Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Sumamed to antybiotyk makrolidowy przeznaczony do stosowania ogólnego. Wykazuje skuteczne działanie w przypadku różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Za mechanizm działania preparatu odpowiada substancja czynna azytromycyna. Ze względu na swój skład i działanie lek Sumamed dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W zależności od potrzeb pacjenta środek ten dostępny jest w postaci tabletek powlekanych oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
Wskazania do stosowania doustnego leku Sumamed to zakażenia bakteriami wrażliwymi na działanie azytromycyny. Wśród nich znajdują się takie choroby jak:
O konieczności zastosowania antybiotyku Sumamed decyduje lekarz prowadzący. Mechanizm działania leku polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Polega to na blokowaniu bakteryjnych rybosomów, które niezbędne są do syntezy białek. Efektem tego jest uniemożliwienie namnażania się i wzrostu szkodliwych drobnoustrojów. Azytromycyna to substancja, która przede wszystkim działa bakteriostatycznie. Wykazuje również niewielkie działanie bakteriobójcze.
Cena leku Sumamed zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranej postaci preparatu oraz stopnia refundacji. Średnia całkowita cena leku w aptece to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrane postaci leku Sumamed podlegają całościowej lub częściowej refundacji. Lek w postaci proszku lub tabletek Sumamed 500 mg (3 sztuki) i Sumamed 125 mg (6 sztuk) nieodpłatnie otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Te same opakowania podlegają również częściowej refundacji u innych pacjentów we wszystkich wskazaniach oraz przy mukowiscydozie. Wówczas średnia cena leku to:
Na rynku dostępne są zamienniki leku Sumamed, które posiadają taką samą substancję czynną w takiej samej postaci. Wśród nich znajdują się m.in.: Azimycin, Azibiot, Azycyna, Azitrox 500, AzitroLEK w proszku, Azithromycin Aurovitas, Azyter, Nobaxin, Bactrazo czy Macromax. O konieczności zastosowania wybranego z tych preparatów decyduje lekarz prowadzący. Na uwadze ma bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność prowadzenia terapii.
Podstawowym składnikiem leku w postaci tabletek i proszku jest azytromycyna w postaci azytromycyny dwuwodnej. Pozostałe składniki tabletek powlekanych to: hypromeloza, wodorofosforan bezwodny wapnia, skrobia żelowana, skrobia kukurydziana, laurylosiarczan sodu, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, indygotyna, dwutlenek tytanu E171, lak E132, talk i polisorbat 80.
W proszku do sporządzania zawiesiny doustnej znajdują się takie składniki pomocnicze jak: fosforan bezwodny trisodu, sacharoza, aromat bananowy, guma ksantan, hydroksypropyloceluloza, krzemionka koloidalna bezwodna, aromat waniliowy i aromat wiśniowy.
Dawkowanie leku Sumamed ustalane jest w sposób indywidualny. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się z sytuacją zdrowotną pacjenta. Dawka ustalana jest na podstawie wieku i wagi pacjenta oraz schorzenia. Pacjent nie powinien przyjmować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.
Pierwszą grupą pacjentów są osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci o wadze masy ciała powyżej 45 kilogramów. Pacjenci powinni stosować się do zaleceń lekarza. Leczenie zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich (z wyłączeniem rumienia wędrującego i trądziku pospolitego) i zapalenia ucha środkowego polega na przyjęciu całkowitej dawki 1,5 g w ciągu trzy dni. Stosuje się wówczas 500 mg raz na dobę. Jeżeli pacjent tego wymaga, to lekarz może rozłożyć terapię na pięć dni.
W leczeniu rumienia wędrującego stosuje się dawkę całkowitą 3 g i przyjmuje się następujący schemat leczenia: 1 g pierwszego dnia oraz po 500 mg przez kolejne cztery dni. Prowadzenie terapii w przypadku trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu stosuje się tylko w przypadku osób dorosłych. Dawka całkowita wnosi wówczas 6 g. Stosuje się taki schemat: 500 mg na dobę przez 3 dni, następnie 500 mg na tydzień przez kolejne 9 tygodni. Tego typu terapię u osoby dorosłej można zastosować tylko raz. Wszystko po to, aby zachować najwyższy standard bezpieczeństwa leczenia.
Przy niepowikłanych zakażeniach wywoływanych przez bakterie Chlamydia trachomatis stosuje się pojedynczą dawkę 1 g (2 tabletki powlekane po 500 mg).
W przypadku proszku do sporządzania zawiesiny doustnej przy zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich (bez rumienia wędrującego) oraz zapaleniu ucha środkowego stosuje się maksymalną całkowitą dawkę 30 mg/kg mc (10 mg/kg mc raz na dobę). Przy rumieniu wędrującym całkowita dawka wynosi 60 mg/kg mc.
Lek w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej stosuje się u dzieci i młodzieży o masie ciała poniżej 45 kilogramów. Maksymalna dawka w terapii przy leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich (bez rumienia wędrującego) oraz zapalenia ucha środkowego zależy od masy ciała dziecka:
Przy rumieniu wędrującym całkowita dawka wynosi 60 mg/kg mc wg schematu: 20 mg/kg mc pierwszego dnia oraz 10 mg/kg masy ciała przez kolejne cztery dni. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem. To on ustali bezpieczną i skuteczną dawkę substancji czynnej dla indywidualnego przypadku. Preparat Sumamed należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Lek Sumamed nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jet to jednak możliwe. W przypadku kobiet ciąży korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko. Kobiety karmiące na czas terapii powinny zrezygnować z karmienia dziecka, ponieważ substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować objawy niepożądane ze strony dziecka. Decyzję o zastosowaniu leku Sumamed zawsze podejmuje lekarz prowadzący.
Podczas stosowania leku Sumamed mogą pojawić się skutki uboczne. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. W przypadku poniższych działań niepożądanych należy niezwłocznie przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem:
Ponadto w trakcie terapii mogą pojawić się takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania.
Lek Sumamed nie może być stosowany przez pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość na substancję czynną, jakiekolwiek inne składniki preparatu lub inne antybiotyki z grupy makrolidowych. W określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Obejmuje to pacjentów, u których występują lub występowały takie stany zdrowotne jak:
Lekarz powinien dokładnie zapoznać się z sytuacją zdrowotną pacjenta przed przepisaniem leku Sumamed. W trakcie leczenia wymagane jest monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że preparat Sumamed może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje zastosowanie. Może doprowadzić to do zwiększenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać.