Jak poprawić potencję przy nadciśnieniu?
Dodano:

17 listopada, 2022
12:00
Zaktualizowano:

17 listopada, 2022
12:58
 

Nadciśnienie tętnicze a potencja

Nadciśnienie tętnicze to trudna do zdiagnozowania, przewlekła choroba układu krążenia, prowadząca do wielu powikłań zdrowotnych. Jednymi z groźniejszych odmian nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie złośliwe, które w szybkim tempie doprowadza do niewydolności wielu narządów oraz niezwykle rzadkie nadciśnienie płucne wywołane między innymi przewlekłą zatorowością płucną.

Tylko niewielki procent zachorowań na nadciśnienie tętnicze spowodowany jest przez nadciśnienie wtórne. W większości przypadków mówimy o nadciśnieniu pierwotnym, za który odpowiadają głównie czynniki genetyczne i środowiskowe. Podstawowe objawy nadciśnienia, takie jak bóle i zawroty głowy czy kołatanie serca mylone są często z chwilową niedyspozycją lub skutkiem nadmiernego wysiłku fizycznego. Tymczasem wskutek nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego nadciśnienia, nie tylko obniża się jakość życia, ale też zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Podobne skutki może wywołać nieleczone izolowane nadciśnienie skurczowe.

Nadciśnienie tętnicze to również katalizator dla problemów z aktywnością seksualną. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, aczkolwiek to głównie panowie są w grupie podwyższonego ryzyka. Co więcej, problemy z potencją są często jednym z początkowych objawów nadciśnienia. Według badań prawie połowa mężczyzn chorujących na nadciśnienie sygnalizuje zaburzenia erekcji. To właśnie problemy w sypialni zazwyczaj skłaniają panów do wizyty u specjalisty w celu przeprowadzenia rutynowych badań i sprawdzenia przyczyny niedyspozycji seksualnej.

Dlaczego nadciśnienie wpływa na potencję u mężczyzn? Duże ciśnienie krwi przyspiesza między innymi rozwój miażdżycy, czyli postępujące niszczenie naczyń krwionośnych, a także twardnienie tętnic, co automatycznie zmniejsza światło naczynia, wpływając na cyrkulację krwi w organizmie. Zwężone tętnice doprowadzające krew do prącia, blokują prawidłowy jej przepływ. W momencie podniecenia seksualnego do członka napływa mniejsza ilość krwi, skutkując problemami z wywołaniem i utrzymaniem erekcji. U pań z kolei nadciśnienie i powikłania miażdżycowe powodują gorsze ukrwienie stref erogennych, czego następstwem jest trudność w osiągnięciu podniecenia seksualnego. To z kolei prowadzi do suchości, problemów z osiągnięciem orgazmu, a w konsekwencji – do spadku libido.

Niezależnie od płci, obniżenie sprawności seksualnej i brak satysfakcjonującego seksu są często źródłem niezadowolenia, nieporozumień, pogorszenia relacji z partnerem i stresu. Z kolei sytuacje stresogenne to jeden z czynników powodujących nadciśnienie. Można więc powiedzieć, że problemy z potencją napędzają błędne koło. Nadciśnienie wywołuje zaburzenia erekcji i wycofanie się z aktywności seksualnej, co może doprowadzić do jeszcze większych problemów emocjonalnych potęgujących chorobę nadciśnieniową. Ważne jest więc, by nie rezygnować z seksu, ale też jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co na potencję przy nadciśnieniu?

Problemy z potencją mają zróżnicowane podłoże, a ich źródłem nie zawsze jest wyłącznie nadciśnienie tętnicze. Może się zdarzyć, że przyczyny są złożone i są następstwem różnego rodzaju chorób występujących w organizmie. Kluczowa jest więc właściwa diagnoza i podjęcie odpowiedniej terapii leczniczej, która pomoże uwolnić się od skutków choroby.

Zaburzenia erekcji mogą być wywołane między innymi:

  • cukrzycą,
  • chorobami tarczycy,
  • przewlekłymi chorobami nerek,
  • niektórymi schorzeniami neurologicznymi,
  • problemami natury psychicznej.

 

Co na potencję przy nadciśnieniu? Przede wszystkim zmiana trybu życia! W przypadku nadciśnienia pierwszym zaleceniem lekarza jest wprowadzenie niefarmakologicznych metod leczenia. Dieta przy nadciśnieniu powinna być mniej tłusta, bogata w warzywa i owoce, wykluczająca niezdrowe ulepszacze smaku, takie jak cukier, sól, a także wysoko przetworzone produkty, głównie fast foody. Nadciśnienie a alkohol? To połączenie jest wysoce niewskazane. Podobnie jak palenie papierosów i inne używki. Ponadto należy ograniczyć stres oraz wprowadzić do swojej rutyny regularną aktywność fizyczną. Systematyczne treningi ograniczą ryzyko nadwagi i otyłości, a ponadto wymodelują sylwetkę, co przełoży się na wzrost samooceny i pewności siebie. A te, jak wiadomo, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na potencję i ogólne zadowolenie z życia seksualnego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nadciśnienie złośliwe – objawy

Pierwszym objawem, który świadczy o nadciśnieniu złośliwym, jest wspomniany gwałtowny skok ciśnienia rozkurczowego. Należy jednak zwrócić uwagę na objawy ogólnoustrojowe, takie jak: bóle i zawroty głowy, duże osłabienie, duszność i zaburzenia widzenia, bóle brzucha czy problemy z oddawaniem moczu. Dodatkowo może wystąpić krwinkomocz i białkomocz, zaburzenia elektrolitowe, a w badaniach wykrywa się podwyższony poziom mocznika, kreatyniny oraz kwasu moczowego.

Bardzo charakterystycznym objawem nadciśnienia złośliwego są zmiany dna oka, wysięk i krwotok do siatkówki, a także obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. Wśród objawów wymienia się również niewydolność serca, zawał oraz szybko rozwijająca się niewydolność nerek.

Jaki lek na potencję przy nadciśnieniu?

Zmiana trybu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, czyli stabilizacji ciśnienia? Prawdopodobnie niezbędna będzie terapia farmakologiczna. Kluczowe jest jednak, by w trakcie leczenia nie rezygnować z seksu oraz w dalszym ciągu przestrzegać diety i być aktywnym fizycznie.

Pewnym minusem terapii na nadciśnienie, czyli tzw. leczenia hipotensyjnego jest fakt, że niektóre leki mogą być jednocześnie przyczyną problemów z erekcją. W zależności od dobranego przez lekarza środka, jego wpływ na potencję i potrzeby seksualne jest różny. Ważne jest, by w momencie zauważenia problemu nie przerywać terapii. Niedopuszczalne jest również odstawianie leków na własną rękę ani samodzielny ich dobór. Lekarz może, ale nie musi, zalecić chwilowe odstawienie leków w celu sprawdzenia, czy wskutek braku środków farmakologicznych, funkcje seksualne wrócą do poziomu sprzed ich wprowadzenia. Pamiętaj jednak, że taką decyzję może podjąć wyłącznie specjalista, a w momencie chwilowego zaprzestania terapii niezbędne są częste pomiary ciśnienia krwi.

 

Wśród leków na nadciśnienie mogących wywołać niepożądane reakcje organizmu znajdują się między innymi beta-blokery, które wpływają na zmniejszenie zdolności tętnic znajdujących się w penisie do rozszerzania, wskutek czego zmniejsza się ilość krwi potrzebnej do uzyskania wzwodu. Kolejną grupą leków pomagających w leczeniu nadciśnienia, ale mogących wywoływać problemy z erekcją, są diuretyki – leki moczopędne, których działanie może skutkować zmniejszeniem dopływu krwi do penisa oraz wypłukaniem z organizmu cynku, pierwiastka niezbędnego do wytwarzania testosteronu. Jeśli przyjmowane leki powodują zwiększone zaburzenia erekcji, spadek libido lub całkowitą niechęć do seksu, czasem wystarczy zamiana na inne, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Leki na nadciśnienie to również szereg środków, które z reguły nie wywołują skutków ubocznych. Wymienić tu można takie grupy leków jak inhibitory konwertazy angiotensyny, sartany oraz antagoniści wapnia. Dobór ostatecznej metody leczenia w terapii przeciwnadciśnieniowej uwarunkowany jest wieloma zmiennymi. Leki, które u jednego pacjenta wpłyną na stabilizację ciśnienia i nie wywołają niepożądanych skutków ubocznych, u innego mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Warto więc dokładnie przyjrzeć się wszystkim objawom, które wydają się niepokojące i przedstawić je lekarzowi podczas konsultacji. Nadciśnienie tętnicze a potencja to powszechnie znany problem, dlatego nie bagatelizuj symptomów, zadbaj o swój komfort psychiczny oraz zadowolenie z życia seksualnego i jak najszybciej udaj się po pomoc.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Z. Wolski, K. Kraśnicki, E. Czapkowicz, J. Manitius, G. Zarzycka-Lindner, R. Junik, A. Kamińska, Zaburzenia erekcji u chorych hospitalizowanych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i dializowanych (doniesienie wstępne), https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/33615
  2. Z. Zdrojewicz, P. Biega, J. Rychter, Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia, https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/35036
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację