnim czasie teleporada, czyli konsultacja online z lekarzem, podczas której w trakcie rozmowy telefonicznej lub wideo można uzyskać specjalistyczną poradę bez wychodzenia z domu.

Czym zajmuje się dermatolog dziecięcy?

Dermatolog to specjalista z dziedziny dermatologii, który rozpoznaje i leczy choroby skóry, włosów oraz paznokci. Specjalizacja dermatologiczna jest połączona z wenerologią, a więc lekarz dermatolog w swojej pracy zajmuje się także leczeniem chorób wenerycznych, czyli tych, które są przenoszone drogą płciową. W Polsce dermatologia dziecięca nie jest oddzielną specjalizacją lekarską, co znaczy, że niektórzy dermatolodzy rezygnują z leczenia dorosłych i skupiają się na pracy z dziećmi i młodzieżą oraz kształcą się w tym kierunku.  

Choroby skórne, z którymi zgłaszają się rodzice dzieci są różne w zależności od wieku. W przypadku okresu noworodkowego i niemowlęcego do najczęstszych zmian skórnych zalicza się pieluszkowe zapalenie skóry, potówki, czy łojotokowe zapalenie skóry.

Oprócz powyższych istnieje wiele innych chorób, z którymi w swojej praktyce spotyka się dermatolog dziecięcy. Do charakterystycznych chorób dermatologicznych u dzieci w każdym wieku należą:

 • atopowe zapalenie skóry;
 • pokrzywka alergiczna;
 • alergiczny wyprysk kontaktowy;
 • trądzik młodzieńczy;
 • łuszczyca;
 • choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne skóry;
 • trądzik u niemowląt. 

Lekarz dermatolog dziecięcy gotowy do udzielenia wsparcia

Dermatolog dziecięcy – jakie objawy mogą być niepokojące?

Charakterystyczne problemy skórne, z którymi należy udać się do dermatologa w celu diagnozy, to między innymi:

 • wysypka skórna;
 • krosty, grudki, wykwity ropne;
 • rumień;
 • kurzajki, brodawki;
 • pieprzyki, które zmieniają swoją wielkość, barwę;
 • przebarwienie skóry;
 • pieczenie, świąd, zaczerwienienie skóry;
 • rozstępy.

W sytuacji, kiedy dziecko zgłasza inne objawy, takie jak wypadanie włosów, niepokojące zmiany w obrębie paznokci, nadmierne przetłuszczanie się włosów czy łupież, rodzice również powinni zasięgnąć konsultacji u dermatologa.

 

Dermatolog dziecięcy - jak wygląda konsultacja dermatologiczna online?

Podczas pierwszej teleporady dermatolog online zbiera szczegółowy wywiad, skupiając się na głównych objawach. Lekarz dopytuje także o inne dolegliwości, które mogą towarzyszyć zgłaszanym symptomom. Rodzice na wizytę online powinni przygotować badania, jeżeli zostały wcześniej zlecone i wykonane, aby dermatolog dziecięcy mógł się z nimi zapoznać i je omówić. Lekarze podczas konsultacji zadają również pytania dotyczące innych przewlekłych schorzeń u dziecka, przyjmowanych leków oraz historii chorób w rodzinie.  Jeśli zmiany na skórze dziecka pojawiają się w konkretnym czasie, a później znikają, warto zrobić im zdjęcia, aby móc przedstawić je lekarzowi na wizycie.

Konsultacja dermatologiczna online pozwala lekarzowi zapoznać się z poroblem i często postawić rozpoznanie. Niekiedy jednak, dermatolog online nie jest w stanie zdiagnozować konkretnej choroby, dlatego może skierować dziecko na dodatkowe badania.

Dermatolog dziecięcy w trakcie rozmowy powinien przekazać rodzicom wskazówki odnośnie prawidłowej higieny i pielęgnacji chorej skóry młodych pacjentów oraz zlecić odpowiednie leczenie, jeśli jest niezbędne.

Lekarz dermatolog dziecięcy - Jak mogę Ci pomóc?

Konsultacja dermatologiczna online - jakie niesie korzyści?

Konsultacja online zyskuje coraz większą popularność i jest szczególnie korzystna ze względu na oszczędność czasu, ponieważ pozwala na uniknięcie długiego oczekiwania na wizytę u dermatologa w poradni. Rodzice coraz częściej korzystają z takiej formy porady, ponieważ jest to łatwy i szybki sposób na przedyskutowanie problemu z lekarzem bez bezpośredniego kontaktu. Podczas e-wizyty dermatolog online może wypisać e-receptę, co jest bardzo wygodne szczególnie w przypadku, kiedy potrzebne jest jedynie przedłużenie stosowanego już leczenia. Umówienie wizyty online jest bardzo proste i wbrew pozorom, nie trzeba być szczególnie zaawansowanym technologicznie - wystarczy tylko komputer, telefon lub inne urządzenie, które ma połączenie z internetem.

Jeśli potrzebujesz szybkiej i profesjonalnej porady dermatologicznej dla swojego dziecka, zadzwoń i umów się na teleporadę u jednego z naszych specjalistów.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Wśród badań na które może skierować dermatolog dziecięcy, wymienia się
 • testy alergiczne;
 • badania poziomu poszczególnych hormonów we krwi;
 • badania mikrobiologiczne w przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego;
 • biopsja zmian skórnych;
 • badanie mykologiczne zeskrobin paznokci w przypadku podejrzenia grzybicy.
Dermatolog dziecięcy online jest dobrym wyborem dla osób które przyjmują na stałe leki i zależy im na przedłużeniu recepty. Podczas konsultacji online mogą otrzymać e receptę potrzebną do kontynuowania zaleconej terapii. Wspomniana recepta niczym nie różni się od tradycyjnej, również można zrealizować ją w dowolnej aptece, co więcej jest o wiele wygodniejsza - nie trzeba się po nią zgłaszać osobiście i nie można jej zgubić. Jeśli lekarz zdecyduje o potrzebie dalszych konsultacji wystawi stosowne skierowanie do odpowiedniego specjalisty lub zabieg jeśli taki okaże się konieczny.
Bardzo ważna w terapii trądziku jest odpowiednia pielęgnacja dermokosmetykami, a także unikanie produktów, które mogą zaostrzyć stan skóry. W leczeniu trądziku stosuje się miejscowo maści i kremy z różnymi substancjami aktywnymi, tj. retinoidy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu. W ciężkich postaciach trądziku pacjenci przyjmują też doustnie antybiotyki (erytromycyna, tetracykliny) oraz izotretynoinę, która uważana jest za najskuteczniejszy lek na problemy z trądzikiem.

 

Źródła: 

 • Kuchciak-Brancewicz, Dermatologia dziecięca – pytania i odpowiedzi, „Dermatologia Praktyczna” 2019, t. 11, nr 3, s. 68-72,  https://publicum3-test.umed.lodz.pl/info/article/AML09aa47a6243b4f3f805a26f7f53fdf63/  [dostęp: 27.03.2023]
 • Barry, Kelly K, and Elena B Hawryluk. “Access to pediatric dermatology.” Current opinion in pediatrics vol. 34,4 (2022): 359-366. 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.