Czym zajmuje się dermatolog dziecięcy?
Dermatolog to specjalista z dziedziny dermatologii, który rozpoznaje i leczy choroby skóry, włosów oraz paznokci. Specjalizacja dermatologiczna jest połączona z wenerologią, a więc lekarz dermatolog w swojej pracy zajmuje się także leczeniem chorób wenerycznych, czyli tych, które są przenoszone drogą płciową. W Polsce dermatologia dziecięca nie jest oddzielną specjalizacją lekarską, co znaczy, że niektórzy dermatolodzy rezygnują z leczenia dorosłych i skupiają się na pracy z dziećmi i młodzieżą oraz kształcą się w tym kierunku.
Choroby skórne, z którymi zgłaszają się rodzice dzieci są różne w zależności od wieku. W przypadku okresu noworodkowego i niemowlęcego do najczęstszych zmian skórnych zalicza się pieluszkowe zapalenie skóry, potówki, czy łojotokowe zapalenie skóry.
Oprócz powyższych istnieje wiele innych chorób, z którymi w swojej praktyce spotyka się dermatolog dziecięcy. Do charakterystycznych chorób dermatologicznych u dzieci w każdym wieku należą:
- atopowe zapalenie skóry;
- pokrzywka alergiczna;
- alergiczny wyprysk kontaktowy;
- trądzik młodzieńczy;
- łuszczyca;
- choroby wirusowe, grzybicze i bakteryjne skóry;
- trądzik u niemowląt.
Dermatolog dziecięcy – jakie objawy mogą być niepokojące?
Charakterystyczne problemy skórne, z którymi należy udać się do dermatologa w celu diagnozy, to między innymi:
- wysypka skórna;
- krosty, grudki, wykwity ropne;
- rumień;
- kurzajki, brodawki;
- pieprzyki, które zmieniają swoją wielkość, barwę;
- przebarwienie skóry;
- pieczenie, świąd, zaczerwienienie skóry;
- rozstępy.
W sytuacji, kiedy dziecko zgłasza inne objawy, takie jak wypadanie włosów, niepokojące zmiany w obrębie paznokci, nadmierne przetłuszczanie się włosów czy łupież, rodzice również powinni zasięgnąć konsultacji u dermatologa.
Dermatolog dziecięcy - jak wygląda konsultacja dermatologiczna online?
Podczas pierwszej teleporady dermatolog online zbiera szczegółowy wywiad, skupiając się na głównych objawach. Lekarz dopytuje także o inne dolegliwości, które mogą towarzyszyć zgłaszanym symptomom. Rodzice na wizytę online powinni przygotować badania, jeżeli zostały wcześniej zlecone i wykonane, aby dermatolog dziecięcy mógł się z nimi zapoznać i je omówić. Lekarze podczas konsultacji zadają również pytania dotyczące innych przewlekłych schorzeń u dziecka, przyjmowanych leków oraz historii chorób w rodzinie. Jeśli zmiany na skórze dziecka pojawiają się w konkretnym czasie, a później znikają, warto zrobić im zdjęcia, aby móc przedstawić je lekarzowi na wizycie.
Konsultacja dermatologiczna online pozwala lekarzowi zapoznać się z poroblem i często postawić rozpoznanie. Niekiedy jednak, dermatolog online nie jest w stanie zdiagnozować konkretnej choroby, dlatego może skierować dziecko na dodatkowe badania.
Dermatolog dziecięcy w trakcie rozmowy powinien przekazać rodzicom wskazówki odnośnie prawidłowej higieny i pielęgnacji chorej skóry młodych pacjentów oraz zlecić odpowiednie leczenie, jeśli jest niezbędne.
Konsultacja dermatologiczna online - jakie niesie korzyści?
Konsultacja online zyskuje coraz większą popularność i jest szczególnie korzystna ze względu na oszczędność czasu, ponieważ pozwala na uniknięcie długiego oczekiwania na wizytę u dermatologa w poradni. Rodzice coraz częściej korzystają z takiej formy porady, ponieważ jest to łatwy i szybki sposób na przedyskutowanie problemu z lekarzem bez bezpośredniego kontaktu. Podczas e-wizyty dermatolog online może wypisać e-receptę, co jest bardzo wygodne szczególnie w przypadku, kiedy potrzebne jest jedynie przedłużenie stosowanego już leczenia. Umówienie wizyty online jest bardzo proste i wbrew pozorom, nie trzeba być szczególnie zaawansowanym technologicznie - wystarczy tylko komputer, telefon lub inne urządzenie, które ma połączenie z internetem.
Jeśli potrzebujesz szybkiej i profesjonalnej porady dermatologicznej dla swojego dziecka, zadzwoń i umów się na teleporadę u jednego z naszych specjalistów.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Wśród badań na które może skierować dermatolog dziecięcy, wymienia się
- testy alergiczne;
- badania poziomu poszczególnych hormonów we krwi;
- badania mikrobiologiczne w przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego;
- biopsja zmian skórnych;
- badanie mykologiczne zeskrobin paznokci w przypadku podejrzenia grzybicy.
Dermatolog dziecięcy online jest dobrym wyborem dla osób które przyjmują na stałe leki i zależy im na przedłużeniu recepty. Podczas konsultacji online mogą otrzymać e receptę potrzebną do kontynuowania zaleconej terapii. Wspomniana
recepta niczym nie różni się od tradycyjnej, również można zrealizować ją w dowolnej aptece, co więcej jest o wiele wygodniejsza - nie trzeba się po nią zgłaszać osobiście i nie można jej zgubić. Jeśli lekarz zdecyduje o potrzebie dalszych konsultacji wystawi stosowne skierowanie do odpowiedniego specjalisty lub zabieg jeśli taki okaże się konieczny.
Bardzo ważna w terapii trądziku jest odpowiednia pielęgnacja dermokosmetykami, a także unikanie produktów, które mogą zaostrzyć stan skóry. W leczeniu trądziku stosuje się miejscowo maści i kremy z różnymi substancjami aktywnymi, tj. retinoidy, antybiotyki, nadtlenek benzoilu. W ciężkich postaciach trądziku pacjenci przyjmują też doustnie antybiotyki (erytromycyna, tetracykliny) oraz izotretynoinę, która uważana jest za najskuteczniejszy lek na problemy z trądzikiem.
Źródła:
- Kuchciak-Brancewicz, Dermatologia dziecięca – pytania i odpowiedzi, „Dermatologia Praktyczna” 2019, t. 11, nr 3, s. 68-72, https://publicum3-test.umed.lodz.pl/info/article/AML09aa47a6243b4f3f805a26f7f53fdf63/ [dostęp: 27.03.2023]
- Barry, Kelly K, and Elena B Hawryluk. “Access to pediatric dermatology.” Current opinion in pediatrics vol. 34,4 (2022): 359-366.