Aciprex
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Środek farmakologiczny Aciprex to lek przeciwdepresyjny w postaci tabletek powlekanych. Jego substancją czynną jest escytalopram. Zgodnie z klasyfikacją medyczną jest to inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Ze względu na skład i działanie, lek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, który decyduje o wdrożeniu preparatu w terapii.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Aciprex to leczenie takich zaburzeń jak:
Za działanie tabletek powlekanych Aciprex odpowiada escytalopram. Polega ono na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. Dzięki temu zwiększa się jej stężenie w mózgu i dłużej oddziałuje ona na komórki odbiorcze. Efektem tego działania klinicznego jest łagodzenie objawów związanych z depresją i zaburzeniami lękowymi. Ze względu na charakter leku i wskazań medycznych to jego stosowania, przeznaczony jest do długotrwałej terapii.
Cena leku Aciprex zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranego wariantu opakowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie, niezależnie od wskazania medycznego. Średnia cena leku w aptece to:
Lek wyłączony jest ze sprzedaży wysyłkowej. Dostępny jest tylko w stacjonarnych aptekach za okazaniem ważnej recepty.
Na rynku dostępne są inne leki przeciwdepresyjne, które zawierają taką samą substancję czynną i klasyfikowane są jako zamienniki leku Aciprex. Do tego typu środków zaliczane są m.in.: Depralin, Nexpram, Mozarin, Escitil, Escitalopram Actavis, Elicea, Escitalopram Bluefish, Lexapro i inne. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący. Pod uwagę bierze bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność prowadzonej terapii.
Podstawowym składnikiem leku Aciprex jest substancja czynna escytalopram w postaci szczawianu. W każdej tabletce powlekanej znajduje się jej 10 mg. Pozostałe składniki leku to: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, Opadry White Y-1-7000 (dwutlenek tytanu E171, hypromeloza 6cP, makrogol 400).
Stosowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. To on ustala indywidualną dawkę leku. Pacjent we własnym zakresie nie powinien tego zmieniać. Modyfikacja dawkowania leku Aciprex może ograniczyć skuteczność leczenia. Ponadto nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawka leku Aciprex. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych związanych z przedawkowaniem substancji czynnej.
Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, a dawkowanie różni się w zależności od wskazania. Przy leczeniu depresji początkowa dawka leku to 10 mg na dobę. W zależności od reakcji pacjenta lekarz może zwiększać stężenie leku Aciprex do maksymalnej dawki dobowej 20 mg. Takie same wskazania występują przy takich schorzeniach jak: zaburzenia lękowe uogólnione i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Przy lęku napadowym zalecana dawka leku w pierwszym tygodniu leczenia to 5 mg na dobę. Następnie zwiększa się ją do 10 mg na dobę, a maksymalna dawka dobowa wynosi 20 mg. Leczenie lęku społecznego rozpoczyna się od 10 mg na dobę. Jeżeli odpowiedź pacjenta jest dobra, to zmniejsza się ją o połowę. Maksymalna dawka wynosi 20 mg na dobę.
Indywidualnego dostosowania dawki we wszystkich wskazaniach mogą wymagać pacjenci w podeszłym wieku oraz z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Odradza się stosowanie leku Aciprex u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W przypadku kobiet w ciąży największe zagrożenie występuje w ostatnim trymestrze. Wówczas lek może powodować poważne objawy niepożądane ze strony noworodka, w tym m.in.: drgawki, sinicę, trudności z oddychaniem, trudności w karmieniu, sztywność lub wiotkość mięśni i inne. Jeżeli takie objawy wystąpią, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jest to związane z tym, że Aciprex na jego wskazanie może być stosowany, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.
Nie należy stosować leku Aciprex w okresie karmienia piersią, ponieważ substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować skutki uboczne ze strony dziecka. Jeżeli pacjenta musi przyjmować ten lek, to należy zaprzestać karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa.
Przyjmowanie leku Aciprex może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Skutki uboczne nie są obserwowane u każdego. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeżeli wystąpią takie objawy, jak:
Ponadto w trakcie leczenia mogą występować takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie odnotowane dotychczas działania niepożądane wymieniono na ulotce dołączonej do opakowania.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Aciprex należy dokładnie zapoznać się z opisem medycznym preparatu. Leku tego nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik. Ponadto wśród przeciwwskazań do stosowania leku Aciprex znajdują się takie stany zdrowotne jak:
Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to takich obecnych lub przebytych stanów zdrowotnych jak:
O możliwości zastosowania leku Aciprex decyduje lekarz prowadzący. W trakcie terapii powinien dostosować dawkowanie oraz postępowanie do reakcji pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto ponownie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Escytalopram może wchodzić z interakcje z innymi lekami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Preparatu Aciprex nie można łączyć z takimi lekami jak:
Ponadto w szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowaniu takich środków farmakologicznych jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać, aby zminimalizować ryzyko i odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wątpliwości konsultuje się z lekarzem lub farmaceutą.