Leki na grzybicę pochwy - przegląd skutecznych leków w leczeniu grzybicy pochwy
Dodano:

21 października, 2023
11:10
Zaktualizowano:

27 kwietnia, 2024
12:39

Czym jest grzybica pochwy?

Grzybica pochwy, znana także jako drożdżyca lub kandydoza pochwy to infekcja wywołana grzybami. Za zdecydowaną większość grzybiczych zapaleń pochwy stoją grzyby, a właściwie drożdżaki z gatunku Candida albicans, które pod wpływem wielu czynników zaczynają się niekontrolowanie namnażać i wywołują u kobiety nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: świąd, pieczenie czy białe, serowate upławy.

Objawy grzybicy pochwy

Infekcja grzybicza pochwy objawia się uciążliwymi dolegliwościami, które wpływają na komfort życia wielu kobiet. Do charakterystycznych objawów należą:
 • swędzenie i pieczenie okolic intymnych;
 • bezzapachowa, gęsta, biała wydzielina o serowatej strukturze;
 • zaczerwienienie i obrzęk sromu;
 • ból podczas stosunków płciowych;
 • dyskomfort przy oddawania moczu;
 • widoczne małe pęknięcia i rozcięcia na skórze warg sromowych.

Przyczyny grzybicy pochwy

W większości przypadków za rozwój infekcji grzybiczej pochwy odpowiedzialny jest grzyb z rodzaju Candida, zazwyczaj Candida albicans. W zdrowym organizmie kobiety, mikroflorę pochwy zamieszkują zarówno wspomniane grzyby, jak i bakterie produkujące kwas mlekowy - pałeczki kwasu mlekowego. W sytuacji, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi między tymi drobnoustrojami, grzyby zaczynają nadmiernie się namnażać i wywołują stan zapalny. Czynniki, które się do tego przyczyniają to m.in.:
 • przyjmowanie antybiotyków, które zabijają nie tylko złe bakterie, ale również te „dobre”;
 • ciąża i zaburzenia hormonalne w tym okresie;
 • niewyrównana cukrzyca;
 • osłabiony układ odpornościowy w przebiegu HIV, AIDS i przy leczeniu immunosupresyjnym;
 • chemioterapia i radioterapia;
 • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych;
 • brak odpowiedniej higieny intymnej, np. w czasie menstruacji;
 • zbyt częste podmywanie, które może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje leków stosowanych w leczeniu grzybicy pochwy

Grzybiczą infekcję intymną leczy się za pomocą różnego rodzaju leków zawierających w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze. Możemy je podzielić na:
 1. Pochodne azolowe - są to np. klotrimazol, mikonazol, flukonazol, izokonazol, ekonazol, butokonazol.
 2. Antybiotyki polienowe: natamycyna i nystatyna.
 3. Pochodna nitrofuranu: nifuratel.
Wszystkie te substancje aktywne możemy znaleźć w różnego rodzaju preparatach dostępnych zarówno na receptę jak i do kupienia w aptekach. Mogą one występować w różnych formach farmaceutycznych, są to najczęściej:
 • globulki dopochwowe;
 • tabletki dopochwowe;
 • kremy do stosowania dopochwowego;
 • kapsułki dopochwowe;
 • środki do stosowania miejscowego w postaci kremów i maści;
 • doustne leki przeciwgrzybicze.

Grzybica pochwy - lista leków na receptę

Leki dostępne na grzybicę pochwy bez recepty

 • Canesten;
 • Clotidal Max;
 • Clotidal;
 • Clotrimazolum Aflofarm;
 • Clotrimazolum Hasco;
 • Pirolam Intima Vag;
 • Gynoxin Optima;
 • Gynoxin Uno.

Grzybica pochwy - leki dla kobiet w ciąży

Leczenie kandydozy pochwy w ciąży opiera się na przyjmowaniu środków przeciwgrzybiczych, zawierających substancje bezpieczne dla rozwoju płodu, takie jak nystatyna, natamycyna, izokonazol czy klotrimazol. Leki dla ciężarnych kobiet, które wykorzystuje się w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych grzybami to np.:
 • Nystatyna Teva;
 • Pimafucin;
 • Clotrimazolum GSK;
 • Izovag.

Grzybica pochwy - leki dla dzieci

Grzybicę pochwy u małych dzieci leczy się zazwyczaj preparatami o działaniu miejscowym w dawce zależnej od wieku i wagi, zawierającymi np. nystatynę, natamycynę lub amfoterycynę B. Leki u najmłodszych w większości przypadków podaje się w postaci pręcików dopochwowych sporządzanych w aptece według receptury. Przy cięższych zakażeniach włączane jest leczenie ogólne przeciwgrzybicze. Większość leków dostępnych w aptekach na receptę może być stosowana u dziewczynek powyżej 12 lat. Należą do nich:
 • Clotrimazolum GSK;
 • Pimafucin;
 • Mycosyst;
 • Fluconazolum Aflofarm;
 • Nystatyna VP;
 • Flucofast.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak stosować leki na grzybicę pochwy?

Wszystkie leki przeciwgrzybicze powinny być stosowane według zaleceń lekarza lub zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce, która zawsze dołączona jest do opakowania. Ważne jest, aby przyjmować ustaloną dawkę przez cały okres trwania kuracji. Nie zaleca się przerywania terapii, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, ponieważ może to prowadzić do nawrotów infekcji. Kluczowa jest także higiena - przed wprowadzeniem leku do wnętrza pochwy lub posmarowania miejsc intymnych kremami bądź maściami, należy umyć dokładnie okolice krocza oraz ręce.

Grzybica pochwy - kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?

Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy objawy grzybicy mimo leczenia lekami bez recepty nie ustępują, a nawet pogarszają się lub w przypadku pojawienia się działań niepożądanych po przyjęciu preparatu. Do lekarza należy niezwłocznie udać się również w sytuacji, gdy infekcje intymne często nawracają. Lekarz po wykonaniu badania ginekologicznego może postawić prawidłową diagnozę, zalecić odpowiednie leczenie, a także udzielić porady dotyczące zdrowia i higieny intymnej, ponieważ profilaktyka grzybicy pochwy jest kluczowa w minimalizowaniu ryzyka nawrotów tego kobiecego problemu.

Nieleczona grzybica pochwy - powikłania

Nieleczone i nawracające grzybice pochwy mogą skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak rozprzestrzenienie się grzyba na inne elementy narządu płodnego kobiety, co może spowodować grzybicze zakażenie jajowodów i szyjki macicy. Ponadto brak odpowiedniego leczenia może prowadzić nawet do bezpłodności w wyniku zaatakowania jajników przez drożdżaki. Wymienione powikłania nie są częste, jednak warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego wszystkie infekcje pochwy powinny być konsultowane z lekarzem.

Skuteczność leczenia grzybicy pochwy - leki bez recepty, czy na receptę?

Skuteczność leczenia grzybicy zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju grzyba oraz nasilenia objawów. W niektórych przypadkach, np. w sytuacji gdy dolegliwości związane z infekcją są łagodne lub, gdy występuje ona pierwszy raz, często wystarczające okazują się leki dostępne bez recepty. W aptekach od ręki można kupić preparaty zawierające klotrimazol i fentikonazol, które są substancjami przeciwgrzybiczymi o szerokim spektrum działania. Występują najczęściej w postaci kremów do stosowania miejscowego lub w formie tabletek, kremów czy globulek dopochwowych. Jeśli mimo stosowania leków bez recepty nie wykazują one skuteczności lub w przypadku bardziej zaawansowanych lub nawracających infekcji, niezbędna jest wizyta u ginekologa. Lekarz po dokładnym zbadaniu postawi diagnozę i wypisze odpowiednie preparaty na receptę, np. tabletki doustne, których składnikiem jest flukonazol lub różnego rodzaju środki dopochwowe z większą dawką substancji przeciwgrzybiczej niż ta, jaką można dostać w lekach bez recepty. Zarówno leki bez recepty, jak i te na receptę są skuteczne, jeśli stosuje się je zgodnie z instrukcjami na ulotce lub według zaleceń lekarza.

Grzybica pochwy - jakie leki dla partnera?

W przypadku zaobserwowania objawów zarażenia się grzybicą przez partnera należy włączyć leczenie przeciwgrzybicze. Leki, które stosują mężczyźni, zawierają takie same substancje aktywne, jak te dla kobiet. W kuracji grzybicy penisa wykorzystuje się najczęściej kremy lub maści z klotrimazolem do smarowania miejscowo, np. Clotrimazolum GSK, oraz środki doustne, np. Mycosyst czy Diflucan, w których składzie znajduje się flukonazol.

FAQ

Najskuteczniejszymi lekami w leczeniu grzybicy pochwy są środki przeciwgrzybicze, takie jak klotrimazol, mikonazol, flukonazol czy nystatyna. Wybór konkretnego leku może zależeć od indywidualnych czynników, takich jak nasilenie infekcji. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni sytuację i przepisze odpowiednią terapię.
Nieleczona infekcja grzybicza pochwy może dawać objawy przez bardzo długi czas i prowadzić do cięższych komplikacji. Zdarza się, że drożdżakowe zapalenie pochwy przechodzi samoistnie bez wdrożenia terapii, jednak w celu uniknięcia możliwych komplikacji i nawrotów infekcji należy skonsultować się z lekarzem.
Zastosowanie leczenia u partnera kobiety z grzybicą pochwy nie jest konieczne, jeśli nie ma on widocznych objawów, takich jak świąd, zaczerwienienie czy wysypka na żołędzi penisa. Leczenie mężczyzny jest wskazane w przypadku nawracających infekcji drożdżakowych pochwy u partnerki.
Po wystąpieniu pierwszych objawów grzybicy pochwy zaleca się, aby powstrzymać się od współżycia, aż do momentu zakończenia leczenia i ustąpienia dolegliwości.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia.Tom 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.
 2. Fehm T., Janni W., Stickeler E., Tempfer C. B., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia., Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
 3. Sobel J. D., Vulvovaginal candidiosis., Lancet, 2007.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację