Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Za działanie środka odpowiada substancja czynna citalopram. Preparat dostępny jest tylko na receptę i stosuje się go w leczeniu depresji oraz napadów lęku. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie depresji, leczenie napadów lęku |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
10 mg, 20 mg, 40 mg |
Substancja czynna: |
citalopram |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Citabax to preparat przeciwdepresyjny. Należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Za jego działanie odpowiada substancja czynna citalopram. Obecnie lek dostępny jest w trzech wariantach: Citabax 10, Citabax 20 i Citabax 40 i ma postać tabletek powlekanych. Ze względu na skład i działanie środek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Zabrania się stosowania leku Citabax bez wiedzy lekarza prowadzącego.
Działanie substancji czynnej polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. W efekcie uzyskuje się wydłużony czas działania serotoniny w synapsie oraz wydłuża się czas pobudzenia komórki odbiorczej. Zwiększa się częstotliwość przesyłania impulsów nerwowych. Taki mechanizm działania substancji czynnej citalopram wpływa na łagodzenie objawów depresji i uspokojenie pacjenta. Ponadto pomaga to w korygowaniu zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Citabax to:
Uśredniona cena leku Citabax w aptece to:
Cena leku Citabax uzależniona jest od kilku czynników. To przede wszystkim marża narzucona przez aptekę oraz wybrany wariant opakowania i stężenia substancji czynnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjenta i wskazania medycznego.
Podstawowym składnikiem leku Citabax jest citalopram. Pozostałe składniki tabletek to: celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 101), celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102), laktoza jednowodna, stearynian magnezu, kroskarmeloza sodowa, kopowidon, skrobia kukurydziana, otoczka Opadry white 20H 58983 (hypromeloza 29105cP, dwutlenek tytanu E171, hydroksypropyloceluloza E463, glikol propylenowy, talk.
Dawkowanie leku Citabax jest indywidualnie ustalane przez lekarza prowadzącego. Ten pod uwagę bierze predyspozycje organizmu pacjenta oraz nasilenie objawów choroby. Tabletki powlekane Citabax należy przyjmować codziennie w pojedynczej dawce. Połyka się je w całości, popijając wodą. Tabletki można stosować o dowolnej porze dnia niezależnie od posiłków.
Standardowe dawkowanie wygląda następująco:
W przypadku pacjentów w podeszłym wieku rekomenduje się stosowanie zmniejszonej dawki (np. połowy dawki zalecanej). O długości trwania terapii decyduje lekarz prowadzący. Lek Citabax przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Citabax. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie powinny stosować leku Citabax. Przyjmowanie tego leku w okresie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ze strony matki oraz nienarodzonego dziecka.
Największe ryzyko występuje w ostatnim trymestrze. Potencjalne działania niepożądane mogą dotyczyć noworodków i należą do nich m.in.: zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka, wahania ciepłoty ciała, drgawki, małe stężenie cukru we krwi, trudności w pobieraniu pokarmu, ospałość, wzmożona pobudliwość odruchowa, drażliwość, ciągły płacz, trudności w zasypianiu lub senność, wymioty, drażliwość. Ponadto u kobiety może wystąpić krwotok z pochwy po porodzie. Jeżeli lekarz zaleci stosowanie leku Citabax w tej grupie pacjentek, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Lek Citabax nie powinien być stosowany również u kobiet w okresie karmienia piersią. Substancja czynna przenika do mleka matki i może powodować poważne działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli przyjmowanie leku jest wskazane, to nie należy karmić dziecka piersią ze względów bezpieczeństwa.
W trakcie stosowania leku Citabax mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli wystąpią ciężkie skutki uboczne z poniższej listy, to należy poinformować lekarza i zaprzestać stosowania leku Citabax:
Ponadto w trakcie przyjmowania leku Citabax odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie zaobserwowane skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Tak samo należy postąpić przy preparacie Citabax. Występują określone przeciwwskazania do jego przyjmowania. Nie należy stosować leku Citabax:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Po stosowaniu inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) należy poczekać minimum dwa tygodnie, zanim wdroży się Citabax. Ponadto środków ostrożności wymagają pacjenci, u których występowały lub występują takie stany jak:
W trakcie terapii mogą pojawiać się myśli samobójcze, pogorszenie objawów depresji i zaburzeń lękowych czy też fazy maniakalne. W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Lekarz powinien mieć wiedzę na temat wszystkich leków stosowanych przez pacjenta obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że citalopram może wchodzić z interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i wzajemnie zmieniać swoje działanie. O możliwości jednoczesnego stosowania wybranych leków decyduje lekarz prowadzący. Przeciwwskazane jest łączenie tabletek Citabax z takimi preparatami jak:
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki jak:
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania produktu leczniczego. Należy dokładnie się z nią zapoznać i wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Jako zamienniki leku Citabax traktowane są inne preparaty zawierające w swoim składzie citalopram. Wśród nich wymienia się takie leki jak m.in.: Cipramil, Citaxin, Cital, Aurex czy Oropram. Wszystkie one dostępne są na receptę.