Citaxin
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Środek dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych z napadami lęku. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. W określonych przypadkach można podawać go pacjentom poniżej 18. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
depresja, zaburzenia lękowe z napadami lęku |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
20 mg |
Substancja czynna: |
citalopram |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną tabletki powlekane Citaxin to inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Za działanie leku Citaxin odpowiada substancja czynna citalopram. To środek przeciwdepresyjny, który wybiórczo nasila działanie jednego z przekaźników nerwowych serotoniny. Prowadzi to do łagodzenia objawów związanych z depresją oraz innymi zaburzeniami psychicznymi. Ze względu na skład i działanie tabletki Citaxin dostępne są tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Środek podaje się osobom dorosłym oraz w wybranych przypadkach pacjentom poniżej 18. roku życia.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Citaxin to:
depresja (leczenie początkowe oraz podtrzymujące zapobiegające nawrotom choroby);
zaburzenia lękowe z napadami lęku (z agorafobią lub bez niej).
O zasadności stosowania preparatu Citaxin decyduje lekarz prowadzący.
Obecnie tabletki Citaxin dostępne są w trzech wariantach opakowania. Różnią się one liczba tabletek w jednym opakowaniu. Każdorazowo jedna tabletka zawiera 20 mg substancji czynnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Citaxin nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena preparatu zależy od marży narzuconej przez daną aptekę i jest to średnio:
Citaxin (20 mg, 28 tabletek) - 13,00 PLN;
Citaxin (20 mg, 56 tabletek) - 23,30 PLN;
Citaxin (20 mg, 84 tabletki) - 33,60 PLN.
Istnieją zamienniki leku Citaxin. Wśród nich wymieniane są takie leki, jakm.in.: Citabax, Aurex, Citronil, Cital, Oropram, Pram, Cipramil, Citralopram Vitabalans. Wszystkie one dostępne są na podstawie ważnej recepty.
Dawkowanie i stosowanie leku Citaxin ustalane jest na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta. Różni się w zależności od wskazania medycznego i wieku. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Tabletki połyka się w całości lub w dwóch równych dawkach, popijając wodą. Lek Citaxin należy przyjmować regularnie, jeden raz na dobę. Czas trwania leczenia ustalany jest przez lekarza.
Standardowe dawkowanie u osób dorosłych wygląda następująco:
depresja: zalecana dawka to 20 mg na dobę, można ją zwiększyć maksymalnie do 40 mg na dobę;
zaburzenia lękowe z napadami lęku: pierwszy tydzień to dawka początkowa 10 mg na dobę, później zwiększa się ją do 20-30 mg na dobę, maksymalna dawka dobowa to 40 mg.
Co do zasady preparatu Citaxin nie podaje się u pacjentów w wieku poniżej 18. lat. Lekarz może jednak to zalecić, jednak pod szczególną kontrolą. U pacjentów w podeszłym wieku rekomenduje się podawanie mniejszych dawek i utrzymanie maksymalnej dawki leku Citaxin na poziomie 20 mg na dobę. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby nie powinni stosować więcej niż 20 mg na dobę.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Citaxin. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leku Citaxin nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet podejrzewających ciążę. Największe zagrożenie występuje w ostatnim trymestrze ciąży. Wtedy u noworodka mogą pojawić się groźne działania niepożądane, w tym m.in.: trudności w oddychaniu, drgawki, trudności w karmieniu, wahania ciepłoty ciała, sina skóra, sztywność lub wiotkość mięśni, małe stężenie cukru we krwi, wymioty, wzmożona pobudliwość ruchowa, drażliwość, drżączka, drżenie, letarg, ciągły płacz, senność czy trudności w zasypianiu. Ponadto u noworodka może wystąpić przetrwałe nadciśnienie płucne noworodków. U kobiety występuje zwiększone ryzyko poważnego krwotoku z pochwy po porodzie.
Substancja czynna może przenikać do mleka matki. W związku z tym leku Citaxin nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to pacjentka powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
Podczas stosowania leku Citaxin mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
obrzęk skóry, warg, języka, twarzy, trudności w połykaniu, trudności w oddychaniu (reakcja alergiczna);
wysoka gorączka, zaburzenia świadomości, pobudzenie, drżenie mięśni, gwałtowne skurcze mięśni (objawy zespołu serotoninowego);
przyspieszone i nieregularne bicie serca, omdlenia (możliwe objawy stanu zagrażającemu życiu pacjenta: torsade de pointes);
nietypowe krwawienia (np. krwawienia z przewodu pokarmowego);
nudności, złe samopoczucie z osłabieniem mięśni i zaburzeniami świadomości.
Ponadto odnotowano inne działania niepożądane, które dzieli się ze względu na częstotliwość ich występowania. Poniżej wybrane z nich.
Bardzo częste działania niepożądane (obserwowane częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
suchość błony śluzowej jamy ustnej;
nasilone pocenie się;
uczucie senności;
nudności;
Częste działania niepożądane (obserwowane częściej niż u jednego, ale rzadziej niż u 10 na 100 pacjentów):
zmniejszenie popędu płciowego;
stany splątania (dezorientacji);
niepokój;
nerwowość;
pobudzenie;
zmniejszenie apetytu;
szumy uszne;
uczucie mrowienia lub kłucia w skórze;
bóle stawów,
zmniejszenie masy ciała;
uczucie zmęczenia;
bóle mięśni;
swędzenie;
wymioty;
biegunka;
ziewanie;
drżenia;
zaburzenia orgazmu u kobiet;
problemy ze wzwodem i wytryskiem u mężczyzn.
Rzadsze lub występujące w nieznanej częstości objawy niepożądane to m.in.:
depersonalizacja;
agresja;
zwiększenie apetytu;
krwotok miesiączkowy u kobiet;
rozszerzenie źrenic;
omamy;
łysienie;
zatrzymanie moczu;
zwiększenie masy ciała;
obrzęk;
pokrzywka;
plamica;
napady drgawkowe;
zapalenie wątroby;
ruchy mimowolne;
zmniejszone stężenie sodu we krwi;
nadwrażliwość;
zmniejszenie liczby płytek krwi;
zespół serotoninowy;
nieadekwatne wydzielanie hormonu antydiuretycznego;
niedociśnienie ortostatyczne;
zaburzenia ruchowe;
drgawki;
napady panicznego lęku;
bruksizm;
wybroczyny;
obrzęk naczynioruchowy;
i inne.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane niewymienione i wymienione w ulotce należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Citaxin należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Istnieją określone przeciwwskazania do podawania tabletek Citaxin. Podstawowe z nich to:
uczulenie na citalopram lub jakikolwiek inny składnik leku;
wrodzony nieprawidłowy rytm serca (tzw. wrodzone wydłużenie odstępu QT);
wystąpienie epizodu nieprawidłowego rytmu serca widocznego w zapisie EKG;
jednoczesne przyjmowanie takich leków jak: leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca lub leki mogące wpływać na rytm serca, inhibitory monoaminooksydazy stosowane w leczeniu depresji (np.: izokarboksazyd, fenelzyna, tranylcypromina, iproniazyd, moklobemid, nialamid), stosowane w leczeniu choroby Parkinson (np. selegilina), pimozyd (lek stosowany w zaburzeniach psychicznych).
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego. Szczególną ostrożność zachowuje się zwłaszcza u pacjentów, u których występują:
padaczka lub napady padaczkowe w przeszłości;
epizody manii lub lęk paniczny;
jaskra;
ciężka choroba wątroby;
ciężka choroba nerek;
zmniejszone stężenie sodu we krwi;
zaburzenia związane z krwawieniem;
ciąża;
uczucie niepokoju ruchowego;
potrzeba częstego poruszania się (akatyzja);
przyspieszone lub nieregularne bicie serca, zasłabnięcia, omdlenia, zawroty głowy;
choroba serca lub niedawno przebyty zawał serca;
obniżona częstość tętna w spoczynku;
utrata elektrolitów na skutek długotrwałej lub ciężkiej biegunki, wymiotów lub przyjmowania leków moczopędnych;
planowane lub prowadzone leczenie elektrowstrząsami;
myśli samobójcze, pogorszenie depresji lub zaburzeń lękowych.
Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że substancja czynna citalopram może wchodzić w interakcje z innymi lekami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku Citaxin i takich preparatów jak:
leki regulujące rytm serca lub mogące zmieniać rytm serca, w tym: leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, niektóre leki przeciwbakteryjne (np.: moksyfloksacyna, pentamidyna, sparfloksacyna, erytromycyna), leki przeciwmalaryczne (np.: halofantryna), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne (np.: pimozyd, fenotiazyna, haloperydol), niektóre leki przeciwhistaminowe (np.: mizolastyna, astemizol).
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić jednoczesne stosowanie Citaxinu z:
lekami wpływającymi na czynność płytek krwi (np.: niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, kwasem acetylosalicylowym, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi);
dziurawcem zwyczajnym;
litem (stosowany w leczeniu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego);
tryptofanem;
metoprololem (stosowany w nadciśnieniu tętniczym i chorobach serca);
selegiliną (stosowana w chorobie Parkinsona);
omeprazolem, lanzoprazolem, cymetydyną (leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka);
fluwoksaminą (lek przeciwdepresyjny);
flukonazolem (stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych);
tyklopidyną (stosowany w celu zmniejszenia zagrożenia zawałem);
sumatryptanem i podobnymi lekami (stosowanymi w leczeniu migreny).
Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. To lekarz decyduje o możliwości łączenia ze sobą wybranych leków, w tym skojarzonego stosowania leków przeciwdepresyjnych. Należy postępować zgodnie z jego wskazaniami.
Podstawowy składnik leku Citaxin to substancja czynna citalopram. Pozostałe składniki w tabletkach to: laktoza jednowodna, glicerol E 422, kroskareloza sodowa, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna E 460, stearynian magnezu, kopowidon oraz otoczka Sepifilm 752 White (celuloza mikrokrystaliczna E 460, dwutlenek tytanu E 171, stearynian makrogolu, hypromeloza E 464).
Citaxin czy to lek psychotropowy?
Po jakim czasie zaczyna działać Citaxin?
Czy Citaxin usypia?
O jakiej porze dnia brać Citaxin?
Citaxin a alkohol. Czy można pić alkohol podczas stosowania Citaxinu?