Impotencja alkoholowa - przyczyny, leczenie, zapobieganie
Dodano:

3 kwietnia, 2023
19:27
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
19:27

 Impotencja alkoholowa – przyczyny

Główną przyczyną impotencji alkoholowej jest nadużywanie alkoholu. Nie od dziś wiadomo, że alkohol jest substancją o negatywnym wpływie na funkcjonowanie całego organizmu i może zaburzać jego pracę, prowadząc do rozwoju wielu chorób i problemów zdrowotnych. Konsekwencją jego spożywania w nadmiernych ilościach mogą być zaburzenia funkcji seksualnych, w tym spadek libido, niemożność osiągnięcia orgazmu, przedwczesny wytrysk. Problemy z erekcją, czyli trudności w osiągnięciu i utrzymaniu  wzwodu są jednymi z najczęstszych powikłań nadużywania alkoholu przez mężczyzn. 

Impotencję alkoholową obserwuje się częściej u osób, które spożywają więcej niż 3 jednostki standardowe alkoholu dziennie. Jedna standardowa jednostka alkoholu to 10 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się m.in. w 250 ml piwa, 100 ml wina lub 30 ml mocnego alkoholu. Brakuje oficjalnych statystyk na temat częstotliwości występowania impotencji alkoholowej, ponieważ przez wiele osób jest ona postrzegana jako temat tabu, co sprawia, że mężczyźni często nie zgłaszają się po pomoc. Szacuje się jednak, że zaburzenia erekcji mogą dotyczyć nawet ponad 60% mężczyzn nadużywających alkoholu. Mimo, że impotencja często traktowana jest jako problem dotyczący głównie starszych osób, możliwa jest również impotencja w młodym wieku.

Alkohol upośledza gospodarkę hormonalną (m.in. obniżając stężenie testosteronu), pracę układu krwionośnego, w tym budowę i funkcjonowanie naczyń krwionośnych i przepływ krwi do narządów, a także neuroprzekaźnictwo i możliwość reagowania na różnorodne bodźce. To wszystko sprawia, że nadużywanie alkoholu może doprowadzić do niemożności osiągnięcia lub utrzymania erekcji mimo odczuwania pożądania seksualnego, a tym samym utrudniać satysfakcjonujące współżycie.

Co ważne, nadużywanie alkoholu może przyczynić się do impotencji, z kolei zaburzenia erekcji mogą jeszcze bardziej pogłębiać problemy z alkoholem. Wynika to głównie z negatywnego wpływu, jaki trudności w sferze seksualnej mają na samopoczucie i stan psychiczny mężczyzn. Dlatego impotencja alkoholowa jest bardzo złożonym problemem, wymagającym często interdyscyplinarnego podejścia kilku specjalistów. 


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Impotencja alkoholowa – leczenie

Najlepszą metodą leczenia impotencji alkoholowej jest zmniejszenie, a najlepiej całkowite odstawienie alkoholu. W jednym z badań dotyczących zaburzeń erekcji u mężczyzn uzależnionych od alkoholu wykazano, że 3-miesięczna abstynencja doprowadziła do znacznej poprawy u 88,5% pacjentów ze stwierdzoną impotencją alkoholową (Karunakaran A., Michael J. The Impact of Abstinence From Alcohol on Erectile Dysfunction: A Prospective Follow up in Patients With Alcohol Use Disorder. J Sex Med., R. 19, cz. 4 (2022), s. 581-589).

Problem nadużywania i uzależnienia od alkoholu jest jednak bardzo złożony i wymaga opieki wykwalifikowanych specjalistów, nie tylko lekarzy, ale również psychoterapeutów czy seksuologów. W zależności od jego nasilenia, wywołujących go czynników, ogólnego stanu zdrowia i obecności innych problemów zdrowotnych, u mężczyzn z impotencją alkoholową można zastosować farmakoterapię, wsparcie terapeutyczne lub leczenie odwykowe. Ich celem jest pomoc w zerwaniu z nałogiem i utrzymaniu stanu abstynencji oraz zminimalizowanie negatywnych skutków wynikających zarówno z nadużywania alkoholu, jak i samej impotencji alkoholowej. 

Sposób leczenia impotencji alkoholowej zawsze powinien być skonsultowany ze specjalistą i nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę. Wiele suplementów, czy naturalnych sposobów na zaburzenia erekcji, może mieć negatywne skutki dla zdrowia, jeśli zostaną one zastosowane w niewłaściwy sposób lub bez wskazań medycznych. 


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Impotencja alkoholowa – zapobieganie

W celu profilaktyki impotencji alkoholowej niezbędne jest zachowanie umiaru w spożyciu alkoholu. Bardzo ważne jest też, aby po rozpoznaniu u siebie problemów zarówno z utratą kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, jak i zaburzeń w sferze seksualnej, jak najszybciej zgłosić się po pomoc. Dzięki temu możliwe będzie wczesne wdrożenie leczenia, uniknięcie powikłań i w wielu przypadkach całkowite wyleczenie impotencji alkoholowej i powrót do sprawności seksualnej. 

Dla zdrowia psychofizycznego i zapobiegania dysfunkcji seksualnych bardzo ważna jest również zrównoważona dieta na poprawę potencji oraz zdrowy styl życia. Umiarkowana aktywność fizyczna, odpowiednia jakość i ilość snu, umiejętność radzenia sobie ze stresem, dbałość o relaks i odpoczynek oraz unikanie nie tylko alkoholu, ale i innych używek takich jak papierosy, są bardzo ważne w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia impotencji i nie należy ich bagatelizować. 


Podsumowanie

Impotencja alkoholowa jest jednym z najczęstszych zaburzeń seksualnych wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu. To często problem złożony i wieloczynnikowych, wymagający interdyscyplinarnego podejścia i opieki kilku specjalistów. W wielu przypadkach ograniczenie alkoholu, a najlepiej całkowita abstynencja, są w stanie przywrócić sprawność seksualną. Dla skuteczności leczenia bardzo ważny jest jednak czas, dlatego żadne objawy nie powinny być lekceważone. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Karunakaran A., Michael J. The Impact of Abstinence From Alcohol on Erectile Dysfunction: A Prospective Follow up in Patients With Alcohol Use Disorder. J Sex Med., R. 19, cz. 4 (2022), s. 581-589
  2. Wang X., Bai Y., Yang Y. Alcohol intake and risk of erectile dysfunction: a dose-response meta-analysis of observational studies. Int J Impot Res, R. 30, cz. 6 (2018), s. 342-351
  3. Aracal B., Benegal V. Prevalence of sexual dysfunction in male subjects with alcohol dependence. Indian J Psychiatry, R. 49, cz. 2 (2007), s. 109-112
  4. Sooriyamoorthy T., Leslie S. Erectile Disfunction. StatPearls Publishing, 2022
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację