Fluconazole Polfarmex
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zapoznaj się z opisem medycznym leku Fluconazole, jego składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania, potencjalnymi skutkami ubocznymi oraz postaciami prepartu.
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Fluconazole należy do grupy leków przeciwgrzybiczych. Zawarta w nim substancja czynna flukonazol to syntetyczny azolowy lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych triazolu. Stosuje sie go w leczeniu zakażeń wywołanych przez różnego rodzaju grzyby chorobotwórcze oraz w ramach profilaktyki przeciw zakażeniom drożdżakami. O konieczności zastosowania leku decyduje lekarz prowadzący, który na względzie ma bezpieczeństwo pacjenta. Preparat Fluconazole dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę. Obecnie w Polsce lek dystrybuowany jest w takich postaciach jak:
Najczęściej stosowaną formą leku są tabletki. Lekarz decyduje o doborze postaci preparatu do realnych potrzeb pacjenta, jego wieku i stanu zdrowia. W dalszej części tekstu opisujemy charakterystykę medyczną leku Fluconazole w postaci tabletek i syropu, które dostępne są pod nazwą Fluconazole Polfarmex.
Ostateczna cena leku Fluconazole zależy od stopnia refundacji oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada lek ten podlega częściowej lub całkowitej refundacji w określonych przypadkach. Pacjenci poniżej 18. roku życia oraz powyżej 65. roku życia otrzymują lek bezpłatnie na podstawie każdego wskazania lekarskiego. Pacjenci w przedziale wiekowym od 18. do 65. roku życia korzystają z częściowej refundacji przy wskazaniu lekarskim. Poniżej przedstawiono cenę całkowitą leku oraz cenę po jego częściowej refundacji:
Substancją czynną leku w każdej postaci jest flukonazol. W każdej tabletce znajduje się go 50, 100, 150 lub 200 mg. Pozostałe składniki leku w postaci tabletek to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A) i stearynian magnezu. Syrop Fluconazole zawiera stężenie substancji czynnej 5 mg/ml. Poza nią w preparacie znajdują się: sorbitol ciekły niekrystalizujący (E 420), sacharoza, glikol propylenowy (E 1520), glicerol (E 422), benzoesan sodu (E211), kwas solny rozcieńczony, płynny aromat truskawkowy oraz woda oczyszczona.
Za mechanizm działania leku odpowiada substancja czynna flukonazol. Wykazuje on dużą skuteczność w zwalczaniu szkodliwych grzybów chorobotwórczych, w tym m.in.: kryptokoków, wielu gatunków drożdżaków. Środek można stosować również u osób z osłabieniem czynności układu immunologicznego. Substancja po dostaniu się do organizmu wpływa na zahamowanie syntezy ergosterolu, który niezbędny jest do życia grzybów. W konsekwencji dochodzi do osłabienia ich błony komórkowej i obumierania. Lek w odpowiedniej dawce można stosować u pacjentów od pierwszych dni życia. W przypadku najmłodszych pacjentów lub osób mających trudnosci z przełykaniem tabletek rekomenduje się stosowanie preparatu w postaci syropu.
Od właściwego zastosowania leków przeciwgrzybiczych zależą bezpieczeństwo i skuteczność terapii. W związku z tym pacjent powinien postępować zgodnie z wytycznymi lekarza. Jednocześnie leczenie należy kontynuować tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący. Dawka ustalana jest w sposób indywidualny w zależności od schorzenia oraz predyspozycji organizmu pacjenta. Standardowe leczenie u osób dorosłych wygląda następująco:
U pacjentów od 12. do 17. roku życia podaje się dawkę obliczoną dla osób dorosłych lub dzieci. Decyduje o tym lekarz. Maksymalna dawka dobowa u dzieci powyżej miesiąca życia i poniżej 12. roku życia wynosi 400 mg. Standardowo podaje się wówczas następujące dawki:
W przypadku noworodków od 3 do 4 tygodnia życia podaje się powyższe dawki, jednak co dwa dni i maksymalna dawka dobowa wynosi 12 mg/kg mc co 48 godzin. Dzieci do drugiego tygodnia życia powinny przyjmować dawkę dziecięcą co trzy dni i w ich przypadku maksymalna dawka dobowa wynosi 12 mg/kg mc co 72 godziny. Leczenie pacjentów z zaburzeniami czynności nerek otrzymujących wielokrotne dawki flukonazolu powinno być prowadzone z zachowaniem szczególnej uwagi. Osoby takie mogą wymagać podawania mniejszej dawki dobowej, jednak zależy to od predyspozycji ich organizmu i jego reakcji na lek. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej leku, ponieważ nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności leczenia i może powodować niepokojące działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Zawsze to lekarz prowadzący decyduje o odpowiedniej dla danego wskazania dawce dobowej.
Preparat Fluconazole można przyjmować tylko zgodnie ze wskazaniami lekarza. Podstawowe wskazania do stosowania preparatu różnią się w zależności od wieku pacjenta. U osób dorosłych lek Fluconazole rekomenduje się w leczeniu takich schorzeń jak:
Przy grzybicy stóp, tułowia, pachwin i paznokci lek wdraża się wtedy, gdy rekomendowane jest podjęcie leczenia ogólnoustrojowego. Po wyleczeniu przewlekłego zakażenia paznokcie mogą pozostawać zniekształcone. Ponadto w przypadku osób dorosłych lek stosowany jest w celu zapobiegania nawrotom kryptokokowego zapalenia opon mózgowych oraz w takich wskazań jak:
Lek wskazany jest również w leczeniu następujących zakażeń u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia:
Fluconazole to preparat, który rekomendowany jest także w profilaktyce osób nieletnich w zapobieganiu zakażeniom drożdżakowym w przypadku osłabionego układu odpornościowego oraz w zapobieganiu nawrotom kryptokokowego zapalenia opon mózgowych.
Ze względu na skład i działanie leku Fluconazole, nie może on być przyjmowany przez wszystkich pacjentów. Oczywiście preparatu nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Stosowanie preparatu Fluconazole jest zabronione w przypadku przyjmowania takich środków farmakologicznych jak:
Łączenie tych substancji z flukonazolem może powodować działania niepożądane.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z:
W trakcie terapii należy monitorować reakcję organizmu i w przypadku niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie preparatu Fluconazole może powodować działania niepożądane. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 800 mg u osób dorosłych. Rodzaj i skala nasilenia skutków ubocznych różni się od predyspozycji organizmu osoby chorej. Działania niepożądane nie występują u każdego pacjenta. Należy niezwłocznie poinformować lekarza, jeżeli pojawią się objawy wskazujące na reakcję alergiczną, w tym m.in.: opuchlizna powiek, nagłe sapanie czy też ciężkie reakcje skórne oraz wskazujące na problem z wątrobą. Inne przykładowe działania niepożądane związane z przyjmowaniem preparatu Fluconazole to m.in.:
Wszystkie odnotowane skutki uboczne zostały wypisane na ulotce dołączonej do opakowania.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że flukonazol może wchodzić w interakcję z innymi preparatami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przede wszystkim lek Fluconazole nie może być łączony z wymienionymi już wcześniej lekami takimi jak:
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Szczegółowy wykaz tych substancji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać.
Na rynku dostępne są podobne leki i zamienniki dla Fluconazole. Przykładami są: Flucorta, Flucofast, Fluxazol, Mycosyst oraz Flumycon.