Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leku Alventa, jego składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
Lek Alventa należy do środków przeciwdepresyjnych z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (ang. SNRI). Dostępny jest w kapsułkach o przedłużonym uwalnianiu, co wpływa na wydłużony czas oddziaływania leku na pacjenta. Kapsułki zawierają substancję czynną wenlafaksynę i dostępne są w różnym jej stężeniu: 37,5 mg, 75 mg oraz 150 mg. O konieczności modyfikowania dawki leku oraz przepisania danego wariantu decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań. Lek Alventa dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji.
Jest kilka podstawowych wskazań medycznych do stosowania leku Alventa u osób dorosłych oraz młodzieży poniżej 18. roku życia. Przede wszystkim są to:
O możliwości i konieczności zastosowania leku Alventa w przypadku danego pacjenta decyduje lekarz. Stosowanie leku Alventa powinno odbywać się pod jego kontrolą, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Za mechanizm działania leku Alventa odpowiada wenlafaksyna. Prawdopodobnie wpływa ona na zwiększenie aktywności neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Ponadto wenlafaksyna hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny, a także dopaminy. Dzięki temu następuje wzrost przekazywanego przez nie sygnału. Dodatkowym działaniem leku jest zmniejszenie reaktywności receptorów ß-adrenergicznych. Docelowo prowadzi to do większego uspokojenia się pacjenta oraz do zredukowania negatywnych objawów zaburzeń natury psychicznej.
Cena leku Alventa zależy od wybranego wariantu, poziomu refundacji oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Standardowe ceny kapsułek Alventa o przedłużonym uwalnianiu to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, preparat ten podlega całościowej lub częściowej refundacji przy określonych w decyzji wskazaniach. Lek za darmo w każdej postaci przy tych wskazaniach otrzymują pacjenci poniżej 18. roku oraz powyżej 65. roku życia. Ponadto z częściowej refundacji mogą korzystać pacjenci ze wskazaniami: choroby psychiczne, upośledzenia umysłowe, bólowa polineuropatia cukrzycowa, neuralgia oraz neuropatia w obrębie twarzy. Wówczas uśredniona cena zakupu kapsułek po refundacji to:
Lek Alventa to lek przeciwdepresyjny. Na rynku dostępne są jego zamienniki oraz podobne leki. Należą do nich m.in.: Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas, Venlectine. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący, który ma na względzie bezpieczeństwo pacjenta.
Podstawowym składnikiem leku Alventa jest substancja czynna wenlafaksyna. Każda kapsułka zawiera: 37,5 mg, 75 mg lub 150 mg tej substancji w postaci chlorowodorku wenlafaksyny. Pozostałe składniki leku to: powidon K30, sacharoza ziarenka, etyloceluloza, hydroksypropyloceluloza, talk, sebacynian tytanu, żelatyna, dwutlenek tytanu E171, tlenek żelaza czerwony E172 oraz w kapsułkach 75 mg i 150 mg tlenek żelaza żółty E172.
Kapsułki Alventa należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W większości przypadków zalecana dawka początkowa leku to 75 mg na dobę. Jeżeli nie jest skuteczna, to lekarz może podjąć decyzję i jej zwiększeniu. Dawkowanie należy zwiększać stopniowo i obserwować reakcję organizmu na lek. Maksymalna dawka dobowa to 375 mg i stosowana jest w leczeniu depresji. Jeżeli pacjent zmaga się z lękiem napadowym, to początkowa dawka powinna wynosić 37,5 mg. W tym wskazaniu również możliwe jest modyfikowanie dawkowanie. Zwiększenie dawki należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, a maksymalna dawka dobowa w leczeniu zaburzeń lękowych, fobii społecznej i lęku napadowego to 225 mg. Każdy pacjent ma inne predyspozycje, dlatego jest konieczne indywidualne dostosowanie dawkowania do jego potrzeb.
Rekomenduje się stosowanie leku codziennie o tej samej porze. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. Preparat należy przyjmować z pokarmem. Zwiększenie dawki leku we własnym zakresie jest przeciwwskazane. Nie wpłynie to korzystnie na efekty leczenia, a może powodować dodatkowe zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych może powodować skutki uboczne. Występują one również podczas terapii z kapsułkami Alventa. Działania niepożądane nie dotyczą każdego pacjenta. Ich rodzaj i skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeżeli wystąpią następujące objawy niepożądane:
Inne odnotowywane skutki uboczne to:
Wszystkie odnotowane skutki uboczne przyjmowania kapsułek Alventa zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku ich wystąpienia rekomenduje się kontakt z lekarzem prowadzącym. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta podczas długotrwałego stosowania dużych dawek leku.
Lek Alventa powinien być przyjmowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania kapsułek Alventa. Podstawowym z nich jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Ponadto nie wolno przyjmować tego leku, jeżeli pacjent przyjmuje obecnie (lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni) leki klasyfikowane w grupie nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO). Podczas łączenia tych preparatów mogą wystąpić poważne objawy niepożądane, w tym stany zagrożenia życia.
W określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność w trakcie terapii z kapsułkami Alventa. Dotyczy to pacjentów, u których występują:
Należy informować lekarza o wszystkich niepokojących symptomach, które pokazują się w trakcie prowadzenia terapii z lekiem Alventa.
Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Preparat Alventa może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przede wszystkim nie można łączyć leku Alventa z preparatami należącymi do grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO).
Ponadto szczególną uwagę zwraca się na takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem stosowania leku Alventa. Wszystko po to, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa terapii.