Prolaktyna a wypadanie włosów - jak ten hormon wpływa na włosy?
Dodano:

15 kwietnia, 2023
11:45
Zaktualizowano:

29 stycznia, 2024
14:25

Czy prolaktyna wpływa na włosy?

Zanim zastanowimy się, czy prolaktyna ma wpływ na wypadanie włosów, na wstępie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to prolaktyna (PRL)? Jest to hormon białkowy wytwarzany w przysadce mózgowej (w komórkach laktotropowych). Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet i utrzymanie libido u mężczyzn. W mniejszej ilości PRL jest też wytwarzana przez skórę, macicę, prostatę, gruczoły piersiowe, komórki tkanki tłuszczowej oraz komórki odpornościowe. 

Tak więc, jaki jest związek między prolaktyną a wypadaniem włosów? Hormon polipeptydowy, który przekracza górną granicę zakresu dla ludzi zdrowych może indukować rozwój łysienia androgenowego i doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Stan zbyt wysokiego stężenia PRL określamy hiperprolaktynemią, która może być spowodowana np.:

 • urazem czaszki,
 • urazem przysadki,
 • gruczolakiem przysadki,
 • silnym stresem,
 • terapią lekową (tzw. hiperprolaktynemia polekowa),
 • niedoczynnością tarczycy
 • niewydolnością nerek, 
 • niewydolnością kory nadnercza. 
 • Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Czy wysoka prolaktyna powoduje wypadanie włosów? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, hormon ten może być czynnikiem sprawczym przerzedzenia czupryny, a nawet zapoczątkowania łysienia androgenowego (łac. alopecia androgenetica), którego typowym objawem są wyraźne zakola. Jak podkreślają lekarze dermatolodzy, endokrynolodzy i specjaliści w dziedzinie trychologii - PRL może hamować proliferację keratynocytów w opuszce włosa. Warto zaznaczyć, że intensywna utrata włosów na skutek wysokiego poziomu prolaktyny dotyka znacznego odsetka kobiet w ciąży i w okresie połogu. 

W ramach ciekawostki warto dodać, że podwyższony poziom prolaktyny wpływa nie tylko na kondycję włosów, ale i skóry - PRL może również indukować trądzik hormonalny. W diagnostyce tej uciążliwej dla chorego dermatozy poza prolaktyną zaleca się oznaczenie poziomu hormonów takich jak:

 • testosteron,
 • LH,
 • FSH,
 • DHEA,
 • TSH,
 • FT4,
 • androstendion.

Istotnym badaniem w celu określenia źródłowej przyczyny wypadania włosów jest też badanie trichoskopowe przeprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego trychologa.

Zastanawiasz się, dlaczego wśród rekomendowanych badań znajdują się m.in. badania hormonów tarczycy? Istnieje silny związek między tarczycą a wypadaniem włosów. W trakcie procesu diagnostycznego może się okazać, że intensywna utrata owłosienia skóry głowy jest spowodowana np. niedoczynnością tarczycy, w której przebiegu obserwujmy obniżony poziom tyroksyny. Przy niedoczynności gruczołu tarczowego może dochodzić też do rozwoju łysienia telogenowego (łac. telogen effluvium) lub łysienia plackowatego (łac. alopecia areata), 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niska prolaktyna a wypadanie włosów

Czy niska prolaktyna wpływa na włosy? Należy podkreślić, iż bardzo rzadko w praktyce lekarskiej mamy do czynienia z niedoborem tego hormonu w organizmie (znacznie częściej rozpoznawana jest hiperprolaktynemia). Niska prolaktyna nie powoduje nadmiernej utraty włosów (zwykle nie daje objawów klinicznych), natomiast może powodować przykre skutki zdrowotne, takie jak problemy z laktacją lub zajściem w ciążę. Innym symptomem związanym z niewystarczającym stężeniem prolaktyny jest brak miesiączki. Należy zaznaczyć, iż niski poziom PRL może być oznaką uszkodzenia przysadki mózgowej, udaru mózgu lub rozwoju zmian nowotworowych.

Jeżeli podejrzewasz u siebie zaburzenia hormonalne i zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub endokrynologa, który na podstawie odpowiednich badań diagnostycznych przywróci równowagę hormonalną w Twoim organizmie. W trosce o stan owłosionej skóry głowy warto również zmienić sposób pielęgnacji, zainwestować w odpowiednio dobrane dermokosmetyki o łagodnych składzie. Zalecamy też, aby zrezygnować z używania suszarki do włosów i prostownicy oraz wdrożyć zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze, które wpłyną korzystnie na porost i zahamują intensywną utratę włosów.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/173861,prolaktyna
 2. https://podyplomie.pl/ginekologia/20669,hiperprolaktynemia
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację