Prostata a potencja – wpływ problemów z prostatą na potencję
Dodano:

5 kwietnia, 2023
19:49
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:49

Prostata a impotencja

Prostata, nazywana też gruczołem krokowym lub sterczem, to narząd będący częścią układu płciowego mężczyzn. Usytuowana jest w obrębie miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego. Produkuje substancje, które wchodzą w skład męskiego nasienia i mają wpływ na transport oraz żywotność plemników, a tym samym ułatwiają zapłodnienie. Problemy z prostatą mogą powodować wiele objawów i dysfunkcji w obrębie układu moczowego oraz funkcji seksualnych.

Problemy z erekcją to powszechna dolegliwość u mężczyzn po 50 roku życia, ale nie tylko -obserwowana jest również impotencja w młodym wieku. Jest to problem bardzo złożony, a u jego podstaw może leżeć wiele różnorodnych czynników związanych z wiekiem, stylem życia (m.in. impotencja alkoholowa wynikająca z nadużywania alkoholu), przyjmowaniem leków, przewlekłymi problemami zdrowotnymi czy problemami natury emocjonalnej (tzw. impotencja psychogenna). 

Zaburzenia potencji mogą być również powikłaniem chorób prostaty oraz skutkiem ubocznym niektórych sposobów ich leczenia m.in. farmakoterapii i zabiegów chirurgicznych.  Współczesna medycyna dysponuje jednak wieloma metodami terapeutycznymi, które są skuteczne w leczeniu problemów z prostatą, a jednocześnie wiążą się z niskim ryzykiem działań niepożądanych. 

Aby profilaktyka i leczenie zaburzeń potencji u mężczyzn z chorobami prostaty były skuteczne, bardzo ważny jest czas i opieka wykwalifikowanego specjalisty. Dlatego żadne niepokojące objawy nie powinny być bagatelizowane i wymagają konsultacji lekarskiej, aby nie dopuścić do poważnych, trudnych do odwrócenia zmian i problemów. Dodatkowo bardzo ważna jest dbałość o styl życia i ogólny stan zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna, sen, unikanie stresu mają bardzo duży wpływ na funkcje seksualne i mogą pomóc w leczeniu zaburzeń potencji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co warto jeść w przypadku problemów z erekcją, przeczytaj artykuł „Dieta na poprawę potencji”.


Przerost prostaty a potencja

Rozrost prostaty polega na powiększeniu się jej elementów gruczołowych. Łagodny przerost prostaty dotyczy większości mężczyzn powyżej 50 roku życia, wynika ze zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem i często nie wymaga leczenia, jeśli nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Najczęstszymi objawami przerostu prostaty jest częste oddawanie moczu, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, wynikające z ucisku powiększonego gruczołu na pęcherz. Można zaobserwować również zwężenie strumienia moczu, dłuższy czas mikcji i uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. 

W większości przypadków łagodny przerost prostaty nie powoduje problemów z potencją i nie wpływa negatywnie na jakość życia seksualnego. Zaburzenia erekcji mogą jednak wynikać z działań niepożądanych niektórych leków. Aktualnie asortyment preparatów farmaceutycznych dostępnych na rynku i stosowanych w przeroście prostaty jest bardzo szeroki i ułatwia indywidualny dobór leku do stanu danego pacjenta. W przypadku zaobserwowania problemów z potencją po rozpoczęciu farmakoterapii warto omówić ten temat ze swoim lekarzem i rozważyć zmianę farmakoterapii.

Usunięcie prostaty a potencja

Prostata, mimo że pełni istotną rolę w funkcjonowaniu narządu płciowego mężczyzn, nie jest narządem niezbędnym dla życia, a jej usunięcie nie powoduje istotnych zagrożeń dla zdrowia. Chirurgiczne usunięcie prostaty (prostatektomia) jest jedną z metod leczenia nowotworów prostaty. Decyzja o jego przeprowadzeniu zależy m.in. od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, możliwości zastosowania innych metod terapeutycznych, wieku pacjenta i prognozowanej długości przeżycia.  

Operacja prostaty, tak jak każdy zabieg chirurgiczny, jest obarczony ryzykiem skutków ubocznych. Prostatektomia może powodować m.in. problemy z erekcją, ponieważ całkowite uniknięcie kontaktu z nerwami jamistymi (odpowiadającymi za możliwość osiągnięcia wzwodu) podczas zabiegu, jest bardzo trudne ze względu na ich wzajemną, bliską lokalizację. Uważa się jednak, że ryzyko impotencji po usunięciu prostaty można zminimalizować poprzez rozpoczęcie farmakoterapii ukierunkowanej na leczenie zaburzeń wzwodu w ciągu 8 tygodniu po zabiegu.

Zapalenie prostaty a potencja

Zapalenie prostaty może mieć charakter ostry lub przewlekły. W pierwszym przypadku jest konsekwencją najczęściej zakażenia bakteryjnego i objawia się m.in. bólem w okolicy gruczołu krokowego, prącia i odbytnicy, może pojawić się też stan podgorączkowy, częstsze oddawanie moczu oraz ból towarzyszący mikcji. Przewlekłe zapalenie prostaty to stan, który utrzymuje się co najmniej przez 3 miesiące i charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji objawów. Jego przyczyny nie są jednak w pełni poznane.
 
W zależności od nasilenia stanu zapalnego u mężczyzn z zapaleniem prostaty mogą pojawić się problemy z erekcją. Wynika to m.in. z negatywnego wpływu mediatorów stanu zapalnego na produkcję tlenku azotu (NO), który odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych prącia i napływ krwi, a tym samym możliwość osiągnięcia wzwodu. Stan zapalny może upośledzać również przewodnictwo impulsów nerwowych. Dodatkowo, zapaleniu prostaty może towarzyszyć ból podczas wytrysku, co negatywnie wpływa na satysfakcję z życia seksualnego i może powodować stres, obawy i dyskomfort, które pośrednio wpływają na problemy z erekcją. 

Leczenie zapalenia prostaty najczęściej obejmuje antybiotykoterapię, która umożliwia całkowite wyleczenie, powrót do zdrowia i sprawności. Bardzo ważny jest jednak czas od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia, ponieważ powikłania nieleczonego zapalenia prostaty, w najcięższych przypadkach mogą doprowadzić nawet do konieczności jej usunięcia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Podsumowanie

Problemy z prostatą i niektóre metody ich leczenia mogą wpływać na potencję. Ważne jest, aby ich leczenie odbywało się pod okiem specjalisty, który dobierze terapię tak, aby była ona skuteczna, a jednocześnie obarczona niskim ryzykiem skutków ubocznych.  Żadne objawy ze strony prostaty i funkcji seksualnych nie powinny być bagatelizowane, ponieważ czas od ich wystąpienia do rozpoczęcia leczenia, odgrywa istotną rolę dla efektywności terapii. 
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Sex and the prostate: Overcoming erectile dysfunction when you have prostate disease. Harvard Health Publishing, 2021
  2. Drabczyk R. Ostre zapalenie gruczołu krokowego. Medycyna Praktyczna, 2017
  3. Drabczyk R. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Medycyna Praktyczna, 2017
  4. Drabczyk R. Łagodny przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego): przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna, 2017
  5. Petrasz I. Zaburzenia erekcji po prostatektomii radykalnej. Przegląd Uroginekologiczny, 2008
  6. Impact of Chronic Prostatitis on Sexual & Erectile Dysfunction. Giorgidis Urology
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację