Prefaxine
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Prefaxine ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu twardych oraz dostępny jest tylko na receptę. Lek stosuje się w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych. Przeznaczony jest dla osób dorosłych, jednak na wyraźne wskazanie lekarza może być podawany w młodszej grupie pacjentów.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
depresja, zaburzenia lękowe |
Postać: |
kapsułki o przedłużonym uwalnianiu twarde |
Dawka: |
37,5 mg, 75 mg, 150 mg |
Substancja czynna: |
wenlafaksyna |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Prefaxine to lek przeciwdepresyjny. Ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu twardych. Dostępny jest tylko na receptę. Za działanie preparatu Prefaxine odpowiada substancja czynna wenlafaksyna. Wykazuje ona nieco inne działanie w porównaniu do tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych. Polega ono na nasilaniu aktywności neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki temu hamuje się wychwyt zwrotny serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Prowadzi to do zwiększenia stężenia tych mediatorów oraz wzmocnienia ich oddziaływania. Dodatkowo substancja wenlafaksyna zmniejsza reaktywność receptorów ß-adrenergicznych. Prowadzi to do zmniejszenia objawów chorób o podłożu psychicznym.
Obecnie lek Prefaxine podaje się przede wszystkim osobom dorosłym. Na wyraźne wskazanie może być podawany również pacjentom poniżej 18. roku życia jednak z zachowaniem najwyższej ostrożności. Podstawowe wskazania do stosowania leku Prefaxine to:
leczenie depresji u osób dorosłych;
leczenie fobii społecznej;
leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych;
leczenie lęku napadowego (napadów paniki);
zapobieganie nawrotom epizodów dużej depresji.
Środek Prefaxine dostępny jest w trzech wariantach opakowania. Różnią się one stężeniem substancji czynnej w pojedynczej kapsułce. Uśredniona cena leku przy pełnej odpłatności to:
Prefaxine (37,5 mg, 28 kapsułek) - 13,80 PLN;
Prefaxine (75 mg, 28 kapsułek) - 26,50 PLN;
Prefaxine (150 mg, 28 kapsułek) - 50,05 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Prefaxine podlega całościowej lub częściowej refundacji w każdym opakowaniu. Za darmo otrzymują go pacjenci poniżej 18. oraz powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci w takich wskazaniach jak: choroby psychiczne, upośledzenie umysłowe, neuralgia, neuropatia w obrębie twarzy, bólowa polineuropatia cukrzycowa. Wówczas lek kosztuje średnio:
Prefaxine (37,5 mg, 28 kapsułek) - 6,15 PLN;
Prefaxine (75 mg, 28 kapsułek) - 11,20 PLN;
Prefaxine (150 mg, 28 kapsułek) - 19,50 PLN.
Na rynku dostępne są zamienniki leku Prefaxine. Należą do nich m.in.: Efectin ER, Alventa, Lafactin, Venlectine, Oriven, Efevelon SR. Podobne leki, to m.in.: Faxigen XL, Faxolet ER, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas, Venlafaxine Bluefish, Venlectine, Olwexta, Venlafaxine Teva, Venlafaxine Vitama.
Podstawowym składnikiem leku Prefaxine jest substancja czynna wenlafaksyna. Pozostałe składniki kapsułek mogą różnić się w zależności od wariantu leku i należą do nich: kopolimer amoniowego metakrylanu typ B, hypromeloza, stearynian magnezu, laurylosiarczan sodu, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy 12,5%, dwutlenek tytanu E171, żelatyna, glikol propylenowy E1520, tlenek żelaza czarny E172, szelak, tlenek żelaza czerwony E172, erytrozyna E127, indygotyna I E132. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy zapoznać się z jego ulotką i dokładnym składzie.
Dawkowanie leku ustalane jest indywidualnie na podstawie potrzeb pacjenta, w tym wskazania medycznego. W przypadku wątpliwości należy ponownie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Kapsułki należy stosować codziennie o podobnej porze. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. Nie wolno ich kruszyć, otwierać, żuć ani rozpuszczać.
W leczeniu depresji, fobii społecznej i uogólnionych zaburzeń lękowych standardowo stosuje się następujące dawkowanie:
dawka początkowa 75 mg na dobę;
jeżeli jest to konieczne, to dawkowanie należy zwiększać stopniowo do maksymalnej dawki dobowej 375 mg dla depresji i 225 mg dla fobii społecznej.
Nie wolno stosować większej niż zalecanej dawki leku Prefaxine. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Odstawianie leku powinno następować stopniowo pod kontrolą lekarza.
Nie powinno się stosować leku Prefaxine u kobiet w ciąży. Lekarz może jednak podjąć taką decyzję, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Jest to związane z tym, że Prefaxine może powodować ryzyko dla nienarodzonego dziecka. Może wystąpić m.in. zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka. Ponadto u dziecka mogą pojawiać się: trudności w oddychaniu, nieprawidłowe pobieranie pokarmu. Ze strony kobiety zwiększa się ryzyko poważnego krwotoku z pochwy tuż po porodzie.
Substancja czynna wenlafaksyna przenika do mleka matki. W związku z tym lek nie powinien być podawany u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie leczenia preparatem Prefaxine mogą występować działania niepożądane. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Jeżeli wystąpi jakikolwiek z poniższych objawów, to należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem:
uczucie nerwowości lub niepokoju, uczucie pulsowania, zawroty głowy, nagłe czerwienienie skóry, uczucie ciepła;
ucisk w klatce piersiowej, trudności w przełykaniu lub oddychaniu, świszczący oddech;
obrzęk twarzy, rąk, gardła lub stóp;
ciężka wysypka, pokrzywka, swędzenie;
objawy zespołu serotoninowego: niepokój ruchowy, utrata koordynacji ruchowej, omamy, podwyższona temperatura ciała, nadreaktywność, szybkie zmiany ciśnienia tętniczego, przyspieszona czynność serca, nudności, śpiączka, wymioty.
Ponadto kontaktu z lekarzem wymagają takie działania niepożądane jak:
zaburzenia pracy serca (przyspieszone lub nieregularne czynności serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi);
kaszel, zadyszka, sapanie i wysoka temperatura;
zaburzenia układu nerwowego (zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchów, uczucie mrowienia, napady padaczkowe, drgawki);
zaburzenia widzenia (np.: rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie);
czarne (smołowate) stolce lub krew w stolce;
żółty kolor skóry lub białkówek oczu, ciemny kolor moczu (objawy zapalenia wątroby);
objawy odstawienia leku;
wydłużony czas krwawienia;
zaburzenia psychiczne (np.: nadmierna ruchliwość i euforia).
Inne odnotowywane dotychczas skutki uboczne to m.in.:
pocenie się (w tym poty nocne);
suchość w ustach;
ból głowy;
kołatanie serca;
szumy uszne;
zaburzenia erekcji, zaburzenia orgazmu;
zaburzenia krwawienia miesiączkowego;
zmniejszenie masy ciała lub zwiększenie masy ciała;
wymioty, biegunka, zaparcia;
ziewanie;
drżenia, senność, zwiększenie napięcia mięśniowego, mrowienie;
dezorientacja;
zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi;
zwiększona częstość oddawania moczu, problemy z oddawaniem moczu;
zwiększone stężenie prolaktyny we krwi;
ogólny obrzęk skóry;
nadmierna utrata włosów;
nadwrażliwość na światło
zatrzymanie moczu;
skrócenie oddechu;
wymiotowanie krwią;
uczucie oderwania od rzeczywistości, uczucie nadmiernego pobudzenia, zgrzytanie zębami, apatia;
nadmierne zatrzymanie wody w organizmie;
zmniejszenie stężenia sodu we krwi;
myśli i zachowania samobójcze;
zmniejszona liczba płytek krwi;
skurcze i niekontrolowane ruchy mięśni;
zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi;
ciężkie bóle brzucha lub pleców;
nieprawidłowe wydzielanie mleka u kobiet;
niewyjaśnione bóle mięśni, osłabienie, tkliwość (rabdomioliza);
eozynofilia płucna;
pęknięte żyły;
i inne.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie działania niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Prefaxine należy skontaktować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Występują określone przeciwwskazania do przyjmowania tych kapsułek. Należą do nich:
uczulenie na wenlafaksynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
jednoczesne przyjmowanie leków z: grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy IMAO (stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona).
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występują lub występowały w przeszłości:
wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze);
choroby oczu (np.: niektóre rodzaje jaskry, podwyższone ciśnienie w gałce ocznej);
napady drgawek (padaczka);
zmniejszone stężenie sodu we krwi (hiponatremia);
zaburzenia rytmu serca;
choroby serca;
zaburzenia krwawienia (skłonność do powstawania siniaków lub do krwawień);
przypadku dużego stężenia cholesterolu;
zachowania agresywne;
mania, zaburzenia dwubiegunowe (u pacjenta lub kogoś z jego bliskich);
myśli i zachowania samobójcze, pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych;
przyjmowanie takich leków obecnie jak: buprenorfina (lek opioidowy stosowany w leczeniu ostrego lub przewlekłego bólu), leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna).
Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. To on określa poziom bezpieczeństwa prowadzenia terapii u pacjenta.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że wenlafaksyna może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przede wszystkim nie wolno jednocześnie przyjmować leków z grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy IMAO. Pomiędzy stosowaniem tych leków powinno być minimum 14 dni odstępu.
Istnieje ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego w przypadku jednoczesnego stosowania wenlafaksyny z poniższymi środkami farmakologicznymi:
leki zawierające metadon (stosowany w leczeniu uzależnienia od leków opioidowych lub silnego bólu);
leki zawierające: fentanyl, tramadol, petydynę, tapentadol, buprenorfina, pentazocyna (stosowane w leczeniu silnego bólu);
leki zawierające linezolid (antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń);
leki zawierające subutraminę (stosowana w odchudzaniu);
leki zawierające dekstrometorfan (stosowany w leczeniu kaszlu);
leki zawierające błękit metylenowy (stosowany w leczeniu wysokiego stężenia methemoglobiny we krwi);
leki zawierające odwracalny IMAO moklobemid (stosowany w leczeniu depresji);
inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI);
selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI);
trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
leki zawierające lit;
tryptanu (stosowane w migrenowych bólach głowy);
preparaty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego;
leki przeciwpsychotyczne;
leki zawierające tryptofan (stosowane w zaburzeniach snu i w depresji).
Dodatkowo ostrożności wymaga stosowanie z lekiem Prefaxine takich środków farmakologicznych jak:
leki przeciwpsychotyczne (np.: tiorydazyna);
leki przeciwhistaminowe (stosowane w leczeniu alergii);
leki przeciwarytmiczne (np.: sotalol, amiodaron, chinidyna, dofetylid, stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca);
antybiotyki (np. erytromycyna, moksfloksacyna);
doustne środki antykoncepcyjne;
metoprolol (lek beta-adrenolityczny stosowany w leczeniu nadciśnienia i chorób serca);
haloperydol lub rysperydon (leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych);
ketokonazol (lek przeciwgrzybiczy).
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wypisane w ulotce dołączonej do opakowania. O możliwości jednoczesnego stosowania wybrany z tych leków decyduje lekarz prowadzący.
Prefaxine — kiedy zaczyna działać?
Czy Prefaxine powoduje utratę masy ciała?
Czy Prefaxine to antydepresant?
Jak długo można brać Prefaxine?
Czy Prefaxine podnosi ciśnienie?
Jak odstawić Prefaxine?