Cipropol
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapoznaj się z charakterystyką medyczną leku Cipropol, jego składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Cipropol to chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów. Swoje działanie opiera na substancji czynnej cyprofloksacynie. Wykazuje ona skuteczność terapeutyczną wobec bakterii, zwłaszcza bakterii Gram-ujemnych. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę. Preparat Cipropol ma postać tabletek powlekanych. Jedna tabletka zawiera 500 mg substancji czynnej.
Cena leku Cipropol zależy od marży narzuconej przez aptekę oraz od stopnia refundacji. Preparat dystrybuowany jest w opakowaniach po 10 tabletek powlekanych 500 mg. Całkowita cena leku Cipropol wynosi około 12 PLN. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada 2023 roku preparat ten podlega częściowej lub całościowej refundacji w zależności od wskazania. Lek bezpłatnie otrzymują pacjenci poniżej 18. roku życia oraz powyżej 65. roku życia. We wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji refundacyjnej lek w cenie około 6 PLN otrzymują pacjenci w wieku powyżej 18. roku życia i poniżej 65. roku życia.
Podstawowym składnikiem leku Cipropol jest cyprofloksacyna. Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg tej substancji. Ponadto w składzie leku znajdują się takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi, dwutlenek koloidalny krzemu, skrobia kukurydziana oraz otoczka OPADRAY OY-S-28842 biały (dwutlenek tytanu, makrogol, hypromeloza E464).
Za mechanizm działania leku odpowiada cyprofloksacyna. Po dostaniu się do organizmu powoduje hamowanie aktywności enzymów bakteryjnych, które są niezbędne do syntezy i prawidłowej struktury kwasu DNA bakterii. Wówczas bakteryjne DNA ulega destabilizacji. Ogranicza to możliwość namnażania się szkodliwych drobnoustrojów i prowadzi do ich śmierci. Lek stosowany jest na różnego rodzaju zakażenia bakteryjne u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Zawsze na podstawie wskazania lekarskiego.
Preparat Cipropol należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i na wyraźne jego wskazanie. Podstawowe wskazania medyczne do prowadzenia terapii u osób dorosłych z tym preparatem to:
Wskazaniami do zastosowania Cipropolu u dzieci i młodzieży są:
Substancję czynną cyprofloksacynę można stosować również u pacjentów z neutropenią z gorączką, jeżeli przypuszcza się, że została wywołana przez bakterie chorobotwórcze. O konieczności zastosowania leku na dane zakażenie decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Cipropol. Przede wszystkim tabletek tego preparatu nie wolno stosować w przypadku reakcji nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik. Ponadto leku nie wolno łączyć z tyzanidyną.
W określonych sytuacjach niezbędne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Dotyczy to pacjentów, u których występują lub występowały takie stany jak:
Rekomenduje się jednak, aby każdy pacjent przyjmujący Cipropol kontrolował reakcję organizmu i o wszelkich niepokojących objawach informował lekarza prowadzącego.
Jak każdy lek, tak i Cipropol może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Zależy to od indywidualnych predyspozycji jego organizmu. Należy zaprzestać stosowania leku, jeżeli u pacjenta pojawią się objawy wskazujące na reakcję uczuleniową, w tym m.in.: drgawki, nagła i ciężka reakcja alergiczna, zapalenie ścięgien, osłabienie mięśni, wysypka skórna zagrażająca życiu. Inne skutki uboczne, które mogą się pojawić w trakcie leczenia, to m.in.:
Wszystkie odnotowane potencjalne skutki uboczne zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu weryfikacji bezpieczeństwa prowadzonego leczenia.
Lekarz prowadzący decyduje o tym, kiedy i jak długo stosować lek Cipropol. Pacjent powinien stosować się do wskazań lekarskich. Dawkowanie ustalane jest w sposób indywidualnie oraz dobierane do rodzaju schorzenia, oraz stopnia ciężkości zakażenia. Standardowo leczenie trwa od 5 do 21 dni, jednak w niektórych przypadkach może być dłuższe. Tabletki połyka się, popijając sporą ilością płynu. Nie wolno ich kruszyć ani rozgryzać. Poniżej przedstawiono standardowe dawkowanie u osób dorosłych w zależności od schorzenia:
Poniżej przedstawiono standardowe dawkowanie u dzieci i młodzieży w zależności od schorzenia:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować niepokojące objawy związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju choroby i jej ciężkości. W niektórych przypadkach, w zależności od drobnoustroju wywołującego zakażenie, konieczne może być podanie dwóch uzupełniających się antybiotyków.
Rekomenduje się unikanie przyjmowania leku Cipropol w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Substancja czynna może przenikać do mleka ludzkiego i stwarzać zagrożenie dla karmionego dziecka. Jeżeli lekarz zdecyduje o konieczności zażywania Cipropol w ciąży, to korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko. Jeżeli lek przyjmowany jest w okresie laktacji, to należy zaniechać karmienia piersią na czas terapii oraz najbliższe dni po jej zakończeniu. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że cyprofloksacyna może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Zabronione jest jednoczesne przyjmowanie leku Cipropol z tyzanidyną, ponieważ może to powodować działania niepożądane takie jak: senność oraz bardzo niskie ciśnienie krwi. Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie leki jak:
Szczegółowy wykaz wszystkich tych substancji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem terapii.
Leki zawierające tę samą substancję czynną w tej samej postaci to m.in.: Ciprobay, Ciprolon, Ciprofloxacin Fair-Med, Cipronex, Ciprinol, Ciphin, Proxacin. Podobne leki to: Cetraxal, Ciloxan, Cipro lub Ciproquin. O konieczności zastosowania wybranego z nich decyduje lekarz.