Impotencja – objawy, przyczyny, leczenie
Dodano:

4 kwietnia, 2023
19:38
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:38

Impotencja – co to?

Impotencja jest dysfunkcją seksualną polegającą na niemożności osiągnięcia erekcji lub utrzymania wzwodu mimo odczuwanego podniecenia, co uniemożliwia odbycie stosunku. Jest problemem bardzo złożonym, który może mieć wiele przyczyn oraz przyjmować różne stopnie nasilenia. Problem impotencji może mieć bardzo negatywny wpływ na stan psychicznych mężczyzn, bywa powodem stresu, lęku, wstydu, obniżonego poczucia własnej wartości, co przekłada się na wiele aspektów życia. Dlatego zawsze należy skonsultować swoje objawy ze specjalistą, w celu rozpoznania przyczyn problemu i jak najszybszego wdrożenia odpowiedniego postępowania. 

Warto też podkreślić, że aktualnie, zgodnie z terminologią medyczną, pojęcie „impotencja” jest jedynie potocznym określeniem zaburzeń erekcji. „Zaburzenia erekcji” są terminem zdecydowanie szerszym i precyzyjniejszym. Zmiany w terminologii zostały zasugerowane w 1999 roku przez Światową Organizację Zdrowia w celu uniknięcia stygmatyzacji osób, gdy określenie „impotencja” i „impotent” były nacechowane negatywnie. 


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Impotencja – objawy

Głównym objawem impotencji są trudności w uzyskaniu i utrzymaniu wzwodu pomimo odczuwania podniecenia seksualnego. Problemy te mogą pojawiać się i nasilać stopniowo (np. początkowo mężczyzna może osiągnąć erekcję, ale pojawiają się problemy z jej utrzymaniem) lub nagle (najczęściej wywołane są wtedy silnymi czynnikami stresogennymi). Zaburzeniom erekcji mogą towarzyszyć też inne dolegliwości takie jak wzmożony stres, stany depresyjne, stany lękowe, spadek libido. Brakuje aktualnie jednoznacznych wytycznych dotyczących obrazu klinicznego i procesu diagnostycznego impotencji, przyjmuje się jednak, że do jej rozpoznania, wymienione objawy powinny utrzymywać się przez ok. 6 miesięcy. 


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny impotencji

Impotencja jest problemem bardzo złożonym, a lista czynników, które mogą ją wywołać, jest bardzo długa. Wyróżnia się m.in. impotencję organiczną, wynikającą z problemów anatomicznych lub patofizjologicznych, a także impotencję na tle psychogennym, wywoływaną przez trudności i problemy w sferze emocjonalnej. Możliwie szybie zidentyfikowanie przyczyn zaburzeń erekcji jest bardzo ważne dla dalszego postępowania i wyboru skutecznego sposobu leczenia.  Wśród najczęstszych przyczyn impotencji warto wymienić:

 • choroby układu krążenia np. nadciśnienie, miażdżyca, hiperlipidemia, udar
 • cukrzyca, zespół metabolicznych
 • zaburzenia hormonalne m.in. choroby tarczycy, niedobór testosteronu
 • choroby neurologiczne i neurodegeneracyjne m.in. stwardnienie rozsiane, padaczka, choroba Parkinsona
 • bezdech senny, przewlekła obturacyjna choroba płuc
 • przerost gruczołu krokowego (prostaty)
 • zaburzenia budowy prącia np. zwłóknienie ciał jamistych
 • przebyte urazy i zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej

Ryzyko występowania zaburzeń erekcji wzrasta również u osób przyjmujących leki m.in. przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, antyarytmiczne, beta-blokery, opioidy, środki obniżające ciśnienie krwi. U podstaw impotencji może leżeć również nieprawidłowy styl życia. Źle zbilansowana dieta, brak aktywności fizycznej, niedobór snu, nadmierna masa ciała mogą być czynnikami sprzyjającymi występowaniu zaburzeń erekcji. Nie bez znaczenia jest również nadużywanie używek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie przeczytaj artykuły: Impotencja alkoholowa i Palenie a impotencja.
Na pojawienie się impotencji wpływ mają również czynniki emocjonalne. Określana jest wtedy jako impotencja psychogenna. Stres, przemęczenie, konflikty i kryzysy w relacji, uczucie lęku, brak pewności siebie, kompleksy znacząco zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Co więcej, problemy z erekcją często dodatkowo pogłębiają te problemu, prowadząc to tzw. błędnego koła. Dlatego rozpoznanie przyczyny problemu jest bardzo ważne i umożliwia skuteczny dobór leczenia.

Impotencja w jakim wieku?

Ryzyko wystąpienia problemów z erekcją zwiększa się wraz z wiekiem. Najczęściej obserwuje się ją u mężczyzn po 40-50 roku życia, jednak możliwa jest również impotencja w młodym wieku. Brakuje oficjalnych statystyk dotyczących częstotliwości występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn w różnych grupach wiekowych, ponieważ wciąż jest to temat bardzo wstydliwy i wiele osób nie zgłasza się po pomoc. Szacuje się jednak, że może dotyczyć ponad 150 milionów mężczyzn na całym świecie.


Czy impotencja jest odwracalna?

W bardzo wielu przypadkach leczenie zaburzeń erekcji jest możliwe, a impotencja jest problemem odwracalnym. Zależne jest to głównie od przyczyny oraz czasu od wystąpienia pierwszych objawów do wdrożenia postępowania terapeutycznego – im szybsze zdiagnozowanie, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego bardzo ważne jest to, aby nie bagatelizować żadnych niepokojących objawów, ponieważ wczesna konsultacja ze specjalistą, rozpoznanie problemu i wywołujących go czynników, są kluczowe i mają znaczący wpływ na możliwość powrotu do pełnej sprawności seksualnej. 

Leczenie impotencji

Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami leczenia impotencji. W zależności od przyczyny, stopnia nasilenia, innych problemów zdrowotnych, czy towarzyszących objawów, zaburzenia erekcji można leczyć za pomocą m.in. farmakoterapii, współpracy z psychoterapeutą i/lub seksuologiem, wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach również chirurgicznie. Wybór sposobu leczenia powinien zawsze odbywać się po konsultacji z lekarzem i zlokalizowaniu przyczyny występowania problemu. 

Impotencja – leczenie naturalne

Naturalne leczenie impotencji obejmuje głównie wprowadzenia zmian dotyczących diety, aktywności fizycznej, higieny snu oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. Zdarza się, że jest to wystarczające do odzyskania sprawności seksualnej, czasem metody naturalne stanowią uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Decyzję tą zawsze powinien podjąć lekarz. 

Dieta na poprawę potencji powinna być jak najmniej przetworzona oraz dostarczać wszystkich witamin i składników mineralnych w odpowiednich ilościach. Naturalną metodą leczenia zaburzeń erekcji może być m.in. stosowanie diety w modelu śródziemnomorskim, którą charakteryzuje wysoki potencjał przeciwzapalny. U niektórych pacjentów dobrze mogą sprawdzić się również naturalne suplementy m.in. żeń-szeń lub L-arginina. Ich stosowanie zawsze powinno być jednak skonsultowane ze specjalistą zwłaszcza w przypadku innych problemów zdrowotnych i przyjmowania leków. 

Podsumowanie

Impotencja, czyli zaburzenia erekcji to powszechny problem o złożonej etiologii. Jej najczęstszymi przyczynami są inne problemy zdrowotne takie jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, choroby metaboliczne, czy sercowo-naczyniowe. Bardzo często zaburzenia erekcji są również wynikiem problemów na tle emocjonalnym. Dobrą informacją, jest jednak to, że w większości przypadków impotencja jest odwracalna i możliwa do wyleczenia. W procesie terapeutycznym bardzo ważne jest jak najszybsze ustalenie przyczyny problemu i wdrożenie odpowiedniego postępowania, dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów, ponieważ czas odgrywa istotną rolę. 
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Symptoms & Causes of Erectile Dysfunction. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease
 2. Sooriyamoorthy T., Leslie S. Erectile Disfunction. StatPearls Publishing, 2022
 3. Muneer A., Kalsi J., Nazareth I. Erectile dysfunction. BMJ, 2014
 4. Shamloul R., Ghanem H. Erectile dysfunction. Lancet, 2013
 5. McKinlay J. The worldwide prevalence and epidemiology of erectile dysfunction. Int J Impot Res, 2000
 6. Ayta I., McKinlay J., Krane R. The likely worldwide increase in erectile dysfunction between 1995 and 2025 and some possible policy consequences. BJU Int, R. 84, cz. 1 (1999), s. 50-56
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację