Jak obniżyć ciśnienie?
Dodano:

6 listopada, 2022
09:41
Zaktualizowano:

24 listopada, 2022
12:30
 

Jak szybko obniżyć ciśnienie?

Podwyższone ciśnienie krwi jest niepokojącym sygnałem, ale nie zawsze musi wskazywać na nadciśnienie tętnicze. Co ważne, nadciśnienie może przez wiele lat być ukryte i nie dawać żadnych objawów, jednak nieleczone może doprowadzić do pojawienia się wielu powikłań, między innymi chorób serca, mózgu i nerek. Ze względu na przyczyny, wyróżniamy nadciśnienie pierwotne oraz nadciśnienie wtórne, będące efektem toczącej się w ustroju choroby. Warto również wiedzieć, czym jest bardzo niebezpieczne nadciśnienie złośliwe oraz nadciśnienie płucne.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze u zdrowych osób wynosi 120/80 mm Hg. Jeśli przekracza wartość 130/90 mm Hg mówi się o nadciśnieniu wysokim, ale wciąż prawidłowym, dlatego nie jest wskazaniem do leczenia farmakologicznego. W momencie, w którym ciśnienie wynosi więcej niż 140/90 mm Hg, mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. U pacjentów rozpoznawane jest również izolowane nadciśnienie skurczowe. Każde odchylenie od normy wymaga wzmożonych kontroli wartości ciśnienia. Zdiagnozowane nadciśnienie to ważny sygnał, aby wprowadzić zmiany trybu życia oraz podjąć stosowne leczenie hipotensyjne. W każdym przypadku terapię dobiera lekarz specjalista w oparciu o wyniki badań, pogłębiony wywiad lekarski, a także stan pacjenta. Samodzielne dawkowanie środków medycznych, bez konsultacji lekarskiej, jest szalenie nierozsądne i może pociągnąć daleko idące skutki dla organizmu.

Jeśli nadciśnienie tętnicze nie wymaga leczenia farmakologicznego, często wystarczy zmiana codziennych nawyków. Jak obniżyć ciśnienie bez leków?

 • Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny zadbać o regularną aktywność fizyczną, która obniży ciśnienie krwi, wzmocni serce i dotleni cały organizm.
 • Siedzący tryb życia i brak ruchu wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia. Już nawet półgodzinny spacer może zdziałać cuda! Dobrym wyborem dla osób z nadciśnieniem będzie także pływanie, nordic walking czy jazda na rowerze. Wybrana aktywność nie musi być wyczerpująca. Ważne, by była systematyczna. Należy podkreślić, że osoby z nadciśnieniem powinny wręcz unikać treningów prowadzących do skrajnego wyczerpania organizmu.
 • Zmiana nawyków żywieniowych jest kluczem do walki z wysokim ciśnieniem. Do codziennego jadłospisu warto włączyć produkty, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Dieta przy nadciśnieniu powinna być lekkostrawna, pełna witamin i minerałów, bogata przede wszystkim w potas, który można znaleźć w bananach, pomidorach, cytrusach, roślinach strączkowych i orzechach. Z jadłospisu należy wyeliminować także duże ilości soli, cukru i tłuszczów nasyconych, które prowadzą do chorób sercowych i naczyniowych.
 • Nadciśnienie tętnicze to problem, który często dotyka osób z nadwagą i otyłością, dlatego w powrocie do zdrowia pomocna może się okazać również redukcja masy ciała, a utrata wagi skutecznie obniży wysokie ciśnienie krwi.
 • Rezygnacja z używek to kolejny ważny krok w walce z nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie niebezpieczne dla osób zmagających się z tym schorzeniem jest palenie papierosów, ponieważ nikotyna w nich zawarta podnosi ciśnienie krwi. Chorzy na nadciśnienie powinni także ograniczyć spożywanie kawy, ponieważ kofeina, podobnie jak nikotyna, może powodować wzrost ciśnienia krwi. Warto także ograniczyć picie alkoholu.
 • W regulacji skoków ciśnienia pomocny jest też sen, dlatego należy pamiętać o przesypianiu tylu godzin, ile potrzebuje organizm do skutecznej regeneracji. Warto zadbać o wygodny materac, odpowiednią poduszkę i przewietrzenie pomieszczenia.
 • Znalezienie czasu na odpoczynek i nauka panowania nad stresem mogą mieć zbawienny wpływ na nadciśnienie tętnicze. Joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe sprzyjają wyciszeniu i obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi.
 • Domowym sposobem na nadciśnienie jest również picie herbat na bazie ziół, a zwłaszcza lipy, głogu, dziurawca, melisy i rumianku. Naturalne napary nie tylko skutecznie obniżają ciśnienie krwi, ale także usprawnią krążenie i wzmocnią serce.
 • Pod ręką warto mieć również gorzką czekoladę (minimum 70% kakao), w której zawarte w składzie flawonole zapobiegają skurczom naczyń krwionośnych i wzrostowi ciśnienia. Warto jednak mieć na uwadze, żeby nie przesadzać z ilością czekolady i nie traktować jej jako podstawowe remedium do walki z nadciśnieniem.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut?

Jak szybko obniżyć wysokie ciśnienie? Z pomocą przychodzi medycyna chińska. Akupresura określonych miejsc na twarzy przyniesie ulgę i skutecznie obniżać wysokie ciśnienie krwi. Masaż należy rozpocząć poniżej płatka ucha, przesuwając palce w dół szyi, delikatnie masując. Czynność należy powtórzyć dziesięć razy z obu stron głowy. Druga linia masażu biegnie od płatka ucha w kierunku nosa. Koliste ruchy w kierunku nosa powinno się wykonywać przez pięć minut. Taki masaż twarzy uspokoi ciśnienie i pozwoli się odprężyć.

Co pomaga obniżyć ciśnienie?

 • Odpoczynek w pozycji leżącej,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • świeże powietrze,
 • szklanka wody z cytryną,
 • relaksująca muzyka.

Dieta na nadciśnienie – czego unikać?

Osoby chorujące na nadciśnienie powinny przede wszystkim ograniczyć spożywanie soli do maksymalnie pół łyżeczki dziennie. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas przyprawiania potraw. Należy także zrezygnować z dań, które w swoim składzie mają najwięcej sodu i które dostarczają go do organizmu bez naszej świadomości. Osoby z nadciśnieniem powinny więc unikać dań gotowych, fast foodów czy słonych przekąsek. Dużo soli znajduje się również w żywności przetworzonej, czyli wszelkiego rodzaju daniach instant, wędlinach i konserwach. Obawiasz się, że Twoje dania bez soli stracą smak? Otóż sok z cytryny, a także czosnek i zioła z powodzeniem zastąpią sód w potrawach, a dodatkowo wzmocnią walory smakowe dań.

Niewskazane jest również spożywanie w dużych ilościach cukrów prostych, których najwięcej znajduje się w słodyczach, napojach słodzonych i produktach z białej mąki. Duże zagrożenie dla nadciśnieniowców stanowią także tłuszcze zwierzęce, szczególnie nasycone. Osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem powinny również zrezygnować z używek. Palenie papierosów, picie kawy i alkoholu w dużych ilościach znacznie podnosi ciśnienie krwi.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym obniżyć ciśnienie?

Leki na nadciśnienie zazwyczaj są dostępne wyłącznie na receptę. Leczenie farmakologiczne odbywa się zawsze pod opieką lekarza, a do najczęściej stosowanych środków należą m.in. środki moczopędne, β-blokery, inhibitory ACE czy blokery kanału wapniowego. Do wyregulowania skoków ciśnienia, poza domowymi sposobami, można wykorzystać także preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Należy jednak pamiętać, że w trakcie przyjmowania leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie tętnicze krwi), przed dodatkową suplementacją warto zasięgnąć porady lekarza.

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po suplementy, w których składzie znajdują się:

 • kwasy omega-3,
 • L-arginina i cytrulina,
 • L-teanina,
 • koenzym Q10,
 • witaminy A, C, E i D,
 • minerały: potas, magnez, wapń.

Wymienione składniki w dużym stopniu wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie — obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Pomagają także zredukować stres i zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia. Należy pamiętać, że powinny być one jedynie dodatkiem, a podstawę powinna stanowić zmiana stylu życia i, jeśli to konieczne, leczenie farmakologiczne w oparciu o leki hipotensyjne.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. A. Tykarski, K. J. Filipiak, A. Januszewicz, M. Litwin, K. Narkiewicz, A. Prejbisz, D. Ostalska-Nowicka, K. Widecka, K. Kostka-Jeziorny, Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2019 rok, https://journals.viamedica.pl/nadcisnienie_tetnicze_w_praktyce/article/view/64385
 2. E. Gajda: „Fitoterapia i dieta w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia tętniczego”. Post Fitoter 2019; 20(1): 73-80
 3. B. Bińkowska, Interakcje leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego ze składnikami suplementów diety, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/222741
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację