Izolowane nadciśnienie skurczowe – przyczyny, objawy i leczenie

Izolowane nadciśnienie skurczowe jest jednym z czynników wpływających na pogorszenie stanu zdrowia. Pomimo że nadciśnienie może powodować liczne konsekwencje, jego objawy są często bagatelizowane. Wyjaśniamy, kiedy mamy do czynienia z izolowanym nadciśnieniem skurczowym, a także jakie są jego przyczyny i najczęstsze objawy.
Izolowane nadciśnienie skurczowe

Co to jest izolowane nadciśnienie skurczowe?

Pomiar ciśnienia krwi obrazują dwie wartości liczbowe, np. 120/80 mm HG. Pierwsza dotyczy ciśnienia skurczowego, powstającego podczas skurczu mięśnia sercowego, druga wartość to ciśnienie rozkurczowe, tzw. ciśnienie spoczynkowe. Właściwe wartości ciśnienia tętniczego mieszczą się w granicach 120-129 / 80-84 mm HG (milimetrów słupa rtęci). Nadciśnienie tętnicze powstaje wtedy, gdy wspomniane normy zostają przekroczone. Schorzenie częściej dotyka osoby dorosłe, aczkolwiek nadciśnienie u dzieci to również poważny problem.

Kiedy mówimy o izolowanym nadciśnieniu skurczowym? Gdy ciśnienie skurczowe jest podwyższone (równe bądź wyższe niż 140 mm HG), przy zaniżonych parametrach ciśnienia rozkurczowego, wynoszącego poniżej 90 mm HG (nierzadko jest to przedział 60-70 mm HG).

Izolowane nadciśnienie skurczowe klasyfikowane jest w 3 stopniach:

  • 1 stopień – ciśnienie skurczowe w granicach 140-159 mm HG,
  • 2 stopień – ciśnienie skurczowe w granicach 160-179 mm HG,
  • 3 stopień – pomiar ciśnienia skurczowego oscyluje powyżej 180 mm HG.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Izolowane nadciśnienie skurczowe – przyczyny

Przyczyny izolowanego nadciśnienia skurczowego można podzielić na dwie grupy:

  • chorobowe – cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby tętnic nerkowych, zwężenie aorty,
  • czynniki wpływające na podwyższenie ciśnienia – używki, otyłość, nadmierny stres, brak aktywności fizycznej.

Wymienione przyczyny niekoniecznie muszą wywołać izolowane nadciśnienie skurczowe. Są to jedynie czynniki sprzyjające, plasujące osobę nimi dotkniętą w tzw. grupie podwyższonego ryzyka, co nie oznacza, że na pewno zachoruje.

Izolowane nadciśnienie skurczowe – objawy

Zdiagnozowanie izolowanego nadciśnienia skurczowego jest niezwykle trudne, ponieważ jego objawy mogą być mylone z innymi schorzeniami. W miarę rozwoju choroby, objawy intensyfikują się lub pojawiają się nowe, w efekcie czego łatwiej określić ich przyczynę i wdrożyć leczenie.

Objawy, jakie mogą wystąpić przy izolowanym nadciśnieniu skurczowym:

Inne objawy, które mogą wystąpić w toku rozwoju choroby to między innymi zaburzenie widzenia, obrzęki kończyn, zaburzenie pracy nerek czy problem z prawidłowym poruszaniem się.

Izolowane nadciśnienie skurczowe – leczenie

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych, takich jak niewydolność nerek, udar mózgu, choroby serca oraz problemy z oczami. Kluczowe są regularne badania. Pomiar ciśnienia tętniczego można wykonać samodzielnie lub podczas rutynowej kontroli lekarskiej. Skuteczna i szybka diagnoza to pierwszy krok do leczenia objawów i skutków związanych z izolowanym nadciśnieniem skurczowym.

Jak leczyć izolowane nadciśnienie skurczowe? Pierwszym etapem leczenia jest zmiana stylu życia. Zwiększenie aktywności fizycznej, redukcja masy ciała, unikanie stresu i nałogów. Dieta przy nadciśnieniu powinna być zdrowa, warto unikać wysoko przetworzonych produktów, soli i cukru. Już te zmiany często skutkują poprawą parametrów ciśnienia tętniczego. Jeśli efekty będą niezadowalające, lekarz może zadecydować o wprowadzeniu leczenia farmakologicznego.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: