Nadciśnienie wtórne (objawowe) – przyczyny, objawy i leczenie
Dodano:

14 listopada, 2022
11:39
Zaktualizowano:

17 listopada, 2022
12:57
 

Nadciśnienie wtórne – przyczyny

Zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze wymaga ustalenia, czy ma ono charakter pierwotny, czy wtórny. Zdecydowana większość przypadków stwierdzonego nadciśnienia, nawet 95%, ma postać pierwotną, a więc jego podłoże nie ma jasno określonej przyczyny. Mogą to być zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Za pozostałą część odpowiada wtórna postać nadciśnienia tętniczego, którego przyczyną jest choroba wtórnie wywołująca wzrost ciśnienia tętniczego krwi, np. izolowane nadciśnienie skurczowe.

Jednostki chorobowe będące najczęstszą przyczyną zbyt wysokiego ciśnienia to między innymi.:

 • długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych oraz doustnych środków antykoncepcyjnych,
 • zespół Conna,
 • choroby i niewydolność nerek,
 • choroby i wrodzony przerost nadnerczy,
 • nadczynność tarczycy,
 • bezdech senny,
 • zwężenie tętnic nerkowych,
 • zwężenie aorty.

Co ważne, nadciśnienie wtórne częściej diagnozowane jest u dzieci, niż u osób dorosłych, a głównymi przyczynami wystąpienia wzrostu ciśnienia u dzieci są wrodzone choroby serca, nerek i inne choroby genetyczne. Niezależnie od powodów nadciśnienia i jego rodzaju oraz wieku pacjenta, niezbędne jest wdrożenie terapii mającej na celu wyeliminowanie nieprawidłowości. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, a w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla życia. Zobacz również, czym jest nadciśnienie złośliwe i nadciśnienie płucne.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nadciśnienie wtórne – objawy

Należy podkreślić, że nadciśnienie wtórne to nie jest odrębna jednostka chorobowa. Objawy nadciśnienia są więc standardowe dla tego typu schorzenia, a jednocześnie towarzyszą mu objawy typowe dla stanu chorobowego, który spowodował wzrost ciśnienia.

W zależności od przyczyny objawy przyjmują zróżnicowaną formę. Dla przykładu przy niewydolności i chorobach nerek, czyli jednej z najczęstszych przyczyn nadciśnienia wtórnego, mogą pojawić się opuchlizna stóp, rąk i kostek, ból podczas oddawania moczu oraz częstsze wizyty w toalecie czy obecność krwi w moczu. Z kolei przy obturacyjnym bezdechu sennym często występują problemy z brakiem koncentracji, zmęczeniem i bólem głowy w ciągu dnia. Dość typowa, uciążliwa i łatwa do zaobserwowania cecha bezdechu to chrapanie, które nierzadko występuje razem z krótkimi okresami bezdechu, a niekiedy również z niebezpiecznymi zaburzeniami rytmu serca.

Czy istnieją objawy, które wskazują na wtórne nadciśnienie tętnicze? Tak. Możemy wyróżnić pewne charakterystyczne symptomy, pozwalające wysnuć przypuszczenie, że wzrost nadciśnienia ma charakter objawowy. Są to:

 • nadciśnienie pojawiające się przed 20. rokiem życia lub po ukończeniu 50.,
 • brak reakcji organizmu na wprowadzone leczenie hipotensyjne,
 • wartość ciśnienia wyższa niż 180 / 110 mm HG,
 • występujące w rodzinie choroby i niewydolność nerek,
 • przerost mięśnia lewej komory serca, a także powiększone jamy serca,
 • towarzyszące nadciśnieniu wzmożone pocenie się i drżenie rąk.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nadciśnienie wtórne – leczenie

W przypadku nadciśnienia objawowego kluczowe jest zdiagnozowanie choroby i wprowadzenie odpowiedniej terapii. W podjęciu skutecznego leczeniu niezbędna jest obserwacja organizmu i wszystkich towarzyszących schorzeniu objawów, w efekcie czego chory może być skierowany na dalszą diagnozę, między innymi na badania obrazowe, badania laboratoryjne krwi oraz moczu, a także na kolejne pomiary ciśnienia. Efektywność terapii zawsze uzależniona jest od skuteczności leczenia choroby zasadniczej. Warto jednak zaznaczyć, że usunięcie źródła nie zawsze skutkuje automatycznym wyleczeniem nadciśnienia wtórnego, jednak w dużym stopniu ułatwia kolejne etapy leczenia i stabilizację ciśnienia tętniczego do bezpiecznego poziomu.

Oprócz usunięcia przyczyny wzrostu ciśnienia, ważne jest również wprowadzenie zmian w stylu życia. Warto skupić się przede wszystkim na czynnikach, które sprzyjają nadciśnieniu, a mianowicie braku aktywności fizycznej, niezdrowym i monotonnym jadłospisie ubogim w niezbędne mikro- i makroelementy, a także używki. Spróbuj usunąć ze swojej diety sól, cukier, produkty wysoko przetworzone, wysokokaloryczne przekąski, które sprzyjają otyłości, a ta z kolei – stanowi poważne zagrożenie dla organizmu i często skutkuje nadciśnieniem tętniczym.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Z. Gaciong, J. Lewandowski, M. Siński, P. Abramczyk, Jak rozpoznać wtórne postacie nadciśnienia tętniczego?, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10196
 2. W. Januszewicz, W. Dworzański, A. Prejbisz, A. Januszewicz, Nadciśnienie tętnicze wtórne – co nowego?, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/40638
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację