Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zapalenie pęcherza moczowego |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
250 mg, 500 mg |
Substancja czynna: |
cyprofloksacyna |
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
Lek Cipronex stosowany jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych różnego typu. To chemioterapeutyk należący do grupy fluorochinolonów. Najczęściej wybieraną postacią leku są tabletki powlekane, jednak dostępny on jest również w postaci roztworu do infuzji. Substancją czynną preparatu jest cyprofloksacyna. W Polsce najczęściej przepisywane są:
Cipronex tabletki powlekane 500 mg;
Cipronex tabletki powlekane 250 mg.
O konieczności przepisania wybranej z postaci leku, a także dawki, decyduje lekarz prowadzący. Pod uwagę bierze się rodzaj zakażenia i indywidualne predyspozycje pacjenta.
Podstawowym składnikiem tabletek Cipronex jest cyprofloksacyna w postaci chlorowodorku. Tabletka zawiera 250 lub 500 mg substancji czynnej. Ponadto znajdują się w niej takie substancje pomocnicze jak: krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, karboksymetyloskrobia sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, makrogol, hypromeloza, talk i dwutlenek tytanu. Obowiązkiem pacjenta jest dokładne zapoznanie się ze składem preparatu. Jego przyjmowanie jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu.
Potencjał zastosowania leku Cipronex jest bardzo szeroki. Przede wszystkim wykazuje on skuteczne działanie na drobnoustroje wrażliwe na działanie cyprofloksacyny. W przypadku osób dorosłych lek stosuje się na takie schorzenia jak:
U dzieci Cipronex można stosować tylko pod ścisłą kontrolą lekarską. W tej grupie pacjentów wskazaniami do przyjmowania tabletek Cipronex są:
O konieczności zastosowania leku decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań medycznych.
Zawarta w leku Cipronex cyprofloksacyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Po dostaniu się do organizmu hamuje aktywność enzymów bakteryjnych i prowadzi do zaburzenia struktury DNA bakterii. Jednocześnie uniemożliwia jej rozrost i namnażanie się. W krótkim czasie prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej i ułatwia organizmowi poradzenie sobie z zakażeniem. Najwyższe stężenie substancji czynnej osiąga się już w ciągu 1-2 godzin od przyjęcia tabletki.
Lek Cipronex należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie może różnić się w zależności od rodzaju schorzenia i jego nasilenia, a także indywidualnych predyspozycji pacjenta. Leczenie trwa zazwyczaj od 5 do 21 dni i zależy to od ciężkości zakażenia. Ciężkie zakażenia mogą wymagać przyjmowania leku w dłuższej perspektywie.
Poniżej przedstawiamy rekomendowane dawkowanie w zależności od rodzaju schorzenia u osób dorosłych:
Szczegóły dotyczące dawkowania w zależności od rodzaju schorzenia znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
W przypadku pominięcia dawki należy nadrobić ją tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli zbliża się termin przyjęcia kolejnej tabletki, to nie powinno się stosować dawki podwójnej, a leczenie kontynuuje się zgodnie z harmonogramem.
Pacjent nie powinien przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Takie postępowanie nie wpływa na zwiększenie skuteczności leczenia, a może doprowadzić do przedawkowania leku. Jeżeli do tego dojdzie, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie w wielu sytuacjach wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Nie należy stosować leku Cipronex w sytuacji, gdy pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Ponadto lek nie jest wskazany u osób, u których wcześniej pojawiała się reakcja alergiczna na inny antybiotyk z grupy chinolonów. Nie wolno przyjmować jednocześnie tabletek Cipronex i tyzanidyny, ponieważ może powodować to groźne powikłania i działania niepożądane.
W określonych sytuacjach należy zachować zwiększoną ostrożność podczas prowadzonej terapii. Dotyczy to pacjentów, u których występują lub kiedykolwiek występowały:
Ponadto dodatkowe środki ostrożności zachowuje sie u pacjentów w podeszłym wieku oraz kobiet. Osoby te są bardziej narażone na występowanie skutków ubocznych i w ich przypadku wymagana może być zmiana dawkowania.
Lek Cipronex może powodować działania niepożądane. Te nie występują u każdego z pacjentów i zależy to m.in. od jego indywidualnych predyspozycji i stanu zdrowia. Do przykładowych skutków ubocznych przyjmowania preparatu Cipronex należą m.in.:
Wykaz wszystkich potencjalnych zagrożeń znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Należy się z nimi zapoznać. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy niepożądane, to niezwłocznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego. W niektórych przypadkach niezbędna będzie zmiana stosowanego preparatu.
Preparat Cipronex może wchodzić w interakcje z innymi lekami. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonej terapii. Leku pod żadnym pozorem nie można łączyć z tyzanidyną, ponieważ może to powodować bardzo niskie ciśnienie krwi i senność.
Ponadto dużą uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Szczegółowy wykaz wszystkich substancji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomenduje się kontakt z lekarzem lub farmaceutą.
Rekomenduje się unikanie stosowanie leku Cipronex wśród kobiet w ciąży, podejrzewających ciążę oraz karmiących piersią. Cyprofloksacyna może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu. Ponadto substancja przenika do mleka matki i może stanowić zagrożenie dla karmionego dziecka. Każdorazowo o konieczności zastosowania preparatu Cipronex w ciąży decyduje lekarz prowadzący, a korzyści dla matki muszą znacznie przewyższać ewentualne zagrożenie. W przypadku kobiet karmiących na czas terapii i od razu po niej należy zrezygnować z karmienia piersią.
Jednym z działań niepożądanych leku jest osłabienie koncentracji pacjenta. Ten objaw może negatywnie wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów, a także do obsługi maszyn. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku różnego rodzaju objawów neurologicznych. Jeżeli wystąpią w Twoim w przypadku, to zrezygnuj z tego rodzaju aktywności ze względów bezpieczeństwa.