Zatkane ucho — przyczyny, objawy i sposoby na zatkane uszy
Dodano:

19 kwietnia, 2024
14:50
Zaktualizowano:

19 kwietnia, 2024
14:57

Zatkane ucho — ból ucha i inne objawy

Kiedy mówimy o zatkanym uchu, najczęściej spotykanym objawem, jest charakterystyczne opisywane przez pacjentów „uczucie zatkanego ucha”. To określenie jest stosowane w momencie, gdy słyszą oni mniej niż zwykle, a dźwięki mogą wydawać się, jakby dochodziły z oddali lub jakby były stłumione.

Może towarzyszyć temu ból ucha, który bywa różny — od lekkiego dyskomfortu po ostry, kłujący ból. Pacjenci odnotowują także szumy uszne — z medycznego punktu definiowane, jako słyszenie nieistniejących dźwięków, np. brzęczenia, pisków czy właśnie szumienia. Nieprzyjemne uczucie sprawia, że u osób z zatkanym uchem często występuje zauważalne, nagłe pogorszenie słuchu.

Inne objawy towarzyszące zatkaniu ucha:

 • wyraźnie odczuwany dyskomfort,
 • silny ból ucha,
 • obrzęki w okolicy zatkanego ucha,
 • zawroty głowy,
 • uczucie pełności w przewodzie słuchowym,
 • problemy z zachowaniem równowagi,
 • problemy związane z upośledzeniem słuchu — trudności w skupieniu, nasilony ból głowy, migreny.

Chociaż można sugerować, że samego uczucia zatkanego ucha nie da się zignorować, to ważne jest to, by zwracać również uwagę na inne objawy, które mu towarzyszą.

Odpowiednia reakcja, wizyta u specjalisty i dokładne przedstawienie wszystkich swoich dolegliwości mogą przyczynić się do postawienia szybkiej i trafnej diagnozy podłoża problemu z zatkanym uchem. Dzięki temu uda Ci się w pełni wrócić do zdrowia i uniknąć ewentualnych dalszych komplikacji. Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować problemu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co może być przyczyną zatkanego ucha?

Przyczyny zatkanego ucha mogą być różne, jednak zazwyczaj związane są z problemami dotyczącymi przewodu słuchowego. Jedną z najczęstszych jest nadmiar woskowiny, który blokuje kanał słuchowy, a tym samym prowadzi do mechanicznego zatkania ucha.

Niestety problem ten związany jest z brakiem odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak bezpiecznie i prawidłowo czyścić uszy. Wielu pacjentów, którzy skarżą się na nawracające uczucie zatkania uszu, najczęściej oczyszczanie przewodu słuchowego przeprowadza za pomocą patyczków higienicznych. Niestety takie postępowanie może nie tylko pogłębić problem, ale również spowodować uszkodzenie błony bębenkowej.

Jak w takim razie dbać o higienę? Poniżej przeczytasz o tym, jak dobrze i dokładnie przeprowadzać regularne czyszczenie uszu.

Zatkane ucho — przyczyny

 • Niedrożność trąbki słuchowej, która łączy ucho środkowe z gardłem. Problem ten często pojawia się u pacjentów, u których występuje przewlekły nieżyt nosa lub alergia. W tych przypadkach często nawracające problemy i brak wdrożenia odpowiedniego postępowania mogą prowadzić do ciągłego uczucia ciśnienia, zatkania i bólu ucha, a także do pogorszenia słuchu.
 • Ciało obce nieumyślnie włożone do przewodu słuchowego, które będzie całkowicie lub częściowo blokować dostęp do ucha wewnętrznego.
 • Zapalenie ucha zewnętrznego lub ucha środkowego. Stan zapalny może prowadzić do obrzęku i gromadzenia się płynu, co z kolei będzie blokować przewód słuchowy, powodując ból, zawroty głowy oraz szumy uszne.
 • Zapalenie skóry przewodu słuchowego. Również może powodować nieprzyjemne uczucie zatkania uszu.
 • Ucho pływaka. Ekspozycja na wodę, która prowadzi do zakażeń i obrzęków przewodu słuchowego zewnętrznego.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Uczucie zatkanego ucha — jak przebiega rozpoznanie przyczyny?

Rozpoznanie przyczyny zatkanego ucha zaczyna się od wizyty u lekarza. Specjalista przeprowadza wywiad, pyta o objawy, czas trwania dolegliwości oraz wszelkie dodatkowe obserwacje pacjenta. Udając się na konsultacje, pamiętaj, aby szczegółowo opowiedzieć o wszystkich zauważonych problemach, nawet jeśli wydają się dla Ciebie nieistotne lub niepowiązane z kwestią zatkania ucha.

Po wstępnej rozmowie lekarz przeprowadza badanie fizykalne — oczyszcza uszy i ogląda przewody słuchowe za pomocą otoskopu. Dzięki temu jest w stanie dokładnie przyjrzeć się błonom bębenkowym i przewodom słuchowym, by ocenić, czy zatkanie ucha spowodowane jest przez nadmiar woskowiny, ciało obce, czy może stan zapalny.

W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Otolaryngolog może zlecić audiometrię, która oceni zdolność słuchu, tomografię komputerową ucha środkowego i wewnętrznego, jeśli istnieje podejrzenie poważniejszych komplikacji (np. uszkodzone kosteczki słuchowe) lub inne badania, które według specjalisty pomogą znaleźć powód problemu.

Rozpoznanie konkretnej przyczyny zatkanego ucha jest pierwszym krokiem do tego, aby dobrać najlepsze metody leczenia. Może być to proste usunięcie woskowiny lub konieczność leczenia farmakologicznego w przypadku zapalenia.

Pamiętaj, że samodzielne próby odetkania ucha mogą skończyć się uszkodzeniem błony bębenkowej. Dlatego, zamiast wykorzystywać domowe sposoby na zatkane ucho, lepiej zaufać specjaliście.

Jak odetkać ucho zatkane wodą?

Istnieje kilka bezpiecznych metod, które mogą pomóc, jeśli Twoje ucho jest zatkane wodą. Przede wszystkim, możesz spróbować przechylenia głowy na stronę zatkanego ucha i delikatnie przycisnąć palcem część małżowiny, która nazywana jest przeciwskrawkiem. Ten ruch, wykonany kilkukrotnie czasami wystarczy, aby woda wypłynęła z przewodu słuchowego.

Jeśli to nie pomogło, spróbuj ułożyć się na boku z zatkanym uchem skierowanym w dół i delikatnie popukaj palcami po przeciwnej stronie głowy. Możesz również użyć suszarki do włosów, trzymając ją w bezpiecznej odległości od ucha, aby łagodnie osuszyć przewód słuchowy. Wykorzystaj najniższą moc i średnią temperaturę.

Jeżeli te domowe sposoby na zatkane ucho nie przyniosą ulgi, istotne jest, by nie próbować oczyszczania ucha za pomocą patyczków higienicznych czy innych przedmiotów, gdyż może to zwiększyć ryzyko uszkodzenia wewnętrznych części ucha lub dostania się wody jeszcze głębiej.

Zatkane ucho — przyczyny, objawy i sposoby na zatkane uszy

 

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Gdy przyczyną zatkanych uszu jest przeziębienie lub nieżyt nosa, problem często wynika z niedrożności trąbki słuchowej. To mały kanał łączący ucho środkowe z tylną częścią gardła, który pomaga wyrównywać ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej. Wydzielina z nosa może blokować tę drogę i w efekcie prowadzić do uczucia zatkanego ucha i bólu.

Często pacjenci stosują kilka metod, aby odetkać ucho zatkane katarem. Jedną z nich jest ciepły okład na ucho. Wyższa temperatura może pomóc zmniejszyć ból i uczucie zatkania. Innym, stosunkowo bezpiecznym sposobem, jest zastosowanie kropli do nosa, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej i tym samym mogą ułatwić odetkanie ucha.

Niestety te metody mogą przynieść tylko tymczasową ulgę. W tym przypadku warto zająć się leczeniem samej przyczyny, a to z pewnością pomoże nam odetkać zatkane ucho.

Jak odetkać zatkane ucho woskowiną?

Jeśli w Twoim przypadku przyczyną zatkanego ucha jest zalegająca woskowina w przewodzie słuchowym, musisz podejść do problemu ostrożnie. Chociaż woskowina jest substancją, która naturalnie występuje w przewodzie słuchowym, to w wyniku niewystarczającej higieny uszu może się nadmiernie gromadzić i tym samym powodować zatkanie i ból ucha, a nawet pogorszenie słuchu.

Bezpieczne oczyszczenie ucha może odbyć się z wykorzystaniem specjalnych kropli do uszu, które zmiękczają woskowinę. Można je kupić bez recepty w aptece. Po kilku dniach stosowania kropli, zbita wydzielina powinna się rozrzedzić, a to ułatwi jej naturalne usunięcie z ucha.

Niektórzy pacjenci decydują się na płukanie uszu ciepłą wodą za pomocą strzykawki bez igły. Jednakże, jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, lepiej powierzyć to zadanie specjaliście. Lekarz lub pielęgniarka mogą bezpiecznie odetkać zatkane ucho, wykorzystując specjalistyczne narzędzia lub przeprowadzając dokładne i bezpieczne płukanie ucha.

Dlaczego ciśnienie ma wpływa na uszy? — jak radzić sobie z zatkanym uchem?

Ciśnienie ma duży wpływ na nasze uszy. Taka zależność wynika ze specyficznej budowy ucha wewnętrznego. W kontekście zatykających się uszu ważną rolę odgrywa trąbka słuchowa. Jej zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej, a to z kolei jest niezbędne do prawidłowego słyszenia i odbierania dźwięków z zewnątrz.

Gdy warunki otoczenia gwałtownie się zmieniają (np. podczas startu samolotu czy nurkowania), trąbka słuchowa może nie zdążyć wyrównać ciśnienia. W konsekwencji możemy doświadczyć zatkania uszu, a kiedy zmiany wartości są naprawdę duże i gwałtowne, może nawet nastąpić trwała utrata słuchu. Z zatkaniem uszu, które spowodowane jest zmianami ciśnienia, można poradzić sobie poprzez przechylenie głowy na boki. Może to pomóc w otwarciu trąbki słuchowej. Inną metodą jest połykanie śliny lub ziewanie.

Co robić, gdy zatkanie ucha wynika z ciała obcego w przewodzie słuchowym?

Jeśli wiesz, że zatkanie ucha jest spowodowane przez ciało obce obecne w przewodzie słuchowym, powinieneś działać rozważnie. Próby usunięcia przedmiotu z kanału słuchowego znacznie zwiększają ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej.

Unikaj samodzielnego oczyszczania. Wkładanie czegokolwiek do przewodu słuchowego, nawet w celu odetkania ucha, może spowodować, że obcy przedmiot przemieści się głębiej. Najbezpieczniejszym krokiem jest niezwłoczny kontakt z lekarzem lub udanie się na oddział ratunkowy. Specjaliści mają odpowiednie narzędzia, wiedzę i doświadczenie, by bezpiecznie usunąć ciało obce z przewodu słuchowego bez ryzyka uszkodzenia struktur w uchu środkowym.

W przypadkach, gdy ciało obce jest niewielkie i nie powoduje bólu, nadal ważne jest, by jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Ignorowanie problemu może prowadzić do zapalenia, infekcji lub długotrwałego pogorszenia słuchu.

Zapalenie ucha — jak wygląda leczenie?

Leczenie zapalenia ucha różni się w zależności od rodzaju tego, czy dotyczy ucha zewnętrznego, środkowego czy wewnętrznego. Zapalenie ucha to problem, który może objawiać się bólem ucha, gorączką, trudnościami ze słuchem, a także uczuciem zatkanego ucha.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego zazwyczaj jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym przewodu słuchowego zewnętrznego. Leczenie polega na walce z infekcją. Lekarz najczęściej zaleca podawanie kropli do uszu z antybiotykiem oraz przyjmowanie sterydów, w celu złagodzenia obrzęku i bólu. Bardzo ważne jest, aby podczas leczenia ucho było czyste i suche.

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie w uchu środkowym często wiąże się z infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi i szczególnie powszechnie występuje wśród dzieci. Leczenie zależy od nasilenia objawów i często zaczyna się od zwalczania doskwierającego bólu za pomocą leków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy podejrzewa się infekcję bakteryjną lub objawy utrzymują się długo, lekarz może przepisać antybiotyki.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Zapalenie ucha wewnętrznego, choć rzadsze, może być poważne i często wiąże się z problemami równowagi oraz słuchu. Leczenie może obejmować leki przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne lub sterydy w zależności od przyczyny. Czasami konieczne jest wsparcie rehabilitacyjne, by lepiej radzić sobie z brakiem równowagi, który może w tym przypadku wystąpić.

W każdym przypadku zapalenia ucha ważne jest, aby nie ignorować objawów i skonsultować się z lekarzem. Samodzielne próby leczenia, zwłaszcza stosowanie domowych sposobów bez konsultacji medycznej, mogą pogorszyć stan ucha. Leczenie powinno być zawsze dostosowane indywidualnie, uwzględniając przyczynę zapalenia, wiek pacjenta i obecność towarzyszących objawów.

Jak w prawidłowy sposób dbać o narząd słuchu? Zacznij od umiejętnego czyszczenia uszu. Pamiętaj o kilku prostych zasadach dotyczących higieny.

Jak w prawidłowy sposób czyścić uszy?

Użyj miękkiej, wilgotnej ściereczki do delikatnego przetarcia zewnętrznej części ucha i okolic. Dokładnie oczyść małżowinę uszną. Nie sięgaj w głąb ucha — czyszczenie ma dotyczyć tylko tego, co widzisz.

Podczas kąpieli możesz delikatnie spłukać uszy ciepłą wodą. W ten sposób możesz w naturalny sposób usunąć nadmiar woskowiny. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie. Po kąpieli czy płukaniu delikatnie osusz zewnętrzną część uszu, używając do tego miękkiego ręcznika. Możesz też lekko przechylić głowę, aby ułatwić wodzie wypłynięcie. Pamiętaj, żeby unikać stosowania patyczków higienicznych i wszelkich ostrych narzędzi.

Zatkanie ucha — podsumowanie

Pamiętaj, że zdrowe uszy to nie tylko komfort codziennego życia, ale także ważny element dbania o swój ogólny stan zdrowia. Jeśli więc masz jakiekolwiek obawy związane z uczuciem zatkanego ucha, zmagasz się z nawracającym problemem lub nie potrafisz poradzić sobie ze skuteczną higieną — nie wahaj się skonsultować z otolaryngologiem.

Profesjonalna ocena i odpowiednie leczenie to najlepsza droga do szybkiego powrotu do pełnego zdrowia i komfortu słuchowego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Konarska-Król, M., Kacperska, M. J., Jastrzębski, K., Radek, M., & Tomasik, B. (2014). Zaburzenia słuchu w praktyce neurologa. Aktualności Neurologiczne, 14(1), 61-69.
 2. Makuszewska, M. (2021). Klasyfikacje, diagnostyka i leczenie zaburzeń czynności trąbki słuchowej–przegląd literatury. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 10(4), 22-28.
 3. Earwood, J. S., Rogers, T. S., & Rathjen, N. A. (2018). Ear pain: diagnosing common and uncommon causes. American family physician, 97(1), 20-27.
 4. Bartoszewicz, R., Zarębska, P., Bruzgielewicz, A., & Niemczyk, K. (2012). Zapalenie ucha zewnętrznego. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 1(2), 110-116.
 5. Ścińska, A., Kukwa, W., Jeżewska, E., & Kukwa, A. (2006). Zapalenia ucha środkowego w praktyce lekarza rodzinnego i pediatry. Przew. Lek, 9, 36-45.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację