Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Inhalacje na zatoki - z czego i jak je wykonać?

Ból i zatkane zatoki to bardzo częsty objaw ich zapalenia, a także dolegliwości towarzyszące przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Dla wielu osób pomocne mogą okazać się inhalacje na zatoki. W jaki sposób i z czego najlepiej je zrobić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy inhalacje pomogą na zatoki?

Inhalacje od dawna wykorzystywane są w walce z różnymi dolegliwościami ze strony dróg oddechowych. Są pomocne w walce z katarem, zatkanym nosem, mokrym i suchym kaszlem. Inhalacje można z powodzeniem zastosować również w przypadku bólu, zatkania i zapalenia zatok. Ze względu na swoje działanie nawilżające, oczyszczające i udrażniające drogi oddechowe mogą znacząco zmniejszyć dolegliwości i poprawić komfort oraz samopoczucie pacjenta.
Inhalacje na zatoki mają bardzo wiele zalet, dlatego cieszą się popularnością i są często przepisywane przez lekarzy. Są bezpieczne, bezbolesne i bardzo proste do przeprowadzenia. Nie ma również większych przeciwwskazań do ich wykonania. Możliwa jest nawet inhalacja dziecka i kobiet w ciąży. W wyniku inhalacji substancje lecznicze dostają się bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu często możliwe jest zastosowanie mniejszych dawek leków. Nie wiążą się również z ryzykiem niepożądanych reakcji, które mogłyby być wynikiem doustnego przyjmowania leków.

Jak zrobić inhalacje na zatoki?

Inhalacje na zatoki można zrobić na różne sposoby. Pierwszym z nich jest tzw. „parówka”. To najstarsza, a jednocześnie najprostsza i najtańsza metoda inhalacji, niewymagająca żadnego  specjalistycznego sprzętu. Aby ją przygotować, potrzebna jest jedynie miska z gorącą wodą, wybrany preparat do inhalacji oraz ręcznik. Wystarczy przyjąć komfortową, siedzącą pozycję, nachylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać unoszącą się parę za pomocą spokojnych i powolnych wdechów.
Do inhalacji można wykorzystać również specjalne inhalatory. Są dostępne w praktycznie każdej aptece i bardzo proste w użytkowaniu. Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Mimo że większość urządzeń działa w podobny sposób, nie wszystkie inhalatory nadają się do podawania tych samych preparatów lub stosowania u dzieci, dlatego ich wybór warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Robiąc inhalację za pomocą inhalatora, zwróć uwagę na to, aby maseczka obejmowała usta i nos oraz ściśle przylegała do twarzy, ponieważ warunkuje to skuteczność zabiegu. Zadbaj też o wygodną, najlepiej siedzącą pozycję oraz ułożenie inhalatora na stabilnym podłożu, aby uniknąć jego upadku i uszkodzenia. Podczas inhalacji staraj się oddychać powoli, wykonując wdech przez nos, a wydech przez usta. Po każdym wdechu można na kilka sekund zatrzymać powietrze w drogach oddechowych.
U pacjentów z problemami z zatokami dobrze sprawdza się również nebulizacja. To specjalny rodzaj inhalacji, który polega na zmianie stanu skupienia płynnego leku w aerozol za pomocą tzw. nebulizatora. Ta metoda służy głównie do podawania leków, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wybór nebulizatora, preparatów leczniczych oraz czasu trwania leczenia należy omówić z lekarzem lub farmaceutą. Mimo że jest to zabieg bardzo bezpieczny, zbyt krótkie, lub zbyt długie podawanie leków może mieć negatywny wpływ na organizm.

Z czego inhalacje na zatoki?

Na zatoki najpopularniejsza jest inhalacja z soli fizjologicznej, czyli wodnego roztworu chlorku sodu w stężeniu 0,9%. Ma ona działanie nawilżające i udrażniające drogi oddechowe. Dostępne są również hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej (najczęściej 3% i 6%). Ich zastosowanie warto jednak skonsultować z lekarzem, ponieważ zbyt częste inhalacje z ich dodatkiem mogą powodować silny kaszel, przesuszenie błon śluzowych, a nawet duszności. Z tego względu nie zaleca się również stosowania ich na noc, tuż przed snem.
Inhalacje na zatoki warto przygotować również z olejków eterycznych. Dobrze sprawdzi się m.in. olejek sosnowy, eukaliptusowy, lawendowy, czy rozmarynowy, które mają działanie przeciwzapalne. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt jest olejkiem eterycznym, czy zapachowym. Olejki zapachowe są mieszaniną substancji chemicznych i nie wykazują prozdrowotnych właściwości, w przeciwieństwie do olejków eterycznych, które są w pełni produktem pochodzenia roślinnego.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Inhalacje na zatoki – ile razy dziennie?

Inhalacje na zatoki można wykonywać nawet kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów. Najczęściej poleca się robić inhalacje 2-3 razy w ciągu dnia. Jeden zabieg powinien trwać od 10 do 20 minut. U dzieci czas ten powinien być jednak krótszy – maksymalnie 10 minut. U niemowląt i noworodków zaleca się inhalacje trwające ok. 4-5 minut.

Jak długo robić inhalacje na zatoki?

Ze względu na to, że inhalacje dla zdecydowanej większości osób są w pełni bezpiecznym zabiegiem, nie ustalono maksymalnego czasu trwania leczenia. Mogą być stosowane, aż do momentu całkowitego ustania objawów. Poleca się jednak wykonywanie inhalacji przez ok. 7 dni, a jeśli po tym czasie dolegliwości nie znikną lub nasilą się, wskazana jest konsultacja z lekarzem, w celu omówienia i ewentualnej modyfikacji sposobu leczenia. W przypadku stosowania inhalacji , jako sposób podawania leków, czas leczenia i częstotliwość zabiegów w ciągu dnia powinna być za każdym razem omówiona ze specjalistą.

Podsumowanie

Inhalacje mogą być skutecznym sposobem za ból zatok. Ze względu na swoje działanie nawilżające i udrażniające drogi oddechowe mogą przynosić ulgę w stanach zapalnych zatok oraz infekcjach górnych dróg oddechowych. Polecane są zarówno inhalacje z soli fizjologicznej, jak również z wykorzystaniem olejków eterycznych. Inhalacje na zatoki są bezpieczne, skuteczne i mogą być stosowane w każdym wieku.

Źródła:
  1. Tonog P., Lakhkar A. Normal saline. StatPearls Publishing, 2022
  2. Wronikowska O., Budzyńska B. Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, Aptekarz Polski, 2019
  3. Hachlica D. Sól fizjologiczna – kiedy warto ją stosować?
  4. Koch M., Mentzel H., Ledermuller R. Inhalation therapy with hypertonic saline (3%) – A treatment option for airway disease in children? European Respiratory Journal, 2015
  5. Karolewicz B. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska, R. 65, cz. 4 (2009), s: 291-304
  6. Brombosz J. Inhalacje. Medycyna Praktyczna
  7. Wronikowska O., Budzyńska B. Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, Aptekarz Polski, 2019
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację