Mozarin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
depresja, zaburzenia lękowe, fobia społeczna, napady lęku panicznego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
10 mg, 15 mg, 20 mg |
Substancja czynna: |
escitalopram |
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
Mozarin to lek w postaci tabletek powlekanych. Zgodnie z klasyfikacją medyczną jest to preparat przeciwdepresyjny oznaczany jako inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Każda tabletka zawiera substancję czynną escitalopram. Preparat jest przeznaczony do stosowania doustnego i wydawany tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W Polsce dystrybuowany jest w trzech dawkach oraz w różnej liczbie tabletek w opakowaniu. Poniżej dostępne warianty:
To lekarz decyduje o przepisaniu konkretnego wariantu leku Mozarin, a preparat powinien być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 września 2023 roku lek Mozarin nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania lekarskiego. Oznacza to, że pacjent musi pokryć całkowity koszt leku podczas jego zakupu w aptece, przy czym ostateczna cena może różnić się w zależności od marży apteki. Poniżej przedstawiamy uśrednione ceny leku Mozarin:
Za działanie leku odpowiada substancja czynna escitalopram w postaci szczawianu. W tabletce może być jej 10, 15 lub 20 mg. Pozostałe składniki leku to: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna i Opadry White Y-1-7000: hypromeloza 6 cP, makrogol 400 oraz dwutlenek tytanu E171.
Stosowanie leku Mozarin powinno być zalecone przez lekarza. Preparat przeznaczony jest w leczeniu pacjentów powyżej 18. roku życia. Na ten moment nie są znane informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku Mozarin w młodszej grupie, dlatego należy tego unikać. Lek Mozarin stosuje się:
Mechanizm działania leku uruchamia się w momencie, gdy do organizmu przedostanie się substancja czynna. Jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny odpowiada ona za zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu pacjenta. Dzięki temu dochodzi do łagodzenia różnych objawów depresji.
Dawkowanie leku ustalane jest w sposób indywidualny i zależy od rodzaju schorzenia oraz predyspozycji pacjenta i skali objawów. Ważne jest, aby lek wprowadzać do terapii stopniowo, a następnie podtrzymywać przyjmowanie możliwie najniższej dawki wykazującej skuteczne działanie terapeutyczne. Standardowa dawka w leczeniu dużych epizodów depresji wynosi 10 mg na dzień. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie dawki na poziomie 20 mg na dzień.
Pierwsze pozytywne efekty leczenia otrzymuje się po około 2-4 tygodniach, a leczenie lekiem Mozarin należy kontynuować przez minimum 6 miesięcy po ustąpieniu objawów depresji. W przypadku stosowania leku Mozarin na zaburzenia lękowe rekomenduje się dawkę 5 mg raz na dobę przez pierwszy tydzień, a następnie 10 mg raz na dobę w ramach podtrzymania leczenia. Maksymalna dawka dobowa to 20 mg, a efekty przy napadach lęku z agorafobią lub bez niej otrzymuje się po 3 miesiącach leczenia. Następnie lek przyjmuje się przez kilka miesięcy zgodnie z zaleceniami lekarza. Przy fobii społecznej i zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych rekomenduje się dawkę początkową na poziomie 10 mg na dobę. Następnie wraz z postępem w leczeniu ustala się indywidualną dawkę, która wykazuje skuteczność terapeutyczną. Wynosi ona 5-20 mg na dobę.
W obu przypadkach leczenie ma charakter długoterminowy i o jego zakończeniu decyduje lekarz prowadzący. Niezależnie od rodzaju schorzenia większe środki ostrożności zachowuje się przy ustalaniu dawki leku dla pacjentów powyżej 65. roku życia. W ich przypadku zalecana dawka to 5 mg na dobę, a maksymalna dawka wynosi 10 mg na dobę.
Leku Mozarin nie wolno stosować w okresie ciąży oraz u pacjentek z podejrzeniem ciąży. Zwiększone ryzyko występuje w ostatnim trymestrze ciąży. Wówczas lek może powodować poważne konsekwencje, w tym zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkiego zaburzenia w postaci przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN).
Leku nie powinno się stosować również w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to rekomenduje się zaprzestanie karmienia piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane u karmionego dziecka.
Ze względu na skład i działanie leku Mozarin, występują określone przeciwwskazania do jego stosowania. Prepart nie powinien być przyjmowany przez pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik leku, pacjentów niepełnoletnich oraz kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku Mozarin to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności podczas terapii z preparatem Mozarin. Dotyczy to pacjentów, u których występują lub występowały takie stany jak:
Decyzję o wdrożeniu leku Mozarin do terapii podejmuje lekarz prowadzący, który na pierwszym miejscu stawia zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. W trakcie leczenia pacjent powinien regularnie kontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Jak każdy inny lek, tak i Mozarin może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Stosowanie leku Mozarin zgodnie z wytycznymi lekarza zmniejsza ryzyko występowania objawów niepożądanych. Przykładowe skutki uboczne to m.in.:
Wszystkie odnotowane działania niepożądane zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien się z nią zapoznać przed rozpoczęciem leczenia lekiem Mozarin. Niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi.
Lek Mozarin ma skłonność do wchodzenia w interakcję z innymi środkami farmakologicznymi. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Mozarin nie może być łączony z takimi preparatami jak: leki przeciwko zaburzeniom rytmu serca, leki przeciwarytmiczne klasy Ia i III, leki przeciwpsychotyczne, wybrane leki przeciwbakteryjne, niektóre leki przeciwhistaminowe. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować przy takich preparatach jak:
Wykaz wszystkich tych substancji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Lek Mozarin należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie można przyjmować go po upływie terminu ważności.
Preparat Mozarin 10 mg ma swoje zamienniki. Leki te charakteryzują się taką samą substancją czynną, o takim samym stężeniu. Należą do nich: Depralin, Escipram, Elicea, Betesda i Aciprex. Decyzję o zastosowaniu każdego z nich podejmuje lekarz.