AzitroLEK
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępny jest tylko na receptę. Ma postać tabletek powlekanych lub proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Stosuje się go w leczeniu zapalenia gardła wywołanego przez bakterie, zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich oraz ucha środkowego. Przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dolnych dróg oddechowych |
Postać: |
tabletki powlekane lub proszek do sporządzania zawiesiny doustnej |
Dawka: |
250 mg i 500 mg (tabletki powlekane) lub 100 mg/5 ml i 200 mg/5 ml (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej) |
Substancja czynna: |
azytromycyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną AzitroLEK należy do grupy antybiotyków makrolidowych. Preparat wykazuje skuteczne działanie przeciwbakteryjne. Za jego działanie odpowiada substancja czynna azytromycyna. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę.
Mechanizm działania substancji czynnej polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Jest to możliwe, dzięki blokadzie bakteryjnych rybosomów. W ten sposób uniemożliwia się wzrost i namnażanie się szkodliwych bakterii. Lek stosuje się u osób dorosłych i dzieci na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego.
Stosowanie azytromycyny w postaci leku AzitroLEK wskazane jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych różnego typu, w tym:
Cena leku AzitroLEK zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranego wariantu opakowania oraz stopnia refundacji. Przy pełnej odpłatności uśredniona cena preparatu to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek AzitroLEK podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci we wszystkich wskazaniach oraz przy mukowiscydozie. Wówczas cena leku po refundacji to:
Jako zamienniki leku AzitroLEK traktowane są preparaty, które mają tę samą substancję czynną w tej samej postaci. Należy jednak odpowiednio dobrać jej stężenie. Wśród nich wymienia się takie środki jak: Sumamed, Nobaxin, Bactrazol, Azycyna, Macromax.
Stosowanie i dawkowanie leku AzitroLEK ustalane jest przez lekarza. Tabletki należy połykać w całości lub po podzieleniu na połowy (tabletki 500 mg), popijając wodą. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków.
Preparat w postaci tabletek należy podawać osobom dorosłym oraz dzieciom o masie ciała większej niż 45 kilogramów. Wówczas tabletki stosuje się w cyklu 3-dniowym lub 5-dniowym według następujących schematów:
Niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy spowodowane przez chlamydie — lek stosuje się w cyklu jednodniowym i przyjmuje się 1000 mg jednorazowo. Takie samo dawkowanie substancji czynnej stosuje się w przypadku proszku do sporządzania zawiesiny doustnej w przypadku pacjentów o masie ciała powyżej 45 kilogramów.
Lek w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej można stosować u pacjentów o wadze poniżej 45 kilogramów, jednak tylko powyżej 1. roku życia. Dawkę ustala się na podstawie masy ciała pacjenta. W ramach leczeni trzydniowego stosuje się schemat, na początku podnosząc dawkę o 10 mg/kg mc:
W leczeniu pięciodniowym schemat wygląda następująco:
W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub zaburzeniami czynności wątroby wskazana może być modyfikacja standardowego dawkowania. Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na skuteczność terapii i może powodować działania niepożądane.
Leku AzitroLEK nie powinno się stosować u kobiet w ciąży. Preparat może wywoływać działania niepożądane ze strony matki i nienarodzonego dziecka. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu leku w tej grupie pacjentek, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Substancja czynna azytromycyna może przenikać do mleka matki. W związku z tym leku nie stosuje się u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas terapii lekiem AzitroLEK mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Ponadto w trackie leczenia odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku AzitroLEK należy skonsultować się z lekarzem oraz skonsultować się z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwwskazania to uczulenie na:
Ponadto w określonych przypadkach rekomenduje się zachowanie szczególnej ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Szczególnie dotyczy to pacjentów, u których występują lub występowały takie stany:
Wszystkie takie sytuacje należy dokładnie skonsultować z lekarzem.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że azytromycyna może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególnie dotyczy to takich środków jak:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. O możliwości jednoczesnego stosowania wybranych leków decyduje lekarz.
Podstawowym składnikiem leku AzitroLEK jest azytromycyna. Pozostałe składniki w tabletkach to: skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, stearynian magnezu, laurylosiarczan sodu, hypromeloza, laktoza jednowodna, dwutlenek tytanu E171 i makrogol 500. Substancje pomocnicze w proszku to: guma ksantowa E415, sacharoza, bezwodny fosforan trisodowy, krzemionka koloidalna bezwodna E551, hydroksypropyloceluloza, aromat bananowy, aspartam E951, aromat wiśniowy i aromat śmietankowo-waniliowy.