Dieta na poprawę potencji – co jeść na lepszą potencję?
Dodano:

3 kwietnia, 2023
19:22
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:30

Dieta a potencja u mężczyzn

Impotencja jest powszechnym problemem wśród mężczyzn. Sposób żywienia wpływa na większość aspektów funkcjonowania organizmu, w tym na funkcje seksualne. Nieprawidłowa, źle zbilansowana dieta sprzyja m.in. problemom z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, niedoborom pokarmowym i ich konsekwencjom, co może skutkować problemami z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, a także niskim libido. Żywienie związane jest również z ryzykiem wystąpienia wielu chorób takich jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne i choroby neurologiczne, które mogą stanowić przyczynę impotencji. 

Dla zdrowia seksualnego i zdolności do potencji bardzo ważna jest prawidłowa budowa i funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych prącia. Ma on wpływ na ich napięcie i możliwość przepływu krwi w odpowiedzi na różne bodźce. Prawidłowa praca śródbłonka jest z kolei uwarunkowana zachowaniem równowagi między czynnikami zwężającymi, a rozszerzającymi naczynia, umożliwiając tym samym osiągnięcie erekcji. Szacuje się, że około 50% przypadków impotencji związanych jest z zaburzeniami śródbłonka, a każda dysfunkcja śródbłonka, w mniejszym lub większym stopniu, będzie negatywnie wpływała na erekcję.

Za najważniejszą substancję stymulującą rozszerzanie naczyń krwionośnych, przepływ krwi i wzwód prącia uważa się tlenek azotu (NO). Powstaje on z L-argininy, która zaliczana jest do aminokwasów, czyli składników budulcowym białek. Istotne jest również prawidłowe stężenie glutationu, czyli jednego z najsilniejszych antyoksydantów i substancji przeciwzapalnych. Dla prawidłowej produkcji i poziomu tlenku azotu i glutationu ważna jest dieta o potencjale przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym, dostarczająca wszystkich witamin i składników mineralnych w odpowiednich ilościach. Z kolei wysokie spożycie cukrów prostych, otyłość, czy zaburzenia gospodarki-węglowodanowo insulinowej wpływają na zmniejszenie produkcji NO. 

Dlatego zmiany w stylu życia polegające na ograniczeniu m.in. cukrów prostych, tłuszczów zwierzęcych, soli, substancji prozapalnych i produktów wysokoprzetworzynych oraz włączeniu do diety produktów o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, powinno być pierwszym krokiem w profilaktyce i leczeniu zaburzeń erekcji. 


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co jeść na polepszenie potencji?

W kontekście żywienia wpływającego na potencję najwięcej mówi się dwóch modelach żywieniowych – zachodnim i śródziemnomorskim. Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się dużą zawartością warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa, tłuszczów roślinnych, zwłaszcza oliwy z oliwek. Z kolei zachodni model żywienia opiera się na wysokim spożyciu czerwonego, często przetworzonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych, produktów przetworzonych oraz soli. 

Ryzyko dysfunkcji śródbłonka jest znacząco wyższe u osób, których żywienie przypomina model zachodni, podczas gdy dieta śródziemnomorska korzystnie wpływa na jego pracę, gospodarkę hormonalną i funkcje seksualne. Przestrzeganie jej zasad i zaleceń jest częściej obserwowane u mężczyzn zdrowych, u których nie występują zaburzenia erekcji. Na czym dokładnie polega dieta śródziemnomorska?

 1. Podstawę diety powinny stanowić warzywa i owoce.
 2. Wybierając produkty zbożowe, należy kierować się tym, aby były jak najmniej przetworzone. 
 3. Oprócz produktów odzwierzęcych, źródłem białka w diecie powinny być też nasiona roślin strączkowych.
 4. W diecie powinny być obecne ryby (najlepiej 2-3 razy tygodniowo).
 5. Należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce, pełnotłuste produkty mleczne i czerwone, zwłaszcza przetworzone mięso. 
 6. Do diety należy włączyć tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, orzechy.
 7. Należy ograniczyć podaż soli i cukru. 

Mężczyźni przestrzegający powyższych zaleceń żywieniowych mają znacząco mniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Wprowadzenie zasad diety śródziemnomorskiej wspomaga również leczenie już występujących problemów z potencją. Oprócz wymienionych zaleceń do diety warto włączyć też konkretne produkty będące skoncentrowanych źródłem polifenoli i antyoksydantów o korzystnym wpływie na funkcje śródbłonka i funkcje seksualne.

Jednym z takich produktów jest kakao. Naturalne, ciemne kakao oraz gorzka czekolada (najlepiej o zawartości miazgi kakaowe nie niższej niż 70%) mają silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. W jednym z badań wykazano, że już nawet jednorazowe spożycie kakao (ok. 23 g) i gorzkiej czekolady (ok. 74 g) miało korzystny wpływ na funkcje śródbłonka i potencję (Faridi Z., Njike V., Dutta S. Acute dark chocolate and cocoa ingestion and endothelial function: a randomized controlled crossover trial. Am. J. Clin. Nutr, 2008). Co ważne, to działanie dotyczy wyłącznie produktów bez cukru. Jego dodatek niweluje korzystny wpływ kakao. 

W profilaktyce i leczeniu zaburzeń erekcji bardzo dobrze sprawdzają się również borówki oraz sok z grantu, które są bogatym źródłem polifenoli zwiększających ilość tlenku azotu w śródbłonku. Warto wspomnieć również o kawie, która ma działanie antyoksydacyjne. 2-3 filiżanki kawy dziennie mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia problemów z erekcją. Podobnie działa zielona herbata.

Istotne znaczenie ma również witamina D. Jej niedobór jest związany z podwyższonym ryzykiem wielu chorób i problemów zdrowotnych, jednocześnie obserwuje się go u zdecydowanej większości populacji. Wynika to z faktu, że żywność jest bardzo uboga w witaminę D i nawet najlepsza dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania. Głównym źródłem witaminy D jest synteza przeskórna zachodząca pod wpływem promieni słonecznych, jednak warunki pogodowe panujące w polskim klimacie od września do kwietnia zdecydowanie ją uniemożliwiają. Przez to konieczna jest jej regularna suplementacja. 

Witamina D korzystnie wpływa na śródbłonek, zapobiegając jego dysfunkcjom, a tym samym zaburzeniom potencji. U mężczyzn z impotencją obserwuje się, że im większy niedobór witaminy D, tym poważniejsze są problemy z erekcją. Dlatego sugeruje się, aby w przypadku występowania impotencji regularnie oznaczać stężenie witaminy D i suplementować ją w indywidualnie dobranej dawce, zapewniającej jej odpowiedni poziom w organizmie. 

W ramach poprawy funkcji seksualnych oraz profilaktyki lub leczenia zaburzeń potencji polecane są również preparaty na bazie żeń-szenia oraz kory sosny. W żeń-szeniu występuje charakterystyczna dla tej rośliny grupa związków tzw. ginsenozydów, które mają udowodniony, korzystny wpływ na poprawę funkcji erekcyjnych. Skuteczny jest również pycnogenol, czyli substancja bioaktywna obecna w korze sosny. Zasadna może być również suplementacja L-argininy, która jest prekursorem tlenku azotu.

Warto podkreślić jednak, że każda suplementacja powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmowane są jakiekolwiek leki. Aby leczenie problemów z erekcją było skuteczne, bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie ich przyczyny. Częstym problemem jest m.in. impotencja psychogenna, a także impotencja w młodym wieku, które mają różne przyczyny, a wskazana terapia może różnić się u konkretnych mężczyzn. Na ogół nie zaleca się przyjmowania suplementów prewencyjne – wtedy najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta zgodna z modelem śródziemnomorskim oraz unikanie używek takich jak alkohol i papierosy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich wpływie przeczytaj artykuły „Impotencja alkoholowa” i „Palenie a impotencja”. 


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Podsumowanie

Dieta ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu zaburzeń erekcji. Najlepsze efekty można zaobserwować po wprowadzeniu zasad diety śródziemnomorskiej, która ma potencjał przeciwzapalny, zapobiega dysfunkcjom śródbłonka naczyń prącia oraz wielu problemom zdrowotnym, które mogą zwiększać ryzyko problemów z potencją. Warto włączyć też produkty o wysokiej zawartości antyoksydantów np. kakao, borówki, sok z granatu, kawę lub zieloną herbatę oraz omówić z lekarzem suplementację składnikami takimi jak żeń szeń lub L-arginina. 
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Okręglicka K., Skwierczyńska Ż., Wiśniewska K. Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji. Seksuologia Polska, R. 14, cz. 2 (2016), s. 79-87
 2. Kalea A., Clark K., Schuschke D. Vascular reactivity is affected by dietary consumption of wild blueberries in the Sprague-Dawley rat. J. Med. Food, 2009
 3. Persson I., Josefsson M., Persson K. Tea flavanols inhibit angiotensin-converting enzyme activity and increase nitric oxide production in human endothelial cells. J. Pharm. Pharmacol, 2006
 4. Fisher N., Hughes M., Gerhard-Herman M. Flavanol-rich cocoa induces nitric-oxide-dependent vasodilation in healthy humans. J. Hypertens, 2003
 5. Barassi A., Pezzilli R., Colpi G. Vitamin D and erectile dysfunction. J. Sex. Med, 2014
 6. Faridi Z., Njike V., Dutta S. Acute dark chocolate and cocoa ingestion and endothelial function: a randomized controlled crossover trial. Am. J. Clin. Nutr, 2008
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację