Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Impotencja psychogenna: przyczyny i leczenie

Zaburzenia erekcji są coraz częściej rozpoznawanym problemem zarówno wśród starszych, jak i młodszych mężczyzn. Problemy ze sprawnością seksualną w negatywny sposób wpływają na zaspokojenie potrzeb biologicznych i odbycie satysfakcjonującego zbliżenia, ale nie tylko. Zaburzenia erekcji bowiem przyczyniają się również do obniżonego nastroju i pewności siebie, powodując dyskomfort psychiczny. Przyczyny problemów z potencją u mężczyzn zazwyczaj wiążą się z prowadzeniem niezdrowego trybu życia, a także wynikają ze stosowania używek. Okazuje się jednak, że problemy związane z możliwością uzyskania i utrzymania wzwodu mogą wiązać się również z podłożem psychicznym. Oznacza to, że mężczyźni z zaburzeniami erekcji, którzy nie przejawiają żadnych fizycznych objawów, które mogłyby wskazywać na kłopoty ze sprawnością seksualną. W tym znaczeniu można mówić o impotencji na tle psychicznym. Pojawiają się zatem pytania, czy stres wpływa na zaburzenia erekcji? Jak leczyć impotencję psychogenną? Jak walczyć z impotencją na tle psychicznym?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Impotencja a zaburzenia psychiczne

Problemy z potencją u mężczyzn pojawić się mogą w różnym wieku. Niemniej jednak przyczyny zburzeń erekcji w zależności od wieku zazwyczaj mają inne podłoże. W tym znaczeniu u starszych mężczyzn problemy z erekcją najczęściej wiążą się z chorobami układu krążenia, miażdżycą, cukrzycą, spadkiem poziomu testosteronu, a także niezdrowym trybem życia – nieodpowiednią dietą i związaną z tym otyłością, a także brakiem aktywności fizycznej. Co więcej, wskazuje się na zależność między paleniem a impotencją, która przede wszystkim dotyczy starszych mężczyzn. Problemy z potencją u młodych mężczyzn z kolei zazwyczaj mają podłoże psychiczne. W tym znaczeniu problemy z potencją, a niekiedy nawet impotencją wiążą się bezpośrednio z podłożem psychogennym i zaburzeniami psychicznymi. Należy wskazać, że wyróżnić może wiele przyczyn o zabarwieniu psychicznym, które negatywnie wpływają na możliwość osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Problemy z potencją związane z zaburzeniami psychicznymi wiążą się zazwyczaj z problemami z osobowością – zaburzeniach identyfikacji płciowej, fobiach, męskich kompleksach, niską samooceną czy też lękliwości w kontaktach z kobietami. Należy zatem wskazać, że zaburzenia te negatywnie wpływają na możliwość osiągnięcia i utrzymania erekcji.

Psychiczne przyczyny impotencji

Psychogenne zaburzenia erekcji mogą wiązać się z negatywnymi doświadczeniami związanymi z dojrzewaniem. W tym znaczeniu wymienić to można między innymi negatywne wzorce naśladowania, rozpad rodziny, a nawet patologie w rodzinie. Co więcej, przyczyny problemów z potencją na tle psychicznym mogą wiązać się również z mało satysfakcjonującym życiem seksualnym ze względu na nieodpowiednie dobrego partnera, zanik pożądania czy też rozpad więzi partnerskiej. Niekiedy problemy utrzymaniem wzwodu mogą być również wynikiem monotonii i rutyny w związku. Niemniej jednak problemy z potencją mogą być również związane z obawą przed inicjacją seksualną i związanym z tym brakiem doświadczenia. Ponadto wśród przyczyn impotencji na tle psychicznym wymienia się:

  • stany lękowe,
  • problemy emocjonalne,
  • depresję,
  • kompleksy, w tym przede wszystkim kompleks małego członka,
  • silny stres, szczególnie kiedy trwa przez dłuższy czas i jest wyniszczający psychicznie,
  • uwarunkowania religijne.

Należy również wskazać, że impotencja psychogenna może wiązać się również z nieuświadomionymi potrzebami homoseksualnymi. Niezależnie jednak od przyczyny wywołującej problemy z potencją pojawiają się takie same objawy. W tym znaczeniu w przypadku zaburzeń erekcji na tle psychicznym pojawić się mogą trudności w osiągnięciu erekcji bądź całkowity zanik wzwodu w sytuacji podniecenia. Należy jednak wskazać, że u mężczyzn z impotencją psychogenną występują nocne oraz poranne wzwody, a co więcej osiągnięcie pełnej erekcji możliwe jest podczas stymulacji w trakcie masturbacji. Problemy z osiągnięciem i utrzymanie wzwodu natomiast pojawiają się w przypadku kontaktu z partnerką. Wskazuje to bezpośrednio na psychiczne podłoże problemu, a nie związane z funkcjonowaniem organizmu.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Leczenie impotencji psychogennej 

Leczenie impotencji psychogennej uwzględnia przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz podstawowych badań, będących niezbędnym elementem rozpoznania przyczyny występowania problemów z potencją czy ewentualnej całkowitej impotencji. W tym znaczeniu, jeżeli badania laboratoryjne, a także wywiad lekarski wykluczają biologiczne podłoże zaburzeń, istnieją podstawy do rozpoznania impotencji czy zaburzeń potencji na tle psychicznym. Leczenie problemów z potencją na tle psychicznym wiąże się zazwyczaj z wdrożeniem psychologicznego leczenia. W tym znaczeniu w zależności od przyczyny występowania zaburzeń erekcji, zastosowanie będzie miała inne model leczenia. Oznacza to, że zaburzenia erekcji przez stres wiążą się z przyjmowaniem leków uspokajających i wyciszających, a niekiedy nawet leków na nerwicę. Natomiast leczenie w przypadku psychogennego zaburzenia erekcji związanego z depresją i stanami lękowymi wiąże się z koniecznością przyjmowania leków psychotropowych.

Terapia w impotencji psychogennej

W leczeniu impotencji psychogennej wykorzystywana jest również terapia. W tym znaczeniu mężczyznę z problemami z potencją kieruje się na psychoterapię indywidualną lub psychoterapię dla par. Należy wskazać, że terapia indywidualną wskazana jest przede wszystkim mężczyznom wówczas, kiedy przyczyną zaburzeń erekcji są zahamowania oraz urazy seksualne, a także negatywne doświadczenia ze środowiska rodzinnego lub nerwice. Natomiast psychoterapia dla par ma zastosowanie, kiedy relacje partnerskie w związku są zaburzone. Co ważne terapia prowadzona jest przez seksuologa lub psychoterapeutę. Podczas leczenia nierzadko wykorzystuje się również treningi, które mają na celu podniesienie sprawności seksualnej u mężczyzn.


Należy wskazać, że problemy z potencją – niemożność osiągnięcia wzwodu lub utrzymania erekcji, przedwczesny wytrysk – czy całkowita impotencja mogą wiązać się z różnymi przyczynami. W tym znaczeniu poza impotencją psychogenną przyczyną może być również hipolibidemia, czyli oziębłość seksualna.

 

Źródła:
  1. Rabijewski M., „Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie”, Przegląd Urologiczny 2006
  2. Izdebski Z., „Objawy i trudności w życiu seksualnym”, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006
  3. Dadej R., „Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia”, Geriatria 2008
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację