Kreatyna a potencja – czy kreatyna może prowadzić do impotencji?
Dodano:

4 kwietnia, 2023
19:43
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:43

 Wpływ kreatyny na potencję

Kreatyna to związek powstający z aminokwasów, którego największe ilości znajdują się w mięśniach szkieletowych. Jest wykorzystywana jako źródło energii niezbędnej m.in. do wysiłku fizycznego i syntezy białek mięśniowych, przez co wzbudza zainteresowanie głównie wśród sportowców i osób, którym zależy na zwiększeniu objętości masy mięśniowej. Coraz częściej mówi się o możliwościach szerszego zastosowania kreatyny, która może korzystnie wpływać m.in. także na funkcjonowanie mózgu i funkcje poznawcze. 

Kreatyna to jeden z najlepiej przebadanych suplementów diety, powszechnie uznanych za bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu. Największe instytucje zajmujące się suplementacją i żywieniem w sporcie takie jak Australijski Instytut Sportu (AIS), Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia w Sporcie (ISSN), czy Komisja Medyczna Polskiego Komitetu Olimpijskiego zaliczają kreatynę do bardzo wąskiego grona suplementów, które charakteryzuje bezpieczeństwo i skuteczność potwierdzone licznymi, rzetelnymi badaniami. U zdecydowanej większości osób suplementacja kreatyny jest bardzo dobrze tolerowana i nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. 

Ze względu na to, że po suplementy kreatyny częściej sięgają mężczyźni, pojawiły się obawy dotyczące jej oddziaływania na funkcje seksualne, w tym zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji.  Aktualnie brakuje jednak jakichkolwiek danych jednoznacznie potwierdzających negatywny wpływ suplementacji kreatyną nie tylko na potencję, ale także na libido, czy satysfakcję ze współżycia. Dlatego nie ma przeciwwskazań do jej stosowania przez mężczyzn, u których występuje impotencja, jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kreatyna a potencja – zapobieganie impotencji 

Impotencja to bardzo złożony i wieloczynnikowy problem. Problemy z erekcją mogą być wynikiem stresu, złej diety, braku aktywności fizycznej, zażywania niektórych leków, nadużywania alkoholu (tzw. impotencja alkoholowa), czy problemów zdrowotnych takich jak choroby serca, tarczycy, czy cukrzyca. W ramach jej profilaktyki należy zadbać o dietę, regularny ruch i higienę snu. Bardzo ważne są również czynniki emocjonalne, ponieważ wiele przypadków impotencji jest związanych z nadmiernym stresem, lękiem i innymi negatywnymi emocjami. Unikanie lub zaprzestanie suplementacji kreatyny nie stanowi jednak istotnego elementu profilaktyki impotencji i jej eliminacja nie jest konieczna.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Podsumowanie

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych suplementów. U większości osób nie powoduje żadnych skutków ubocznych, dotychczas nie stwierdzono również, aby miała jakikolwiek negatywny wpływ na potencję. Dlatego może być bezpiecznie wykorzystywana przez mężczyzn, jeśli tylko lekarz nie stwierdzi żadnych innych przeciwwskazań.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Clarke H., Kim D., Meza C. The Evolving Applications of Creatine Supplementation: Could Creatine Improve Vascular Health? Nutrients, R. 12, cz. 9
  2. Antonio J., Candow D., Forbes S. Common questions and misconceptions about creatine supplementation: what does the scientific evidence really show? J Int Soc Sports Nutr, 2021
  3. Kreider R., Kalman D., Antonio J. International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine. J Int Soc Sports Nutr, 2017
  4. Wspólne Stanowisko Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego: „Stosowanie suplementów diety i żywności funkcjonalnej w sporcie. Rekomendacje dla polskich związków sportowych”, 2013
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację