Cukrzyca a potencja – impotencja u cukrzyków
Dodano:

2 kwietnia, 2023
19:12
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:12

Cukrzyca a potencja u mężczyzn

Zaburzenia potencji u mężczyzn są bardzo powszechnym problemem. Brakuje oficjalnych statystyk dotyczących częstotliwości ich występowania, ponieważ dla wielu osób są one bardzo wstydliwą dolegliwością, co zniechęca do szukania pomocy i konsultacji ze specjalistą. Szacuje się jednak, że impotencja może dotyczyć nawet 150 milionów mężczyzn na całym świecie. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, a u podłoża zaburzeń erekcji może leżeć bardzo wiele czynników. Częstym problemem są m.in. impotencja psychogenna oraz impotencja alkoholowa
Jedną z przyczyn problemów z potencją może być cukrzyca, czyli choroba metaboliczna związana z zaburzoną gospodarką węglowodanowo-insulinową. Nie jest to co prawda główna, ani najczęstsza przyczyna impotencji, jednak procesy patofizjologiczne, które mają miejsce w przebiegu cukrzycy, mogą negatywnie wpływać na funkcje seksualne. Szacuje się, że zaburzenia erekcji mogą dotyczyć ok. 28-59% mężczyzn chorujących na cukrzycę, przy czym ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem. Warto też podkreślić, że problemy z erekcją na ogół nie są pierwszym, ani głównym objawem cukrzycy i mogą pojawić się dopiero po kilku latach trwania choroby, zwłaszcza jeśli leczenie nie zostało podjęte odpowiednio wcześnie. 
W jaki sposób cukrzyca wpływa na potencję? W przebiegu choroby może dojść do tzw. neuropatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia układu nerwowego, co uniemożliwia prawidłowe przekaźnictwo nerwowe i reagowanie na bodźce. Kolejnym powikłaniem zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej są mikroangiopatie, czyli choroby małych naczyń krwionośnych. Zarówno neuropatia, jak i mikronagiopatia mogą doprowadzić do upośledzenia produkcji tlenku azotu – substancji odpowiadające za rozluźnienie i rozszerzenie naczyń prącia, możliwość przepływu krwi, a tym samym osiągnięcie wzwodu. 


Cukrzyca typu 1 a potencja

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, związaną z uwarunkowaniami genetycznymi. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej już w wieku młodzieńczym – u dzieci i nastolatków.  Szacuje się, że u 28% chorych pojawiają się zaburzenia potencji, przy czym ryzyko ich wystąpienia wzrasta z wiekiem i czasem trwania choroby. Leczenie cukrzycy typu 1 obejmuje najczęściej insulinoterapię i/lub farmakoterapię. Szybkie wprowadzenie terapii pozwala na spowolnienie postępu choroby, a tym samym na zmniejszenie ryzyka powikłań, w tym zaburzeń potencji.

 
Cukrzyca typu 2 a potencja

Cukrzyca typu 2, w przeciwieństwie do typu 1, nie jest związana z autoimmunologią, a na ryzyko jej wystąpienia wpływają przede wszystkim czynniki środowiskowe takie jak nadmierna masa ciała, nieprawidłowa dieta, czy brak aktywności fizycznej. Szacuje się, że zaburzenia erekcji mogą występować nawet u 50% chorych na cukrzycę typu 2. W niektórych, co prawda rzadkich przypadkach, pojawia się impotencja w wieku młodym, a zaburzenia erekcji mogą  nawet poprzedzać rozpoznanie cukrzycy. W zależności od nasilenia choroby, leczenie polega na dietoterapii i/lub farmakoterapii. Warto podkreślić też, że wymienione czynniki środowiskowe, zwiększające ryzyko cukrzycy, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji również u osób niechorujących na cukrzycę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie impotencji w cukrzycy

Najskuteczniejszym sposobem na leczeni zaburzeń erekcji u mężczyzn z rozpoznaną cukrzycą jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, wyrównanie gospodarki węglowodanowo-insulinowej i długotrwałe utrzymywanie niskiego poziomu hemoglobiny glikowanej. Jest to parametr wykorzystywanym do oceny przebiegu choroby i skuteczności wdrożonych terapii. W zależności od rodzaju cukrzycy, objawów i stopnia zaawansowania, leczenie może odbywać się za pomocą farmakoterapii, insulinoterapii, dietoterapii oraz zmian stylu życia. 
Duże znaczenie ma dieta na poprawę potencji, która powinna być ukierunkowana zarówno na poprawę gospodarki węglowodanowo-insulinowej, jak również dostarczenie wszystkich witamin i minerałów mających wpływ na funkcje seksualne. W dietoterapii zaburzeń potencji w przebiegu cukrzycy dobrze sprawdza się m.in. żywienie oparte o model diety śródziemnomorskiej. Pomocna może być również suplementacja niektórych składników, preparatów roślinnych, czy antyoksydantów np. żeń-szenia, cynku lub L-argininy. Ich zastosowanie powinna jednak poprzedzać konsultacja ze specjalistą, zwłaszcza w przypadku stosowania farmakoterapii, aby uniknąć ewentualnych interakcji. 
W leczeniu zaburzeń erekcji  w cukrzycy nie można pominąć również czynników stresogennych. Niepokój związany z chorobą i możliwością jej powikłań, konieczność wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia, lęk, wstyd i kompleksy związane z brakiem satysfakcji z życia seksualnego mogą znacząco pogłębiać problem u wielu mężczyzn. Dlatego terapia powinna mieć charakter interdyscyplinarny i zapewniać pomoc wielu specjalistów, w tym psychologów i seksuologów.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

 Podsumowanie

Jedną z przyczyn impotencji może być zaburzona gospodarka węglowodanowo-insulinowa. Cukrzyca zwiększa ryzyko problemów z erekcją, ponieważ może negatywnie wpływać na układ nerwowy oraz funkcjonowanie naczyń krwionośny. Bardzo ważne jest więc szybkie rozpoznanie problemu i wdrożenie leczenia (m.in. farmakoterapii, dietoterapii lub insulinoterapii), dzięki czemu możliwy będzie powrót do pełnej sprawności seksualnej i poprawa stanu zdrowia. 
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Sieradzki K. Zaburzenia erekcji w cukrzycy. Diabetologia Praktyczna, R. 2, cz. 2 (2001), s. 93-98
  2. Mc Culloch D., Campbell I. Wu F. The prevalence of diabetic impotence. Diabetologia, 1980
  3. Bień A., Sieradzki J. Ocena zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę w badaniu ankietowym. Diabetologia Polska, 1997
  4. Witek P., Sieradzki J. Metabolic control of diabetes and cardiovascular neuropathy. Diabetologia, 2000
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację