Leki na zapalenie pęcherza moczowego - przegląd leków na infekcje intymne
Dodano:

21 listopada, 2023
16:54

Leki na zapalenie pęcherza - na receptę

Jeżeli u pacjenta nie występuje gorączka ani wymioty, lekarz zwykle przepisuje antybiotyk. Najczęściej:
 • nitrofurantoinę - Furadantin;
 • trimetoprim - Trimesan, Urotrim;
 • trimetoprim w połączeniu z sulfametoksazolem - Biseptol, Bactrim;
Jeśli trimetoprim lub jego połączenie z sulfametoksazolem okazują się nieskuteczne wobec E. coli, należy zastosować antybiotyki z grupy fluorochinolonów - np. cyprofloksacynę (Cipropol, Cipronex, Proxacin) lub amoksycylinę z kwasem klawulanowym (Augumentin) lub cefalosporynę (Ceclor). Czasem przepisywane są również tzw. jednodniowe antybiotyki. Preparaty zawierające fosfomycynę (np. Monural, Symural) hamują przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego, co zapobiega dalszemu szerzeniu się infekcji. Zapalenie pęcherza moczowego o podłożu grzybiczym spowodowane jest najczęściej przez infekcję Candida albicans - najczęściej cierpią na nie pacjenci zacewnikowani, przyjmujący terapię immunosupresyjną lub chorujący na cukrzycę. W leczeniu zakażeń o tym podłożu stosuje się przeważnie: flukonazol (Fluconazole Polfarmex, Flucorta) oraz amfoterycynę B.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leki na zapalenie pęcherza - bez recepty

Infekcje dolnych dróg moczowych mogą być leczone także za pomocą leków dostępnych bez recepty. Do najczęściej stosowanych preparatów należą:
 • leki rozkurczowe – leki rozkurczające mięśnie gładkie, przynoszące ulgę np. przy bolesnym parciu na pęcherz (np. No-Spa);
 • leki hamujące rozwój bakterii - popularna w tego typu dolegliwościach Furagina działa poprzez uszkodzenie DNA bakterii, co powoduje zahamowanie ich rozwoju;
 • preparaty ziołowe i suplementy diety - w terapii zapalenia pęcherza wykorzystuje się: liść pokrzywy, liście borówki brusznicy, wyciągi z owoców żurawiny (Urinal), skrzyp polny, oraz ekstrakty z korzenia pietruszki, a także mieszanki tych ziół (Urosan Fix oraz Urosept Fix).
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Infekcje dróg moczowych - przyczyny

Zapalenie układu moczowego (ZUM) często mają podłoże bakteryjne. Patogeny wnikają drogą cewki moczowej do pęcherza moczowego, powodując stan zapalny i szereg nieprzyjemnych objawów. U zdrowej osoby, wewnątrz pęcherza moczowego, moczowodów i nerek panują jałowe warunki. Bakterie pojawiające się w drogach moczowych to najczęściej, bo w prawie 90% przypadków Escherichia coli (E. coli) nazywana także pałeczką kałową. Zarazek może „wspinać się” po kolejnych piętrach dróg moczowych, począwszy od ujścia cewki moczowej, przez pęcherz moczowy aż do nerek. W niewielkim procencie przypadków zapalenie pęcherza wywołane jest przez inne drobnoustroje. Do zapalenia układu moczowego może dochodzić także drogą krwiopochodną lub limfatyczną. Czasem za ZUM odpowiadają nieprawidłowości w odpływie moczu z nerek, spowodowane np. kamicą nerkową lub blokady, za którymi stoją choroby prostaty, lub narządów rodnych, ewentualnie schorzenia przewlekłe (cukrzyca) lub obecność cewnika.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u kobiet

Ze względu na budowę anatomiczną ZUM rozwija się znacznie częściej u kobiet. Panie mają zdecydowanie krótszą cewkę moczową i zmniejszoną odległość pomiędzy jej ujściem a odbytem, stąd łatwiej o wniknięcie bakterii. Kolejne czynniki predysponujące do zakażenia dróg moczowych to: stosowanie środków plemnikobójczych, krążków dopochwowych, kapturków naszyjkowych. Infekcja dróg moczowych przybiera u nich zwykle jedną z trzech postaci: ostrego zapalenia pęcherza, ostrego zapalenia cewki moczowej lub zapalenia pochwy. Najważniejsze objawy infekcji to:
 • częstomocz;
 • zwiększona potrzeba oddawania moczu;
 • ból brzucha - zwłaszcza w dolnej części.
U większości chorych na ostre zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej występuje ropomocz. W przypadku infekcji pochwy za typowe dolegliwości związane z tym schorzeniem uważa się:
 • pieczenie;
 • swędzenie;
 • białe upławy, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach;
 • zaczerwienienie sromu i pochwy.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn

Objawy zapalenia pęcherza nie różnią się zasadniczo u obu płci. Mężczyźni podobnie jak i kobiety cierpią z powodu:
 • bólu i pieczenia w trakcie oddawania moczu;
 • uczucia parcia;
 • zwiększona częstość mikcji.
Poza tym mocz może mieć nietypową barwę i zapach. Ciemny kolor wynika z obecności krwi, będącej następstwem zapalenia błony śluzowej pęcherza.  Warto pamiętać, że nieleczone zakażenie dróg moczowych może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych, w tym zajęcia nerek. Wskazują na to: wysoka gorączka (powyżej 38 ℃), ból w dole pleców (czyli tam, gdzie są położone nerki), a także: osłabienie, nudności i wymioty.

Zakażenie dróg moczowych - leczenie, rodzaje leków

Jeżeli u pacjenta nie występuje gorączka ani wymioty lekarz zwykle przepisuje antybiotyk (najczęściej po tym, jak zostanie wykonane badanie moczu). Jeśli przeprowadzenie posiewu nie jest możliwe, zalecane jest przyjmowanie środków wykazujących aktywność wobec E.coli. Preparat najczęściej przyjmuje się przez 3 do 7 dni. Leki typowo stosowane to: nitrofurantoina albo cyprofloksacyna oraz trimetoprim, często w połączeniu z sulfametoksazolem. Zwalczanie dolegliwości wynikających z zakażeń w obrębie układu moczowego bywa także wspomagane przez stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz rozkurczowych.

Leki na zapalenie pęcherza bez recepty, czy na receptę?

Preparaty zawierające wyciągi z ziół zazwyczaj nie są na receptę. Inne tabletki na zapalenie pęcherza, które można kupić bez uprzedniej wizyty u specjalisty to m.in.:
 • Urinal;
 • UroLact;
 • Żuravit;
 • Furoxim;
 • Canephron;
 • Fitolizyna.
Należy pamiętać, że gdy domowe sposoby i preparaty bez recepty dostępne w postaci tabletek nie przynoszą ulgi w schorzeniach układu moczowego, nie należy  zwlekać i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego leku?

Przed zakupem określonego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W procesie wyboru najskuteczniejszego preparatu bardzo duże znaczenie ma to, czy pacjent jest uczulony na jakikolwiek składnik medykamentu, czy przyjmuje inne leki, w jakim stanie jest jego układ odpornościowy, czy jest po zabiegach operacyjnych oraz wiele innych. Zupełnie odmienne leczenie infekcji dróg moczowych będzie także stosowane u dzieci i kobiet w ciąży. Konieczne jest także zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu środków paramedycznych. Suplement diety, który ma być remedium na zapalenie pęcherza moczowego, niekoniecznie ma atesty potwierdzające jego jakość i bezpieczeństwo.

FAQ

Za silny lek stosowany na zapalenie pęcherza moczowego można uznać wszystkie antybiotyki, a także Furaginę, mimo że jest ona dostępna bez recepty. Działa poprzez uszkodzenie DNA bakterii, co powoduje zahamowanie ich rozwoju. Mimo tego, że można ją kupić w niemal każdej aptece, należy przyjmować ją wyłącznie ze wskazaniami i w dawkach określonych w ulotce.
Poza farmakoterapią podczas infekcji dróg moczowych nieocenioną pomocą może okazać się przykładanie do podbrzusza termoforu. Warto zadbać również o picie dużej ilości wody i naparów z roślin o działaniu moczopędnym. Leki ziołowe dostępne bez recepty mają także działanie przeciwbakteryjne, rozkurczowe i przeciwzapalne. W składnikach roślinnych jest także znaczny potencjał rozgrzewający, dlatego nasiadówki z ich użyciem mogą zminimalizować objawy zakażenia dróg moczowych.
Zapalenie pęcherza może mieć przebieg ostry lub przewlekły. O ile odpowiednie leczenie tej przypadłości przynosi chorym ulgę już po kilku dniach, to brak adekwatnej terapii może wydłużać ten czas nawet do kilku tygodni. Osoby, które nie zadbały właściwie o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, muszą liczyć się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych.
Zdrowy układ moczowy jest niezbędny dla właściwej pracy całego organizmu, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem. U niektórych pacjentów symptomy świadczące o infekcje dróg moczowych mogą samoistnie ustąpić, aczkolwiek bakterie wciąż mogą zasiedlać ich układ moczowy, prowadząc do przykrych powikłań np. zapalenia nerek, ropnia, przewlekłego zapalenia stercza, a nawet sepsy.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. A. Szczeklik, P. Gajewski. Interna Szczeklika 2023, wyd. 14, Kraków 2023.
 2. R. Korbut, R. Olszanecki, P. Wołkow, J. Jawień, Farmakologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017.
 3. Kolman KB. Cystitis and Pyelonephritis: Diagnosis, Treatment, and Prevention. Prim Care. 2019 Jun;46(2):191-202.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację